Soru Band 20

rone

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cenk
Cihazım
Mi 9 se
Konular
8
Band 20 ile ilgili konuları burada toplayabiliriz. Öncelikle sorunun tanımını yapalım.

Gerek bu forumda, gerek donanımhaberde, IMEI atıldıktan sonra, çoğu kişi, band 20'nin gittiğini ve 800MHz üzerinden hizmet alamadığını belirtmiş. Bazıları telefonun genel çekim performansında kötüleşme hissettiklerini söylemiş.

IMEI atıldıktan sonra band 20'nin gitmesi, gerçek bir durum mudur ? Sadece band 20 çeken yerde deneme yapan biri var mıdır ?

Turkcell'in band 20 kullanmadığı, Vodafone'un sadece kırsalda band 20 kullandığı söyleniyor. Türk Telekom'da durum nedir ?

Çift hat kullananların deneyimleri nelerdir ?

IMEI atma işlemi, neden sadece band 20'yi etkilemektedir ? Bu banda özel durum nedir ?

IMEI kaydı yapmış ve yapmamış kişiler, mevcut bandlara Network Signal Guru uygulamasıyla ile bakıp ekran görüntüsü alıp, paylaşabilirler mi ? Ve yine kullandıkları rom'u yazabilirler mi ? Elimizde konu ile ilgili gerçek bir bilgi olması için mümkün olduğunca fazla kullanıcıdan veri almalıyız. En az 10-15 kullanıcı.

Sorunu yaşadığını iddia edip çözüm bulan biri var mıdır ?

Zenex

Zirveye Doğru
Onursal Yönetici
Teknisyen
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Baki
Cihazım
OnePlus 7T Pro
Meslek
Öğrenci
Konular
62
murattiy lütfen yanlış bilgiler vermeyelim.

Aldığınız qcn yedeği ile yedekleyemediğiniz nv item lar var. Bu nv item lardan bazıları cihazın rsa keyini, portlock keyini, ve fsg deki global-çin ayrımını yapan dosyaları tutarlar. Bunları yedekleyemediğimizden ötüri geri yükleyemeyiz. Sildiğimiz partisyonlarla beraber bu yedeklenemeyen dosyalar da silinirler. Bilginize.

Oyla:

murattiy

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mert
Cihazım
s7 edge
Konular
1
Yanlış bilgilendirme yok. Yanlış olduğunu nasıl ileri suruyorsunuz. Ben attığım cihazların band 20 nin kapanmadigini iletiyorum. Daha önce cihaz band 20 yi kullanıyor ve IMEI sonrası kullanamiyorsa bu IMEI yi atanin net hatasıdır diyorum. Buarada ki hata nerede???

Oyla:

Zenex

Zirveye Doğru
Onursal Yönetici
Teknisyen
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Baki
Cihazım
OnePlus 7T Pro
Meslek
Öğrenci
Konular
62
Yanlış bilgilendirme yok. Yanlış olduğunu nasıl ileri suruyorsunuz. Ben attığım cihazların band 20 nin kapanmadigini iletiyorum. Daha önce cihaz band 20 yi kullanıyor ve IMEI sonrası kullanamiyorsa bu IMEI yi atanin net hatasıdır diyorum. Buarada ki hata nerede???
İşlem sırasında lte_bc_config içerisinden (ki bu config 06828. satırdır) bulunan değer program ile binary ye çevrilip sağdan sola 20. bit üzerinde oynama yapılarak band20 devamlılığı sağlanmaya çalışılabilir. Bu işlem birkaç model hariç işe yaramamaktadır (rsa şifreleme yüzünden) bu nedenle yazdıklarınız malesef eski cihazlar için geçerli olsa bile güncel cihazlar için değildir.

Oyla:

fuicoi

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Fuat
Cihazım
Mi 8 SE
Konular
0
Bence bu telefonların Sim1 ve Sim2 yuvalarının farklı Bandları desteklemesinden kaynaklanıyor olabilir.
Örneğin, Mi9 SIM1'de Band20 desteği var, ancak SIM2 de Band20 yok. Plaka değişimi mecburen tek yöntem olarak SIM2 üzerinde yapılıp SIM2 ile telefon kullanılırsa, tabi ki Band20 olmayacaktır. Yani illa ki hatalı, bozuk QCN dosyası kullanılmış olması gerekmez.
Plaka değişimi öncesi Band20 çekerken SIM1 kullanılmış, değişim sonrası ise SIM2 kullanılmış olabilir.
SIM1 ve SIM2 nin farklı Band ları desteklediğini, destekleyebileceğini unutmayalım.
Yorumlarda bir arkadaşın, sadece Band20 değil bazı diğer Band'lar da gidiyor demesinin nedeni bu olmalı.

Ayrıca tüm Operatörlerin her yerde bütün Band'lar ile 4G veya LTE yayını yaptığını düşünmek de yanlış olur bence.
Muhtemelen Operatörler kendi maliyet kazanç hesaplarına göre bazı kırsal alanlarda Band20 üzerinde LTE (4G) yapıyorken, bazı yerlerde başka bir Band üzerinden örneğin 1800Mhz veya 2100Mhz ile yayın yapıyor olabilirler, işlerine öyle geliyor olabilir.
Kısacası her yerde, bütün Bandlarda LTE (4G) yayını yapmaları mümkün değil, en azından kendi maliyetleri açısından.

Kırsal alanlarda Operatörüne göre Band20 ile 4G yayını yapılan bir yerde iseniz, tabi ki sıkıntılı, yapılacak bir şey yok.

Bence meseleye böyle bakılırsa daha iyi anlaşılabilir.

