Soru Sizce Poco F5 mi Poco F5 Pro mu almalıyım?

mrtalidyg

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Mert
Cihazım
Redmi Note 8 pr
Konular
37
Redmi note 8 pro telefonum eskimeye başladığı için alınabilir fiyatı olan Poco F5 serisine geçmeyi düşünüyorum ama düz halinimi yoksa PRO halinimi alsam karar veremedim ikilemde kaldığım konular şunlar:

Tasarım:
Poco F5'in tasarımı daha şık ve kulaklık girişi varken F5 pro daha kaba ve kulaklık girişi yok

(Kulaklık girişi çok önemli benim için sürekli kulaklık kullandığım için)

İşlemci:
Poco F5 snapdragon 7+ Gen 2 kullanırken F5 Pro hızı kısılmış ama yenilenmiş 8+ Gen 1 varyasyonunu kullanıyor bu yüzden verdikleri performanslar birbirine çok yakın, yardımcı işlemcileri tamamen aynı, Geekbench'de çoğunlukla F5 öndeyken Antutu'da F5 pro önde, İkisininde GPU frekansı bilgilerini bulamadım "epey" sitesinde F5 Pro 900MHz yazıyor ama hızı kısılmış varyasyonu olduğu için yanlış bilgi olduğunu düşünüyorum F5'de ise frekans bilgisi yok (ikisininde doğru GPU frekansını bilen söylesin lütfen)

(işlemcide çok önemli benim için telefon ömrü ve uzun süreli kullanım açısından)

Aralarında 4bin TL fark var bu fark zamanla azalıp artar büyük ihtimalle. sizce F5 Pro almaya değer mi?

Edit:
Sadece F5 ve F5 Pro üzerinden karşılaştırma yapılmasını rica ediyorum. K60 ve F5 Pro karşılaştırması başka konu altında yapılsın lütfen çünkü benim yurt dışından telefon alıp kayıt ettirebilme imkanım yok.

Son düzenleme:

PROSSK12

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
IrResistibLe
Cihazım
Redmi10 2022
Konular
45
POCO F5 Pro al, aldığına değecek

ShanSheyyy

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Bumin
Cihazım
Mi9T
Konular
10
Bence karşılaştırmayı kameralarda yapmak lazım. 7+ işlemci orta üst segment için çıkarılmış bildiğimiz kadarıyla kronik sorunu olmayan temiz iyi bir işlemci. yenilenmeyen 8 gen 1 ise aslında tam yük altında ısınan bir işlemciydi yani galeride yada oyun oynarken vs öyle aman aman ısınması yoktu sadece testlerde vs yada yüksek fps oyunlarda 2-3 derece fazla ısınan bir işlemciydi.Bunu yenilemişler sadece.Yani iki işlemcide üç aşşağı beş yukarı aynı performansı verecektir ancak güvenlik ve güncelleştirme desteği yüksek mobil veri ,wifi hızı vs 8gen önde olur.Gelelim benim karşılaştırmama
İki cihazda benim hedefimde olan cihazlar ancak xiaomi ve alt markaları kamera açısından piyasanın en çöp modellerini üretiyor.Xiaomi 13 ultra leica ile temiz foto çekmeye başladı ilk defa.E bu 2 cihazda 13 ultra kalitesinde olmadığına göre yine eski yapay zeka yine eski lensler yine saçma pastelli görüntüyü renkleri abartarak güzel çekmiş gibi gösteren eski sistem yüklü.Youtube testlerine göre ses kaliteleri aynı, sarj olayları yakın , kulaklık açısından f5 önde evet.Ben olsam kamera lens foto karşılaştırması yapar öyle seçerdim çünkü iki cihazda birbiri ile benzer özellikteler.Hele hele ön kameralarını çok iyi incelemek lazım.Benim için ön kamera arka kameradan daha önemli.Foto işleme birimi 8gen de daha öndedir tahminim

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Bu son değerlendirme iyi oldu benim açımdan... Hanım telefonunu youtube ağırlıklı kullandığı için, 8 gen 2 işlemcili K60 pro almıştım. Bana da telefonunu yenile diye ısrar ediyordu. Hala Samsung Note4 telefonumu kullanmaya devam ediyorum.

Fotoğraf ve video çekme işleri ile hiç işim olmuyor. Haberler hariç, youtube'dan video da izlemiyorum.

7+ gen 2 işlemcili Poco F5 benim kullanım isteklerime yeterli görünüyor. Yorumları da fena değil. Kararımı henüz netleştirmedim ama bu telefonu alacak gibiyim.

ShanSheyyy

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Bumin
Cihazım
Mi9T
Konular
10
Bu son değerlendirme iyi oldu benim açımdan... Hanım telefonunu youtube ağırlıklı kullandığı için, 8 gen 2 işlemcili K60 pro almıştım. Bana da telefonunu yenile diye ısrar ediyordu. Hala Samsung Note4 telefonumu kullanmaya devam ediyorum.

Fotoğraf ve video çekme işleri ile hiç işim olmuyor. Haberler hariç, youtube'dan video da izlemiyorum.

7+ gen 2 işlemcili Poco F5 benim kullanım isteklerime yeterli görünüyor. Yorumları da fena değil. Kararımı henüz netleştirmedim ama bu telefonu alacak gibiyim.
senin kullanım tarzına göre f5 fazla fazla yeter hocam sana.Hele note 4 den geçince el arabasından ticari araca geçmiş gibi olursun :)

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
senin kullanım tarzına göre f5 fazla fazla yeter hocam sana.Hele note 4 den geçince el arabasından ticari araca geçmiş gibi olursun :)
Yanıt için teşekkürler hocam... Ben de Poco F5 ile F5 Pro arasında kalmıştım. F5 alayım o zaman...

7+ gen 2 ; Poco F5 12/256 GB. uluslararası yazılım ; 363 dolar

Bir de yakın fiyatlı;

8+ gen 1 ; K60 8/256 GB. Çin yazılım ; 404 dolar

Aralarında 41 dolar fark var... Benim için önemli olan özellikler açısından;

F5 telefonda, band 20 avantajı var. Uluslararası yazılım var.

K60 telefonda, donanım tabanlı AV1 codec desteği var.

K60 telefon, Çin için üretilmiş bir cihaz olduğunu düşündüğümüzde, cihazın menüsünde Türkçe dil desteği yok mu demektir ?

K60 telefonun menüsünde Türkçe dil seçimi varsa, band 20 dezavantajını dikkate almayarak, 41 dolar daha verip, K60 almaya değer mi ?

ShanSheyyy

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Bumin
Cihazım
Mi9T
Konular
10
Yanıt için teşekkürler hocam... Ben de Poco F5 ile F5 Pro arasında kalmıştım. F5 alayım o zaman...

7+ gen 2 ; Poco F5 12/256 GB. uluslararası yazılım ; 363 dolar

Bir de yakın fiyatlı;

8+ gen 1 ; K60 8/256 GB. Çin yazılım ; 404 dolar

Aralarında 41 dolar fark var... Benim için önemli olan özellikler açısından;

F5 telefonda, band 20 avantajı var. Uluslararası yazılım var.

K60 telefonda, donanım tabanlı AV1 codec desteği var.

K60 telefon, Çin için üretilmiş bir cihaz olduğunu düşündüğümüzde, cihazın menüsünde Türkçe dil desteği yok mu demektir ?

K60 telefonun menüsünde Türkçe dil seçimi varsa, band 20 dezavantajını dikkate almayarak, 41 dolar daha verip, K60 almaya değer mi ?
hocam k60 asya için üretilmiş dediğiniz gibi.Türkçe si vardır rom yüklersin ama bu defada hata olasılığı artar.cihaz sadece asya piyasası için çıkarıldı o yüzden hata ile karşılaşsan piyasada çözümü , forumlarda konusu az olur.Zaten k60 alacağına f5 pro al f5 pro k60 ın global versiyonu.Düz f5 ise redmi note 12 turbo nun global versiyonu.Yani k60 alacağına daha iyi modifiye edilmiş güncel global versiyonu olan f5 pro al.Ama senin kullanım tarzına düz f5 modeli daha uygun hocam fazlasına ihtiyacın yok.

