Soru Amoled Ekran İle İlgili Bir Sorununuz Var mı? (Ghost Screen, Burn-in Gibi)

burucu08

Ne olursan ol önce saygılı ol
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Barış
Cihazım
mi 10t, s23
Meslek
Tüccar
Konular
91
Bu arada belki "Çok gözünde büyütüyorsun, çok abartıyorsun bu konuyu" diyebilirsiniz ama ilk defa Amoled ekranlı bir cihaz kullanacağım için ister istemez endişe duyuyor insan. Hele ki internette Burn-in sorunu yaşayan insanları gördükçe ufkum daha da açılıyor :D
Ama şunu da kabul etmek lazım ki; artık yeni çıkan telefonların %80-90'ı Amoled ekranlı olarak çıkmaya başladı. Kullanıcılar zamanla Amoled ekranların kullanımı konusunda daha çok bilinçleneceklerdir. Ayrıca ilginiz için teşekkür ederim hocam
Ozaman mi 10t pro alin geçin hocam

Xiton

Premium Üye
Premium Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Uğurcan
Cihazım
M2101K6G
Konular
44
Onu daha az önce inceliyordum hocam forumda. Yurtdışı 6.500 TL falan bu cihaz ve ben 5000'i anca verebiliyorum. Çoğu kişi mikrofon vs sorunlarıyla uğraştığını ve elden çıkartmak istediğini söylüyordu. Telefonla uğraşan, inciğini cıncığını merak eden, rom yükleyen vs bu tarz işler yapan kişiler için o cihazı tavsiye etmiyorlar. Hem bütçemi de aşıyor dediğim gibi. Mikrofon arızası yaşayan birçok kişi gördüm. Gönül ister ki daha iyisini alabileyim ama maalesef hocam. Öneriniz için teşekkürler 😊
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Ama bu cihazı almayı düşünedebilirim hocam

Son düzenleme:

Xiton

Premium Üye
Premium Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Uğurcan
Cihazım
M2101K6G
Konular
44
burucu08 Yok hocam. Biraz hesap kitap yapayım dedim bütçem yetmiyor ne yazık ki. Gazam mübarek olsun diyerek Redmi Note 10 Pro alacağım. Size ve forumda bana yardımcı olan herkese teşekkür ederim 🙏

sese61

Security
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Selçuk
Cihazım
Mi 9
Meslek
Güvenlik
Konular
18
burucu08 Yok hocam. Biraz hesap kitap yapayım dedim bütçem yetmiyor ne yazık ki. Gazam mübarek olsun diyerek Redmi Note 10 Pro alacağım. Size ve forumda bana yardımcı olan herkese teşekkür ederim 🙏
inşallah memnun kalirsin 5 ay kullandim , kulağa getirince ekranin kapanmamasi gibi sorunu dışında hicbir sorunla karşılaşmadım.

Xiton

Premium Üye
Premium Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Uğurcan
Cihazım
M2101K6G
Konular
44
inşallah memnun kalirsin 5 ay kullandim , kulağa getirince ekranin kapanmamasi gibi sorunu dışında hicbir sorunla karşılaşmadım.
İnşallah hocam. Teşekkür ederim. Bu arada Endonezya romuna geçip uygun modem flashlanınca o sorunu yaşamayanlar varmış. Ne kadar doğrudur bilmiyorum. Birkaç kişiyle konuşmuştum ve bana bunu söylemişlerdi.

sese61

Security
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Selçuk
Cihazım
Mi 9
Meslek
Güvenlik
Konular
18
İnşallah hocam. Teşekkür ederim. Bu arada Endonezya romuna geçip uygun modem flashlanınca o sorunu yaşamayanlar varmış. Ne kadar doğrudur bilmiyorum. Birkaç kişiyle konuşmuştum ve bana bunu söylemişlerdi.
dogru demisler. ben ugrasmamak icin yapmamistim ama ise yarıyor dogru :)

