Çözüldü Telefonda taşınabilir hard disk kullanma hakkında

ozgrcvdr

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Özgür
Cihazım
Xiaomi mi 6
Konular
23
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
Eu rom
Telefon Modeli
Mi 10 pro
Bootloader Kilidi
Açık
Merhaba arkadaşlar.mi 10 pro 12/256 gb kullanıyorum. 1 tb lık taşınabilir hard disk alıp bunu da telefonumda uzun süreli ve aktif kullanmak istiyorum. Merak ettiğim şu;acaba uzun süreli ve yoğun kullanımda telefona bir zarar verir mi?internette araştırma yaptım ama net kesin bir bilgi yok,ayrıca elektronik mağaza çalışanı cihaza zarar verebilir dedi.telefonunda hard disk kullanan yada bu konuda bilgisi tecrübesi olan arkadaşların yorumlarını ve önerilerini bekliyorum...

Çözüm
Uzun süredir, copy - paste şeklin de yedek almak (Fotoğraflar, videolar, dosylar vb) için cihazlarım da ( Mi 9T Pro ve Oneplus 8 Pro ) harici harddisk kullanıyorum hocam ( tabi, iki cihaz için ayrı hardiskler kullanıyorum ) . Şuana kadar herhangi bir sorun ile karşılaşmadım. Kaliteli markaları ve okuma/yazma hızları yüksek ve usb 3.0 destekli harddiskleri tercih etmenizi tavsiye ederim. ( Kullandığım harddisk Wd My passport ultra)

ozgrcvdr

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Özgür
Cihazım
Xiaomi mi 6
Konular
23
Diskler eskisi kadar güç tüketmiyor,elbette 2011 öncesi bir harddisk almayacaksanız.O yüzden sıkıntı oluşturmaz.Type-c to usb veya micro usb to usb dönüştürücü alarak dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.Ayrıca,TWRP üzerinden kurulum dahi yapabilirsiniz.Kimi zaman hata alınsa da ve önerilmese de (şahsen ben de önermem,dosyayı oradan alıp internal storageye atıp orada kurmak daha mantıklı) yine de kurulum yapılabiliyor sonuç olarak.
İşte bende daha önce hiç kullanmadım hocam, ilk deneyimim olacak ve kesinlikle cihazı en ufak bir riske sokmak istemediğim için sormakta öğrenmekte fayda var.bu hdd ile cihazı ayda bir yada 2 ayda bir formatlayıp cihazı hep temiz ve üst performansta kullanmak istiyorum. Ayrıca 8 k videolar çekip hdd ye atmak vs çok işime yarayacak :)

Oyla:

ozgrcvdr

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Özgür
Cihazım
Xiaomi mi 6
Konular
23
Son birşey daha öğrenmek istiyorum. Peki bu taşınabilir hard diske şifre gibi birşey koyabiliyor muyuz?

Oyla:

solanercan

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
ercan solan
Cihazım
note 9
Konular
5
1 tb hdd nasıl fat32 olur. Herhalde 500 ayrı bölüm oluşturmak gerekir. Bir şekilde dönüştürseniz bile disk boyutu 64 gb filan olup kalır ve büyük ihtimalle hdd yi bozarsınız.
Kullanıyorum , yaptım diyenlere yalancı demiyorum ama teorik olarak telefon ile 1 tb lik bir hdd exfat olarak belki yarım yamalak çalışır. Exfat okuma yazma hızı zaten düşük bir ara platform.
Araya bir bilgisayar eklemeden güvenilir bir şey olmaz.

Oyla:

archesm

Süper Üye
Onursal Yönetici
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mesut
Cihazım
Mİ 9T Pro
Konular
618
Son birşey daha öğrenmek istiyorum. Peki bu taşınabilir hard diske şifre gibi birşey koyabiliyor muyuz?

Bildiğim tek yöntem var Windows Bitlocker. Fakat Windows daki Bitlocker ile şifreleme yapıldığında exfat formatı değişiyor ve Telefon depolamayı görmüyor ve Tekrar biçimlendirme istiyordu. Sonra da şifreleme ihtiyacı duymadım hocam.Farklı bir şifreleme yöntemi bulursam buradan yazarım.

Oyla:

ozgrcvdr

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Özgür
Cihazım
Xiaomi mi 6
Konular
23
Bildiğim tek yöntem var Windows Bitlocker. Fakat Windows daki Bitlocker ile şifreleme yapıldığında exfat formatı değişiyor ve Telefon depolamayı görmüyor ve Tekrar biçimlendirme istiyordu. Sonra da şifreleme ihtiyacı duymadım hocam.Farklı bir şifreleme yöntemi bulursam buradan yazarım.
Tamamdır hocam teşekkür ederim.aslında bütün hhd ler şifreli olmalı. Yani pc ye yada telefona takınca pin kodu-şifre istemeli. Bu kimsenin aklına gelmemiş mi düşünüyorum gerçekten. Biri pin isteyen bir hhd üretse herkes onun ürününü alır kullanır

Oyla:

ozgrcvdr

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Özgür
Cihazım
Xiaomi mi 6
Konular
23
arkadaşlar taşınabilir harddisk iyi güzel de diske toplam 50 gb lık dosya atıyorum ama bu şekilde ilerliyor. Bunu neden yapıyor olabilir? 1 mb 0 mb yada 500 kb gibi komik şekillerde kopyalama yapıyor

Oyla:
Üst Alt