Sohbet Yenilenmiş cep telefonu

Skorpi

Don't Worry, Be Happy :-)
Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
284
Sevgili halilgurbuz hocam, Serkan hocamın yazdıklarını okuyunca, sizden özür dilemek zorunda hissettim kendimi, çok çok özür dilerim, Siz kayınvalidenize elinizden geldiği kadarıyla en iyisini almaya çalışıyorsunuz ama Serkan hocam, sevgili Eşi hanımefendiye hep en dandik cihazlar almış

MI MAX 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Hanıma satın aldığım ilk iki telefonun olduğu yıllarda, görüntülü konuşma, whatsapp, youtube 'dan video izleme işi pek yaygın değildir.

Valla ne yalan söyleyeyim, cebimden para çıka çıka, hanımlara her yönüyle güçlü telefon almanın zaruret olduğunu anladım.

Yani sütten ağzım yanınca, her defasında, hanıma bir öncekine göre, daha güçlü işlemcili telefon almanın zaruretine inandım.

Bakalım, piyasanın en güçlü işlemcisinin bulunduğu K60 pro hanıma ne kadar dayanacak ?

Allahtan ki, hanım video ve fotoğraf çekme işleri ile uğraşmıyor da, 500 dolarlık telefonlarla kurtarıyoruz.

halilgurbuz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Halil
Cihazım
Poco X5 Pro 5G
Meslek
Bilişim ırgatı
Konular
199
Ne yaparsan yap, hanımlar telefonu beyler gibi itinalı kullanamıyor.

Hanıma aldığım ilk telefon, Lenova K5 idi. Arka kapağı açılıp pil takılabiliyor. Telefonun whatsapp'ta ses aktarım parazitli idi. Fazla kullanamadı. Attı bir köşede duruyor.

Daha temiz bir sesle görüşsün diye, Le Eco Le max2 telefon aldım. Şarj yeri bir şarj alıyor, bir şarj almıyordu. Pili de çabuk tüketince, onu da attı bir köşeye...

3ncü telefon olarak Mi max aldım. Geçenlerde şarj yerini bozdu. O da atıldı bir kenara...

Şimdi K60 pro modelini aldım. Biraz test ettim, çok güçlü telefon. Yalnız ekranı ince uzun. Mi max 'ta olduğu gibi dizileri konforlu bir şekilde izleyemediği için, yine mırın - kırın etmeye başladı.

Kısmetse, Ağustos Ayının ortasında Teclast T50 Pro tablet alacağım. Sırf dizileri rahat izlesin diye.

Yani diyeceğim; hanımlara alacağın telefon, piliyle, işlemcisiyle, saklama kapasitesiyle ve sağlam kasa yapısıyla kallavi telefonlardan biri olmalı... Yoksa bir kaç sene sonra hanımlar beylere arıza çıkarıyor.

Bu defa akıllanıp, hanıma K60 pro aldım, kendime Poco F5 aldım. Hanımın sık telefon değiştirmesinden cebim o kadar yandı yani...

Telefonu en temiz kullanan hanımlar bile, çok sık şarja takıyor. Çok sık şarja takmak demek, telefonun pil ömrünü kısaltmak demektir. Telefonun pil ömrü kısalınca, daha kısa zaman aralıklarında şarja takılıyor. Birgün gelmiş bakmışsın ki, telefon batarya değişimine ihtiyaç duyuyor. Piyasada telefoncuların taktığı bataryalar ise, süre yönünden orijinali gibi olmuyor. Yani batarya yeniletsek de, işe yaramıyor.

Özetle; 3 yıl, bilemedin 4 yıl içinde hanımların telefonunu yenilemek zorunda kalıyoruz.
Değerli görüşleriniz için teşekkürler hocam. Eşime S3 mini aldığımda ben hâlâ Nokia 6600 kullanıyordum. Ona daha iyi bir telefon aldığımda ben LG GT540 kullanıyordum. Sonra ona realme 6i aldığımda ben Xiaomi Note 4x aldım. Onun telefonu her zaman daha iyi bir modeldi 🤣 Ne var ki dediğiniz gibi şimdi Realme 6i telefonunu sürekli dizi izlemekte kullanıyor. Üstelik telefon sürekli şarjda. Yakın zamanda pili geberir diye düşünüyorum. Ancak bu sefer papaz erik yemicek 🤣 ya yeni pil alcam yada yenilenmiş telefon alcam ona.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Sevgili halilgurbuz hocam, Serkan hocamın yazdıklarını okuyunca, sizden özür dilemek zorunda hissettim kendimi, çok çok özür dilerim, Siz kayınvalidenize elinizden geldiği kadarıyla en iyisini almaya çalışıyorsunuz ama Serkan hocam, sevgili Eşi hanımefendiye hep en dandik cihazlar almış

Estağfurullah hocam. Özür ne demek. Kayınvalideme yeni bir sıfır cihaz almayı bende isterim ama, tutupda 5bin ₺ fazla fark vermek pek mantıklı gelmiyor bana. 🙂

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Pili çabuk bitmeyen telefon icat etseler de, hanımların sık telefon değiştirmesinden kurtulsak.

Akıllı telefonlar yokken, şarjlar 3 - 4 gün yetiyordu.

Telefonları akıllı yaptılar, pillerini akıllı yapamadılar.

