Rehber Xiaomi Mi A1 Bootloader Kilidi Açma, TWRP Yükleme ve Root

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

mertino

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mert Göleci
Cihazım
Xiaomi Mi A1
Konular
24
Hocam TWRP ekranına hiç geçmiyor fastboot ekranında kalıyor sadece :/
Büyük ihtimal bilgisayarınız telefonu fastbootda görmüyor banada olmustu miflash programını indirip driverlari kurarsaniz sorun ortadan kalkiyor.

Mi A1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

dogukangns

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Dogu
Cihazım
Xiaomi mi a1
Konular
0
cantara Xiaomi flash toolu ve verdiğiniz linkteki romu indirdim ama error verdi olmadı telefonun kapatma tuşuna basılı tuttum telefon açıldı tüm dosyalarım duruyor telefon sapa sağlam :D daha önceden 10 kere denedim açılmamıştı bir türlü ne oldu anlamadım. Benim maceram bu kadardı başlarım rootuna google camerasına durduk yere telefonu uçurucağım :D Yardımcı olanlara teşekkür ederim.

ozalp

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
yusuf
Cihazım
xaomi
Konular
0
Merhaba arkadaşlar,

Bu anlatım Android 7 sürümü için yapılmıştır. Android 8 veya farklı bir sürüm kullanıyorsanız denemeyiniz.

İşlemlere başlamadan önce uygulamasını ve tüm sürücülerimizin eksiksiz olabilmesi için Mi Flash Tool uygulamasını indirip kurmamız gerekli. (Minimal ADB and Fastboot kurulumunu yaparken masaüstüne kısayol olarak eklemeniz işlemlerinizi oldukça kolaylaştıracaktır.)

Birinci Aşama : Bootloader Kilidinin Kaldırılması

Diğer Xiaomi modellerinden farklı olarak Xiaomi Mi A1 modelinde bootloader kilidi açılması için Xiaomi'den onay almaya gerek yok. Bootloader kilidi açılma işlemi son derece kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

1) Öncelikli olarak telefonumuzun ayarlar bölümüne giriyoruz.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

2) Burada ekranı en aşağıya kaydırarak telefon hakkında bölümünde geçiyoruz

3) En altta yer alan derleme numarası üzerine 7 defa tıklıyoruz

4) "Artık siz bir geliştiricisiniz" uyarısı beliriyor.

5) Geri gelerek yeniden ayarlar ana sayfasına döndüğümüzde geliştirici seçeneklerini görebilirsiniz.

6) Bu yeni ayarlar altından öncelikle OEM kilit açmayı aktifleştiriyoruz

7) Daha sonra da USB Hata ayıklamasını aktifleştiriyoruz.

8) Şimdi telefonumuzu bilgisayara bağlayıp tüm sürücülerin düzgünce yüklenmesini bekliyoruz.

NOT : Bundan sonraki işlemlerde kod yazmamız gerekecek. Burada ben kodları " işareti arasına yeşil renkli olarak yazacağım. Sizler " işareti olmadan bu kodları yazabilir veya kopyaladıktan sonra CMD ekranında mouse ile sağ tıklayarak yapıştırabilirsiniz.

9) Sürücüler yüklendikten sonra (aygıt yöneticisi altından kontrol edebilirsiniz) masaüstünde bulunan minimal adb and fastboot kısayoluna tıklıyoruz, karşımıza böyle bir ekran geliyor.

10) "Adb devices" komutunu yazarak bilgisayarımızın telefonumuzu gördüğüne emin oluyoruz. (Bu resimdeki 32b3499.... yazısı telefonumu tanıdığını gösteriyor)

11) "adb reboot bootloader" komutunu girerek telefonumuzu fastboot moduna alıyoruz. (Fastboot moduna almak için bir diğer yöntem de telefonu kapatıp ses kısma ve güç tuşlarına beraberce basarak açmaktır.)

12) Telefonumuz kapanıyor ve ekranında tamirci mitu beliriyor. Bu aşamada yeniden sürücülerin bilgisayarımıza düzgünce yüklenmesini bekliyoruz.

13) Tüm sürücüler yüklendikten sonra "fastboot devices" komutu ile bilgisayarımızın telefonumuzu tanıdığına emin oluyoruz.

14) "fastboot oem unlock" komutunu vererek bootloader kilidini açıyoruz.

