Sohbet Sanırım Telefonu Satacağım

Bir Acayip Adam

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Kayıp
Cihazım
Mi 11 Ultra
Konular
10
Arkadaşlar bu telefonu büyük bir heves ile almıştım ancak işlemciye bağlı birçok konuda hayal kırıklığına uğradım.

Özellikle işlemcinin orta segment olduğunu bu kadar hissedeceğimi sanmıyordum. Örneğin bir video düzenleme yaptığımda videonun işlenmesi çok uzun sürüyor.
Bu durum aşırı can sıkıcı. Aynı şey WhatsApp'dan video gönderirken veya Instagram'dan bir şey paylaşırken de yaşanıyor. İşlemcinin kapasitesi yetmiyor içerikleri render etmeye. En saçma şeylerden biri de ekranı açıp kapatırken müzik açıksa müziğin anlık olarak kesilmesi :) Bir bilgisayar mühendisi olarak bunun sebebini biliyorum. İşlemcinin multithreading kapasitesi aynı anda hem müzik çalmaya hem de ekranı açıp kapatırken arka planda gerçekleşen işlemleri yapmaya yetmiyor. Bu kadar güzel bir telefona böyle rezil bir işlemci koymaları çok kötü olmuş. Oyun performansı konusunda ise bir fikrim yok ancak piyasadaki birçok cihazdan geri kalacağı aşikar.

Kamerası çok güzel, özelikle 5x optik zoom ve makro çekim performansı çok iyi ancak 8 10 saniye süren resim işleme süresi rezalet. Ayrıca HD ön izleme yapmaya çalışırken de telefon 4 5 saniye boyunca resmi netleyemiyor. Bu problemler günlük hayatta her ne kadar birçok şeye engel olmasa da yine de benim gibi Galaxy S serisinden geçen biri için alışılması zor şeyler. Ve eminim MIUI 12 ile işler daha da kötü olacak bu telefon için.

Şuan için Endonezya romu yüklü cihazda. Yukarıda bahsettiğim durumlar için yapılabilecek bişey var mı?
Öncelikle kararınıza saygı duyarım ancak ancak bilmeniz gereken iki üç tane konu var. Her ne kadar 730g yi beğenmesemde özellikle adriouno 618 kullanmasında dolayı sevmiyorum. Çünkü adriounu 540 dan zayıf bir gpu. Bu işlemcinin eşdeğeri 730g nin yani 845 dir. 845 ki o kadar güçlü bir işlemcidir zayıf diye bilecek bir var mı bilmiyorum çıkacağınıda sanmam. Şimdi gel gelelim sorununuza atın hızını belirleyen binicisidir yani binicisi ne kadar iyise at o kadar hızlıdır. Peki bilgisayarın hızını ne belirler tabiki de yazılımı bilgisayarın hızını yazılımı belirler. Şimdi telefonda bir bilgisayar ve siz telefonunuzdaki yazılım sıkıntı varsa niye bunu işlemciye yoruyorsunuz özellikle müziğin durması yazılımın optimizasyonun kaynaklı olduğunu gösterir. Yani tavsiyem telefonda başka bir rom denemeniz örnek vereyim mi mi note 10 lite miui 12 sürüm güncellemesinde global rom ile avrupa romu arasında baya farklar var avrupada geçişler hantal pil tüketimi daha fazla ve bunun sonucu ısıda var. Ben bu mi note 10 lite da globale geçince daha hızlı ve stabil bir telefon gördüm belki yanlışım ancak gerçek bu. avrupa romu pc mark da 8 saat falan veriyor global ise yaklaşık olarak 12 13 saat arası veriyor. Peki buradan ne anlıyoruz yazılım ne kadar iyise donanım o kadar iyidir. :D inşallah beni yanlış anlamazsınız

miusevmez

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
ahmet
Cihazım
note
Konular
5
Bende pişman oldum valla note 9 pro aldığıma.

schlaincher

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serdal
Cihazım
Note 10 Pro
Konular
5
Mühendis olduğunu ve işlemcinin hem müzik çalmaya hem ekranı açmaya gücü yetmediğini söylemen talihsiz bir açılma olmuş, 15 sene önceki telefonlar bile bunu sorunsuzca yaparken 730g gibi bir işlemcinin bunu yapmaya gücü yetmiyor demek :) 8 aydır kullanıyorum bahsettiğin sorunları yaşamadım şahsen.
Multithreading kapasitesi söz konusu olunca o işlemcinin clockrate'i kadar işlemcinin nasıl optimize edildiği de çok önemlidir. Bunu şurdan anlarsın; aynı işlemiyi kullanan cihazlar arasında performans farkı olması çok doğal. Xiaomi'ye tıpkı ben de senin gibi para vererek aldım ve paramın karşılığında da belirli performans kriterlerini yerine getirmesini bekledim. Senin de burda fanboyluk yapman maalesef talihsiz bir durum hocam :) 4 yıldır native android uygulamalar yazarak hayatımı idame ettiriyorum. Bir android uygulama, işletim sistemi ve işlemci arasında neler olup bittiğini öğrenmek için bolca zamanım oldu.