mrtalidyg

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Mert
Cihazım
Redmi Note 8 pr
Konular
37
Bence karşılaştırmayı kameralarda yapmak lazım. 7+ işlemci orta üst segment için çıkarılmış bildiğimiz kadarıyla kronik sorunu olmayan temiz iyi bir işlemci. yenilenmeyen 8 gen 1 ise aslında tam yük altında ısınan bir işlemciydi yani galeride yada oyun oynarken vs öyle aman aman ısınması yoktu sadece testlerde vs yada yüksek fps oyunlarda 2-3 derece fazla ısınan bir işlemciydi.Bunu yenilemişler sadece.Yani iki işlemcide üç aşşağı beş yukarı aynı performansı verecektir ancak güvenlik ve güncelleştirme desteği yüksek mobil veri ,wifi hızı vs 8gen önde olur.Gelelim benim karşılaştırmama
İki cihazda benim hedefimde olan cihazlar ancak xiaomi ve alt markaları kamera açısından piyasanın en çöp modellerini üretiyor.Xiaomi 13 ultra leica ile temiz foto çekmeye başladı ilk defa.E bu 2 cihazda 13 ultra kalitesinde olmadığına göre yine eski yapay zeka yine eski lensler yine saçma pastelli görüntüyü renkleri abartarak güzel çekmiş gibi gösteren eski sistem yüklü.Youtube testlerine göre ses kaliteleri aynı, sarj olayları yakın , kulaklık açısından f5 önde evet.Ben olsam kamera lens foto karşılaştırması yapar öyle seçerdim çünkü iki cihazda birbiri ile benzer özellikteler.Hele hele ön kameralarını çok iyi incelemek lazım.Benim için ön kamera arka kameradan daha önemli.Foto işleme birimi 8gen de daha öndedir tahminim
Teşekkürler cevabınız için! Benim için kamera kalitesi sorununun çözümü RAW çekim yapmaktan geçiyor. Telefonların içindeki yazılımlar fotoğraflarla aşırı oranda oynadığı için kamera lensinin gerçek gücünü göremiyoruz bu yüzden Adobe Lightroom indirip ordan RAW çekim yapıp kendim editliyorum. Renkler dışında RAW çekim yapmak 10 kat daha iyi sonuç veriyor o telefondada aynısını yaparım büyük ihtimal. RAW fotoğraf çekmenin avantajı lensin kendi kalitesi olması yani telefon müdahalesi olmadan çekim yapmak. Sadece gece çekimi yaptığım zaman ve video çekiceğim zaman telefonun kendi yazılımını kullanırım büyük ihtimal.
Bu yüzden benim için GPU/CPU & işlemci, wi-fi/mobil veri çekim gücü, özellik çeşitliliği gibi konular daha önemli. Kamerayı elediğimizde hangisi daha iyi?

musdi27

Yaşamaya çalışmak...
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M. Mustafa
Cihazım
Xiaomi 13T
Meslek
Ofis Sorumlusu
Konular
174
Redmi K60 diyorum ben. Poco F5 Pro'nun Çin sürümü olabilir ama kesinlikle F5P'den daha iyi. Maalesef global sürümde özelliklerinden kısılmış, yani birebir ayni cihaz değiller.
Global sürümün pil kapasitesi daha düşük, ekranı OLED değil (amoled, kalite farkı var), kamera ağır çekimde ve ön kamera video fps değerlerinde daha düşük, Çin sürümünde daha güncel wifi standardı var (6e) ve Çin sürümü daha ucuz.
Çin sürümünün tek dezavantajı band 20 eksiği. Ama bence bu kadar güçlü bir cihazda şebeke sorunu yaşanmaz.

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Redmi K60 diyorum ben. Poco F5 Pro'nun Çin sürümü olabilir ama kesinlikle F5P'den daha iyi. Maalesef global sürümde özelliklerinden kısılmış, yani birebir ayni cihaz değiller.
Global sürümün pil kapasitesi daha düşük, ekranı OLED değil (amoled, kalite farkı var), kamera ağır çekimde ve ön kamera video fps değerlerinde daha düşük, Çin sürümünde daha güncel wifi standardı var (6e) ve Çin sürümü daha ucuz.
Çin sürümünün tek dezavantajı band 20 eksiği. Ama bence bu kadar güçlü bir cihazda şebeke sorunu yaşanmaz.

Yorum için teşekkürler. K60'ı da alabilirim aslında... K60 ile Poco F5 ile arasında 41 dolar fiyat farkı var.

Band 20 konusuna takıntılı değilim.

Bu forumda bir yerde okumuştum. Rom yüklemeden Türkçe dil dosyası yükleyerek, cihazı Türkçe dil seçimi ile kullanmak mümkün mü ?

Üst Alt