Rehber TWRP Nedir ve ne işe yarar/nasıl kullanılır?

Stoya

Süper Üye
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
SERDAR
Cihazım
POCO X3 NFC
Meslek
Ev Erkeği
Konular
104
Bu twrp güvenli mi? Bankacılık uygulamalarına falan giriyor musunuz?

Twrp ile bankacılık uygulamasının bağlantısı yok, magisk (root) olursa uyarı verir ama linkteki yöntem ile bu uyarıyı almazsınız...

Me2t

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Mert
Cihazım
Mi 10
Konular
0
Twrp ile bankacılık uygulamasının bağlantısı yok, magisk (root) olursa uyarı verir ama linkteki yöntem ile bu uyarıyı almazsınız...

Peki uyarı vermedi diyelim sizce güvenilir mi

Stoya

Süper Üye
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
SERDAR
Cihazım
POCO X3 NFC
Meslek
Ev Erkeği
Konular
104

telliogullarI

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
recovery
Cihazım
note 8 pro
Konular
14
T
Değerli Hocalarımın ve Üstadlarımın, konuyu herkesin basitçe anlayabilecek bir dil'de yazmış olduğumdan dolayı beni bağışlamalarını rica ediyorum.

Öncelikle TWRP Recovery nedir?

Android'li cihazlar, bootloader, radio, recovery ve sistem olmak üzere birkaç yazılım parçasından oluşurlar. Bootloader, cihazınızı açtığınızda devreye ilk giren yazılımdır ve recovery'nin mi, yoksa Android ("system") ve radio'nun mu yükleneceğini seçer. Radio, cihazınızdaki antenleri denetler. Bu antenler sizi mobil ağ sağlayıcınızın baz istasyonlarına bağlarlar.

Recovery, basit bir anlatımla Android'den ayrı çalışan, çeşitli sistem görevlerini yerine getirebilen bir "mini işletim sistemidir." Android'li cihazlardaki çoğu recovery, OTA (havadan) güncellemeleri yükleyebilir, kullanıcı ve önbellek içeriğini silebilir (fabrika ayarlarına dönmek için), microSD'den harici araçlar çalıştırabilir. Recovery'yi normal bir PC'deki BIOS'a benzetebiliriz. Ancak görevleri biraz farklıdır, örneğin recovery I/O (giriş/çıkış) işlevlerini denetlemez. Recovery'nin görevi, Android yüklendikten sonra bitmektedir.

Bu ufak girişattan sonra, gelelim nasıl kullanacağımıza....

TWRP Recovery menüsüne girdiğimizde aşağıdaki Ekran karşımıza gelir ve burada menüler ekran üzerinden dokunma ile işlerlik kazanmaktadır.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Menülerin kullanımları ve hangi işler için kullanılabileceklerini basitçe şu şekilde açıklayabiliriz; (Spoyler'in içine bakınız)
Dahili hafızaya veya varsa SD kartınıza atmış olduğunuz Zip dosyasını veya Image yi yükleyebileceğiniz yer burası

Burası Yeni bir Rom yüklemeden önce mutlaka uğramanız gereken yer….
ilk açılıştaki Factory Reset (Wipe Data & Cache & Dalvik/Art Cache) cihazınızdaki yerel hafıza hariç her şeyi siler…
Format Data butonuna basıldığında cihazın şifrelenmiş olan data partitionu silip yerine şifresiz data partition yaratır ve bu işlem cihazınızda yerel hafıza dahil, her şeyi sıfırlar…
Advanced Wipe seçeneklerin olduğu bölüm ise isteğe bağlı bazı bölümleri silebileceğimiz kısımdır.

