Rehber TWRP Nedir ve ne işe yarar/nasıl kullanılır?

Skorpi

Don't Worry, Be Happy :-)
Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
283
Değerli Hocalarımın ve Üstadlarımın, konuyu herkesin basitçe anlayabilecek bir dil'de yazmış olduğumdan dolayı beni bağışlamalarını rica ediyorum.

Öncelikle TWRP Recovery nedir?

Android'li cihazlar, bootloader, radio, recovery ve sistem olmak üzere birkaç yazılım parçasından oluşurlar. Bootloader, cihazınızı açtığınızda devreye ilk giren yazılımdır ve recovery'nin mi, yoksa Android ("system") ve radio'nun mu yükleneceğini seçer. Radio, cihazınızdaki antenleri denetler. Bu antenler sizi mobil ağ sağlayıcınızın baz istasyonlarına bağlarlar.

Recovery, basit bir anlatımla Android'den ayrı çalışan, çeşitli sistem görevlerini yerine getirebilen bir "mini işletim sistemidir." Android'li cihazlardaki çoğu recovery, OTA (havadan) güncellemeleri yükleyebilir, kullanıcı ve önbellek içeriğini silebilir (fabrika ayarlarına dönmek için), microSD'den harici araçlar çalıştırabilir. Recovery'yi normal bir PC'deki BIOS'a benzetebiliriz. Ancak görevleri biraz farklıdır, örneğin recovery I/O (giriş/çıkış) işlevlerini denetlemez. Recovery'nin görevi, Android yüklendikten sonra bitmektedir.

Bu ufak girişattan sonra, gelelim nasıl kullanacağımıza....

TWRP Recovery menüsüne girdiğimizde aşağıdaki Ekran karşımıza gelir ve burada menüler ekran üzerinden dokunma ile işlerlik kazanmaktadır.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Menülerin kullanımları ve hangi işler için kullanılabileceklerini basitçe şu şekilde açıklayabiliriz; (Spoyler'in içine bakınız)
Dahili hafızaya veya varsa SD kartınıza atmış olduğunuz Zip dosyasını veya Image yi yükleyebileceğiniz yer burası

Burası Yeni bir Rom yüklemeden önce mutlaka uğramanız gereken yer….
ilk açılıştaki Factory Reset (Wipe Data & Cache & Dalvik/Art Cache) cihazınızdaki yerel hafıza hariç her şeyi siler…
Format Data butonuna basıldığında cihazın şifrelenmiş olan data partitionu silip yerine şifresiz data partition yaratır ve bu işlem cihazınızda yerel hafıza dahil, her şeyi sıfırlar…
Advanced Wipe seçeneklerin olduğu bölüm ise isteğe bağlı bazı bölümleri silebileceğimiz kısımdır.

Bu kısım yeni bir macera öncesi mutlaka ziyaret edilmesi gereken bölüm….Mevcut cihazınızda her şeyin bire bir yedeğini almanızı sağlar (Nandroid Backup)….burada benim kullandığım bölümler Boot, Recovery, System ve Data……
EFS’yi her seferinde yedeklemenize gerek yok, bir kere yedekleyip, PC’nizde muhafaza etmenizde yarar var

Burasını herhangi bir aksilikte hayat kurtaran bölüm olarak adlandırabiliriz….önceden almış olduğunuz yedeği geri yükleyerek, cihazınızı eski haline getirebilirsiniz….
Ben şahsen yeni bir Rom yüklediğimde, almış olduğum yedeğin sadece datasını restore ediyor ve tüm uygulamalarım ve ayarlarım aynen geri gelmiş oluyor….ancak MIUI9 bu bazı problemlere sebebiyet vermesi nedeniyle, pek önerilmeyen bir durum

Çoğu durumda mount özelliğini kullanmanız gerekmez. Bu seçenek, ADB ortamı ile erişilmek istenen bazı partitionları mount etmenizi sağlar.
Özel kullanım durumlarına sahip işlevsel bir özelliktir. İhtiyacınız olursa, mount etmeniz gereken bölümlere dokunmanız yeterlidir.
İleri Android bilgisine sahip değilseniz, uzak durmanız gereken bir bölüm.

Buraya çok fazla açıklama yazmaya gerek duymuyorum….

Copy Log:Twrp üzerinden log almamızı sağlar.
Fix Permission: Klasör ve dosya izinleri otomatik olarak varsayılana düzenler.
File Manager: Dosya yöneticisidir.
Terminal:Terminal komutlarını kullanabileceğiniz kısımdır.
Reload Theme: Mevcut temayı varsayılana yükler.
ADB Sideload:Telefonunuzu bilgisayar ortamına bağlamanıza ve ADB üzerinden uygulamalara yönlendirme imkânı tanır.

Burada görüldüğü üzere, işlemler tamamlandıktan sonra, cihazı normal hale döndürmeye yarayan System, cihazı kapatmaya yaran Power Off, Recovery ana sayfasına dönmeyi veya Download moda (Fastboot) almamızı sağlayan butonlar mevcut..

