Rehber Telefonum Suya Düştü, Ne Yapmalıyım?

Zenex

Zirveye Doğru
Onursal Yönetici
Teknisyen
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Baki
Cihazım
OnePlus 7T Pro
Meslek
Öğrenci
Konular
62
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Herkese merhaba değerli miuiturkiye.net üyeleri.

Bu gün sizlere “Eğer telefonunuz suya düşerse ne yapmalısınız?” konusunda bilgiler paylaşacağım.

Öncelikle yapılmaması gerekenlerden başlamayı düşünüyorum :) Küçük bir liste yapmak gerekirse;

1. Telefonu kesinlikte şarja takmamalı, açmaya çalışmamalısınız.
2. İçindeki su çıksın diye kesinlikle saç kurutma makinesi v.b. üfleme yapan cihazlar kullanmamalısınız.
3. Cihazı pirince yatırıp beklememelisiniz.

Eminim bir çoğunuz şu anda ben bunları yaptım diyordur. Üzülerek söylemeliyim ki, evet, hata yaptınız.

En fazla yapılan bu 3 hatayı gördükten sonra yapılması gerekenlere geçelim.

1. Cihaz sökülebiliyorsa söküp batarya bağlantısını çıkarmalısınız. Sökülemiyorsa ve hala çalışır durumdaysa telefonu kapatmalısınız.
2. Cihazı en yakın sağlık kuruluşuna götürmelisiniz. Unutmayın, erken müdahale hayat kurtarır.
3. Yakınınızda bir telefoncu vs yok mu? Arkadaşlarınız yardımıyla youtube dan telefon modelinizin söküm videolarına bakıp sökmeli ve o bataryayı kesinlikle ayırmalısınız.
Not: Telefonumuz poco f1 olsun, youtube a poco f1 disassembly yazarsanız direkt söküm videolarına ulaşırsınız.
4. Telefonu söktünüz, yakınınızda telefoncu da yok. Batarya bağlantısını ayırdıktan sonra sıvının durumunu kontrol edin. Nerelere kadar girmiş? Sonrasında ise;

Mümkünse anakartı kasadan ayırın. Sıvıyı temizleyin ve ardından anakartı pirince yatırın.

Eğer bu yazanları harfiyen uygularsanız cihazınız hayata dönecektir.

Unutmayın, ne olursa olsun telefoncu bulmak 1. önceliğiniz olsun.

Herkese iyi forumlar...

Save_Mi

Snowflake
Emekli Yönetici
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Muhammed
Cihazım
Platina/Courbet
Konular
207
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Herkese merhaba değerli miuiturkiye.net üyeleri.

Bu gün sizlere “Eğer telefonunuz suya düşerse ne yapmalısınız?” konusunda bilgiler paylaşacağım.

Öncelikle yapılmaması gerekenlerden başlamayı düşünüyorum :) Küçük bir liste yapmak gerekirse;

1. Telefonu kesinlikte şarja takmamalı, açmaya çalışmamalısınız.
2. İçindeki su çıksın diye kesinlikle saç kurutma makinesi v.b. üfleme yapan cihazlar kullanmamalısınız.
3. Cihazı pirince yatırıp beklememelisiniz.

Eminim bir çoğunuz şu anda ben bunları yaptım diyordur. Üzülerek söylemeliyim ki, evet, hata yaptınız.

En fazla yapılan bu 3 hatayı gördükten sonra yapılması gerekenlere geçelim.

1. Cihaz sökülebiliyorsa söküp batarya bağlantısını çıkarmalısınız. Sökülemiyorsa ve hala çalışır durumdaysa telefonu kapatmalısınız.
2. Cihazı en yakın sağlık kuruluşuna götürmelisiniz. Unutmayın, erken müdahale hayat kurtarır.
3. Yakınınızda bir telefoncu vs yok mu? Arkadaşlarınız yardımıyla youtube dan telefon modelinizin söküm videolarına bakıp sökmeli ve o bataryayı kesinlikle ayırmalısınız.
Not: Telefonumuz poco f1 olsun, youtube a poco f1 disassembly yazarsanız direkt söküm videolarına ulaşırsınız.
4. Telefonu söktünüz, yakınınızda telefoncu da yok. Batarya bağlantısını ayırdıktan sonra sıvının durumunu kontrol edin. Nerelere kadar girmiş? Sonrasında ise;

Mümkünse anakartı kasadan ayırın. Sıvıyı temizleyin ve ardından anakartı pirince yatırın.

Eğer bu yazanları harfiyen uygularsanız cihazınız hayata dönecektir.

Unutmayın, ne olursa olsun telefoncu bulmak 1. önceliğiniz olsun.

Herkese iyi forumlar...
Elinize, emeğinize sağlık hocam. Çok güzel bir paylaşım. Teşekkürler. clap~~

Oyla:

achfighter

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Batuhan
Cihazım
Mi 6, Mi A3
Konular
7
Anakart üzerindeki suyun sökülüp temizlenmesi gerekir. Pirinç nemi alır, suyu çekmez hocam. Bundan dolayı hatadır.
Nem dediğimiz şey zaten su. Buharlaştıktan sonra anakartın üzerinde nasıl hâlâ su kalıyor merak ettim. Kireç vb. kalıntılardan mı bahsediyorsunuz?

