Soru Android 12 aosp rom

Decidueye

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kaan Savcı
Cihazım
Poco x3 pro
Meslek
Öğrenci
Konular
71
Hocam benim hız değil de dudak tiryakiliği. 😀 Romu yükledikten sonra şöyle bir genel manada bakıyorum içime sinerse o romu kullanıyorum fakat tabii ki böyle olunca rom iyi mi kötü mü anlaşılmıyor. Sadece istediğim özellikler var mı? Varsa diğer romlarda durum ne? Onlarda da bu ekstra özellikler var mı? şeklinde inceliyorum ve karar veriyorum.
Fakat tabii ki bir romu tam anlamıyla test etmek için biraz romu kullanmak gerekiyor. Mesela ben hep CherishOs romundaydım fakat v2.9'da bazı hatalar almaya başladım uzun kullanımda. (Kilit ekranı saati ortam ekranı saatinden geri kalıyor, 1-2 kez ana ekranda google arama&mesajlaşma uygulamaları vardı bunları açmaya çalışmama rağmen uygulamalar donup kaldı. Açma/Kapama tuşuna basarak düzeldi. Evde modem ve router var. Normalde olması gereken telefon hangi ağa yakınsa ona bağlanması gerekirken bu işlemi yapamıyordu vb. Şuan OneOs romundayım seri bir şekilde geçişleri yapıyor. Acaba bu problem AOSP romlarda mı diye düşünmüyor değilim.)

Şu an OnesOs romundayım beni şaşırtan kısım şu oldu %100 şarjdan %10'a 24 saat toplam kullanım/ 8 saat 15 dakika açık ekran kullanımı verdi. AOSP romdan daha uzun süre verdi çözemedim durumu. Acaba CherishOs arka planda pili mi tüketiyordu?

Nusantara kesinlikle aklımda çok beğendim romu. Nasıl bir performans sergiler bilmiyorum ama keyifli duruyordu. Dediğiniz gibi İngilizce ayar kısımları problem çıkarmaz onu hallederiz. ☺️

F2FS için patch dosyası nedir, ne işe yarıyor?

Emin değilim ama LineageOs 18.1 Unofficial romu ArrowOs romundan daha performanslı olabilir pil konusunda. ArrowOs romundan da sade bir rom.
Ben SyberiaOS v4.9 sürümünü yükledim şaşırdım. Rom adeta AOSP'nin de AOSP'si olmuş o kadar seri. :D
hocam android 12 de yüz tanıma olan rom gördünüzmü cihaz poco x3 pro
bide pixel experience romunu deneyen oldumu?

LionKing17

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
S
Cihazım
Xiaomi Mi 9TPro
Konular
5

Omer.dnr3

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Ömer
Cihazım
Redmi k20 pro
Konular
14
hocam android 12 de yüz tanıma olan rom gördünüzmü cihaz poco x3 pro
bide pixel experience romunu deneyen oldumu?
Pixel exprience çok sade hiçbir özeleşitrme yok ama parmak izi hızlı sade Google şuan denediğim romlara göre en hızlı ve sorunsuz olan voltage OS ama bugün itibariyle spark OS a yeni bir güncelleme geldi baya bi sorunları çözmüşler bi göz atıp tekrar bilgilendirme yaparım.

E.D

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kamera
Cihazım
Mi 9
Konular
94
Xtended son sürüm cihazınız için yayınlandıysa deneyin. Güzel rom stabil pil durumuda iyi ben 2.5 senelik mi 9 da 8 saat aldım oyunsuz tabiki. Başlatıcı olarak lawnchair öneririm çok iyi oturuyor roma.

LionKing17

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
S
Cihazım
Xiaomi Mi 9TPro
Konular
5
Yüklediğim birkaç rom hakkında bilgi vermek isterim.