Edit: Hocam ayrıca bahsettiğin 15 sene önceki cihazlar sadece çağrı alışverişi yapıyordu ve arka planda saatten başka hiçbir thread çalıştırmıyordu. Şuanki cihazların boştayken neler yaptığını loglasan ödün kopar :)
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Öncelikle kararınıza saygı duyarım ancak ancak bilmeniz gereken iki üç tane konu var. Her ne kadar 730g yi beğenmesemde özellikle adriouno 618 kullanmasında dolayı sevmiyorum. Çünkü adriounu 540 dan zayıf bir gpu. Bu işlemcinin eşdeğeri 730g nin yani 845 dir. 845 ki o kadar güçlü bir işlemcidir zayıf diye bilecek bir var mı bilmiyorum çıkacağınıda sanmam. Şimdi gel gelelim sorununuza atın hızını belirleyen binicisidir yani binicisi ne kadar iyise at o kadar hızlıdır. Peki bilgisayarın hızını ne belirler tabiki de yazılımı bilgisayarın hızını yazılımı belirler. Şimdi telefonda bir bilgisayar ve siz telefonunuzdaki yazılım sıkıntı varsa niye bunu işlemciye yoruyorsunuz özellikle müziğin durması yazılımın optimizasyonun kaynaklı olduğunu gösterir. Yani tavsiyem telefonda başka bir rom denemeniz örnek vereyim mi mi note 10 lite miui 12 sürüm güncellemesinde global rom ile avrupa romu arasında baya farklar var avrupada geçişler hantal pil tüketimi daha fazla ve bunun sonucu ısıda var. Ben bu mi note 10 lite da globale geçince daha hızlı ve stabil bir telefon gördüm belki yanlışım ancak gerçek bu. avrupa romu pc mark da 8 saat falan veriyor global ise yaklaşık olarak 12 13 saat arası veriyor. Peki buradan ne anlıyoruz yazılım ne kadar iyise donanım o kadar iyidir. :D inşallah beni yanlış anlamazsınız
Hocam çok haklısınız, yazılım ve donanım birbirinden ayrılamaz bir bütündür. Zaten iPhone'ların bu kadar performanslı çalışmasının sebebi de işlemci ile yazılımın tek elden çıkması, birbiri için yaratılmış olmasıdır.

2010'dan beri Android telefon kullanıyorum. Samsung hariç hiçbir Android cihazı stock rom ile kullanmadım sayılır. Bu telefonu da alır almaz ilk işim bootloader kilidini açıp beklemek ve akabinde Endonezya romunu temiz kurulum ile flashlamak oldu. Ama maalesef tatmin olmuş değilim :) Bu durumdan sadece ben de şikayetçi değilim. Yabancı forumlarda da 730G'li cihazlar hakkında birçok konu mevcut. Ancak bizim ülkede araba olsun telefon olsun TV olsun ekran kartı olsun, biri bir ürüne para vermişse onu evladından daha fazla savunuyor, bir eksikliği varsa görmezden geliyor. Evet arkadaşlar haberiniz olsun, 730G beş para etmez bir işlemci ve mediatek'lerin seviyesinde..

Son düzenleme:

Bir Acayip Adam

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Kayıp
Cihazım
Mi 11 Ultra
Konular
10
Multithreading kapasitesi söz konusu olunca o işlemcinin clockrate'i kadar işlemcinin nasıl optimize edildiği de çok önemlidir. Bunu şurdan anlarsın; aynı işlemiyi kullanan cihazlar arasında performans farkı olması çok doğal. Xiaomi'ye tıpkı ben de senin gibi para vererek aldım ve paramın karşılığında da belirli performans kriterlerini yerine getirmesini bekledim. Senin de burda fanboyluk yapman maalesef talihsiz bir durum hocam :) 4 yıldır native android uygulamalar yazarak hayatımı idame ettiriyorum. Bir android uygulama, işletim sistemi ve işlemci arasında neler olup bittiğini öğrenmek için bolca zamanım oldu.

Edit: Hocam ayrıca bahsettiğin 15 sene önceki cihazlar sadece çağrı alışverişi yapıyordu ve arka planda saatten başka hiçbir thread çalıştırmıyordu. Şuanki cihazların boştayken neler yaptığını loglasan ödün kopar :)

Hocam çok haklısınız, yazılım ve donanım birbirinden ayrılamaz bir bütündür. Zaten iPhone'ların bu kadar performanslı çalışmasının sebebi de işlemci ile yazılımın tek elden çıkması, birbiri için yaratılmış olmasıdır.