Bu kısım yeni bir macera öncesi mutlaka ziyaret edilmesi gereken bölüm….Mevcut cihazınızda her şeyin bire bir yedeğini almanızı sağlar (Nandroid Backup)….burada benim kullandığım bölümler Boot, Recovery, System ve Data……
EFS’yi her seferinde yedeklemenize gerek yok, bir kere yedekleyip, PC’nizde muhafaza etmenizde yarar var

Burasını herhangi bir aksilikte hayat kurtaran bölüm olarak adlandırabiliriz….önceden almış olduğunuz yedeği geri yükleyerek, cihazınızı eski haline getirebilirsiniz….
Ben şahsen yeni bir Rom yüklediğimde, almış olduğum yedeğin sadece datasını restore ediyor ve tüm uygulamalarım ve ayarlarım aynen geri gelmiş oluyor….ancak MIUI9 bu bazı problemlere sebebiyet vermesi nedeniyle, pek önerilmeyen bir durum

Çoğu durumda mount özelliğini kullanmanız gerekmez. Bu seçenek, ADB ortamı ile erişilmek istenen bazı partitionları mount etmenizi sağlar.
Özel kullanım durumlarına sahip işlevsel bir özelliktir. İhtiyacınız olursa, mount etmeniz gereken bölümlere dokunmanız yeterlidir.
İleri Android bilgisine sahip değilseniz, uzak durmanız gereken bir bölüm.

Buraya çok fazla açıklama yazmaya gerek duymuyorum….

Copy Log:Twrp üzerinden log almamızı sağlar.
Fix Permission: Klasör ve dosya izinleri otomatik olarak varsayılana düzenler.
File Manager: Dosya yöneticisidir.
Terminal:Terminal komutlarını kullanabileceğiniz kısımdır.
Reload Theme: Mevcut temayı varsayılana yükler.
ADB Sideload:Telefonunuzu bilgisayar ortamına bağlamanıza ve ADB üzerinden uygulamalara yönlendirme imkânı tanır.

Burada görüldüğü üzere, işlemler tamamlandıktan sonra, cihazı normal hale döndürmeye yarayan System, cihazı kapatmaya yaran Power Off, Recovery ana sayfasına dönmeyi veya Download moda (Fastboot) almamızı sağlayan butonlar mevcut..

Konu içeriğini düzenlemekte bana yardımlarını esirgemeyen Sayın Codered Üstadıma da teşekkürlerimi iletirim.
Teşekkür ederiz bu degerli bilgilendirme için.

Skorpi

Don't Worry, Be Happy :-)
Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
283

Oğuz Karagöz

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
oguzkaragoz
Cihazım
Redmi Note 8
Konular
2
Hocalarım merhabalar. P8 Lite 2017 cihazımda TWRP ile backup almaya geldiğimde 255 hatası almaktayım. Sorunun çözümünü bilen var mı?

MAD1453

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
MAD
Cihazım
Mi 9T
Meslek
Psikoloji öğrencis
Konular
7
Öncelikle konu başlığı için teşekkür ederim hocam. Bir sorum olacak. Mi9t cihazımda sürekli rom değiştirmekteyim. Ancak belli başlı geri döndüğüm 1-2 rom var. Nandroid Back-Up alarak bu romları pcde tutma şansım var mı? Her seferinde 60-70 uygulamayı baştan kurmak zor geliyor. Böyle bir imkanım var mı ve bunun için OrangeFox mu kullanmam lazım yoksa sslerdeki mavi twrp'yi mi? Stoya hocam size de selamlar. Bu konuda sizin de bilginiz varsa ve yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.

Stoya

Süper Üye
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
SERDAR
Cihazım
POCO X3 NFC
Meslek
Ev Erkeği
Konular
104
MAD1453, Aleykümselam...

Bu uygulamanın craklisini Google'dan bulup kullanabilirsin,hiç sıkıntı yaşamıyorum rom değişimlerinde...

MAD1453

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
MAD
Cihazım
Mi 9T
Meslek
Psikoloji öğrencis
Konular
7
MAD1453, Aleykümselam...

Bu uygulamanın craklisini Google'dan bulup kullanabilirsin,hiç sıkıntı yaşamıyorum rom değişimlerinde...

Teşekkür ederim hocam, sağ olun.

handol77

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
bülent
Cihazım
xoami 11 ultra
Konular
0
selamlar bende xoami mi 11 ultra telofon var bir türlü twrp yükleyemedim .ban bu konuda yardımcı olabilecek bir akdaş varsa şimdiden teşekkür eder ve yardımlarınızı beklerim...

Üst Alt