Rehber TWRP Nedir ve ne işe yarar/nasıl kullanılır?

buraoca2

...Em Ay You Ay...
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Burak KOCA
Cihazım
Xiaomi Mi6
Konular
4
Oradaki anlatımda bir kaç tane sıkıntı var gibi hocam...

1) Windows 10'da sağ tıkla powershell açılıyor ve powershell sıkıntılı. CMD kullanmanızı tavsiye ederim.
2) Verilen kod "fastboot flash recovery twrp.img" ama indirilen dosya adı "twrp_hydrogen.img" dolayısıyla komutun "fastboot flash recovery twrp_hydrogen.img" şeklinde olması gerekli.
3) Fastboot sonrası manuel reboot yapıldğında twrp silinir. Bunu yerinde "fastboot boot twrp_hydrogen.img" komutunu kullanmanızı tavsiye ederim.

Anlatımda dikkatimi çeken sorunlar bunlar ama bunlara rağmen düzelmezse ekran görüntüsü atın yardımcı olmaya çalışalım.

Hocam özellikle Koyu renkle ifade ettiğim 3. Maddeyi paylaştığınız için teşekkürler, Twrp kurulumu sonrası elle başlatma sorunu bundan kaynaklıymış o zaman. Direk komutla başlatılması gerektiğini de öğrenmiş olduk sayenizde sağolun.

halikjk

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
halikjk
Cihazım
mi max
Konular
2
Hocam özellikle Koyu renkle ifade ettiğim 3. Maddeyi paylaştığınız için teşekkürler, Twrp kurulumu sonrası elle başlatma sorunu bundan kaynaklıymış o zaman. Direk komutla başlatılması gerektiğini de öğrenmiş olduk sayenizde sağolun.
Yalnız sizin telefon helium, hydrogen değil. Ona dikkat edin.

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

buraoca2

...Em Ay You Ay...
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Burak KOCA
Cihazım
Xiaomi Mi6
Konular
4
Yalnız sizin telefon helium, hydrogen değil. Ona dikkat edin.

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yok hocam bizim Cihazın kod adı Sagit. Bu metni okurken aklıma hiç gelmemişti Kod adını düşünmek :) Belirttiğiniz için sağolun hocam, ben zaten Twrp kurulumu falan hallettim; fakat Twrp kurulumunda sorun yaşayan kişiler için, bu durumu öğrenmemizin iyi olduğu belirttim :)

Yinede ilginiz ve alakanız için teşekkürler hocam :)

Codered

to be or not to be..
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emrah
Cihazım
Mi 9T Pro
Meslek
IT Professional
Konular
52
Peki hocam TWRP yüklediğimizde telefon illa formatlımı olmalı şifre sormaması içinve yüklenen TWRP neden kendi kendine silinir ? Teşekkürler şimdiden..
Bazı twrp sürümlerinde decyrpt desteği sayesinde data partitionuna erişim izin verdiği için format data gerekmeyebilir. Eğer kullanılan twrp sürümünün decyrpt desteği yoksa data ve dahili hafızaya erişim için format data gerekecektir. Twrp nin kendi kendine silinmesi durumu çoğu zaman stock güncellemeler ile oluyor. Bazı twrp sürümlerinde kurulum sırasında stock recovery imajının yazılması engelleniyor veya küçük bir script ile tekrar üzerine twrp imajı tekrar yazılması sağlanarak mevcut twrp korunuyor.

buraoca2

...Em Ay You Ay...
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Burak KOCA
Cihazım
Xiaomi Mi6
Konular
4
Bazı twrp sürümlerinde decyrpt desteği sayesinde data partitionuna erişim izin verdiği için format data gerekmeyebilir. Eğer kullanılan twrp sürümünün decyrpt desteği yoksa data ve dahili hafızaya erişim için format data gerekecektir. Twrp nin kendi kendine silinmesi durumu çoğu zaman stock güncellemeler ile oluyor. Bazı twrp sürümlerinde kurulum sırasında stock recovery imajının yazılması engelleniyor veya küçük bir script ile tekrar üzerine twrp imajı tekrar yazılması sağlanarak mevcut twrp korunuyor.

