Soru Sizce Poco F5 mi Poco F5 Pro mu almalıyım?

ShanSheyyy

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Bumin
Cihazım
Mi9T
Konular
10
Redmi K60 diyorum ben. Poco F5 Pro'nun Çin sürümü olabilir ama kesinlikle F5P'den daha iyi. Maalesef global sürümde özelliklerinden kısılmış, yani birebir ayni cihaz değiller.
Global sürümün pil kapasitesi daha düşük, ekranı OLED değil (amoled, kalite farkı var), kamera ağır çekimde ve ön kamera video fps değerlerinde daha düşük, Çin sürümünde daha güncel wifi standardı var (6e) ve Çin sürümü daha ucuz.
Çin sürümünün tek dezavantajı band 20 eksiği. Ama bence bu kadar güçlü bir cihazda şebeke sorunu yaşanmaz.

o özelliklerinin kısılmasının bir sebebi var hocam.K60 taki oled panel ekran yanığı olasılığı yüksek olan kronik bir panel.Bahsettiğiniz Kamera fps değerleri ise zaten k60 ta bile stabil değildi youtube de testleri var.Yani doğru düzgün çekemeyeceği fps değerlerini normal değere stabil indirmişler hepsi bu.Bahsettiğim değerler %10 geri çekilince bataryada çoook ufak kırpılmış yani değişen bişey yok yine hemen hemen aynı süreleri alıyorlar.F5 pro K60 ın modlanmış hataları giderilmiş bir hali.K60 ta yüksek olan değerler aynı işlemciye rağmen kırpılmışsa bir sebebi vardır yani.Sizde söylediklerinizde kendinizce haklısınızdır elbette hocam.Ama bana cazip gelen kısmı ise f5 pro nun global olması, daha fazla yazılım desteği,forumlarda cihaza ait daha fazla konu özelleştirilebilir rom vs vs akar gider.Çin sürümünün ucuz olması adamlar kendi ürettikleri cihazı yine kendi insanına kendi para birimiyle satıyor.Yani K60 için ülkelere ödedikleri bir vergi vs yok.Zaten o aradaki küçük vergi vs farkını koyup globale öyle satıyorlar

mrtalidyg

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Mert
Cihazım
Redmi Note 8 pr
Konular
37
Redmi K60 diyorum ben. Poco F5 Pro'nun Çin sürümü olabilir ama kesinlikle F5P'den daha iyi. Maalesef global sürümde özelliklerinden kısılmış, yani birebir ayni cihaz değiller.
Global sürümün pil kapasitesi daha düşük, ekranı OLED değil (amoled, kalite farkı var), kamera ağır çekimde ve ön kamera video fps değerlerinde daha düşük, Çin sürümünde daha güncel wifi standardı var (6e) ve Çin sürümü daha ucuz.
Çin sürümünün tek dezavantajı band 20 eksiği. Ama bence bu kadar güçlü bir cihazda şebeke sorunu yaşanmaz.

Yurt dışından cihaz alıp kayıt ettirme gibi bi imkanım erişimim yok maalesef... bu yüzden F5 mi F5 Pro mu hangisi daha mantıklı ona bakıyorum.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

K60 konusu nereden açıldı bilmiyorum ama sadece F5 ve F5 Pro üzerinden karşılaştırma yapılmasını rica ediyorum. K60 ve F5 Pro karşılaştırması başka konu altında yapılsın lütfen çünkü benim yurt dışından telefon alıp kayıt ettirebilme imkanım yok.

Son düzenleme:

Dirgen

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Oğuz
Cihazım
Mi 5s
Konular
6
Poco x4 gt yi de incelemenizi tavsiye ederim.

halilgurbuz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Halil
Cihazım
Poco X5 Pro 5G
Meslek
Bilişim ırgatı
Konular
197
Bence Poco F5.
Neden? Çünkü ben o telefonu istiyorum :D
Şaka bi yana bence çok yeterli bir cihaz. Paranız cebinizde kalsın.

