Soru Android 12 aosp rom

süvari2019

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kaya
Cihazım
Mi 9t pro
Konular
5
LionKing17, aynen hocam. Dün itibariyle voltage os için ilk guncelleme yayınlanmış bile. Baktığımda çözülen ve eklenen 17 civarı madde var. Zaten beyanları da romu kullanıcı geri dönüşleri ne göre sekillendirecekleri yönünde.insallah hem sözlerini tutarlar hem de bu gayretle devam ederler. Custom rom geliştiricilerin tümüne müthiş hayranlık duyuyorum. Biz burada o iyi bu kötü fanatikligi yaparken aralarındaki yardımlaşma ve idealistlik saygı uyandırıyor. Helal olsun adamlara,güç yettikce desteklemek gerekli.

Son düzenleme:

UnlnViTeD

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sbr
Cihazım
Raphael
Konular
20
LionKing17 hocam,

MIUI galeri uygulamasını kullanmıyorum. Bir kaç güncellemeyle gecikmelerin düzeleceğini kanaatindeyim. Simple Galeri Pro kullanıyorum. Deneyin beğenirseniz 2-3 lira arası Pro versiyonu.

madcyler

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
cihat
Cihazım
MI6
Konular
0
Bir süredir Oneos romunda kaldığımdan son güncellemeleri üstünkörü takip edebildim. Tüm bunlara android 12 yenilikleri de dahil. Olası yenilikleri bilmediğimden aşağıda yazacağım gözlemlerde eksiklikler mutlaka olacaktır.Ben gözüme çarpan artı ve eksi yönlerini yazmaya çalışacağım.Tüm romları rootsuz kullandığımı ve mevcutsa vanillia varyantlarını kurduğumu belirteyim. Gapps olarak hepsinde bitgapps kullandım.

Son yayınlanan romların hemen hepsinde mevcut bazı buglara rağmen android 12 romları denemek istiyordum.Bu sebeple ilk denediğim rom voltage-1.0 20211014 oldu.

Voltage-1.0 20211014

İzlenimlerim:
*rom neredeyse tamamen Türkçe
*Play store sertifikalı ve safetynet testi geçiyor
*Monet UI tasarımı çok hoş olmuş. Ekran resmine göre renk değişimi çok başarılı çalışıyor.Yine de UI kısayollarının zenginleştirilmesi iyi olacaktır.
*Uygulamalar arasında gezinmelerde hiçbir takılmaya rastlamadım.
*perf g kernel, 5 ekim güvenlik güncellemesi
*arama kaydetme var(otomatik kaydetmeyi bulamadım)
*launcher quickstep,çok çok sınırlı ana ekran özelleştirmesi var.dizilimler dahi en fazla 5x5 olarak sınırlanmış.
*normalde telefonda şifre kullanmıyorum. denediğimde ise ekran altı parmak izi muazzam çalışıyor. tek sefer bile hata vermedi.bu romu kullansam belki de parmak izi kullanırım.ancak face lock/unlock yok görebildiğim kadarıyla.
*batarya için termal profil mevcut.game mode yok.
*geekbench testi 2 defa yaptım. sonuçlar 744/2407 ve 746/2429 şeklinde
*kurulum ve test esnasında ısınma problemi olmadı.
*bildirim/alarm/google asistan sorunsuz çalışıyor(hey google hariç)
özetle genel anlamda görsellik,akıcılık vs oldukça beğendiğim bir rom oldu.

Not:Bu romu sonradan kullanmak üzere kurdum ve benim kullandıgım uygulamalardan ziraat mobilin çalışmadığını farkettim.Belki başka uyumsuz uygulamalar da vardır.

ProjectRadiant-12.0-20211018

İzlenimlerim:
*Voltage os için yazdıklarımın hemen hepsi bu rom için de geçerli.Yalnız bu romda gcam lens değişimi sonrası açılmama problemi yaşadım.Bunun dışında genel anlamda akıcı bir rom olmuş. Geliştiricinin de belirttiği üzere bu android 12 ilk sürümü,ileride çok daha iyi olacağını,kullanıcı geri bildirimlerine değer verdiği ve romun buna göre evrileceğini beyan ediyor.Umarım bu yönde devam eder.
geekbench skoru 746/2437
arama kaydetme bulamadım.