Oyla:

Aelfwig

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Semih
Cihazım
Mi Note 3
Meslek
Öğrenci
Konular
10
Bence bu telefonların Sim1 ve Sim2 yuvalarının farklı Bandları desteklemesinden kaynaklanıyor olabilir.
Örneğin, Mi9 SIM1'de Band20 desteği var, ancak SIM2 de Band20 yok. Plaka değişimi mecburen tek yöntem olarak SIM2 üzerinde yapılıp SIM2 ile telefon kullanılırsa, tabi ki Band20 olmayacaktır. Yani illa ki hatalı, bozuk QCN dosyası kullanılmış olması gerekmez.
Plaka değişimi öncesi Band20 çekerken SIM1 kullanılmış, değişim sonrası ise SIM2 kullanılmış olabilir.
SIM1 ve SIM2 nin farklı Band ları desteklediğini, destekleyebileceğini unutmayalım.
Yorumlarda bir arkadaşın, sadece Band20 değil bazı diğer Band'lar da gidiyor demesinin nedeni bu olmalı.

Ayrıca tüm Operatörlerin her yerde bütün Band'lar ile 4G veya LTE yayını yaptığını düşünmek de yanlış olur bence.
Muhtemelen Operatörler kendi maliyet kazanç hesaplarına göre bazı kırsal alanlarda Band20 üzerinde LTE (4G) yapıyorken, bazı yerlerde başka bir Band üzerinden örneğin 1800Mhz veya 2100Mhz ile yayın yapıyor olabilirler, işlerine öyle geliyor olabilir.
Kısacası her yerde, bütün Bandlarda LTE (4G) yayını yapmaları mümkün değil, en azından kendi maliyetleri açısından.

Kırsal alanlarda Operatörüne göre Band20 ile 4G yayını yapılan bir yerde iseniz, tabi ki sıkıntılı, yapılacak bir şey yok.

Bence meseleye böyle bakılırsa daha iyi anlaşılabilir.

Bu band 20 sorunu çözüldü hocam. Henüz imei kaydını yapmamış arkadaşlar kendi qcn dosyalarını kullanarak yalnızca ikinci sim'e kayıt yapacaklar. Kaydını yapmış, band 20'si gitmiş cihazlara ise başka bir cihazın qcn dosyası atılarak yeniden kaydı yapılıp (sim 2 üzerine) kaybolan bandları geri getirilebiliyor. Bu arada şunu belirtmem de fayda var. Bazı arkadaşlar IMEI Dual Writer ile nasıl tek sim kaydı yapacağız diye sorulabilir. Onunla yapılmıyor.

Oyla:

CeCe

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Cem
Cihazım
Note 6 Pro
Konular
6
Bu band 20 sorunu çözüldü hocam. Henüz imei kaydını yapmamış arkadaşlar kendi qcn dosyalarını kullanarak yalnızca ikinci sim'e kayıt yapacaklar. Kaydını yapmış, band 20'si gitmiş cihazlara ise başka bir cihazın qcn dosyası atılarak yeniden kaydı yapılıp (sim 2 üzerine) kaybolan bandları geri getirilebiliyor. Bu arada şunu belirtmem de fayda var. Bazı arkadaşlar IMEI Dual Writer ile nasıl tek sim kaydı yapacağız diye sorulabilir. Onunla yapılmıyor.

Bunu yapan bir yer var mı? Bu işlerle uğraşamıyorum bari işi bilen birilerine yaptırayım. Adres vs olursa çok iyi olur

Oyla:

Feyzeddin

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
2
Cihazım
Xiaomi Mi 6
Konular
0
Gurunun neresinden baktınız bulamadım

Oyla:

yx_84

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
yunus
Cihazım
mi max
Konular
3
s.a tek sim ile band20 geldi bende başka bir siteden dosyaları alıp denedim oldu içinden aldıgım yedekle denedim ilk tek imei yaptım olmadı sonra paylasılan qnc yedeyiyle yaptım şuan sıkıntısız band20 geldi

Ekli dosyalar

• IMG_20200125_142234.jpg
    IMG_20200125_142234.jpg
    287,1 KB · Görüntüleme: 108
  • IMG_20200125_142303.jpg
    IMG_20200125_142303.jpg
    233,6 KB · Görüntüleme: 109
  • Screenshot_2020-01-24-21-07-59-352_com.qtrun.QuickTest.jpg
    Screenshot_2020-01-24-21-07-59-352_com.qtrun.QuickTest.jpg
    341 KB · Görüntüleme: 103
  • Screenshot_2020-01-25-14-20-15-362_com.qtrun.QuickTest.jpg
    Screenshot_2020-01-25-14-20-15-362_com.qtrun.QuickTest.jpg
    237,6 KB · Görüntüleme: 107
  • Screenshot_2020-01-25-19-26-58-508_com.qtrun.QuickTest.jpg
    Screenshot_2020-01-25-19-26-58-508_com.qtrun.QuickTest.jpg
    474,9 KB · Görüntüleme: 102
Oyla:

İsko68

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İsko
Cihazım
Redmi note9 pro
Konular
0
s.a tek sim ile band20 geldi bende başka bir siteden dosyaları alıp denedim oldu içinden aldıgım yedekle denedim ilk tek imei yaptım olmadı sonra paylasılan qnc yedeyiyle yaptım şuan sıkıntısız band20 geldi
Merhaba hocam. Bu konuda özel den daha fazla bilgi verme şansınız olur mu? Kademe kademe nasıl yaptığınızı mesela. Şimdiden teşekkür ederim

Oyla:
Üst Alt