Rehber Xiaomi Mi A1 Bootloader Kilidi Açma, TWRP Yükleme ve Root

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426

Konu Mi A1 modelinin ilk sürümleri için hazırlanmıştı ve oldukça eskidi. Arşiv niteliğinde olduğu için konuyu kaldırmıyorum ancak bu mesajı okuyorsanız rehber olarak bu konudan değil yarenersonmez hocam tarafından hazırlanan Recovery - Mi A1 Bootloader Kilidi Açma ve Kalıcı Olarak TWRP Yükleme Rehberi ve Rehber - Mi A1 Root Yetkilerini Elde Etme Rehberi konularından yararlanmanızı tavsiye ederim.

Merhaba arkadaşlar,

İşlemlere başlamadan önce uygulamasını ve tüm sürücülerimizin eksiksiz olabilmesi için Mi Flash Tool uygulamasını indirip kurmamız gerekli. (Minimal ADB and Fastboot kurulumunu yaparken masaüstüne kısayol olarak eklemeniz işlemlerinizi oldukça kolaylaştıracaktır.)

Birinci Aşama : Bootloader Kilidinin Kaldırılması

Diğer Xiaomi modellerinden farklı olarak Xiaomi Mi A1 modelinde bootloader kilidi açılması için Xiaomi'den onay almaya gerek yok. Bootloader kilidi açılma işlemi son derece kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

1) Öncelikli olarak telefonumuzun ayarlar bölümüne giriyoruz.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

2) Burada ekranı en aşağıya kaydırarak telefon hakkında bölümünde geçiyoruz

3) En altta yer alan derleme numarası üzerine 7 defa tıklıyoruz

4) "Artık siz bir geliştiricisiniz" uyarısı beliriyor.

5) Geri gelerek yeniden ayarlar ana sayfasına döndüğümüzde geliştirici seçeneklerini görebilirsiniz.

6) Bu yeni ayarlar altından öncelikle OEM kilit açmayı aktifleştiriyoruz

7) Daha sonra da USB Hata ayıklamasını aktifleştiriyoruz.

8) Şimdi telefonumuzu bilgisayara bağlayıp tüm sürücülerin düzgünce yüklenmesini bekliyoruz.

NOT : Bundan sonraki işlemlerde kod yazmamız gerekecek. Burada ben kodları " işareti arasına yeşil renkli olarak yazacağım. Sizler " işareti olmadan bu kodları yazabilir veya kopyaladıktan sonra CMD ekranında mouse ile sağ tıklayarak yapıştırabilirsiniz.

9) Sürücüler yüklendikten sonra (aygıt yöneticisi altından kontrol edebilirsiniz) masaüstünde bulunan minimal adb and fastboot kısayoluna tıklıyoruz, karşımıza böyle bir ekran geliyor.

10) "Adb devices" komutunu yazarak bilgisayarımızın telefonumuzu gördüğüne emin oluyoruz. (Bu resimdeki 32b3499.... yazısı telefonumu tanıdığını gösteriyor)

11) "adb reboot bootloader" komutunu girerek telefonumuzu fastboot moduna alıyoruz. (Fastboot moduna almak için bir diğer yöntem de telefonu kapatıp ses kısma ve güç tuşlarına beraberce basarak açmaktır.)

12) Telefonumuz kapanıyor ve ekranında tamirci mitu beliriyor. Bu aşamada yeniden sürücülerin bilgisayarımıza düzgünce yüklenmesini bekliyoruz.

13) Tüm sürücüler yüklendikten sonra "fastboot devices" komutu ile bilgisayarımızın telefonumuzu tanıdığına emin oluyoruz.

14) "fastboot oem unlock" komutunu vererek bootloader kilidini açıyoruz. Edit: Bu komutu yazıp "enter" tuşuna bastığınızda telefon kapanacak ve yeniden açılacak ancak telefon sıfırlanacak ve android kurulum aşamasına geçecektir. Eğer bunun olmasını istemiyorsanız "enter" tuşuna basmadan hemen önce telefonunuzun "ses açma" tuşuna basılı tutarak telefonun açılmasını bekleyin ve elinizi tuştan kaldırmayın. Telefon recovery moduna geçebilir. Güç düğmesine basılı tutarak telefonu tekrar açabilirsiniz.

Tebrikler bootloader kilidiniz açıldı. "fastboot reboot" komutu ile telefonunuzu yeniden başlatabilirsiniz.

İkinci Aşama : TWRP Yükleme ve Root Yetkisi Alma

Bu aşamada ben aslında TWRP yükleme yazdım ama maalesef kalıcı bir şekilde TWRP'yi yükleyemiyoruz.
Meraklısı için : Xiaomi Mi A1 Pixel cihazlarda olduğu gibi çift sistem partisyonuna sahip. Normal şartlarda kullanılan flash recovery komutu partisyonun tanınmaması nedeniyle çalışmıyor. Yine bu tarz durumlarda recovery partisyonunun ismi adb ile öğrenilir ve özel olarak bu partisyona recovery yazılır ancak bu cihazlarda blokları öğrendiğimiz komutlarda recovery partisyonu görünmüyor. Bu nedenle kalıcı yazma işi başarısız oluyor...