Xiton

Premium Üye
Premium Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Uğurcan
Cihazım
M2101K6G
Konular
44
dogru demisler. ben ugrasmamak icin yapmamistim ama ise yarıyor dogru :)
IMEI atıldıktan sonra Endonezya romu için modem dosyasını nerden bulurum bilmiyorum. İnşallah bulabilirim. "Uğraşmamak için" derken, kamera ve sensör sorunu riskine rağmen herhangi bir (Redmi Note 10 Pro için) modem dosyası mı flashladınız? Bunu demek istediniz sanırım :)

sese61

Security
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Selçuk
Cihazım
Mi 9
Meslek
Güvenlik
Konular
18
IMEI atıldıktan sonra Endonezya modemini nerden bulurum bilmiyorum. İnşallah bulabilirim. "Uğraşmamak için" derken, kamera ve sensör sorunu riskine rağmen herhangi bir (Redmi Note 10 Pro için) modem dosyası mı flashladınız? Bunu demek istediniz sanırım :)
sensor sorununa ragmen Endonezya romuna gecmedim demek istedim :)

Troublesome

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cengiz
Cihazım
Note 10 Lite
Konular
1
Hocam bu kadar düşünmek ve araştırmak bence iyi değil. Ben 3 aydır kullanıyorum sorun yok. Şansa 1. ayda olabilir veya olmaz. 250 dolarlık telefon sonuç itibari ile. Bizler için büyük rakamlar olsada bu konu hakkında detaylı bilgiler bulamamanızın sebebi bu sanırım. Çok sorgulamaya değmez al kullan. :)
Aslında karışık kullanım senaryosuna uygun kullanıcılar için, amoled veya oled panel gayet uygun, konforlu ve geçerli sayılır. Fakat gününün çoğunu whatsapp, Twitter, Facebook gibi sabit simge ve görüntü ihtiva eden uygulamalar ile geçiren kullanıcılar için hiç uygun olmayan bir panel türüdür. Samsung, Lg gibi panel türlerinde kıdem sahibi olmuş global şirketler dahi, yakın zamanda üretimini gerçekleştirdikleri ve hala ürettikleri, oled & amoled panele sahip, bu TV lerin içerisine pixel düzeltici uygulamalar bulundurmuşlardır. Çalışma şekli TV yi kullandıktan sonra kapatmamaktır. Pixel düzelticiyi bir saat çalıştırmaktır. Bunu otomatik veya manuel olarak kullanıcıya sunmuşlardır. Burada amaçlanan hedef, çok çalışan yada panelin çalışma esnasında aşırı pasif kalan pixellerini bir nevi sıfırlamak, balansını sağlamaktır. Buna rağmen, kanal simgeleri, tüm oled & amoled panellere sahip, başta Lg, Samsung, Philips olmak üzere tüm üreticilerde sorunlara ve şikayetlere yol açmıştır. Kullanıcıların çoğu yüksek parlaklıkta kullanmış ve kısa sürede burn in olayları baş göstermiştir. Üreticilerin de işine gelmediği için, parlaklığı maksimum %75 de kullanın aksi taktirde burn in yaşarsınız demek yada nit düşüklüğüne gidip, müşterinin standa gidip, "bu ne lan, parlak değil, karanlık benim tüplü tv daha aydınlık" demelerini istemedikleri için, sağır sultanın duyduğu bu problemi sineye çekmişlerdir. Garantiye gönderilen ürünler de kabul görmemiş, değişimi yada iadesi red onayı almış cihazlardır. Çünkü bu cihazların kullanma kılavuzunda, pixel düzeltmeyi çalıştırmak zorundasınız diyor. Show TV'nin TRT'nin simgesi kaldı ise, bu senin suçun diyor. Bu TV' lerden çok fazla randıman alınamadığı için lansman tanıtımında kaldı, reklamlarda dahi görmez olduk. Sebebi amoled panele sahip bir TV nin, isterse milyon dolarlık panel kalitesine sahip olsa da, barındırdığı teknoloji bu tarz sorunlara musait olup ve içerisinde bulunan, sorun potansiyeli taşınmasından ziyade, problem olduğundan ötürü kabul görmemiştir. Amoled in bir doğası vardır, nasıl kullanmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Sıcaklık - güneş ışığına doğrudan, uzun süreli temas - yüksek nit & parlaklık bu panel türünde sorun olarak tam hız size dönecek demektir. Sizin duyduğunuz amoled yanığı şikayet sahiplerinin %99.9 u bu tarz basit kurallara uyum sağlamadığı, kullandığı cihazın teknik özelliklerini bilmediği, araştırmadığı için, bu problemleri firma hatası olarak görüyor ve gerek sosyal mecralarda gerek hukuksal süreçler başlatarak ya para iadesi almaya çalışıyor yada cihazı yenilemeye çalışıyor. Samsung bu konuda çok mütevazı davranmıştır zamanında. Artık mütevazi davranmıyor, doğrudan amoled yanığı kullanıcı hatasıdır diyor. Burada iki tarafta aslında suçsuz.. Şöyle ki;
Kullanıcı yüksek işlemci, Büyük ekran ve tam donanımlı bir telefonda lcd, ips, led ekran görmek istemiyor. Alırken sürekli açık ekranı varmı diye soruyor vesaire. Üreticiler de, hali hazırda amoled veya oled teknolojisini kullanıyor bile bile. çünkü bu ekranları bilinçli kullanan kullanıcılar problem yaşamıyor. Problem yaşayanlar biraz önce bahsettiğimiz kullanım senaryosuna sahip insanlar. Dolayısı ile, artık amoled yanığı, (fabrikasyon) hata olmadığı sürece, kullanıcı hatası statüsünde değerlendirilmesi yapılmakta. Ki hali hazırda çoğu şirket kullanıcı hatası diyip cihazları geri gönderiyor zaten..

