Soru Android 12 aosp rom

UnlnViTeD

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sbr
Cihazım
Raphael
Konular
20
LionKing17 hocam,

F2FS dosya sistemini (Data ve Cache) sorunsuz kullanabilmeniz için bir yama. Romu flaşlamadan önce flaşlanır. SyberiaOS'ta zorunlu olarak çeviriyoruz ya diğer romlarda da isteğe bağlı dosya sistemini F2FS kullanabilmemiz için.

LineageOS dediğiniz gibi daha iyi olabilir. Uzun kullanımda denemek lazım.

OneOS ile aldığınız süreleri bir kaç şarj döngüsünden sonra da alabiliyorsanız gayet iyi. Çünkü zamanında bende kullanıyordum. Önce iyi ekran süreleri veriyordu bir hafta kadar sonra süreler düşüyordu. (MIUI 12.5 kullanmadım hiç, MIUI 12'nin de sürekli problem çıkarmasından ötürü tamamiyle AOSP romlara döndüm. MIUI den bahsetmişken MasikX'i anmamak olmaz. MasikX 11.3 MIUI romlardaki favorimdi. Bana göre MIUI 11'in en iyilerden biriydi...)

süvari2019

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kaya
Cihazım
Mi 9t pro
Konular
5
Bir süredir Oneos romunda kaldığımdan son güncellemeleri üstünkörü takip edebildim. Tüm bunlara android 12 yenilikleri de dahil. Olası yenilikleri bilmediğimden aşağıda yazacağım gözlemlerde eksiklikler mutlaka olacaktır.Ben gözüme çarpan artı ve eksi yönlerini yazmaya çalışacağım.Tüm romları rootsuz kullandığımı ve mevcutsa vanillia varyantlarını kurduğumu belirteyim. Gapps olarak hepsinde bitgapps kullandım.

Son yayınlanan romların hemen hepsinde mevcut bazı buglara rağmen android 12 romları denemek istiyordum.Bu sebeple ilk denediğim rom voltage-1.0 20211014 oldu.

Voltage-1.0 20211014

İzlenimlerim:
*rom neredeyse tamamen Türkçe
*Play store sertifikalı ve safetynet testi geçiyor
*Monet UI tasarımı çok hoş olmuş. Ekran resmine göre renk değişimi çok başarılı çalışıyor.Yine de UI kısayollarının zenginleştirilmesi iyi olacaktır.
*Uygulamalar arasında gezinmelerde hiçbir takılmaya rastlamadım.
*perf g kernel, 5 ekim güvenlik güncellemesi
*arama kaydetme var(otomatik kaydetmeyi bulamadım)
*launcher quickstep,çok çok sınırlı ana ekran özelleştirmesi var.dizilimler dahi en fazla 5x5 olarak sınırlanmış.
*normalde telefonda şifre kullanmıyorum. denediğimde ise ekran altı parmak izi muazzam çalışıyor. tek sefer bile hata vermedi.bu romu kullansam belki de parmak izi kullanırım.ancak face lock/unlock yok görebildiğim kadarıyla.
*batarya için termal profil mevcut.game mode yok.
*geekbench testi 2 defa yaptım. sonuçlar 744/2407 ve 746/2429 şeklinde
*kurulum ve test esnasında ısınma problemi olmadı.
*bildirim/alarm/google asistan sorunsuz çalışıyor(hey google hariç)
özetle genel anlamda görsellik,akıcılık vs oldukça beğendiğim bir rom oldu.

Not:Bu romu sonradan kullanmak üzere kurdum ve benim kullandıgım uygulamalardan ziraat mobilin çalışmadığını farkettim.Belki başka uyumsuz uygulamalar da vardır.

ProjectRadiant-12.0-20211018

İzlenimlerim:
*Voltage os için yazdıklarımın hemen hepsi bu rom için de geçerli.Yalnız bu romda gcam lens değişimi sonrası açılmama problemi yaşadım.Bunun dışında genel anlamda akıcı bir rom olmuş. Geliştiricinin de belirttiği üzere bu android 12 ilk sürümü,ileride çok daha iyi olacağını,kullanıcı geri bildirimlerine değer verdiği ve romun buna göre evrileceğini beyan ediyor.Umarım bu yönde devam eder.
geekbench skoru 746/2437
arama kaydetme bulamadım.