Bu nedenle geçici olarak cihazımızı TWRP ile başlatacak ve root yetkisini alacağız. Yani tekrar TWRP ihtiyacınız olursa bu işlemleri yeniden yapmanız gerekli. Şimdi işlemlere başlayabiliriz.

Öncelikle ve indirelim.

İndirmiş olduğumuz TWRP dosyamızı bilgisayarımızda "C:\Program Files (x86)\Minimal ADB and Fastboot" dizini içine kopyalıyoruz. Aşağıdaki resimdeki gibi olacak.

Root dosyamızı ise telefonumuzun hafızasına ana dizine kopyalıyoruz. Bilgisayara bağladığımızda resimdeki gibi görünecek.

Her şey hazır işlemlere başlayabiliriz.

1) Telefonumuzu bilgisayara bağlayıp masaüstümüzde duran minimal adb and fastboot kısayoluna tıklıyoruz.

2) Açılan pencereden "Adb devices" komutunu yazarak bilgisayarımızın telefonumuzu gördüğüne emin oluyoruz. (Bu resimdeki 32b3499.... yazısı telefonumu tanıdığını gösteriyor)

3) "adb reboot bootloader" komutunu girerek telefonumuzu fastboot moduna alıyoruz. (Fastboot moduna almak için bir diğer yöntem de telefonu kapatıp ses kısma ve güç tuşlarına beraberce basarak açmaktır.)

4) Telefonumuz kapanıyor ve ekranında tamirci mitu beliriyor.

5) Tüm sürücüler yüklendikten sonra "fastboot devices" komutu ile bilgisayarımızın telefonumuzu tanıdığına emin oluyoruz.

6) Bundan sonra ise "fastboot boot recovery-3.1.1-1.img" komutunu veriyoruz ve telefonumuzun TWRP ile açılmasını bekliyoruz.

7) Açılan ekranda "install" tuşuna tıklıyoruz ve ekranı en alta kadar kaydırıyoruz.

8) "Magisk-v13.4-Pixel-beta2-build1" dosyasını seçiyoruz.

9) En altta yer alan mavi zeminli beyaz okları sağa doğru kaydırarak yüklemeyi başlatıyoruz.

10) Yükleme tamamlandığında "reboot system" butonu belirecek. Bu butona tıklayarak telefonumuzu başlatıyoruz.

Tebrikler artık root yetkisine de sahipsiniz.

İşlemlerle ilgili aklınıza takılan soruları konu altından yorum olarak iletebilirsiniz.

Son düzenleme:

Skorpi

Don't Worry, Be Happy :-)
Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
283
Sayın cantara hocam, ağzınıza sağlık, çok güzel bir anlatım olmuş....keşke diğer Xiaomi cihazları için de BL Kilidini açmak bu kadar basit olsa...

Gesendet von meinem MI MAX 2 mit Tapatalk

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
Sayın cantara hocam, ağzınıza sağlık, çok güzel bir anlatım olmuş....keşke diğer Xiaomi cihazları için de BL Kilidini açmak bu kadar basit olsa...

Gesendet von meinem MI MAX 2 mit Tapatalk

Aynen hocam keşke... Bootloader kilidi gerçekten gereksiz bir yük. :(

erdew

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Erdem
Cihazım
Xiaomi mi A1
Konular
0
Hocam çok güzel bir anlatım olmuş.
En kısa zamanda deneyeceğim.

harunserefli

miui ayrıcalıktır:)
Emekli Yönetici
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
harun
Cihazım
mi5s
Meslek
MODALİFE
Konular
38
Harika ve çok kapsamlı bir konu tebrikler
emeğine sağlık

MI 5s Mi Globe 7.11.23

Ottoman

Co-Admin
Yönetici
Co-Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ahmet
Cihazım
Mi 9T Pro
Konular
126
Hocam o kadar kapsamlı bir anlatım olmuş ki, okuma yazmayı yeni söken biri bile bu işi yapar, o derece :) Elinize sağlık.

Codered

to be or not to be..
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emrah
Cihazım
Mi 9T Pro
Meslek
IT Professional
Konular
52
Adamlar bir güncellemede küt diye milletin bootloaderlarını kilitlediler, custom kullanan adamların cihazları bootlopta kalmıştı o zamanlar global forumda kullanıcı grubu özel, diamond ve daha yüksek olanlar cört diye kilidini açmış diğerleri bozuk cihazla 30 gün beklemek zorunda kalmıştı facepalm~~

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt