Çözüldü Telefonda taşınabilir hard disk kullanma hakkında

ozgrcvdr

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Özgür
Cihazım
Xiaomi mi 6
Konular
23
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
Eu rom
Telefon Modeli
Mi 10 pro
Bootloader Kilidi
Açık
Merhaba arkadaşlar.mi 10 pro 12/256 gb kullanıyorum. 1 tb lık taşınabilir hard disk alıp bunu da telefonumda uzun süreli ve aktif kullanmak istiyorum. Merak ettiğim şu;acaba uzun süreli ve yoğun kullanımda telefona bir zarar verir mi?internette araştırma yaptım ama net kesin bir bilgi yok,ayrıca elektronik mağaza çalışanı cihaza zarar verebilir dedi.telefonunda hard disk kullanan yada bu konuda bilgisi tecrübesi olan arkadaşların yorumlarını ve önerilerini bekliyorum...

Çözüm
Uzun süredir, copy - paste şeklin de yedek almak (Fotoğraflar, videolar, dosylar vb) için cihazlarım da ( Mi 9T Pro ve Oneplus 8 Pro ) harici harddisk kullanıyorum hocam ( tabi, iki cihaz için ayrı hardiskler kullanıyorum ) . Şuana kadar herhangi bir sorun ile karşılaşmadım. Kaliteli markaları ve okuma/yazma hızları yüksek ve usb 3.0 destekli harddiskleri tercih etmenizi tavsiye ederim. ( Kullandığım harddisk Wd My passport ultra)

Skorpi

Don't Worry, Be Happy :-)
Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
286
Sevgili hocam, Sayın archesm hocam bu işlerin piri dir, o zaten gerekeni söylemiş, benim bunun üzerine kelam söylemek haddim değildir

Gesendet von meinem Schajomi Mi Max3 mit Tapatalk

Oyla:

Koçara

Eğitime adanmış bir ömür...
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Avni Ataver
Cihazım
Xiaomi 13 Pro
Meslek
Eğitimci
Konular
40
Konu dikkatimi çekti ve sorayım dedim. Madem archesm hocam bu işlerin uzmanı, kendisine danışmak isterim.
Usb 3.0 destekli 1TB Seagate hardiskim var ve usb type c otg ile Mi6 telefonuma bağlıyorum ama cihazı görmüyor. Bu durum telefonla mı alakalı yoksa başka bir problem mi var?
Bu arada ozgrcvdr hocam, iyi günlerde kullanmanız dileklerimle size de hayırlı olsun.

Oyla:

archesm

Süper Üye
Onursal Yönetici
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mesut
Cihazım
Mİ 9T Pro
Konular
618
Konu dikkatimi çekti ve sorayım dedim. Madem archesm hocam bu işlerin uzmanı, kendisine danışmak isterim.
Usb 3.0 destekli 1TB Seagate hardiskim var ve usb type c otg ile Mi6 telefonuma bağlıyorum ama cihazı görmüyor. Bu durum telefonla mı alakalı yoksa başka bir problem mi var?
Bu arada ozgrcvdr hocam, iyi günlerde kullanmanız dileklerimle size de hayırlı olsun.

Yarın Mi 6 ile herhangi bir kaç tane hardisk ile deneyerek net bir geri dönüş yaparım size hocam.

Oyla:

Koçara

Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Avni Ataver
Cihazım
Xiaomi 13 Pro
Meslek
Eğitimci
Konular
40
Oyla:

archesm

Süper Üye
Onursal Yönetici
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mesut
Cihazım
Mİ 9T Pro
Konular
618
Taşınabilir hard diski aldım. Aldığım yerde deneme yaptım.4 gb lık dosyayı 30 saniyede kopyaladı.miui ın kendi dosya yöneticisi bu konularda gerçekten mükemmel. Umarım kullandıkça bir problem yaşamam. archesm hocam tekrar teşekkür ederim.bana cesaret verdiniz.buarada media markt teki görevli hard disk in telefon için zararlı olabileceğini anakarta zarar verebileceğini söyledi ama teknosa daki görevli de gayet kendinden emin şekilde hiçbirşey olmaz dedi

Rica ederim hocam, işinize yarar çözüm olduysa ne mutlu ki sırasıyla, Mix 3, Mi 9, Oneplus 7 Pro, şuan da mevcutta Oneplus 8 Pro ve Mi 9T Pro ile herhangi bir sıkıntı yaşamadan bir kaç senedir kullanıyorum.