Android Open Source Project abhishek-20211016

İzlenimlerim:
*diğer android 12 romlarının aksine a10 fw istemesi beni umutlandırmıştı.ancak geekbench skorları vs yerlerde sürünüyor.
*playstore sertifikalı değil ve safetynet geçmiyor
*çağrı otomatik kaydetme mevcut

genel anlamda hayal kırıklığı oldu.açıkçası diğer a12 ler çok daha hoşuma gitti ve başarılı olacağına inanıyorum.

Çok fazla hata olduğundan arrow 12 exp denemekten vazgeçtim.

Ekli dosyalar

• voltage 1.png
    voltage 1.png
    119,6 KB · Görüntüleme: 25
  • voltage 2.png
    voltage 2.png
    108,4 KB · Görüntüleme: 19
  • voltage 3.png
    voltage 3.png
    87,7 KB · Görüntüleme: 20
  • voltage 4.png
    voltage 4.png
    115,8 KB · Görüntüleme: 20
  • voltage 5.png
    voltage 5.png
    128 KB · Görüntüleme: 18
  • voltage 6.png
    voltage 6.png
    160,9 KB · Görüntüleme: 16
  • voltage 7.png
    voltage 7.png
    157,9 KB · Görüntüleme: 13
  • voltage 8.png
    voltage 8.png
    182,8 KB · Görüntüleme: 13
  • voltage 9.png
    voltage 9.png
    189,1 KB · Görüntüleme: 13
  • voltage 10.png
    voltage 10.png
    268,7 KB · Görüntüleme: 12
  • voltage 11.png
    voltage 11.png
    155,7 KB · Görüntüleme: 12
  • voltage 12.png
    voltage 12.png
    122,1 KB · Görüntüleme: 10
  • voltage 13.png
    voltage 13.png
    149,8 KB · Görüntüleme: 12
  • voltage 14.png
    voltage 14.png
    2,6 MB · Görüntüleme: 11
  • project radiant 2.png
    project radiant 2.png
    136,1 KB · Görüntüleme: 11
  • project radiant 1.png
    project radiant 1.png
    126,9 KB · Görüntüleme: 10
  • project radiant 3.png
    project radiant 3.png
    133,5 KB · Görüntüleme: 10
  • project radiant 4.png
    project radiant 4.png
    154,7 KB · Görüntüleme: 9
  • project radiant 5.png
    project radiant 5.png
    155,7 KB · Görüntüleme: 9
  • project radiant 6.png
    project radiant 6.png
    166,2 KB · Görüntüleme: 9
  • project radiant 7.png
    project radiant 7.png
    179,9 KB · Görüntüleme: 8
  • project radiant 9.png
    project radiant 9.png
    185,7 KB · Görüntüleme: 6
  • project radiant 8.png
    project radiant 8.png
    179,3 KB · Görüntüleme: 7
  • project radiant 10.png
    project radiant 10.png
    2,6 MB · Görüntüleme: 9

süvari2019

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kaya
Cihazım
Mi 9t pro
Konular
5
Nusantara,Derfest,IronLos romlarını da kurup bir süre denedim ve birşeyler yazmıştım ancak bir anlık dikkatsizlik sonucu tüm yazdıklarım gitti. Bu romlarla ilgili hatırımda kalanları yazayım. Her 3 rom da İngilizce/Türkçe karışık rom ve birbirlerine çok benziyorlar. Hemen hepsi pürüzsüz çalışıyor ve skorları da oldukça başarılıydı. Sadece IronLos geek skoru düşük çıktı ancak o da en son denememden kaynaklandığını düşünüyorum. Yine de bu üç rom arasında fark yaratacak olan oldukça şık ayarlar menü tasarımı ile Nusantara olur bence.

