Soru Bilgisayar programramciligi için laptop mu masaüstü mü?

kasimtmc

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
kasim
Cihazım
Redmi Note9 Pro
Meslek
Öğretmen
Konular
25
Kendim yoğun olarak autocad kullanıyorum. Orta halli mimari projeleri sorunsuz açabiliyorum (çok ağır projeleri henüz denemedim), çizim yapabiliyorum. Diğerleri hakkında bilgim yok. İkinci el laptop anlamayan birisi için risk. Ekran kartı tamir gördüyse ve haberi yoksa zaten geçmiş olsun. Er ya da geç bir yerde patlak verecektir.
Aldığı yerle ya da kişiyle konuşursa anakarta baktırayım önce diye ve sonra baktırırsa ( ki kendi bile bakabilir kasayı açıp, işlem gördüyse kesin belli olur. Reball, donanım değişimi vb. belli olmayacak işlemler değiller) kendisini garantiye alabilir. Zaten yok baktırma diye direten birinden de ikinci el cihaz alınmaz.

Yusufblr

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yusuf
Cihazım
Begonia
Meslek
Öğrenci
Konular
47
Anadolu üni.den okuyacaksan masaüstü al, zaten okul yok git gel sıkıntısı olmaz. Eğer örgün ise de normal bir laptop al, abim aynı bölüm için Mac aldı ama gerek yok bence o kadar ağır bir şeyler yapmayacaksınız.

CanYILMAZ

Geliştirici Üye
Geliştirici Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Can YILMAZ
Cihazım
Not 10 Pro
Meslek
Yazılımcı
Konular
1
Anadolu üni.den okuyacaksan masaüstü al, zaten okul yok git gel sıkıntısı olmaz. Eğer örgün ise de normal bir laptop al, abim aynı bölüm için Mac aldı ama gerek yok bence o kadar ağır bir şeyler yapmayacaksınız.
mac özellikle mobil uygulamada zorunlu oluyor malesef.

delavega66

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İsmail
Cihazım
Oneplus 11
Meslek
Yazılım uzmanı
Konular
9

Abiniz doğru kararı vermiş :) Mac bilgisayarlarda develop yapma çok iyi. ama mahkum eder kendisine.. Özellikle mobil alana yönelecek kişiler için Mac maalesef zaruri.. Abinize selamlar, elinde imkan varken iOS geliştirmeye yönelmesini tavsiye ederim ;) Swift candır :)

Yusufblr

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yusuf
Cihazım
Begonia
Meslek
Öğrenci
Konular
47
Abiniz doğru kararı vermiş :) Mac bilgisayarlarda develop yapma çok iyi. ama mahkum eder kendisine.. Özellikle mobil alana yönelecek kişiler için Mac maalesef zaruri.. Abinize selamlar, elinde imkan varken iOS geliştirmeye yönelmesini tavsiye ederim ;) Swift candır :)
Hadi bakalım, iletirim. Aleykümselam :))) uğraşacağını sanmıyorum. Hem görsel iletişim tasarımı bölümü hem bilgisayar programcılığı okuyacak hem de doktor. Ama yine denesin bi.

KayraBey

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kayra
Cihazım
Redmi Note8 Pro
Meslek
Bil.Tek.
Konular
7
Sadece kullanım konusunu düşünme hocam. İnsanlar laptopu mobilite için tercih eder. İstedikleri zaman alıp bi yerlere gidebilecekleri için tercih eder. Sonuçta arkadaşımız öğrenci. Baba evine gidip gelcek. her seferinde masaüstü bilgisayarı toplayıp gidemez :)

Ayrıca laptop kullanımı için şöyle bi yanlış var aslında. Laptop imkanlar dahilinde her zaman prizde takılı olarak kullanılmalı. Çünkü günümüzde bataryalar belli oranda (%95 -98 civarı) şarj edildikten sonra şarj almıyorlar. Bataryayı sadece elektriğe ulaşma imkanı olmayan durumlarda kullanmak batarya ömrünü korumada çok önemlidir.

13 yıllık yazılımcıyım, ilk laptobumu 15 yıl önce aldım. Ve kullandığım hiç bir laptopta batarya 'cortlaması' yaşamadım :)

Mouse konusuna gelince, o konuda ben de geri kafalıyım :D touchpad sevmiyorum, mouse candır :)

Selametle..
Size katılıyorum. Eğer pc sürekli aynı yerde duruyor (evde,iş yerinde vs) ise hafta da 1 kez batarya ile kullanılıp boşalt-doldur yapılmalı kalan günler direk elektriğe bağlı olarak kullanılmalı. Böylece batarya uzun süre sıkıntısız kullanılır.

Gratelver

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Tyler V. Sim
Cihazım
OnePlus
Konular
0
Harici ekran kartı yok ancak Ryzen 5 5500U ve kendi dahili grafik birimi çok başarılı. Yukarıda da dediğim gibi orta ayarlarda GTA 5, Watch Dogs, Forza Horizon 4, cs go (oyunda türe göre silahlar için görünümler de toplayabilirsiniz ) gibi oyunları çok rahat oynatıyor. Üstelik 1080p de oynatıyor bu oyunları. Bilgisayar tavsiyesi deyince herkes en iyi oyun oynanacak bilgisayara kilitleniyor ancak konu sahibi arkadaş amacını da belirtmiş hocam. Okul ve ufak tefek oyunlar. İşin içinde okul varsa taşınabilirlik açısından boyut, hafiflik, batarya ve sessiz çalışması en baş sırada gelir. Kaldı ki performans konusunda fiyatının çok üstünde bir cihaz. İşlemcisi çok güçlü.
İyi günler. Gerçekten de dizüstü bilgisayarın özelliklerine aşina olduğum için bu oyunları çekmesi gerektiğini söyleyebilirim. Prensip olarak, bu yeterlidir.

Üst Alt