2010'dan beri Android telefon kullanıyorum. Samsung hariç hiçbir Android cihazı stock rom ile kullanmadım sayılır. Bu telefonu da alır almaz ilk işim bootloader kilidini açıp beklemek ve akabinde Endonezya romunu temiz kurulum ile flashlamak oldu. Ama maalesef tatmin olmuş değilim :) Bu durumdan sadece ben de şikayetçi değilim. Yabancı forumlarda da 730G'li cihazlar hakkında birçok konu mevcut. Ancak bizim ülkede araba olsun telefon olsun TV olsun ekran kartı olsun, biri bir ürüne para vermişse onu evladından daha fazla savunuyor, bir eksikliği varsa görmezden geliyor. Evet arkadaşlar haberiniz olsun, 730G beş para etmez bir işlemci ve mediatek'lerin seviyesinde..
Fırsatınız var sa eu rom veya diğer performanslı romlar varsa denemenizi tavsiye ederim. Render işlerine bir şey diyemem benim işim video mu çekerim bilgisayarda düzenler renderlarım ve ilk inceleme videosundada dedim bu işlemci bu telefona yetersiz kalıyor diye özellikle 4k çekimlerinde belli oluyor ve burada benim kendi analizim dir. Yazılımda gerekli gereksiz bir çok ıvır zıvır var bu performansa etki ediyor. Örnek vereyim 2 yıl nokia 8 kullandım belki tasarım olarak iyi değildi ancak performans olarak yeterli idi varmıydı sorunları evet bir kaç tanesi zamanla düzelttildi bir kaç taneside kaldı gibi. Nokia 8 de snapdragon 835 vardı 4gb ram vardı ancak hala bu telefondan daha güçlü burada asıl konu kullandığı yazılımdı eksikdi ancak optimizasyonu çok iyi di. Ben çok kurcalamayı falan sevmiyorum ve bunu satsanızda bundan çok daha iyi bir telefon alacağınızı sanmıyorum. Bu yüzden az daha kullanın tabi fırsatınız varsa rom değiştirip deneyin derim. 875 li telefonları bekleyin derim one plus diyorlar mi 11 falan asıl tercihim tabi Türkiyede yok s30 veya yeni gelecek note 30 falan ancak 875 işlemcili olanlar sizi ancak tatmin eder hala bazen neden s10lite almadım diye düşünmüyor değilim.... :)

Fırsatınız var sa eu rom veya diğer performanslı romlar varsa denemenizi tavsiye ederim. Render işlerine bir şey diyemem benim işim video mu çekerim bilgisayarda düzenler renderlarım ve ilk inceleme videosundada dedim bu işlemci bu telefona yetersiz kalıyor diye özellikle 4k çekimlerinde belli oluyor ve burada benim kendi analizim dir. Yazılımda gerekli gereksiz bir çok ıvır zıvır var bu performansa etki ediyor. Örnek vereyim 2 yıl nokia 8 kullandım belki tasarım olarak iyi değildi ancak performans olarak yeterli idi varmıydı sorunları evet bir kaç tanesi zamanla düzelttildi bir kaç taneside kaldı gibi. Nokia 8 de snapdragon 835 vardı 4gb ram vardı ancak hala bu telefondan daha güçlü burada asıl konu kullandığı yazılımdı eksikdi ancak optimizasyonu çok iyi di. Ben çok kurcalamayı falan sevmiyorum ve bunu satsanızda bundan çok daha iyi bir telefon alacağınızı sanmıyorum. Bu yüzden az daha kullanın tabi fırsatınız varsa rom değiştirip deneyin derim. 875 li telefonları bekleyin derim one plus diyorlar mi 11 falan asıl tercihim tabi Türkiyede yok s30 veya yeni gelecek note 30 falan ancak 875 işlemcili olanlar sizi ancak tatmin eder hala bazen neden s10lite almadım diye düşünmüyor değilim.... :)
Onlarda Türkiyede hayal oldu artık ama hayal de olsa olsun hedefimiz belli :)

LeanBack

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Burak
Cihazım
Note 8 Pro
Konular
0

Mediatek derken, Note 8 pro'daki G90T günlük kullanımda Mi note 10'un 730'unu 2'ye katlar, bencmarklarda sanki iki cihaz arasında ufak bir fark varmış gibi gözüküyor ama gerçekte fark muazzam. Zamlardan önce aldırdım amazondan Mi note 10 arkadaşıma aynı arabaya android autoya bağlamak için takıyoruz, benim Rn8pro'da boot süresi sıfırdan açılışta 4-5 saniyeyi geçmiyor, onda ekran gelecek, harita gelecek, düğmeler gelecek derken 20 saniyeye yaklaşıyor. Pubg'de bende telefonu aldığımdan beri HD ve Ultra ayarların hepsi açıkken ondan bu seçenekler dahi yok ve telefonda uzun maçlarda iki cihaz da yanarken, G90T'li Rn8pro en azından kare atlaması takılma yapmıyor, Mi note 10 hem yanıyor hemde ciddi fps kaybediyor.