Konu içeriğini düzenlemekte bana yardımlarını esirgemeyen Sayın Codered Üstadıma da teşekkürlerimi iletirim.

furkansahn6886

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
furkan
Cihazım
xiaomi mi 5x
Konular
59
Ben twrp rom yüklemesini bilgisayar ile yapıyorum komut istemcisi burada aç diyerek, peki ya twrp uygulamasını bilgisayarsiz acamazmiyim

MI 5X cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Ben twrp rom yüklemesini bilgisayar ile yapıyorum komut istemcisi burada aç diyerek, peki ya twrp uygulamasını bilgisayarsiz acamazmiyim

MI 5X cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
TWRP için Unlock yapmanız gerekir bunun için de bilgisayar.
Unlock sonrası eğer resmi TWRP sürümü varsa, Play'deki twrp installer ile yüklemeniz mümkün. Fakat bunun için Root yapılmış olmalı. Root yapmak için de Twrp yüklü olmalı.
Uzun lafın kısası, ilk kez Twrp yüklüyor iseniz PC şart. Eğer mevcut Twrp'yi güncellemek istiyorsanız resmi sürümü varsa gerekli değil.

Sent from my Mi Note 2 using Tapatalk

harunserefli

miui ayrıcalıktır:)
Emekli Yönetici
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
harun
Cihazım
mi5s
Meslek
MODALİFE
Konular
38
emeğine sağlık abi gayet açıklayıcı bir konu olmuş.
yeni başlayan arkadaşlar için olması gereken bir konuydu tekrardan teşekkürler

MI 5s Mi Globe 7.11.23

Skorpi

Don't Worry, Be Happy :-)
Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
283
emeğine sağlık abi gayet açıklayıcı bir konu olmuş.
yeni başlayan arkadaşlar için olması gereken bir konuydu tekrardan teşekkürler

MI 5s Mi Globe 7.11.23
Teşekkür ederim Üstadım...sadece yeni başlayanlar değil, bildiklerini sanıp da, aslında bilmediğini bilmeyenlerin de okumalarında yarar var diye düşünüyorum8=)Idea~~

Gesendet von meinem MI MAX 2 mit Tapatalk

aLLMeTaLLiCa

Aaaaaaaaa1
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
...........1
Cihazım
...........1
Meslek
Veri Giriş ( sekreter )
Konular
44
Elinize Sağlık güzel anlatım olmuş clap~~

ebmk17

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mehmet
Cihazım
Mi max
Konular
46
Herkese kolay gelsin. Bir konuda yardıma ihtiyacım var. Mi max 64 cihazım var. Botloder kilidi açık.Cihaza TWRP yüklemek istiyorum. Global beta yüklü telefonda. Burada anlatılan yazılan herşeyi denedim ama bir türlü olmadı. Her defasında hata veriyor. adresindede anlatılmış forumda ama bir türlü olmuyor. Yönetici ve ya başka herhangi bir akadaş mi max 64 e TWRP yükledi ve ya bilen biri varsa anlatabilirmi. Nerden neyi indirip nasıl kuruyorlar bu TWRP yi

onurozbay07

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
ONUR
Cihazım
Mİ MİX
Konular
20
Peki hocam TWRP yüklediğimizde telefon illa formatlımı olmalı şifre sormaması içinve yüklenen TWRP neden kendi kendine silinir ? Teşekkürler şimdiden..

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
Herkese kolay gelsin. Bir konuda yardıma ihtiyacım var. Mi max 64 cihazım var. Botloder kilidi açık.Cihaza TWRP yüklemek istiyorum. Global beta yüklü telefonda. Burada anlatılan yazılan herşeyi denedim ama bir türlü olmadı. Her defasında hata veriyor. adresindede anlatılmış forumda ama bir türlü olmuyor. Yönetici ve ya başka herhangi bir akadaş mi max 64 e TWRP yükledi ve ya bilen biri varsa anlatabilirmi. Nerden neyi indirip nasıl kuruyorlar bu TWRP yi

Oradaki anlatımda bir kaç tane sıkıntı var gibi hocam...

1) Windows 10'da sağ tıkla powershell açılıyor ve powershell sıkıntılı. CMD kullanmanızı tavsiye ederim.
2) Verilen kod "fastboot flash recovery twrp.img" ama indirilen dosya adı "twrp_hydrogen.img" dolayısıyla komutun "fastboot flash recovery twrp_hydrogen.img" şeklinde olması gerekli.
3) Fastboot sonrası manuel reboot yapıldğında twrp silinir. Bunu yerinde "fastboot boot twrp_hydrogen.img" komutunu kullanmanızı tavsiye ederim.

Anlatımda dikkatimi çeken sorunlar bunlar ama bunlara rağmen düzelmezse ekran görüntüsü atın yardımcı olmaya çalışalım.

Üst Alt