Soru Band 20

rone

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cenk
Cihazım
Mi 9 se
Konular
8
Band 20 ile ilgili konuları burada toplayabiliriz. Öncelikle sorunun tanımını yapalım.

Gerek bu forumda, gerek donanımhaberde, IMEI atıldıktan sonra, çoğu kişi, band 20'nin gittiğini ve 800MHz üzerinden hizmet alamadığını belirtmiş. Bazıları telefonun genel çekim performansında kötüleşme hissettiklerini söylemiş.

IMEI atıldıktan sonra band 20'nin gitmesi, gerçek bir durum mudur ? Sadece band 20 çeken yerde deneme yapan biri var mıdır ?

Turkcell'in band 20 kullanmadığı, Vodafone'un sadece kırsalda band 20 kullandığı söyleniyor. Türk Telekom'da durum nedir ?

Çift hat kullananların deneyimleri nelerdir ?

IMEI atma işlemi, neden sadece band 20'yi etkilemektedir ? Bu banda özel durum nedir ?

IMEI kaydı yapmış ve yapmamış kişiler, mevcut bandlara Network Signal Guru uygulamasıyla ile bakıp ekran görüntüsü alıp, paylaşabilirler mi ? Ve yine kullandıkları rom'u yazabilirler mi ? Elimizde konu ile ilgili gerçek bir bilgi olması için mümkün olduğunca fazla kullanıcıdan veri almalıyız. En az 10-15 kullanıcı.

Sorunu yaşadığını iddia edip çözüm bulan biri var mıdır ?

spilterr

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Burak
Cihazım
Mi 9 SE
Meslek
Öğrenci
Konular
26
Cihazım imei atılmış mi9se telefoncu arkadaşa neden 4G çekmiyor dediğim de müsait olduğun zaman gel hallederiz dedi 1.5 - 2 saat sürer dedi bakalım müsait olunca uğrayacağım. Bu arada imei atılmış cihazın global olup olmadığını nasıl anlarız?

Oyla:

richu

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Enes
Cihazım
Mi 9 SE
Konular
2
Cihazım imei atılmış mi9se telefoncu arkadaşa neden 4G çekmiyor dediğim de müsait olduğun zaman gel hallederiz dedi 1.5 - 2 saat sürer dedi bakalım müsait olunca uğrayacağım. Bu arada imei atılmış cihazın global olup olmadığını nasıl anlarız?
Orjinal kutusu varsa sorgulatın imeiden hocam

MI 9 SE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Oyla:

dispanserZ

Mi5 64gb
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Umut
Cihazım
Redmi Note 5 Pr
Meslek
Öğrenci
Konular
28
Öncelikle konuya noktayı koymak istiyorum.

İmei repair işleminde band 20 desteği gitmemktedir.
Telefonun kullandığı modem donanımsal bir yapı olduğu için imei repair işlemiyle gidemez. Kimileri yazılım olmassa çalışmaz demiş.
Çok doğru zaten donanımların her birini çalıştıranda yazılımlardır. Cihazınızın modeline bakınız.

Kendi cihazım M1903F2G modeli.

İmei repair işlemi kendim yapmaktayım çalıştığına dairde ekran görüntüsü atıcam.

İmei atmış arkadaşlarında NETMONİTOR uygulaması ile bakmasını öneririm.

İmei repair işleminden sonra hangi sürümü kullanıyorsunuz bilmiyorum ben global 10.3.3 sürümünü kullanmaktayım.

Band 20 desteği çevrimiçi oyun oynayanların canını çok sıkabilir. Normal bir kullanıcını ise ağa gecikmeli bağlanmasına neden olur. Bu sorunu sadece 4g de yaşarsınız ama 3g ye alıp normal kullanabilirsiniz.

Ekran görüntüsü isteyenede
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Dediğim her ayrıntıya dikkat edin ve dediğim uygulamadan bakın.

Oyla:

