Rehber TWRP Nedir ve ne işe yarar/nasıl kullanılır?

Eren KS

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Eren
Cihazım
XM 12 -- CUPID
Meslek
Gemi İnşaat
Konular
8
Değerli Hocalarımın ve Üstadlarımın, konuyu herkesin basitçe anlayabilecek bir dil'de yazmış olduğumdan dolayı beni bağışlamalarını rica ediyorum.

Öncelikle TWRP Recovery nedir?

Android'li cihazlar, bootloader, radio, recovery ve sistem olmak üzere birkaç yazılım parçasından oluşurlar. Bootloader, cihazınızı açtığınızda devreye ilk giren yazılımdır ve recovery'nin mi, yoksa Android ("system") ve radio'nun mu yükleneceğini seçer. Radio, cihazınızdaki antenleri denetler. Bu antenler sizi mobil ağ sağlayıcınızın baz istasyonlarına bağlarlar.

Recovery, basit bir anlatımla Android'den ayrı çalışan, çeşitli sistem görevlerini yerine getirebilen bir "mini işletim sistemidir." Android'li cihazlardaki çoğu recovery, OTA (havadan) güncellemeleri yükleyebilir, kullanıcı ve önbellek içeriğini silebilir (fabrika ayarlarına dönmek için), microSD'den harici araçlar çalıştırabilir. Recovery'yi normal bir PC'deki BIOS'a benzetebiliriz. Ancak görevleri biraz farklıdır, örneğin recovery I/O (giriş/çıkış) işlevlerini denetlemez. Recovery'nin görevi, Android yüklendikten sonra bitmektedir.

Bu ufak girişattan sonra, gelelim nasıl kullanacağımıza....

TWRP Recovery menüsüne girdiğimizde aşağıdaki Ekran karşımıza gelir ve burada menüler ekran üzerinden dokunma ile işlerlik kazanmaktadır.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Menülerin kullanımları ve hangi işler için kullanılabileceklerini basitçe şu şekilde açıklayabiliriz; (Spoyler'in içine bakınız)
Dahili hafızaya veya varsa SD kartınıza atmış olduğunuz Zip dosyasını veya Image yi yükleyebileceğiniz yer burası

Burası Yeni bir Rom yüklemeden önce mutlaka uğramanız gereken yer….
ilk açılıştaki Factory Reset (Wipe Data & Cache & Dalvik/Art Cache) cihazınızdaki yerel hafıza hariç her şeyi siler…
Format Data butonuna basıldığında cihazın şifrelenmiş olan data partitionu silip yerine şifresiz data partition yaratır ve bu işlem cihazınızda yerel hafıza dahil, her şeyi sıfırlar…
Advanced Wipe seçeneklerin olduğu bölüm ise isteğe bağlı bazı bölümleri silebileceğimiz kısımdır.

Bu kısım yeni bir macera öncesi mutlaka ziyaret edilmesi gereken bölüm….Mevcut cihazınızda her şeyin bire bir yedeğini almanızı sağlar (Nandroid Backup)….burada benim kullandığım bölümler Boot, Recovery, System ve Data……
EFS’yi her seferinde yedeklemenize gerek yok, bir kere yedekleyip, PC’nizde muhafaza etmenizde yarar var

Burasını herhangi bir aksilikte hayat kurtaran bölüm olarak adlandırabiliriz….önceden almış olduğunuz yedeği geri yükleyerek, cihazınızı eski haline getirebilirsiniz….
Ben şahsen yeni bir Rom yüklediğimde, almış olduğum yedeğin sadece datasını restore ediyor ve tüm uygulamalarım ve ayarlarım aynen geri gelmiş oluyor….ancak MIUI9 bu bazı problemlere sebebiyet vermesi nedeniyle, pek önerilmeyen bir durum

Çoğu durumda mount özelliğini kullanmanız gerekmez. Bu seçenek, ADB ortamı ile erişilmek istenen bazı partitionları mount etmenizi sağlar.
Özel kullanım durumlarına sahip işlevsel bir özelliktir. İhtiyacınız olursa, mount etmeniz gereken bölümlere dokunmanız yeterlidir.
İleri Android bilgisine sahip değilseniz, uzak durmanız gereken bir bölüm.

Buraya çok fazla açıklama yazmaya gerek duymuyorum….