musdi27

Yaşamaya çalışmak...
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M. Mustafa
Cihazım
Xiaomi 13T
Meslek
Ofis Sorumlusu
Konular
174
o özelliklerinin kısılmasının bir sebebi var hocam.K60 taki oled panel ekran yanığı olasılığı yüksek olan kronik bir panel.Bahsettiğiniz Kamera fps değerleri ise zaten k60 ta bile stabil değildi youtube de testleri var.Yani doğru düzgün çekemeyeceği fps değerlerini normal değere stabil indirmişler hepsi bu.Bahsettiğim değerler %10 geri çekilince bataryada çoook ufak kırpılmış yani değişen bişey yok yine hemen hemen aynı süreleri alıyorlar.F5 pro K60 ın modlanmış hataları giderilmiş bir hali.K60 ta yüksek olan değerler aynı işlemciye rağmen kırpılmışsa bir sebebi vardır yani.Sizde söylediklerinizde kendinizce haklısınızdır elbette hocam.Ama bana cazip gelen kısmı ise f5 pro nun global olması, daha fazla yazılım desteği,forumlarda cihaza ait daha fazla konu özelleştirilebilir rom vs vs akar gider.Çin sürümünün ucuz olması adamlar kendi ürettikleri cihazı yine kendi insanına kendi para birimiyle satıyor.Yani K60 için ülkelere ödedikleri bir vergi vs yok.Zaten o aradaki küçük vergi vs farkını koyup globale öyle satıyorlar
Hocam; Oled, Amoled'den daha iyi yalnız. Teknoloji olarak, kalite olarak ileride. Ha, K60'taki Amoled kötü değil ama Oled daha kötü veya kronik sorunlu değil.

Kamera olayında öyle olduğunu düşünmüyorum. Zira ön kamerada K60 1080p120fps çekerken F5P 1080p60fps çekiyor. Bu bir düşüş. Kamerada bir sorun varsa K60'ta, optimizasyon ile ilgilidir, bu da zamanla düzelir zaten.

F5P ile K60 tabanda aynı cihaz olduğu için iki cihazın rom geliştirmesi aynı düzeyde olur hocam. F5P global diye, ona yapılan romlar K60'a yüklenmemezlik olmaz yani.

F5P'de kırpılma sadece fiyat düşüşü için yapılmış bir olay. Nedeni bu. Gidip düzeltilmiş sürüm diyemeyiz buna. Bence düşürülmüş bir sürüm aksine.

F5P'nin tek artısı band 20'ye sahip olması. Diğer tüm yönlerden ya aynılar ya da K60 daha iyi hocam.

Yurt dışından cihaz alıp kayıt ettirme gibi bi imkanım erişimim yok maalesef... bu yüzden F5 mi F5 Pro mu hangisi daha mantıklı ona bakıyorum.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

K60 konusu nereden açıldı bilmiyorum ama sadece F5 ve F5 Pro üzerinden karşılaştırma yapılmasını rica ediyorum. K60 ve F5 Pro karşılaştırması başka konu altında yapılsın lütfen çünkü benim yurt dışından telefon alıp kayıt ettirebilme imkanım yok.
F5 Pro alırsanız daha uzun ömürlü olur hocam. F5 de güzel cihaz ama olabildiğince en performanslısını almak daha mantıklı bence.

PROSSK12

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
IrResistibLe
Cihazım
Redmi10 2022
Konular
45
Yorum için teşekkürler. K60'ı da alabilirim aslında... K60 ile Poco F5 ile arasında 41 dolar fiyat farkı var.

Band 20 konusuna takıntılı değilim.

Bu forumda bir yerde okumuştum. Rom yüklemeden Türkçe dil dosyası yükleyerek, cihazı Türkçe dil seçimi ile kullanmak mümkün mü ?
Bu yöntem çin romları için mevcut.Diğer romlarda bu yönteme gerek yok.

Androist

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
androist
Cihazım
Mi Max 2/3
Meslek
Serbest
Konular
57
Telefonların Pro modeli her zaman iyidir, tercih nedeni olması ise çok isabetli, doğru bir karara yol açar. Öneririm.

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Kendime de Poco F5 modelinden sipariş verdim bakalım. Gelince izlenimlerimi paylaşırım.

Üst Alt