BilirKisi

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Ahmet
Cihazım
Mi 9SE
Konular
1
Olaya çok 'düz mantık' bakıyorsunuz.
IMEI Tamir işlemi için, işleme başlamadan önce cihaza özel A-Z'ye bilgilerinin bulunduğu EFS Partitionları siliniyor. Çünkü Qualcomm Cihazlarda EFS Partitionları doluysa, yazım işlemi yapılamıyor.(Box'ta durum nedir bilmiyorum) Yani yazım yapılması için önce bölümün silinmesi gerekiyor.(İşlem yaparken yazılan "dd if=/dev/zero of=" olan komutlar.)
Yani Cihazın, Modem konfigrasyonlarının vs.vs. TAMAMI işlem başında siliniyor.Sonra siz silmeden önce aldığınız yedek dosyasını modlayıp cihaza tekrar atıyorsunuz. Buraya kadar herşey tamam.
Fakat, Mi 9SE'nin alınan yedek dosyası ya yedeklerken yanlış alınıyor veya yüklerken tam yüklenmiyor.. Bu yüzden dolayı cihazın modem 'Firmware' bölümü yanlış yapılandırma ile cihazı açıyor.(Muhtemelen modem firmware i üzerindeki varsayılan değer üzerinden. *Tamamıyla Teorik Bilgi*)
Yazılımla sinyalin ne alakası var derseniz, Qualcomm, mediatek işlemcili, modemli(çoğu telefonda modem ayrı bir donanım çipi olarak eklenir,Bu çip kablosuz bağlantıları kontrol eder.(BT,wi-fi dahil.) Bu çipide Modem Firmware'i,Kernel(Çekirdek) ile birlikte kontrol eder. Modem donanımının, hangi frekanslarda dinleme yapacağı Modem Firmware'i tarafından EFS bölümünden(MTK cihazlarda NVRAM bölümünden) okunuyor. Bu yüzden dolayı, evet yazılımdaki değişiklikten dolayı, cihaz band20 desteğini kaybedebiliyor.

Oyla:

spilterr

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Burak
Cihazım
Mi 9 SE
Meslek
Öğrenci
Konular
26
IMEI Tamir işlemi için, işleme başlamadan önce cihaza özel A-Z'ye bilgilerinin bulunduğu EFS Partitionları siliniyor. Çünkü Qualcomm Cihazlarda EFS Partitionları doluysa, yazım işlemi yapılamıyor.(Box'ta durum nedir bilmiyorum) Yani yazım yapılması için önce bölümün silinmesi gerekiyor.(İşlem yaparken yazılan "dd if=/dev/zero of=" olan komutlar.)
Yani Cihazın, Modem konfigrasyonlarının vs.vs. TAMAMI işlem başında siliniyor.Sonra siz silmeden önce aldığınız yedek dosyasını modlayıp cihaza tekrar atıyorsunuz. Buraya kadar herşey tamam.
Fakat, Mi 9SE'nin alınan yedek dosyası ya yedeklerken yanlış alınıyor veya yüklerken tam yüklenmiyor.. Bu yüzden dolayı cihazın modem 'Firmware' bölümü yanlış yapılandırma ile cihazı açıyor.(Muhtemelen modem firmware i üzerindeki varsayılan değer üzerinden. *Tamamıyla Teorik Bilgi*)
Yazılımla sinyalin ne alakası var derseniz, Qualcomm, mediatek işlemcili, modemli(çoğu telefonda modem ayrı bir donanım çipi olarak eklenir,Bu çip kablosuz bağlantıları kontrol eder.(BT,wi-fi dahil.) Bu çipide Modem Firmware'i,Kernel(Çekirdek) ile birlikte kontrol eder. Modem donanımının, hangi frekanslarda dinleme yapacağı Modem Firmware'i tarafından EFS bölümünden(MTK cihazlarda NVRAM bölümünden) okunuyor. Bu yüzden dolayı, evet yazılımdaki değişiklikten dolayı, cihaz band20 desteğini kaybedebiliyor.
Reis asıl son noktayı koymuş. :)

Oyla:

hilmi

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
hilmi
Cihazım
mi9 se
Konular
18
Evet arkadaş gayet açık anlatmış.sadece band 20 değil 4-5 band gidiyor.
Birde dip not önceki rom sürümlerde 4G+ görünüyordu sonraki romlarda 4.5G olarak değiştirdiler.
4.5G görmeniz band 20 çekiyor anlamına gelmez.

Son düzenleme:
Oyla:

Aelfwig

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Semih
Cihazım
Mi Note 3
Meslek
Öğrenci
Konular
10
Konuyu hortlatıyorum ama IMEI repair işleminden sonra benim telefonumun da 3G ve 4G'si iyi çekmemeye başladı. Bazen 10 numara çekerken başka yerde sayfalar yüklenmeyebiliyor. Önceki hız testine oranla zaten 3te 1 hızına düşmüş durumda. Ben çok dert etmiyordum ama bugün arkadaşın evinde internetin neredeyse hiç çekmediği anlar oldu. Yok mudur hala bulunabilmiş bir çözüm? Qualcomm cihazlarda LTE bandlarını açmayı araştırdım. QXDM üzerinden LTE config değerlerini değiştirecektim fakat "read" seçeneğini tıkladığım halde dosyayı inactive görüp işlem yaptırmıyor. Herhangi bir yolu bulunamadı hala bu band 20 aktifleştirmenin, o kadar da süre geçti üzerinden.

Oyla:

gigascor45

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
ILKER GUNDUZ
Cihazım
MI 6
Konular
18
Merhaba,

Çok güzel bir açıklama olmuş. Tebrik ederim. Peki giden Band 20 desteğini nasıl geri getirebiliriz?

Oyla:
Üst Alt