Copy Log:Twrp üzerinden log almamızı sağlar.
Fix Permission: Klasör ve dosya izinleri otomatik olarak varsayılana düzenler.
File Manager: Dosya yöneticisidir.
Terminal:Terminal komutlarını kullanabileceğiniz kısımdır.
Reload Theme: Mevcut temayı varsayılana yükler.
ADB Sideload:Telefonunuzu bilgisayar ortamına bağlamanıza ve ADB üzerinden uygulamalara yönlendirme imkânı tanır.

Burada görüldüğü üzere, işlemler tamamlandıktan sonra, cihazı normal hale döndürmeye yarayan System, cihazı kapatmaya yaran Power Off, Recovery ana sayfasına dönmeyi veya Download moda (Fastboot) almamızı sağlayan butonlar mevcut..

Konu içeriğini düzenlemekte bana yardımlarını esirgemeyen Sayın Codered Üstadıma da teşekkürlerimi iletirim.

Hocam kolay gelsin twrp de bir özellik arıyorum fakat bulamadım belki sizin bilginiz vardır
Pc de adb üzerinden twrp terminal kısmını yönetebilir miyiz

Kiwi007

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Cem
Cihazım
Mi6
Konular
0
Arkadaşlar merhaba yenilerde rootlu ve twrp yüklü bir mi 6 almıştım. Telefonu kardeşime verecegimden fabrika ayarlarına döndürmek istiyorum(yüklü fotolar ve kişisel bilgiler silinsin istiyorum). Burada iki konuda desteginizi rica ederim.
1- fabrika ayarlarina dondurmek için twrp yi mi kullanmaliyim ya da telin içinden normal ayarlar bölümünden mi telefonu sifirlamaliyim?
2- Bu islemlerden hangisini yaparsam imei ucmaz ve tekrardan bir sürüm yuklemem gerekmez
Konuyu yanlis yere actiysam anlayisiniza sığınıyorum, forumda cok yeniyim. Desteginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Stoya

Süper Üye
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
SERDAR
Cihazım
POCO X3 NFC
Meslek
Ev Erkeği
Konular
104
Arkadaşlar merhaba yenilerde rootlu ve twrp yüklü bir mi 6 almıştım. Telefonu kardeşime verecegimden fabrika ayarlarına döndürmek istiyorum(yüklü fotolar ve kişisel bilgiler silinsin istiyorum). Burada iki konuda desteginizi rica ederim.
1- fabrika ayarlarina dondurmek için twrp yi mi kullanmaliyim ya da telin içinden normal ayarlar bölümünden mi telefonu sifirlamaliyim?
2- Bu islemlerden hangisini yaparsam imei ucmaz ve tekrardan bir sürüm yuklemem gerekmez
Konuyu yanlis yere actiysam anlayisiniza sığınıyorum, forumda cok yeniyim. Desteginiz için şimdiden teşekkür ederim.

İşlemlerden önce telefonda bulunan tüm hesaplardan çıkış yapın (mi hesabı,gmail vs)

Kiwi007

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Cem
Cihazım
Mi6
Konular
0
İşlemlerden önce telefonda bulunan tüm hesaplardan çıkış yapın (mi hesabı,gmail vs)

Stoya tesekkur ederim. bu yol ile imei ucmaz degil mi hocam birde tekrardan rom yuklemem gerekmez. Desteğiniz için teşekkürler.

Moderatör tarafında düzenlendi:

assortique

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Fırat
Cihazım
Mi 5s
Konular
0
Merhabalar, saygılar.

Bilmediğim için soruyorum. Twrp güvenli bir şey mi? Cihazda yüklü bulunması bankacılık vb uygulamalara erişimde sıkıntı yaratır mı? Teşekkürler.

eranyum

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Erkan
Cihazım
Redmi Note 5
Konular
2
bu sorunun cevabını arıyorum hiçbir yerde bulamadım. forumda da bununla ilgili sorular gelmiş, konular açılmış ama cevap verilmemiş çoğunlukla.. soruya gelince;

Twrp backup/recovery ekranında resimde görüldüğü gibi System görünmüyor. farklı twrp versiyonlarını denedim ama sonuç değişmedi. System image var ama System görünmüyor. Bildiğiniz gibi backup alırken boot+system+data seçiliyor.. bu durumdan dolayı yedek alamıyorum. bunun nedeni nedir? bilen birisi yardımcı olabilir mi?

Ekli dosyalar

• 1600620787398.png
    1600620787398.png
    146 KB · Görüntüleme: 13

Me2t

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Mert
Cihazım
Mi 10
Konular
0
Bu twrp güvenli mi? Bankacılık uygulamalarına falan giriyor musunuz?

Üst Alt