Android Open Source Project abhishek-20211016

İzlenimlerim:
*diğer android 12 romlarının aksine a10 fw istemesi beni umutlandırmıştı.ancak geekbench skorları vs yerlerde sürünüyor.
*playstore sertifikalı değil ve safetynet geçmiyor
*çağrı otomatik kaydetme mevcut

genel anlamda hayal kırıklığı oldu.açıkçası diğer a12 ler çok daha hoşuma gitti ve başarılı olacağına inanıyorum.

Çok fazla hata olduğundan arrow 12 exp denemekten vazgeçtim.
Hocam ben voltage romu yükledim xda açıklamaya göre, ama tekrar recovery modda baslattigimda orange recovery son sürümde recovery ekranında kalıyor menü ye girmiyor. Yanlış birsey mi yapıyorum?

süvari2019

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kaya
Cihazım
Mi 9t pro
Konular
5
madcyler, hocam voltageos romunda iken böyle bir problemle karşılaşmadım.defalarca recoverye girip çıktım. Daha evvel orangefox 11.1.3 e ilk guncellemeye çalıştığımda bahsettiğiniz sorunu yaşamıştım. Pitchblack recovery ile işimi hallettikten sonra of 11.1.3 u yeniden yukledigimde sorunsuz açılmıştı. Bir deneyin isterseniz.

Son düzenleme:

madcyler

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
cihat
Cihazım
MI6
Konular
0
madcyler, hocam voltageos romunda iken böyle bir problemle karşılaşmadım.defalarca recoverye girip çıktım. Daha evvel orangefox 11.1.3 e ilk guncellemeye çalıştığımda bahsettiğiniz sorunu yaşamıştım. Pitchblack recovery ile işimi hallettikten sonra of 11.1.3 u yeniden yukledigimde sorunsuz açılmıştı. Bir deneyin isterseniz.
Eyvallah hocam teşekkür ederim.

CanKuzen

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Can
Cihazım
RN8
Konular
3
Arkadaşlar şuanda ArrowOS A12 Vanilla dayım. Lavender için. Gayet iyi. Bazı sorunları bildirdik. Navi tuş yer değiştirme
Alarm çalarken göstermiyor
Kamera selfi yok
Merak ettiğim arana ekran arkaplan resmi değiştirme imkanı varmı?

VoltageOS u 1.3 beklemedeyim onın özelleştirmesi fazla gibi

akyakali

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Noyan
Cihazım
Xiaomi Mi 9TPro
Konular
52
Arkadaşlar şuanda ArrowOS A12 Vanilla dayım. Lavender için. Gayet iyi. Bazı sorunları bildirdik. Navi tuş yer değiştirme
Alarm çalarken göstermiyor
Kamera selfi yok
Merak ettiğim arana ekran arkaplan resmi değiştirme imkanı varmı?

VoltageOS u 1.3 beklemedeyim onın özelleştirmesi fazla gibi
Üstad resurrection Remix android 10 kullanıyorum. Arrow 12 kurmak için nasıl işlem yapıp kurabilirim

CanKuzen

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Can
Cihazım
RN8
Konular
3
Üstad resurrection Remix android 10 kullanıyorum. Arrow 12 kurmak için nasıl işlem yapıp kurabilirim
Öncelikle son versiyon TWRP veya OrangeFox recovery güncelle. Yedeklerin al
Sonra normal 4 wipe format data ve rom flash istersen Magisk ve reboot
Şayet farklı bir olur mu diye yapımcının açıklama bölümünü dikkate al
hepsi bu.

akyakali

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Noyan
Cihazım
Xiaomi Mi 9TPro
Konular
52
Son sürüm orange fox yüklü 👌
4 wipe+ format data 👌
Yapımcıyı izlediğimde farklı olarak gapps yükledi.

