Yardım Xiaomi mi 8 global rom yüklenmiş çin versiyonu

Eco

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Erçin
Cihazım
mi 8
Konular
1
Merhaba,

Gittigidiyor üzerinden bir mi 8(128 GB, 6GB RAM) aldım(3600 tl), telefon çin versiyonuymuş, bootloader kilidi açılıp global rom yüklenmiş. Bu durumdan hoşlanmadım iade etmeyi düşünüyorum, satıcı iade edebileceğimi söyledi. Siz ne önerirsiniz? Hindistan'da çalışan bir tanıdığım var ona global versiyon mi 8 getirtmeyi düşünüyorum ama orada da dükkanlarda satılmıyormuş, internetten alabilirim dedi. Oradakiler de aynı şekilde çin versiyonu üzerine global rom yüklenmişi midir? Global versiyon nerelerde satışa çıktı bilgisi olan var mı? Bir iki güne bir tanıdığım da Amerika'ya gidecek, Amerika veya Hindistan'da global versiyon mağazalar üzerinde satışa çıktı mı, çıkmadıysa ne zaman çıkacak?

1231243

M|C|C|X|X|X|MCCXLIII
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mertcan
Cihazım
Poco X3
Meslek
Dondurulmuş Üni.
Konular
63
Gönderip yerine global cihaz almanız yine aynı şeye çıkacak sonuçta ikiside global yazılım olacak sadece ufak tefek farklılıklar hariç şarj cihazı falan filan ama hazır bootloader kilidi açık almak daha güzel bir şey bence.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Ayrıca diğer alacağınız cihazın da dediğiniz gibi global çıkmama şansı var Hindistan için diyorum.

Oyla:

Eco

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Erçin
Cihazım
mi 8
Konular
1
Peki yeni xiaomi ürünlerinde orijinal rom dışına çıkıldıysa bootloader kilidi tekrar kilitlenemiyorumuş. Yani çin versiyona bootloader kilidi açılıp global rom yüklendiyse tekrar çin romuna dönmeden bootloader'ı kilitlemene izin vermiyor. Bootloader kilidi açık olarak kullanmam güvenlik açısından sorun yaratır mı?

Oyla:

1231243

M|C|C|X|X|X|MCCXLIII
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mertcan
Cihazım
Poco X3
Meslek
Dondurulmuş Üni.
Konular
63
Peki yeni xiaomi ürünlerinde orijinal rom dışına çıkıldıysa bootloader kilidi tekrar kilitlenemiyorumuş. Yani çin versiyona bootloader kilidi açılıp global rom yüklendiyse tekrar çin romuna dönmeden bootloader'ı kilitlemene izin vermiyor. Bootloader kilidi açık olarak kullanmam güvenlik açısından sorun yaratır mı?
Sorun yaratmaz ve bootloader kilidi tekrar kilitleniyor fakat size zaten açık geliyor kilitlemeye hiç gerek yok kilit işi bizim gibi kilitli gelenlerin işine yarıyor garantilik bir durum olursa.

Oyla:

lewizsthank1

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Zafer
Cihazım
Mi 10T PRO
Meslek
Yazarkasa Teknisye
Konular
25
Bootloader kilidinin açık olmasının olumsuz bir tarafı yok, aksine olumlu yönleri var. Bazıları root ile BL kilidini karıştırıyor, sanki bl kilidi açık olunca cihaz güvensizmiş gibi sanıyorlar ama öyle değil. Tekrardan düşünün bence bu yüzden iade etmek mantıksız

Oyla:

w00t

Gusto XIII
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kemal
Cihazım
Mi 8
Konular
11
Yanlışım varsa düzeltin.
BL kilidi kapalı bir cihazı kaybetmeniz durumunda; Asla içindeki verilerinize ulaşamazlar.
BL kilidi açık bir telefonu kaybetmeniz durumunda; Fastboottan 5 saniye içinde TWRP yükler, ardında TWRP modunda pc ye bağlayıp bütün verilerinize en azından resimlerinize vs. ulaşabilirler. Bunun dışında telefonunuzu açıp içindeki mesajları vs göremezler Telefonumu Bul açıksa. Çünkü kurulumda miui aktivasyon ister.
Güvenlik olarak olumsuz tarafı budur. Eğer ki ben telefonumu kaybetmem ya da çaldırmam diyorsanız; BL kilitli bi telefon elbetteki güvenlidir. Sadece Netflix falan yükleyemezsiniz mağazadan. Onun da apk sı var.