Ekli dosyalar

• Nusantara 1.jpg
    Nusantara 1.jpg
    209,6 KB · Görüntüleme: 12
  • Nusantara 2.jpg
    Nusantara 2.jpg
    212,9 KB · Görüntüleme: 13
  • Nusantara 3.jpg
    Nusantara 3.jpg
    227,9 KB · Görüntüleme: 12
  • Nusantara 4.jpg
    Nusantara 4.jpg
    215,8 KB · Görüntüleme: 12
  • Nusantara 5.jpg
    Nusantara 5.jpg
    219,1 KB · Görüntüleme: 17
  • Nusantara 12.jpg
    Nusantara 12.jpg
    244,1 KB · Görüntüleme: 23

LionKing17

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
S
Cihazım
Xiaomi Mi 9TPro
Konular
5
LionKing17 hocam,

F2FS dosya sistemini (Data ve Cache) sorunsuz kullanabilmeniz için bir yama. Romu flaşlamadan önce flaşlanır. SyberiaOS'ta zorunlu olarak çeviriyoruz ya diğer romlarda da isteğe bağlı dosya sistemini F2FS kullanabilmemiz için.
Hocam peki diğer romların F2FS dosya sistemini desteklediğini nasıl anlarız?
Eğer kurmak istediğimiz rom buna izin veriyorsa sizin dediğiniz yamayı nereden bulabiliriz? (Bu yamada Gcam, Mıuı Galeri gibi güncelleme alıyor mu yoksa DFE gibi standart bir yamamı.)
Eğer Nusantara buna izin veriyorsa hemen dosya türünü F2FS'e çeviririm çünkü çok net hız farkı oluşturur gibime geliyor.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Voltage-1.0 20211014

ProjectRadiant-12.0-20211018

Android Open Source Project abhishek-20211016

Çok fazla hata olduğundan arrow 12 exp denemekten vazgeçtim.
Hocam paylaşımlarınız ve yorumlarınız için teşekkürler. Net aydınlatıcı bir anlatım olmuş. Görsellerle birlikte fevkaladenin fevkinde.
Önceden Nezuko OS diye bir rom vardı onun adı değişti ProjectRadiant oldu diye biliyorum. SparkOs romunu da aynı grup geliştiriyor.
AOSP 12 ben ilk çıktığında denemiştim parmak izi çok kötüydü ve dediğiniz gibi sertifikalı değildi. Uzun süre yanına yaklaşılmaz AOSP 12'nin.

Son düzenleme:

LionKing17

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
S
Cihazım
Xiaomi Mi 9TPro
Konular
5
Nusantara,Derfest,IronLos romlarını da kurup bir süre denedim ve birşeyler yazmıştım ancak bir anlık dikkatsizlik sonucu tüm yazdıklarım gitti. Bu romlarla ilgili hatırımda kalanları yazayım. Her 3 rom da İngilizce/Türkçe karışık rom ve birbirlerine çok benziyorlar. Hemen hepsi pürüzsüz çalışıyor ve skorları da oldukça başarılıydı. Sadece IronLos geek skoru düşük çıktı ancak o da en son denememden kaynaklandığını düşünüyorum. Yine de bu üç rom arasında fark yaratacak olan oldukça şık ayarlar menü tasarımı ile Nusantara olur bence.
Hocam Derpfest gördüğüm kadarıyla sadece GAPPS'li olarak ve okuduğum kadarıyla eski köklü bir rom. Sadece GAPPS'li rom çıkaranlar kategorisinde bakarsak Evolution X çok daha iyi hem özelleştirme hem de verdiği güncelleştirme desteğinden ötürü. Birde Evolution X romunun Telegram grubunda çok fazla kişi var bu da olası sorunları hızlı bulup geri dönüşler almasına yarıyor.

IronLos nedense K20 Pro'da şimdilik tutmadı gibi. Güncelleme gönderiyor ama çok yönelim olmadı nedense Telegram grubuna.

Nusantara açıkçası bu son güncellemesi ile boyut atlattı tasarımsal açıdan. Romun açılışı bile keyifli. Tabii ki uzun kullanımda problem çıkarır mı orası bilinmez fakat Android 12'yi de roma eklerse ve bu geçişi sorunsuz hallederse enfes olur.

Şu an Android 12 tasarımına bakınca MIUI tasarımına gittiğini görüyorum. Mesela Hızlı ayarlar kısmında büyük butonlar kullanıyor aynı MIUI'da ki gibi.

