Soru Bilgisayar programramciligi için laptop mu masaüstü mü?

Boromir

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Cihazım
Poco X3 NFC
Konular
5
Laptop, imkan varsa yanına monitör al. Evde masaüstü gibi kullanırsın diğer tüm zamanlar taşır işini görürsün.

CanYILMAZ

Geliştirici Üye
Geliştirici Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Can YILMAZ
Cihazım
Not 10 Pro
Meslek
Yazılımcı
Konular
1
Hocam hem oyun (ağır oyunlar degil) hemde yazılım için nasıl laptoplar önerebilirsiniz?
ide kullanmadığım için kullanımdaki en eski bilgisayar dahi işimi görür. zaman zaman büyük dosyalarla çalışmayı kolaylaştırmak için ram ihtiyacı olabiliyor onun dışında işlemci kafidir. işin içine oyun girecekse tabi o zaman laptop fiyatı da 20bini geçer diye düşünüyorum. yazılım için iyi bir bilgisayar ihtiyacı gerçekten yok, o yüzden oyun için isteklerinizi karşılayacak donanımı düşünebilirsiniz.

kasimtmc

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
kasim
Cihazım
Redmi Note9 Pro
Meslek
Öğretmen
Konular
25
Sadece kullanım konusunu düşünme hocam. İnsanlar laptopu mobilite için tercih eder. İstedikleri zaman alıp bi yerlere gidebilecekleri için tercih eder. Sonuçta arkadaşımız öğrenci. Baba evine gidip gelcek. her seferinde masaüstü bilgisayarı toplayıp gidemez :)

Ayrıca laptop kullanımı için şöyle bi yanlış var aslında. Laptop imkanlar dahilinde her zaman prizde takılı olarak kullanılmalı. Çünkü günümüzde bataryalar belli oranda (%95 -98 civarı) şarj edildikten sonra şarj almıyorlar. Bataryayı sadece elektriğe ulaşma imkanı olmayan durumlarda kullanmak batarya ömrünü korumada çok önemlidir.

13 yıllık yazılımcıyım, ilk laptobumu 15 yıl önce aldım. Ve kullandığım hiç bir laptopta batarya 'cortlaması' yaşamadım :)

Mouse konusuna gelince, o konuda ben de geri kafalıyım :D touchpad sevmiyorum, mouse candır :)

Selametle..
Hocam bahsettiğim şey bu işte... Bazı insanlar pc'yi oyun oynamak ya da kişisel hobileri için kullanır. Başka bir iş yapıyordur ve akşamdan akşama eli değer mesela. Ama yazılımcı ve tasarımcının hayatıdır bilgisayarı. Tuvalette bile yanında olsun ister ve laptop'ın verdiği rahatlığı, taşıma kolaylığını asla masaüstü veremez. Zaten iyi bir projede çalışacak olsa kendi makinaları olur ofislerinde. O yüzden kişisel olarak eğer ikisini de almaya gücü yetmiyorsa her zaman laptoptan yana olurum. Ki mesela IDE ile çalışacak dahi olsa (mesela benim b*klu 4gb ramli rahmetli emektar bile acil bir durumda iş görüyordu) söz konusu oyun olmadığı sürece orta üst seviye bir cihaz bile uzun süre iş görür. Mesela monster v15.4 var şu an 8 GB'de ram ekledim uzun süre daha yenisini almam.

Son düzenleme:

delavega66

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İsmail
Cihazım
Oneplus 11
Meslek
Yazılım uzmanı
Konular
9
Bulunduğum yerde okuyacağım

Şunu unutma; Laptop, hiç bir zaman masaüstünün performansını vermez.. aynı işlemci aynı ram aynı SSD bile olsa masaüstü daha fazla performans verir.. Burada karar vermen gereken nokta mobilite yani taşınabilirlik sana ne kadar lazım? Laptop'u alıp, okula götürürüm yada bi kafeye yada kütüphaneye gidip takılırım diyosan masaüstü olmaz sana. Ama yok ben evden çıkartmam, gittiğim yerlere de götürmem diyosan topla bi masaüstü, rahatına bak :)

Yine söylüyorum, benim için laptop'un (ev içerisinde dahi bi odadan diğerine) taşınabilirliği çok önemli. O yüzden her zaman laptop tercih ettim. bundan sonra da tercihim yine aynı olur..

melihscofield0

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Melih
Cihazım
Poco X3 Pro
Meslek
Burger King
Konular
11
Laptop almaya karar verdim bütçem 7-8k gibi civarlarda. Buna göre hangi modeli örebilirsiniz?

djfarukk

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ömer Faruk
Cihazım
Redmi K40
Meslek
Teknisyen
Konular
11
Bencede laptop bu arada . 7-8k olacaksa ikinci ellere bakın derim çünkü o fiyata sıfır gaming laptop bulmak zor

delavega66

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İsmail
Cihazım
Oneplus 11
Meslek
Yazılım uzmanı
Konular
9
Evet bu bütçelere iş görür bir laptop bulmak çok mümkün görünmüyo.. malum, ekonomi..

Peocawe

Bilgi paylaştıkça güzel.
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cem
Cihazım
OnePlus 6T 128
Konular
115
masaüstü pc'nin rahatlığını hiç biri veremez. laptop bir süre sonra kasmaya donmaya başlar. bataryası zaten 6 ayda cortlayacağı için sürekli prize mahkumsun. o halde neden masaüstü kullanılmasın? yıllardır masaüstü pc kullanırım, en son fan gürültüsü kafamı ütülemeye başlayınca, mini pc alıp gürültüden kurtuldum. masaüstüne devam. laptopları nedense pek sevmiyorum. laptop kullandığım zamanlarda ise mutlaka bir mouse olmasını isterim. eski kafalıyım biraz :)
Masaüstü bilgisayarın rahatlığını neden veremesinler hocam? Masaüstü olduğu zaman tek bir yere mahkumsun, hareket edemiyorsun. İşin yarım kaldığında bilgisayarı yanında götürüp farklı bir yerde devam edemiyorsun. Laptop olduğu zaman her yerde çalışabilirsin. Batarya 6 ayda cortlayacak demişsiniz ancak bilinçli kullanımda senelerce hiçbir şey olmadan götürür. Şahsen Acer marka laptop kullanıyordum, 3 sene aktif kullanmama rağmen hala +3 saat batarya ömrü sunuyordu. Onu emekli edip eve bıraktım, kendime farklı bir laptop aldım.

Ha masaüstü olarak da kullanabilirsiniz. Alırsınız güzelinden bir monitor, klavye ve mouse; laptop sadece kasa işlevi görür. :)
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Laptop almaya karar verdim bütçem 7-8k gibi civarlarda. Buna göre hangi modeli örebilirsiniz?

Kendim 1 ay önce Lenovo V14 G2 modelini aldım. Maksat oyun oynamak değildi, çünkü harici bir ekran kartı yok bilgisayarın. Ancak ona rağmen GTA 5, ETS 2, Watch Dogs vb. oyunlar orta ayarlarda +60fps veriyor üstelik 1080p çözünürlükte. Okulunu da düşünürsek taşınabilir olması gibi konular da önemli. O yüzden 14" olan bu bilgisayarı tavsiye edebilirim. Zaten Ryzen 5 5500U kullanıyor, fazlasıyla performanslı ve yeterli bir işlemci. Sadece imkanın olursa 8GB olan rami 12'ye falan yükseltmen mantıklı olur. Çünkü 8GB ramin 2GB kısmını ekran kartına veriyor.

Üst Alt