Oyla:

1231243

M|C|C|X|X|X|MCCXLIII
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mertcan
Cihazım
Poco X3
Meslek
Dondurulmuş Üni.
Konular
63
Netflix kurulabiliyor hocam safetynet önemli TWRP olayı mantıklı çok basit şekilde yapılır dediğiniz gibi hatta custom rom yükleyip cihazı kullanmaya devam bile edebilir çalan kişi

Ekli dosyalar

• Screenshot_2018-09-06-12-05-09-356_com.android.vending.png
    Screenshot_2018-09-06-12-05-09-356_com.android.vending.png
    1,3 MB · Görüntüleme: 47
Oyla:

w00t

Gusto XIII
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kemal
Cihazım
Mi 8
Konular
11
Custom rom yüklemek için verileri silmesi gerekiyor. Ben mesajlarını numaralarını özel bilgilerini göremez diye belirtmek istemiştim. Yoksa tabi ki dediğiniz gibi herhangi bir custom rom yükleyip telefonu kullanabilir.

Oyla:

1231243

M|C|C|X|X|X|MCCXLIII
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mertcan
Cihazım
Poco X3
Meslek
Dondurulmuş Üni.
Konular
63
Custom rom yüklemek için verileri silmesi gerekiyor. Ben mesajlarını numaralarını özel bilgilerini göremez diye belirtmek istemiştim. Yoksa tabi ki dediğiniz gibi herhangi bir custom rom yükleyip telefonu kullanabilir.
Çalan kişinin pek umrunda olacağını sanmıyorum verilerin yoksa verilerimiz hep çalınıyor programlar aracılığıyla :D

Oyla:

Eco

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Erçin
Cihazım
mi 8
Konular
1
Yanlışım varsa düzeltin.
BL kilidi kapalı bir cihazı kaybetmeniz durumunda; Asla içindeki verilerinize ulaşamazlar.
BL kilidi açık bir telefonu kaybetmeniz durumunda; Fastboottan 5 saniye içinde TWRP yükler, ardında TWRP modunda pc ye bağlayıp bütün verilerinize en azından resimlerinize vs. ulaşabilirler. Bunun dışında telefonunuzu açıp içindeki mesajları vs göremezler Telefonumu Bul açıksa. Çünkü kurulumda miui aktivasyon ister.
Güvenlik olarak olumsuz tarafı budur. Eğer ki ben telefonumu kaybetmem ya da çaldırmam diyorsanız; BL kilitli bi telefon elbetteki güvenlidir. Sadece Netflix falan yükleyemezsiniz mağazadan. Onun da apk sı var.
Cihaza fiziksel erişim olmadıkça güvenlik olarak bir sıkıntı yok diye anlıyorum, internette okuduklarım da hep bu yönde, doğru mudur?
Sorun yaratmaz ve bootloader kilidi tekrar kilitleniyor fakat size zaten açık geliyor kilitlemeye hiç gerek yok kilit işi bizim gibi kilitli gelenlerin işine yarıyor garantilik bir durum olursa.
Kilit açıkken google pay kullanılmıyormuş. Play Store'dan ürün alınabiliyor mu (ücretlilerden bahsediyorum), bu konuda da sorun çıkar mı deneyen var mıdır? Ayrıca bankacılık uygulamalarında da uyarı veriyor diyenler var fakat ben uyarı görmedim uygulamayı yüklerken.
Bootloader kilidi nasıl tekrar kilitleniyor mi 8 veya diğer yeni ürünlerde denediniz mi ya da yapılabildiğinden emin misiniz? Çünkü forumlarda okuduğuma göre yeni Xiaomi ürünlerinde orijinal rom'un dışına çıkıldığında tekrar kilitlemeye izin vermiyor.

Oyla:
Üst Alt