Skorpi

Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
284
Değerli görüşleriniz için teşekkürler hocam. Eşime S3 mini aldığımda ben hâlâ Nokia 6600 kullanıyordum. Ona daha iyi bir telefon aldığımda ben LG GT540 kullanıyordum. Sonra ona realme 6i aldığımda ben Xiaomi Note 4x aldım. Onun telefonu her zaman daha iyi bir modeldi 🤣 Ne var ki dediğiniz gibi şimdi Realme 6i telefonunu sürekli dizi izlemekte kullanıyor. Üstelik telefon sürekli şarjda. Yakın zamanda pili geberir diye düşünüyorum. Ancak bu sefer papaz erik yemicek 🤣 ya yeni pil alcam yada yenilenmiş telefon alcam ona.

Estağfurullah hocam. Özür ne demek. Kayınvalideme yeni bir sıfır cihaz almayı bende isterim ama, tutupda 5bin ₺ fazla fark vermek pek mantıklı gelmiyor bana. 🙂
Zaten ne gerek var hocam, kızı vermiş nasılsa, öpüp başına koysun sizin gibi ince düşünceli damadı8=)

Skorpi

Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
284
Pili çabuk bitmeyen telefon icat etseler de, hanımların sık telefon değiştirmesinden kurtulsak.

Dediğiniz gibi yaparlarsa, nasıl yeni cihaz satacaklar hocam? Bakınız bana, 4.5 senedir emektar efsane cihazımı kullanıyorum...geçen sene bataryasını değiştirdim....yeni cihaz almaya çekiniyorum bu direnç olayından dolayı, sizin eşiniz hanımefendinin K60 pro su ile ilgili haberlerinizi ilgi ile takip ediyorum ve almaya da niyetliydim ama Max3 ün yerini tutabileceğinden şüpheliyim....bende o nedenle kendimi Huawei Watch 4 Pro ile ödüllendirdim ve ya Max4 ü bekliyorum yada Mi14 ü.....dermişimmmm:D

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Valla hocam K60 pro modeli, ekranının aspect ratio oranı nedeniyle, tercih edilmeyecek bir telefon.... Kesin, net.

20 : 9 aspect ratio oranı mı olur ? İnsafınız kurusun.

Iphone 14 pro max modeli bile, 19,5 : 9 ... Yani K60 'a göre biraz daha genişcene duruyor.

Yalnız hocam, yeni model mi serilerinin tamamı, 20 : 9 ...

Yani yapacak bir şey yok. İnce uzun telefonlara alışmaya çalışacağız.

halilgurbuz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Halil
Cihazım
Poco X5 Pro 5G
Meslek
Bilişim ırgatı
Konular
199

Nerde hocam o günler. 🙂 Anca hızlı şarj olayına yöneldiler.

Dediğiniz gibi yaparlarsa, nasıl yeni cihaz satacaklar hocam? Bakınız bana, 4.5 senedir emektar efsane cihazımı kullanıyorum...geçen sene bataryasını değiştirdim....yeni cihaz almaya çekiniyorum bu direnç olayından dolayı, sizin eşiniz hanımefendinin K60 pro su ile ilgili haberlerinizi ilgi ile takip ediyorum ve almaya da niyetliydim ama Max3 ün yerini tutabileceğinden şüpheliyim....bende o nedenle kendimi Huawei Watch 4 Pro ile ödüllendirdim ve ya Max4 ü bekliyorum yada Mi14 ü.....dermişimmmm:D

Satılır hocam satılır. Bakın arabalarda menziller yükseliyor. Hemde hızlı şarj olayıda var. Telefonlarda da olmaması için bir neden yok bence.

burhan0660

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
burhan
Cihazım
mi max 2
Konular
26
hocam hepinize hayırlı bir haber vermek isterim ama fiyatına ne diyeyim bilmiyorum " "7bin mah büyük batarya, tutumlu sd680 6nm işlemci, lcd ekran 7 inç diyelim keşke işlemci 695 veya sd4 gen 1 birşey olsaydı 5g destegi de olurdu
bence bu konuyu okuyup anne babasına büyük bataryalı 5-7 yıl rahat kullanacagı bi telefon almak isteyenler alabilir

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Nerde hocam o günler. 🙂 Anca hızlı şarj olayına yöneldiler.
Hızlı şarj olayı da işin kandırmacası... Hızlı şarj edince, pilin doldur - boşalt sayısı da hızla aşağıya çekilmiş oluyor. Yani yavaş yavaş doldurulan pilin ömrü daha uzun oluyor.

Şöyle ki; pilin dolma - boşalma sayısı değişmedi. Biraz daha verimli Li-Po pillere geçtiler. Ancak li-po piller de belli bir şarj sayısından sonra, şarj saklama yüzdesi giderek aşağılara düşüyor.

Iphone telefonlarına pilin sağlığını ölçen program koymuş. Yüzde 85'e düşünce, pili değiştir diyor.

Yahu her şeyi geçtim, eskiden olduğu gibi telefonların arka kapağını açıp, pili kullanıcının değiştirmesi imkanı sağlansaydı, bu bile telefonları uzun süre kullanmak için bir gerekçe oluştururdu.

Poco F5 telefonu yeni aldım. Ancak arka kapağını açabildiğim için, eski Samsung Note4 telefonu hala bir kenarda tutuyorum. Yeni telefona bir şey olursa, tak pilini yola devam et yani...

Üst Alt