Hocam özellikle de Mi6 için, nacizane fikrimi belirteyim. Bazı romlarda (örneğin Epic romda); rom ile birlikte cihaza tekrar Twrp'de kuruluyor. Eğer bu şekilde başka romlarda varsa, ve romdaki twrp'de şifreleme çözme özelliği yoksa; Cihaza İlk Custom romu kurmadan önce Wipe - Format Data yapmazsanız sorun çıkarabileceğini düşünüyorum. Bu sebeple, bu tarz bir durumla karşılaşmamak için, bana göre sağlıklı olan Cihaza İlk Custom rom kurulumu öncesi Wipe - Format Data yapmak. Özellikle sonrasında farklı bir rom kurulumunda, cihaz hafızasına bu yüzden erişilemez ise, hafzıdaki dosyaları yedekleyebilmek için ekstra uğraş gerekebilir.

Codered

to be or not to be..
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emrah
Cihazım
Mi 9T Pro
Meslek
IT Professional
Konular
52
Özellikle sonrasında farklı bir rom kurulumunda, cihaz hafızasına bu yüzden erişilemez ise, hafzıdaki dosyaları yedekleyebilmek için ekstra uğraş gerekebilir.
-Öncelikle custom romlarda recovery değişimi olmaz, zaten yüklediğiniz romu custom recovery ile yüklüyorsunuz neden tekrardan zorla başka recovery yükletsin!
-Varsayım üzerinden gidelim ve diyelim ki bir şekilde twrp değişti, bir sonraki recovery açılışında dahili hafızadaki veriler şifreli gözüküyor yada hiç gözükmüyor, fastboot üzerinden tekrar eski twrp sürümünüzü geri flashlamanız yeterli.
-Siz cihaz üzerinden şifrele demediğiniz sürece twrp sürümü değişse bile sizin data partitionunuzu ve dahili hafızanızı şifrelemez ki zaten bazı twrp sürümleri şifreleme yapamazken bu durumda herhangi bir veri kaybı yaşamazsınız.
Bu yüzden yazdıklarınızı afaki buluyorum.

ebmk17

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mehmet
Cihazım
Mi max
Konular
46
Oradaki anlatımda bir kaç tane sıkıntı var gibi hocam...

1) Windows 10'da sağ tıkla powershell açılıyor ve powershell sıkıntılı. CMD kullanmanızı tavsiye ederim.
2) Verilen kod "fastboot flash recovery twrp.img" ama indirilen dosya adı "twrp_hydrogen.img" dolayısıyla komutun "fastboot flash recovery twrp_hydrogen.img" şeklinde olması gerekli.
3) Fastboot sonrası manuel reboot yapıldğında twrp silinir. Bunu yerinde "fastboot boot twrp_hydrogen.img" komutunu kullanmanızı tavsiye ederim.

Anlatımda dikkatimi çeken sorunlar bunlar ama bunlara rağmen düzelmezse ekran görüntüsü atın yardımcı olmaya çalışalım.

cantara hocam yukarıda anlattıklarınızıda denedim ama bir türlü olmuyor.Ne yapabililirm başka

buraoca2

...Em Ay You Ay...
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Burak KOCA
Cihazım
Xiaomi Mi6
Konular
4
-Öncelikle custom romlarda recovery değişimi olmaz, zaten yüklediğiniz romu custom recovery ile yüklüyorsunuz neden tekrardan zorla başka recovery yükletsin!
-Varsayım üzerinden gidelim ve diyelim ki bir şekilde twrp değişti, bir sonraki recovery açılışında dahili hafızadaki veriler şifreli gözüküyor yada hiç gözükmüyor, fastboot üzerinden tekrar eski twrp sürümünüzü geri flashlamanız yeterli.
-Siz cihaz üzerinden şifrele demediğiniz sürece twrp sürümü değişse bile sizin data partitionunuzu ve dahili hafızanızı şifrelemez ki zaten bazı twrp sürümleri şifreleme yapamazken bu durumda herhangi bir veri kaybı yaşamazsınız.
Bu yüzden yazdıklarınızı afaki buluyorum.

Hocam ilk söylediginiz paragraf icin, Epic romun Mi6 icin yayinlanan versiyonunu indirin, Romun icerisinde Twrp var, romla birlikte o da flashlaniyor. Denedigim icin biliyorum, twrp acilirken Epic rom gelistirici kendi logosunu eklemis Twrp ye.

Ikinci paragrafa gelirsek, Fastboot dan tekrar twrp yazdirma işlemi ekstra uğraş demek, bende bunu belirtiyorum.