SyberiaOs v5.1 OC (Ekran tazeleme hızı 72hz olarak gelen sürüm) sürümünü 1 ay kadar kullanmıştım. Deneyimlerim: 1.Parmak izinizi hep kullandığınız şekilde kullanırsanız parmak izi kapalı ekranda da iyi iş çıkarıyor. 2.Volte/Vowifi ikonları gözükmüyor fakat volte/vowifi düzgün bir şekilde çalışıyor. (Romun Telegram konusunda kimileri bende gözüküyor demişti ama nasıl gözüküyor anlamış değilim, kurulumda herhangi bir hata yaptığımda yok.) 3.Gcam kurulu geliyor ve düzgün çalışmıyor. Hatta Telegram uygulamasını bilgisayarda açmak için QR kodu okutmak istediğinizde Telegram'da da kamera çalışmıyor. 4.AOSP Klavye ile geliyor ve burada yazım denetleyicisi seçeneklerinde Türkçe dil seçeneği yok. Bu yüzden Gboard kullanmanız gerekiyor fakat bazen yazım denetlemesi yapmıyor. Ancak telefonu yeniden başlatırsanız düzeliyor.

SyberiaOs v5.2 GAPPS: Romu indirirken v5.1 diye görürseniz şaşırmayın çünkü rom geliştiricisi fark etmediği için romun sürümünü değiştirmeyi unutmuş.
Bu romu sadece yenilik olarak ne var ne yok incelemek için kurdum. Sadece GAPPS'li sürüm olmasından dolayı kullanmayı düşünmüyordum. Bir önceki sürüm OC olarak geldiği için bu sürümü kurmak isteyenlerin temiz kurulum yapması gerekiyor. Volte/vowifi ve Gcam bir önceki sürümde olduğu gibi problem çıkarıyor.
Bu romun en artı tarafı Android 12 olmasına rağmen DFE gerekmeden telefonu şifreli kullanabiliyorsunuz ve Recovery açtığınızda herhangi bir problemle karşılaşmıyorsunuz.

Yukarıdaki iki rom için tavsiyem kurmamanız yönünde. Yakın zamanda daha düzgün bir yapı ile yeni bir sürüm yayınlayabilir.

AncientOs v6.2 Shield Steel:
Bu kullandığım son sürüm değil (12.02.22) bir önceki vanilla sürümü. Son sürüm GAPPS'li geldiği için yüklemedim. Yakın zamanda Vanilla sürümü de gelebilir.
Bu romu özelleştirme adına sanırım söylemeye gerek yok. Romun içerisinde yok yok fakat bu özelleştirmelerin neredeyse tamamı İngilizce.
Şuan bu romdayım ve performansı nasıl olacak deneyimliyorum. Şimdilik gördüklerim;

1.Diyelim ki ayarlamaları yaptınız ve Advanced (Gelişmiş) seçeneğinden systemUI'ye tıkladınız ve sistem arayüzünü yeniden başlattığınızda eğer sistemde gezinme seçeneği hareketle gezinme şeklindeyse ekranın altında bulunan çubuk ortadan kayboluyor, sistemde gezinmede bir problem olmuyor. Bu sistemde gezinme çubuğunu geri getirmek için ayarlardan sistemde gezinme çubuğunu yeniden boyutlandırdığınızda geri geliyor. Eğer SystemUI'ye hiç tıklamazsanız problem olmuyor.
2.Romda birçok özellik var fakat bazen bazı özellikler ya başka ayarlarla çakışıyor ya da kendisi çalışmıyor. Örneğin hızlı ayarlara saat eklemek istediğinizde Style A, B, C şeklinde giden stilleri seçtiğinizde hiçbir değişiklik olmuyor ya da başka ayarlarla çakıştığı için tepki vermiyor. Fakat genel anlamda birçok özellik çalışıyor.
3.SyberiaOs romundaki gibi Gcam kurulu gelmediği ve Gcam'i kendim kurduğum için Telegram'ı bilgisayara bağlarken de kameradan kaynaklı bir problem yaşamıyorum.
4.Volte/vowifi ikonları gözüküyor. Volte'den vowifi ikonuna geçiş hızlı olmasa da genel anlamda çalışıyor.