Fw yükleyip sadece romu flashladı

LionKing17

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
S
Cihazım
Xiaomi Mi 9TPro
Konular
5
Android 12 romlar ne durumda diye bazı romları kurup üstünkörü inceledim.
İncelediklerim: 1.SparkOS S-Tempest 2.CherishOs v3.2 3.Project Awaken v2.2 Ares 4.PixelExtended V4.0 5.OctaviOS 3.2 6.Syberia Project v5.1 7.Proton AOSP Unofficial 8.ArrowOS 12.0 9.VoltageOS v1.2 10.Iron Project V2.0 11.Evolution X

Öncelikle tüm romlarda Türkçeleştirme iyi seviyede değil. Bazı romların VANILLA sürümü yok. Genel anlamda bütün romları üstünkörü incelememe rağmen irili ufaklı problemler mevcut. Bu romlar içerisinde özelleştirme açısından kullanılabilir bulduğum 4 rom var. SparkOS S-Tempest, OctaviOS 3.2, Syberia Project, Evolution X

Fakat bu romlarda da hatalar mevcut:

-Syberia Project:
Volte/Vowifi özelleştirme ayarı bulunmasına rağmen volte/vowifi simgesi çıkmıyor. Kapalı ekran parmak izi var mı yok mu belli değil, çoğunlukla verimli çalışmıyor. Otomatik parlaklıkla ilgili bir problem var. Bir anda %90'a çıkıp %25'e iniyor.

-OctaviOS v3.2: Rom ile birlikte gelen mesajlaşma uygulaması hata veriyor, çalışmıyor. Volte/Vowifi simgeleri gözüküyor ama telefonu yeniden başlattığınızda kayboluyor sonra tekrar gözükmeye başlıyor.

-Evolution X: Romu kurup telefonu açtığınızda bir hata veriyor fakat herhangi bir problem teşkil etmiyor. Volte/Vowifi simgesi ise bazen gözüküyor bazen kayboluyor.

-SparkOS S-Tempest: İlk kurulumda bir hata göze çarpmıyor. Volte/Vowifi simgesi de diğer romlarda olduğu gibi bazen gözüküp bazen gözükmüyor.

Sonuç olarak üstünkörü incelemede bu 4 romda AnxCamera kurup Portrait modunu açtığımda kamera hata veriyor, onun dışında diğer modlarda bir hata ile karşılaşmadım. Google Kameralarda düzgün bir şekilde çalışıyor. Kapalı ekran parmak izi okuma verimli çalışmıyor. Volte/Vowifi şuan neredeyse hiçbirinde düzgün çalışmıyor. Evolution X romu Pixel başlatıcıyı diğer 3 rom ise Lawnchair 12 başlatıcısını kullanıyor. Lawnchair 12 başlatıcısında birçok özelleştirme mevcut olması kullanılan roma ekstra bir hava katıyor.

Sıralama yapacak olursam ilk kurulumda bile verdiği çokça hatadan dolayı ve diğer romlara göre daha kısıtlı özelleştirmesi bulunduğundan 4.sıraya Syberia Project romunu daha sonra hem Lawnchair uygulamasını kullanmaması hem sadece GAPPS versiyonu olması hem de diğer iki roma göre daha az özelleştirmesi olmasından dolayı 3.sıraya Evolution X romunu, ilk kurulumda hata vermemesine rağmen kullandığı arama/mesajlaşma uygulaması yeni olmadığından ve özelleştirmeleri bir tık daha geride kaldığından 2.sıraya SparkOS S-Tempest romunu, mesajlaşma uygulaması çalışmasa da arama ve mesajlaşma uygulamalarında yeni sürümler kullanması ileriki güncellemeler için ipucu vermesi ve diğer romlara göre özelleştirme seçeneğinin fazla olmasından dolayı ilk sıraya OctaviOS v3.2 sürümünü yazıyorum.

NOT: Tüm bu romları üstünkörü incelediğim için genel anlamda ilk başta verdikleri hataları ve özelleştirme seçeneklerini göz önünde bulundurdum. Uzun kullanımda belki de diğer romlar daha az hata çıkarırken bu dört rom daha fazla sorun çıkarabileceğini belirtmek isterim. Görünen o ki Android 12 tabanlı AOSP romlarının oturması biraz daha zaman alacak.

Son düzenleme:
Üst Alt