Üçüncü paragrafta ise yazdıklariniz doğrudur, basima gelmedigi icin bu durum, bilgim yok. Sadece fikir yürütmeye çalıştım, fakat sorunsuz olarak verilere erisilebiliyorsa sevindim. Bunu da öğrenmiş olduk sayenizde sağolun.

Codered

to be or not to be..
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emrah
Cihazım
Mi 9T Pro
Meslek
IT Professional
Konular
52
Hocam ilk söylediginiz paragraf icin, Epic romun Mi6 icin yayinlanan versiyonunu indirin, Romun icerisinde Twrp var, romla birlikte o da flashlaniyor. Denedigim icin biliyorum, twrp acilirken Epic rom gelistirici kendi logosunu eklemis Twrp ye.

Ikinci paragrafa gelirsek, Fastboot dan tekrar twrp yazdirma işlemi ekstra uğraş demek, bende bunu belirtiyorum.

Üçüncü paragrafta ise yazdıklariniz doğrudur, basima gelmedigi icin bu durum, bilgim yok. Sadece fikir yürütmeye çalıştım, fakat sorunsuz olarak verilere erisilebiliyorsa sevindim. Bunu da öğrenmiş olduk sayenizde sağolun.
- Kendi düzenlediği twrp sürümünü yerleştirmiş olabilir fakat bu benim gereksiz olduğu yönündeki düşüncemi değiştirmeyecektir.
- Geliştiriciler hali hazırda decrypt desteği sunan twrp sürümlerini destekleyip kullanıp kurulum notlarında bu sürümleri önerirken, adamlar decrypt desteği olmayan veya daha az beceriye sahip bir twrp sürümünü romlarına dahil etmezler. Zaten romu indirip recovery imajını decompile yaptığımda resmi twrp sürümünü tekrar kendilerine göre düzenlendiklerini gördüm.
Requirements:

-Xiaomi Mi 6
-Unlocked Bootloader (official unlock to prevent issues)
-Custom Recovery (Cofface TWRP Recovery is highly recommended)
-Make previously a full Backup by TWRP Recovery (System, Data, Cache, and EFS).
-Read all thread before proceed
Current Status: Tested 100%; ROM Stable and TWRP by Cofface works in all MIUI roms!!
Kaynak:
- Uygulanması gerekenleri ve önerileri geliştiriciler kurulum notlarına yazıyorlar bunların haricinde yapılan işlemler yine kullanıcının paşa keyfine kalmış.
Bana göre yazdıklarınız hala afaki hocam 8=)

buraoca2

...Em Ay You Ay...
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Burak KOCA
Cihazım
Xiaomi Mi6
Konular
4
- Kendi düzenlediği twrp sürümünü yerleştirmiş olabilir fakat bu benim gereksiz olduğu yönündeki düşüncemi değiştirmeyecektir.
- Geliştiriciler hali hazırda decrypt desteği sunan twrp sürümlerini destekleyip kullanıp kurulum notlarında bu sürümleri önerirken, adamlar decrypt desteği olmayan veya daha az beceriye sahip bir twrp sürümünü romlarına dahil etmezler. Zaten romu indirip recovery imajını decompile yaptığımda resmi twrp sürümünü tekrar kendilerine göre düzenlendiklerini gördüm.
Requirements:

-Xiaomi Mi 6
-Unlocked Bootloader (official unlock to prevent issues)
-Custom Recovery (Cofface TWRP Recovery is highly recommended)
-Make previously a full Backup by TWRP Recovery (System, Data, Cache, and EFS).
-Read all thread before proceed
Current Status: Tested 100%; ROM Stable and TWRP by Cofface works in all MIUI roms!!
Kaynak:
- Uygulanması gerekenleri ve önerileri geliştiriciler kurulum notlarına yazıyorlar bunların haricinde yapılan işlemler yine kullanıcının paşa keyfine kalmış.
Bana göre yazdıklarınız hala afaki hocam 8=)

Hocam ben gördüğümü söylüyorum, gerekli veya gereksiz olmasina yorum yapabilecek bilgi ve deneyim seviyesine sahip değilim. Bende Epic romu Sagit Twrp 3.1.1 ile kurdum, sonrasinda Rom geliştiricisinin kendi Twrp si kuruldu, Miui Pro romu da bu twrp ile kurdum. Sorun yasayana kadar degistirmek icin ugrasmayi da düşünmüyorum.

Ben kendi gördüğümü paylastim hocam, afaki gelip gelmemesi de size kalmis artik.

Üst Alt