beracan214

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Berat Can
Cihazım
Mi 10T
Konular
20
Cihazım Mi 10T
AncientOS 12 gapss kullanıyorum şahsen aralarında beni en tatmin eden romdur kendisi çok fazla kişileştirme özellikleri mevcut ve pil konusunda ise sabah full şarjda 120hz ekran renkleri en sıcakta da bile gecelere kadar götürüyor çok fazla oyun oynamam mobilde öyle gündelik can sıkıntısı gidermek için 2 tane oyun yüklü buna rağmen de şarjım bitmesin derdi de yaşamıyorum rahatlıkla da oynuyorum
parmak izi okuyucusu hızlı bir problem yaşamadım
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Cihazım Mi 10T
AncientOS 12 gapss kullanıyorum şahsen aralarında beni en tatmin eden romdur kendisi çok fazla kişileştirme özellikleri mevcut ve pil konusunda ise sabah full şarjda 120hz ekran renkleri en sıcakta da bile gecelere kadar götürüyor çok fazla oyun oynamam mobilde öyle gündelik can sıkıntısı gidermek için 2 tane oyun yüklü buna rağmen de şarjım bitmesin derdi de yaşamıyorum rahatlıkla da oynuyorum
parmak izi okuyucusu hızlı bir problem yaşamadım
-
Üsteki yorumdaki hocamın dediği gibi sistem de gezinme çubuğu biraz buglu ve de bazı stilleri seçerken nelerin değiştiğini tam anlayamadım kontrol ettim bir türlü bulamadım

Son düzenleme:

LionKing17

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
S
Cihazım
Xiaomi Mi 9TPro
Konular
5
Bazı stilleri seçerken nelerin değiştiğini tam anlayamadım kontrol ettim bir türlü bulamadım.
Evet bazılarında ne değiştirdiğinizi bilmenize rağmen bir tepki vermiyor. (Örneğin hızlı ayarlarda saat stilini değiştirdiğinizi biliyorsunuz ve seçeneklerden bazılarını seçiyorsunuz ama değişmiyor.) Bazılarındaysa tam anlamıyla nereye etki ettiğini bilmediğimiz ilginç özellikler var. İşin ilginci aktif ettiğinizde nerede bir değişim olduğunu da anlamıyorsunuz. Çünkü özelliğin alt bilgi kısmında da detaylı bir açıklama olmuyor. Tahminim bazı özellikler seçenek olarak olmasına rağmen her modelde çalışmıyor. Yani Mi 9T Pro'da bu özellik çalışmaz Mi 10T'de çalışır diyorlar ama güncellemeyi gönderirken her telefon için özelleştirmeleri özelleştirmiyorlar. :D

Tüm bunlara rağmen çalışan özellikler arasında güzel bir kombinasyon yaptığınızda rom keyifli bir hale geliyor. Ve AOSP ruhunda olan özgürleştirmeyi daha da hissediyorsunuz. Tabii rom uzun kullanımda nasıl bir performans sergileyecek orası bilinmez. angel~~

beracan214

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Berat Can
Cihazım
Mi 10T
Konular
20
Evet bazılarında ne değiştirdiğinizi bilmenize rağmen bir tepki vermiyor. (Örneğin hızlı ayarlarda saat stilini değiştirdiğinizi biliyorsunuz ve seçeneklerden bazılarını seçiyorsunuz ama değişmiyor.) Bazılarındaysa tam anlamıyla nereye etki ettiğini bilmediğimiz ilginç özellikler var. İşin ilginci aktif ettiğinizde nerede bir değişim olduğunu da anlamıyorsunuz. Çünkü özelliğin alt bilgi kısmında da detaylı bir açıklama olmuyor. Tahminim bazı özellikler seçenek olarak olmasına rağmen her modelde çalışmıyor. Yani Mi 9T Pro'da bu özellik çalışmaz Mi 10T'de çalışır diyorlar ama güncellemeyi gönderirken her telefon için özelleştirmeleri özelleştirmiyorlar. :D

Tüm bunlara rağmen çalışan özellikler arasında güzel bir kombinasyon yaptığınızda rom keyifli bir hale geliyor. Ve AOSP ruhunda olan özgürleştirmeyi daha da hissediyorsunuz. Tabii rom uzun kullanımda nasıl bir performans sergileyecek orası bilinmez. angel~~
hocam 30 şubat da genel olarak çoğu cihaza yeni bir build yayımlanacakmış anladığım kadarıyla da bazı özellikleri fixleyeceklermiş dur bakalım çıkışını bir yapsın düzeltmişler mi bakalım

SkyMan

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
SkyMan
Cihazım
Redmi K30 Pro
Konular
1
hocam 30 şubat da genel olarak çoğu cihaza yeni bir build yayımlanacakmış anladığım kadarıyla da bazı özellikleri fixleyeceklermiş dur bakalım çıkışını bir yapsın düzeltmişler mi bakalım
Hocam bu ay 30 çekmiyor, yanlışınız olmasın!

Üst Alt