Firmaların, teknoloji adına değil de kullanıcı adına en büyük hatası, oled & amoled panellerin bu problemlere sahip olduğunu gizlemeleri, müşteri kaybederiz korkusu ile sanki sorunsuz bir teknoloji satıyormuş gibi reklamlar ile göz boyamasıdır. Bu firmalar canlı renklerden bahseder, kırmızı rujlu Fransız bir kadını reklam videosu yapıp köydeki amcamı etkilemeyi başarır ama, bu üründen, yüzeysel temel bilgilere sahip olan ve bu doğrultuda randıman almak isteyen kullanıcı yada tüketiciyi ikna edemez. Halbuki, kardeşim bak Samsung, Lg, Sony, Philips fark etmez sana da gark etmesin sonra. Sony japon olunca, amoled i burn in olmuyor diye birşey yok, o da olacak amoled bu de bir tanıştır insanları sonra çekil kenara. Ama demiyorsun, bu amoled teknolojisi mükemmel olduğu kadar, geliştirilmesi gereken fakat hiç bir şekilde geliştirilemeyen bir teknolojidir.

Ben her zaman amoled panelleri lityum iyon bataryalar ile özdeşleştiririm. Sahip oldukları teknoloji ve günümüze kadar aynı şekil ve kalıpta kalmaları bir örnek sayılabilir. Gilbert N. Lewis tarafından 1912 yılında keşfedilen bu batarya, çalışma, saklama, kullanım senaryosu olarak hala daha 1912 yılından kalmadır. 2022 de almış olduğunuz bu telefonların içerisinde lityum iyon pil teknolojisi 1912 yılına aittir. Tabi kontrolcü bms devrelerini saymaz isek. Günümüzde aşırı deşarj veya şarjdan koruyan işlemci ile haberleşme sağlayan bms devreleri konuldu. Ama teknoloji kimyası 1912. Polymer türü de yani li-po olarak adlandırılan ve hatta bu pil türüne sahip cihazların biraz daha yüksek fiyatlara satıldığı cihazlar ise tamamen pazarlama politikasıdır. Lityum iyon dan hiç bir farkı yoktur, sadece istenilen şekle şemale sokulup üretilebilirler.

Uzun bir süre li-ion-po, amoled & oled çifti geliştirmeye kapalı bir teknoloji olarak kalacak bundan eminim..

Forcesser, redmi note 10 pro alacaksın, sanıyorum bu konu seni de ilgilendiriyor.

Son düzenleme:
Üst Alt