Kasma da fotoğrafta sadece 108mp fotoğraf çekmede değil, burst shot modunu açın arka arkaya fotoğraf çekip orta tuşa basıp çıkmaya çalışın, kalıyor telefon öyle. Geldiği zamanda ekradaki widget'lar parça parça geliyor. Yürüyüş navigasyonu açıkken google görsellerde gezinmeye klavye açıp hızlı yazmaya vb çalışın hep bir kasma, senin komutlarının arkasından gelme durumu var. Rn8pro kesinlikle böyle değil, istediğin kadar zorla, multitasking yap banamısın demez.

Ben Rn8 pro'dan S10 plus'a geçtim ama yakın zamanda ama mediatek işlemciyi küçümsemek çok büyük hata.. Bu işlemci sayesinde Xiaomi'nin kazayla ürettiği hem en sorunsuz hemde canavar gibi hızlı en iyi f/p makinalarından biri. Hatta şuan S10 plus'ta Rn8pro'ya hiçbir performans ekstrası görmüyorum, her konuda birebir aynı, bir iki uygulamada fark var sadece. Güya biri orta seviye diğeri üst seviye yonga. Buradan belli G90T'nin gücü.

Son düzenleme:

schlaincher

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serdal
Cihazım
Note 10 Pro
Konular
5

Onlarda Türkiyede hayal oldu artık ama hayal de olsa olsun hedefimiz belli :)
Hocam yurt dışından OnePlus 8 Pro siparişi verdim. Herşey dahil 6300 liraya geliyor, yurt dışına gelip giden bir arkadaşım sağolsun aracı oldu, sanırım çarşamba veya perşembe günü cihaz elimde olacak. TR garantili S10 Plus almayı düşündüm ancak teknosa'da incelediğimde ekranın üst kısmında yer alan iki tane ön kamera rahatsız edici geldi bana. Ben de tercihimi OnePlus'dan yana kullandım, bakalım inşallah memnun kalırım.

Bir Acayip Adam

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Kayıp
Cihazım
Mi 11 Ultra
Konular
10
Hocam yurt dışından OnePlus 8 Pro siparişi verdim. Herşey dahil 6300 liraya geliyor, yurt dışına gelip giden bir arkadaşım sağolsun aracı oldu, sanırım çarşamba veya perşembe günü cihaz elimde olacak. TR garantili S10 Plus almayı düşündüm ancak teknosa'da incelediğimde ekranın üst kısmında yer alan iki tane ön kamera rahatsız edici geldi bana. Ben de tercihimi OnePlus'dan yana kullandım, bakalım inşallah memnun kalırım.
Şimdiden hayırlı olsun oneplus iyidir. Benim zoruma giden s10 plus taki çift kamera deliği değil snapdragon kullanmaması yani exnos hiç sevmedim sevemedim aynı paraya o adam benden daha iyi telefon alacak s10 lite düşübcemdeki sebep 855 olması idi yoksa yine yüzüne bakmazdım bunu da alırken a71 falan bakmadım bile bu terbiyesiz xiaomiyi gördüm hoşuma gitti o yüzden aldım sağ olsun mi store bizi kazık attı ancak ne yapalım 128 gb fiyatına hatta fazlasına 64 gb olanı aldık.....Xiaomi neyi yanlış yapıyor biliyor musunuz bakın şuan sizi kaybetti samsungda buna dahil hatta bu ara çoğu üretici bu yanlışa düştü. Her gün bir model her gün yeni bir sıkıntı demektir. Çünkü 100 telefona bakıp sıkıntı gidermek ayrıdır 1000 modele bakıp sıkıntı gidermek ayrıdır. Ben bilmesem bu işleri avrupa romunda batarya kötü menü geçişleri hantal bu nasıl telefon derim. Neyse uzun lafın kısası inşallah memnun kalırsınız one plusdan

Bir Acayip Adam

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Kayıp
Cihazım
Mi 11 Ultra
Konular
10
Arayüz kötü geldi daha ham android seviyorum, birde renkler olduğu gibi gelmedi siyahlar griye çalıyor.
Anladım ips olmasından kaynaklı siyahlar saf android tema veya launcher kullanabilirsiniz tabi tercih meselesi

Üst Alt