Oyla:

Wandeta

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Barış Aslan
Cihazım
Samsung S2
Konular
22
Yararlı bir konu teşekkürler ama eksik gibi geldi bana .

Telefonumuz suya düştü içini açamıyoruz tamirciye veremiyoruz vsss bu liste uzar gider .

Bu kapsamda ne yapılmalı.

Oyla:

Zenex

Zirveye Doğru
Onursal Yönetici
Teknisyen
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Baki
Cihazım
OnePlus 7T Pro
Meslek
Öğrenci
Konular
62
Nem dediğimiz şey zaten su. Buharlaştıktan sonra anakartın üzerinde nasıl hâlâ su kalıyor merak ettim. Kireç vb. kalıntılardan mı bahsediyorsunuz?
Nem buhar su bu üçünü algılamak gerekli öncelikle. Su sıvı haldedir, nem havada bulunue, buhar da suyun gaz halidir. Pirinç temas ettiği suyu çeker, havadaki nemi, buharı çeker. Peki temas edemediği suyu nasıl çekecek? Yani nem su değildir. Su buharlaşması için kaynaması gerekir. Su anakart üzerinde kalır.

Oyla:

Zenex

Zirveye Doğru
Onursal Yönetici
Teknisyen
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Baki
Cihazım
OnePlus 7T Pro
Meslek
Öğrenci
Konular
62
Yararlı bir konu teşekkürler ama eksik gibi geldi bana .

Telefonumuz suya düştü içini açamıyoruz tamirciye veremiyoruz vsss bu liste uzar gider .

Bu kapsamda ne yapılmalı.
Kapalı şekilde şarja vs takmadan bir tamirci vulana kadar beklemek gerekir ki oosıvı temasına bağlı olarak o cihazdan daha hayır gelmeyebilir.

Oyla:

Tortue

Software Developer.
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ayhan
Cihazım
Xiaomi 11 5G
Meslek
Full Stack Dev.
Konular
134
Nem buhar su bu üçünü algılamak gerekli öncelikle. Su sıvı haldedir, nem havada bulunue, buhar da suyun gaz halidir. Pirinç temas ettiği suyu çeker, havadaki nemi, buharı çeker. Peki temas edemediği suyu nasıl çekecek? Yani nem su değildir. Su buharlaşması için kaynaması gerekir. Su anakart üzerinde kalır.
Katılıyorum.

Oyla:

achfighter

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Batuhan
Cihazım
Mi 6, Mi A3
Konular
7
Yapmayın hocam su her sıcaklıkta buharlaşır. İlla kaynamasına gerek yok. Yoksa balkona astığımız çamaşırlar nasıl kuruyacak. İlla kaynatacak mıyız.

Oyla:

bluestorm02

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Umut
Cihazım
Redmi 5 plus
Konular
9
Buna ekleme yapayım ama burada sorumluluk kabul etmiyorum. Cihaz içindeki su kuruduğu zaman kısa devre yapmadıysanız ve açılmıyorsa büyük ihtimal oksitlenmiştir bunun için ana kartı çıkarıp normalde saf alkol Türkiye de bulamayacağınız işin selülozik tiner ile temizlerseniz oksitlenmeyi alır ama dikkat plastik şeylere değdirmeyin. Bir de diğer önemli nokta tiner kurumadan telefonu asla takıp açmayın bırakın kurusun.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Bu yüzden işi bolca yapan birine yaptırmanız daha iyi

Son düzenleme:
Oyla:

Gürkanpala

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Gürkanpala
Cihazım
Redmi not 6 pro
Konular
2
Redmi 5 plus telefonum zamanında delta servisin bizi mağdur etmesi ile ekranı elimizde kaldı. Ekran yakın zamanda komple gitti. Yeni ekran aldım. Ekran geldi taktım denemek için açma tuşuna bastim ama ekran gelmedi. Bildirim ışığı yanıp sönüyor 3 5 kere sonra tepki vermiyor.
Şarja taktım yine bildirim ışığı aynı şekilde yanıp sönüyor . Sabaha kadar şarjda kaldı yine tepki yok.
Kardeşim telefonun son zamanlarda ara sıra şarj almadığını söyledi.
Simidi
Acaba batarya bitti diye telefon tepki mi vermiyor. Şarj soketi de bozuksa tlfn sarj almıyor. Yeni soket siparişi verdim gelince takcam. Düzelir mi bilmiyorum
Düzelmezse acaba brick dediğiniz olay mi oldu. Yazilimsal olarak müdahale edilmedi daha önce cihaza. Ekran komple gitmeden önce normal çalışıyordu Cihaz. Yardım için teşekkür ederim

Oyla:
Üst Alt