Oyla:

ozgrcvdr

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Özgür
Cihazım
Xiaomi mi 6
Konular
23
Hocam ben hemen cvp vereyim.otg kablosu ile alakalı büyük ihtimal.başka kablo denemekte fayda var.ayrıca cihazı kapatıp açmakta fayda edebilir.usb hata ayıklama da herhalde açıktır?
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
şuan 1tb hard disk mi6 ya takılı vaziyette (mi 10 pro ve mi 6 cihaza sahibim) mi6 da hard diski görüyor ve zaten şuan kopyalama yapıyorum bir problem yok ama sadece mi 10 pro kadar hızlı değil kopyalama
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Sevgili hocam, Sayın archesm hocam bu işlerin piri dir, o zaten gerekeni söylemiş, benim bunun üzerine kelam söylemek haddim değildir

Gesendet von meinem Schajomi Mi Max3 mit Tapatalk
Skorpi Hocam yapmayın, archesm hocam zaten bana cesaret verdi de aldım kullanıyorum, Allah razı olsun kendisinden.tüm konular herkese açık herkes düşüncesini birikimini deneyimini özgürce paylaşabilir, bunu eniyi siz bilirsiniz :)
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Rica ederim hocam, işinize yarar çözüm olduysa ne mutlu ki sırasıyla, Mix 3, Mi 9, Oneplus 7 Pro, şuan da mevcutta Oneplus 8 Pro ve Mi 9T Pro ile herhangi bir sıkıntı yaşamadan bir kaç senedir kullanıyorum.
Hem çözüm hem cesaret oldu tekrar teşekkür ederim hocam

Son düzenleme:
Oyla:

Koçara

Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Avni Ataver
Cihazım
Xiaomi 13 Pro
Meslek
Eğitimci
Konular
40
Hocam ben hemen cvp vereyim.otg kablosu ile alakalı büyük ihtimal.başka kablo denemekte fayda var.ayrıca cihazı kapatıp açmakta fayda edebilir.usb hata ayıklama da herhalde açıktır?
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
şuan 1tb hard disk mi6 ya takılı vaziyette (mi 10 pro ve mi 6 cihaza sahibim) mi6 da hard diski görüyor ve zaten şuan kopyalama yapıyorum bir problem yok ama sadece mi 10 pro kadar hızlı değil kopyalama
64 gb usb yi aynı otg ile kullanıyorum bir sıkıntı olmuyor hocam. Hardiskin dosya sistemi NTFS olduğu için okumuyor olabilir mi diye düşünüyorum. Sizin hardisk Fat32 mi yoksa NTFS mi?

Oyla:

ozgrcvdr

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Özgür
Cihazım
Xiaomi mi 6
Konular
23
64 gb usb yi aynı otg ile kullanıyorum bir sıkıntı olmuyor hocam. Hardiskin dosya sistemi NTFS olduğu için okumuyor olabilir mi diye düşünüyorum. Sizin hardisk Fat32 mi yoksa NTFS mi?
Hocam ntfs okumaz.ben mi 10 pro ya taktım ve hard disk i gördü ama ayarlar/telefon hakkında /depolama diyip hard diski formatladım.sanırım exfat mıdır o şekilde biçimlendirmek gerek.telefon ntfs okumaz.yani öyle biliyorum

Oyla:

Koçara

Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Avni Ataver
Cihazım
Xiaomi 13 Pro
Meslek
Eğitimci
Konular
40
Hocam ntfs okumaz.ben mi 10 pro ya taktım ve hard disk i gördü ama ayarlar/telefon hakkında /depolama diyip hard diski formatladım.sanırım exfat mıdır o şekilde biçimlendirmek gerek.telefon ntfs okumaz.yani öyle biliyorum
Tamamdır hocam, mesele anlaşılmıştır. Dediğiniz gibi hardiski formatlayıp dosya sistemini Fat32 yada Exfat olarak değiştirmek lazım. Çok sağolun....
archesm hocam, problem açıklığa kavuşmuştur. Size de zahmet vermeyelim.Alakanız için teşekkürler...

Oyla:

AspecTR

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
*
Cihazım
*
Konular
37
Hocam bazı internet yorumlarında;diskin çalışırken çok fazla güce ihtiyaç duyacağını ama telefonun bu güce tam olarak cevap vermeyeceğinden bahsediliyor, kimisi anakart arızalanabilir yazmış falan
Diskler eskisi kadar güç tüketmiyor,elbette 2011 öncesi bir harddisk almayacaksanız.O yüzden sıkıntı oluşturmaz.Type-c to usb veya micro usb to usb dönüştürücü alarak dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.Ayrıca,TWRP üzerinden kurulum dahi yapabilirsiniz.Kimi zaman hata alınsa da ve önerilmese de (şahsen ben de önermem,dosyayı oradan alıp internal storageye atıp orada kurmak daha mantıklı) yine de kurulum yapılabiliyor sonuç olarak.

Oyla:
Üst Alt