UnlnViTeD

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sbr
Cihazım
Raphael
Konular
20
Hocam peki diğer romların F2FS dosya sistemini desteklediğini nasıl anlarız?
Eğer kurmak istediğimiz rom buna izin veriyorsa sizin dediğiniz yamayı nereden bulabiliriz? (Bu yamada Gcam, Mıuı Galeri gibi güncelleme alıyor mu yoksa DFE gibi standart bir yamamı.)
Eğer Nusantara buna izin veriyorsa hemen dosya türünü F2FS'e çeviririm çünkü çok net hız farkı oluşturur gibime geliyor.
Patch dosyası standart hocam. Güncelleme alan bir dosya değil. Buyrun dosya:

Sıfırdan kurulum adımları:
>> Format Data Yes
>> Reboot Recovery
>> 5 Wipe
>> Data ve Cache bölümlerini F2FS e çeviriyoruz
>> Vendor flaş
>> F2FS patch flaş
>> Rom flaş
>> İsteğe bağlı Gapps+Magisk
>> Wipe Cache
>> Reboot System

MIUI vendor kullanan romlarda bu şekilde, OSS vendor romların F2FS desteği zaten oluyor. Ayrıca patch dosyasını flaşlamanıza gerek yok. Adımlar aynı...

süvari2019

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kaya
Cihazım
Mi 9t pro
Konular
5
LionKing17, eyvallah hocam faydalı olduysa ne mutlu. Ben bu bahsettiğim romları denedikten sonra voltageos a geri döndüm.suan ilk şarj döngüsünü bitirmek üzereyim,güzel degerler elde edeceğim. Açıkçası denedigim romlar içinde beni en çok heyecanlandıran voltage oldu. Miui görünümüne alistigimdan mıdır nedir anlamadım tasarımını vs beğendim. Volte,vowifi vs sorunsuz çalışıyor. Ancak gcam de sorun yaşıyorum,vakit bulup uyumlu sürüm arastiramadim. Ancak dediğiniz gibi android 11 romları bile daha yeni yeni stabil olmuşken and 12 romlarinin istenilen seviyeye gelmesi epey zaman alacaktır.
Keyifli forumlar

LionKing17

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
S
Cihazım
Xiaomi Mi 9TPro
Konular
5
LionKing17, eyvallah hocam faydalı olduysa ne mutlu. Ben bu bahsettiğim romları denedikten sonra voltageos a geri döndüm.suan ilk şarj döngüsünü bitirmek üzereyim,güzel degerler elde edeceğim. Açıkçası denedigim romlar içinde beni en çok heyecanlandıran voltage oldu. Miui görünümüne alistigimdan mıdır nedir anlamadım tasarımını vs beğendim. Volte,vowifi vs sorunsuz çalışıyor. Ancak gcam de sorun yaşıyorum,vakit bulup uyumlu sürüm arastiramadim. Ancak dediğiniz gibi android 11 romları bile daha yeni yeni stabil olmuşken and 12 romlarinin istenilen seviyeye gelmesi epey zaman alacaktır.
Keyifli forumlar
Tabii ki hocam faydalı oluyor fikir sahibi oluyoruz, konu konuyu açıyor. 😊

-VoltageOS ve Project RadiantOs gördüğüm kadarıyla kullanıcıları dinleyip hatalara hızlı geri dönüşlerle güncelleme yayınlıyorlar.
-Şu an OneOs romundayım dediğiniz gibi tasarımdan dolayı insan telefondan keyif alıyor. A12'de biraz bu tasarıma yaklaşacağı için aradaki görselliği bir nebzede olsa kapatabilir.
-Gcam için 8 ile başlayan sürümleri deniyordum genelde hep bir hata ile karşılaşıyordum. Özellikle kamerada bulunmasını istediğim özellikler: Türkçe olması, Google Lens uygulamasının olması, 3.parti galeri uygulamasını çalıştırması. OneOs romuna buradaki sürümü kurdum ve hem dediğim özellikler var hem de hiç hata almadım. Kamerayı pek kullanmasam da genelde indirdiğim Gcamlerde video-ağır çekim modu kısmında donuyorlardı. Kiminde de gece görüşü modunda problem çıkarıyordu. Not: Gcam 8 ile Google fotoğraflar yüklenmeden 3.parti galeri uygulamalarını açmıyor. Google fotoğrafları kullanmasanız bile diğer galeri uygulamalarının Gcam ile çalışması için kurmalısınız.

Hocalarım birde sizlere 2 soru sormak istiyorum: süvari2019, UnlnViTeD
-Telegram gruplarında görüyorum dimlayer diye bir şey okuyorum bu dimlayer nedir?
-MIUI arama ve mesajlaşma uygulamalarını AOSP romlarda hala kullanamıyor muyuz?