Tebrikler bootloader kilidiniz açıldı. "fastboot reboot" komutu ile telefonunuzu yeniden başlatabilirsiniz.

İkinci Aşama : TWRP Yükleme ve Root Yetkisi Alma

Bu aşamada ben aslında TWRP yükleme yazdım ama maalesef kalıcı bir şekilde TWRP'yi yükleyemiyoruz.
Meraklısı için : Xiaomi Mi A1 Pixel cihazlarda olduğu gibi çift sistem partisyonuna sahip. Normal şartlarda kullanılan flash recovery komutu partisyonun tanınmaması nedeniyle çalışmıyor. Yine bu tarz durumlarda recovery partisyonunun ismi adb ile öğrenilir ve özel olarak bu partisyona recovery yazılır ancak bu cihazlarda blokları öğrendiğimiz komutlarda recovery partisyonu görünmüyor. Bu nedenle kalıcı yazma işi başarısız oluyor...

Bu nedenle geçici olarak cihazımızı TWRP ile başlatacak ve root yetkisini alacağız. Yani tekrar TWRP ihtiyacınız olursa bu işlemleri yeniden yapmanız gerekli. Şimdi işlemlere başlayabiliriz.

Öncelikle ve indirelim.

İndirmiş olduğumuz TWRP dosyamızı bilgisayarımızda "C:\Program Files (x86)\Minimal ADB and Fastboot" dizini içine kopyalıyoruz. Aşağıdaki resimdeki gibi olacak.

Root dosyamızı ise telefonumuzun hafızasına ana dizine kopyalıyoruz. Bilgisayara bağladığımızda resimdeki gibi görünecek.

Her şey hazır işlemlere başlayabiliriz.

1) Telefonumuzu bilgisayara bağlayıp masaüstümüzde duran minimal adb and fastboot kısayoluna tıklıyoruz.

2) Açılan pencereden "Adb devices" komutunu yazarak bilgisayarımızın telefonumuzu gördüğüne emin oluyoruz. (Bu resimdeki 32b3499.... yazısı telefonumu tanıdığını gösteriyor)

3) "adb reboot bootloader" komutunu girerek telefonumuzu fastboot moduna alıyoruz. (Fastboot moduna almak için bir diğer yöntem de telefonu kapatıp ses kısma ve güç tuşlarına beraberce basarak açmaktır.)

4) Telefonumuz kapanıyor ve ekranında tamirci mitu beliriyor.

5) Tüm sürücüler yüklendikten sonra "fastboot devices" komutu ile bilgisayarımızın telefonumuzu tanıdığına emin oluyoruz.

6) Bundan sonra ise "fastboot boot recovery-3.1.1-1.img" komutunu veriyoruz ve telefonumuzun TWRP ile açılmasını bekliyoruz.

7) Açılan ekranda "install" tuşuna tıklıyoruz ve ekranı en alta kadar kaydırıyoruz.

8) "Magisk-v13.4-Pixel-beta2-build1" dosyasını seçiyoruz.

9) En altta yer alan mavi zeminli beyaz okları sağa doğru kaydırarak yüklemeyi başlatıyoruz.

10) Yükleme tamamlandığında "reboot system" butonu belirecek. Bu butona tıklayarak telefonumuzu başlatıyoruz.

Tebrikler artık root yetkisine de sahipsiniz.

İşlemlerle ilgili aklınıza takılan soruları konu altından yorum olarak iletebilirsiniz.

entryca

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
yasin
Cihazım
mi a1
Konular
1
android 8.1 için uygulasak sıkıntı olur mu vu işlemde?

Mi A1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

spawn5

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
uzman
Cihazım
lg g2
Konular
0
8 de olmuyor mu bu beyler.

umutfs14

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
UMUT ÖZDEMİR
Cihazım
xiaomi mi a1
Konular
0
android 8.0.0 de olmuyor mu

wildwachsend

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Dervişoğlu
Cihazım
Xiaomi MI A1
Konular
10
8 de çalışıyormu arkadaşlar deneyen varmı ?

harbor26

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yavuz
Cihazım
Xiaomi Mi A1
Konular
20
Eline koluna sağlık cantara hocam, çok güzel anlatmışsın yine her zaman ki gibi.

cankur

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
can
Cihazım
A1
Konular
1
sdcart boş olarak görünüyor neden olabilir acaba

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt