Gcam [Türkçe] Google Kamera - Burial v9.2

technix

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Teknisyen
Cihazım
Xiaomi Mi A3
Konular
13
Bilgilendirme için teşekkürler hocam. Evet bu xml nin kontrastını biraz yüksek tuttum. Daha çok noise üzerine bir xml oldu. Denoise durumunu nasıl buldunuz?
Denoise 0.375 yeterli bence. Zaten IMX586'da fazla noise oluşmuyor. Redmi Note 7'de daha fazla noise oluşuyordu hatırlarsanız. Diğer yandan, instagram'da milyon takipçili kişilerin fotoğrafları bile o kadar çok noise içeriyor ki. Sanki fotoğrafta hiç denoise yapılmamış. O kadar mı kötü olur. Noise noktacıklarını parmaklarımla sayıyorum. O fotoğrafları sıradan bir Xiaomi telefonla çekmiş olsalardı kesinlikle daha pürüzsüz görünürdü diyorum kendi kendime.

mevcetin

Mevlüt Çetin
Emekli Yönetici
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mevlüt Çetin
Cihazım
Mi 9T Pro
Meslek
3D Designer
Konular
162
Denoise 0.375 yeterli bence. Zaten IMX586'da fazla noise oluşmuyor. Redmi Note 7'de daha fazla noise oluşuyordu hatırlarsanız. Diğer yandan, instagram'da milyon takipçili kişilerin fotoğrafları bile o kadar çok noise içeriyor ki. Sanki fotoğrafta hiç denoise yapılmamış. O kadar mı kötü olur. Noise noktacıklarını parmaklarımla sayıyorum. O fotoğrafları sıradan bir Xiaomi telefonla çekmiş olsalardı kesinlikle daha pürüzsüz görünürdü diyorum kendi kendime.
Noise oranı yüksek olanlar genelde iphone ürünü hocam. İphone özellikle gece modunda çok az denoise yapıyor. Bu yüzden fotoğraflarda nokta nokta görünüyor. Bizim imx586 lens de gündüz modunda çok az fakat gece modunda biraz daha fazla noise yapıyor. Bunları raw çekimlerime dayanarak söylüyorum. Androidde yağlı boya fotoğrafı samsung başlattı, huawei devam ettirdi ve ediyor, bu yağlı boyacıların arasına xiaomi de katılmış oldu bir süre önce.

Onfire isimli geliştirici ile birlikte fikir alışverişi yaparak bir Gcam geliştiriyoruz. Amaç slow motion ve ön kamera video çekimide fixleyerek, benim yapmış olduğum xml ile birlikte gcam e son noktaları koymak. Haberiniz yok ise 4k60fps video sabitleme de geldi ve çok kaliteli çalışıyor. Geliştirici bu özellikleri fixleyebilirse amacımıza ulaşmış olacağız.

mevcetin

Mevlüt Çetin
Emekli Yönetici
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mevlüt Çetin
Cihazım
Mi 9T Pro
Meslek
3D Designer
Konular
162
Kamera yeni sürüme güncellenmiştir.
Ön kamera ile video çekimi ve 4k 60fps video artık çalışıyor.

Config güncellendi.
Yeni noise sistemi ayarlandı.
Doğal renk ayarları yapıldı.
Bütün kameralar için yeni AWB eklendi. Portre çekimleri için Telefoto kamerayı AWB on/off olarak deneyebilirsiniz.

tunado

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tunahan
Cihazım
Mi 9T Pro
Konular
4
Kamera yeni sürüme güncellenmiştir.
Ön kamera ile video çekimi ve 4k 60fps video artık çalışıyor.

Config güncellendi.
Yeni noise sistemi ayarlandı.
Doğal renk ayarları yapıldı.
Bütün kameralar için yeni AWB eklendi. Portre çekimleri için Telefoto kamerayı AWB on/off olarak deneyebilirsiniz.
yine harikasınız hocam, bu awb ne idi tam olarak, açıklamayı okudum ama size sorayım dedim tekrardan çünkü pek fark göremiyorum kullandığımda

emre407

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Mi 9T Pro 128GB
Meslek
Öğrenci
Konular
11
yine harikasınız hocam, bu awb ne idi tam olarak, açıklamayı okudum ama size sorayım dedim tekrardan çünkü pek fark göremiyorum kullandığımda
Auto White Balance, otomatik beyaz renk dengesi. Gündüz farkı anlamazsınız. Fakat gece sarı sokak lambalarının altında bir fotoğraf çektiğinizde AWB kapalı ise sarı renkler turuncuya doğru rahatsız edici şekilde bozuluyor. AWB açıkken ise daha beyaza yakın renk tonları kullanılıyor. Aslında bu sorun GCam'in senelerdir beyaz dengeyi fazla sayıda kamera model ve çiplerine göre ayarlayamamasından kaynaklı. AWB modu altında IMX 586 sensörü için bir ayar yüklüdür. Ben yine de GCam'in gece renk dengelemesini halen başarısız buluyorum. Geri kalanları gayet iyi olmasına rağmen renkler sapıtıyor. Xiaomi'nin kendi kamerası ışık kaynağından çıkan renklere daha iyi ve doğru tepki veriyor.

mevcetin

Mevlüt Çetin
Emekli Yönetici
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mevlüt Çetin
Cihazım
Mi 9T Pro
Meslek
3D Designer
Konular
162
Teşekkür ederim hocam angel~~
Alt mesajda emre407 hocam gayet güzel anlatmış.

Auto White Balance, otomatik beyaz renk dengesi. Gündüz farkı anlamazsınız. Fakat gece sarı sokak lambalarının altında bir fotoğraf çektiğinizde AWB kapalı ise sarı renkler turuncuya doğru rahatsız edici şekilde bozuluyor. AWB açıkken ise daha beyaza yakın renk tonları kullanılıyor. Aslında bu sorun GCam'in senelerdir beyaz dengeyi fazla sayıda kamera model ve çiplerine göre ayarlayamamasından kaynaklı. AWB modu altında IMX 586 sensörü için bir ayar yüklüdür. Ben yine de GCam'in gece renk dengelemesini halen başarısız buluyorum. Geri kalanları gayet iyi olmasına rağmen renkler sapıtıyor. Xiaomi'nin kendi kamerası ışık kaynağından çıkan renklere daha iyi ve doğru tepki veriyor.
Elinize sağlık hocam.

Apoly

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Abdullah
Cihazım
MI 9T Pro
Meslek
Mağaza Müdürü
Konular
27
Hocam paylaşım için teşekkürler, Mi9TPro için bu sürümü önerir misiniz?

mevcetin

Mevlüt Çetin
Emekli Yönetici
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mevlüt Çetin
Cihazım
Mi 9T Pro
Meslek
3D Designer