UnlnViTeD

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sbr
Cihazım
Raphael
Konular
20
LionKing17,

Dimlayer ve NoDimlayer'i kısaca FOD yapılandırılırken kullanılan uygulama olarak düşünebiliriz. Biri ekstra katman ekliyor, diğeri katmansız. Kernel değiştirmek istiyorsanız, kullanacağınız romun gruplarından yapılandırma Dimlayer mi NoDimlayer mi diye sorup ona göre Kernel yüklemesi yapabilirsiniz. Birde SyberiaOS'un Raphael bakımcısı bir ara bununla ilgili şöyle bir cümle kullanmıştı:
Aynı Çekirdeğin 2 varyantı (Dimlayer ve NoDimlayer) varsa önce herhangi birini yükleyin FOD çalışmassa doğrudan diğerini üzerine flaşlayın.
Bence siz yine de her ihtimale karşı işlem yapmadan önce BOOT ve DTBO yedeğini sürekli alın.

Belki zamanla @ReiRyuki arama ve mesajlaşma uygulamarınında çalışması için harekete geçer. Şu an da MIUI'den
>> Galeri
>> Güvenlik Merkezi
>> Ekran Kaydedici
>> Müzik uygulamaları AOSP için var.

Bu arada GCam 7 sürümüne ait 3 farklı uygulama yüklü bende hepside farklı galeri uygulamalarıyla sorunsuz bir şekilde çalışıyor ve bahsettiğiniz özellikler mevcut hocam...

LionKing17

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
S
Cihazım
Xiaomi Mi 9TPro
Konular
5
LionKing17,

Dimlayer ve NoDimlayer'i kısaca FOD yapılandırılırken kullanılan uygulama olarak düşünebiliriz. Biri ekstra katman ekliyor, diğeri katmansız. Kernel değiştirmek istiyorsanız, kullanacağınız romun gruplarından yapılandırma Dimlayer mi NoDimlayer mi diye sorup ona göre Kernel yüklemesi yapabilirsiniz. Birde SyberiaOS'un Raphael bakımcısı bir ara bununla ilgili şöyle bir cümle kullanmıştı:
Aynı Çekirdeğin 2 varyantı (Dimlayer ve NoDimlayer) varsa önce herhangi birini yükleyin FOD çalışmassa doğrudan diğerini üzerine flaşlayın.
Bence siz yine de her ihtimale karşı işlem yapmadan önce BOOT ve DTBO yedeğini sürekli alın.
-Bilgilendirme için teşekkür ederim hocam. Telegram gruplarında çok görüyorum soruyorlar dedim bu nedir ne değildir. Kernel olayına girmediğim için o zaman bizimle pek alakası yok gibi. angel~~
Belki zamanla @ReiRyuki arama ve mesajlaşma uygulamarınında çalışması için harekete geçer. Şu an da MIUI'den
>> Galeri
>> Güvenlik Merkezi
>> Ekran Kaydedici
>> Müzik uygulamaları AOSP için var.
-MIUI arama ve mesajlaşmada gelse güzel olur. Gerçi Google arama ve mesajlaşmayı da sevmiyor değilim fakat mesajlaşmaya neden mesaj içerisindeki herhangi bir bölümü kopyalama imkanı sağlamıyorlar anlamıyorum.
-MIUI Galeri uygulamasında sizde de şöyle bir olay var mı ya da dikkatinizi çekti mi? Mesela Whatsapp'tan görsel geldi bu görselde galeride gözüküyor burada sorun yok. Diyelim siz o görüntüyü whatsapp üzerinde sildiniz ve galeriyi açtınız. Anlık olarak görsel gözüküyor, galeriyi kapatıp tekrar açarsanız kayboluyor.
Bu arada GCam 7 sürümüne ait 3 farklı uygulama yüklü bende hepside farklı galeri uygulamalarıyla sorunsuz bir şekilde çalışıyor ve bahsettiğiniz özellikler mevcut hocam...
-Urnyx05 ve Nikita'nın 7 sürümleri bende de mevcut dediğiniz gibi onlarda da problem yok. Fakat sanırım hem görsel açıdan hem birkaç özellik ve iyileştirme getirdiler 8 versiyonuna. Orada tam oturmadı gibi Gcam.

Üst Alt