Sohbet Rsa Korumalı Cihazların Plakası Çözülmüş

teyubesk

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Onur
Cihazım
Redmi Note10Pro
Meslek
Tekniker
Konular
6
Orada Türk toprakları. Misal Almanya da Fransa da var mı. İtalya Belçika bunlar da var mı. Yani cihazın imei sini değişip gayri resmi yollar ile kullanan bir Türkiye ve KKTC mi var.
Benim bildiğim başka ülke yok hocam, IMEI cihazın parmak izi gibi her telefonun farklı olur ama bunu kayıt altında tutup para ile sisteme ekleyen para vermeyeni sistemden devre dışı bırakan başka ülke yok

Drkirpi

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mert
Cihazım
Redmi Note 9 Pr
Konular
5
Benim bildiğim başka ülke yok hocam, IMEI cihazın parmak izi gibi her telefonun farklı olur ama bunu kayıt altında tutup para ile sisteme ekleyen para vermeyeni sistemden devre dışı bırakan başka ülke yok
Var hocam var.Amerika ve ingilizlerde hatlara göre telefon satılıyor.Hatta orda kilitli kilitsiz diye ayrılması lazım.Kilitsizlere her hat oluyorda kilitlilere sadece o operatörün hattı takılıyor.Buda yine malum İslemin yapılmasına sebep oluyordu yani Türklere özgü değil bu.

ribac23

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
cabir
Cihazım
s6 edge
Konular
50
Var hocam var.Amerika ve ingilizlerde hatlara göre telefon satılıyor.Hatta orda kilitli kilitsiz diye ayrılması lazım.Kilitsizlere her hat oluyorda kilitlilere sadece o operatörün hattı takılıyor.Buda yine malum İslemin yapılmasına sebep oluyordu yani Türklere özgü değil bu.
Hocam biz de malum açma ücreti çok yüksek diye yapıyoruz. Ayrıca cihaz garantili olunca iki katı ücret veriyoruz bu sebeple yurt dışı cihaza yöneliyoruz. Dediğiniz ülkeler de cihazlar Ucuz bizim gibi vergi ödemiyorlar sanırsam. Onların imei işini yapma sebebi nedir öyleyse.

mcmxx

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Cevdet
Cihazım
Mi A3
Konular
2
Hocam biz de malum açma ücreti çok yüksek diye yapıyoruz. Ayrıca cihaz garantili olunca iki katı ücret veriyoruz bu sebeple yurt dışı cihaza yöneliyoruz. Dediğiniz ülkeler de cihazlar Ucuz bizim gibi vergi ödemiyorlar sanırsam. Onların imei işini yapma sebebi nedir öyleyse.
Eskiden bizim ülkemizde de taksitle operatör aracılığıyla satılan telefonlar kilitliydi.
Amaç taahhüt ve ödemesi bitmeden başka hat takıp kullanılamasın, taksitli telefon alıp, peşin satılıp nakde çevrilmesin diyeydi.
Bizim operatörler her zamanki gibi işin cılkını çıkarıp hem hattan hem de telefondan fahiş karlar elde ederek bir de üstüne üstlük kilitli satınca o iş tutmadı tabii. Misal Avrupa'da yüksek tarifelere +1 Euro gibi komik ilaveler ile en üst seviye telefon sahibi olunabiliyordu. Hala da vardır belki , bilemiyorum.
Sonra karta taksit işi yüzünden kimse operatör telefonu almayınca ve Turkcell fona geçince taksitle telefon alacakları operatörlere mecbur etmek ve operatörlere fahiş paralar ödetmek için kredi kartına taksiti kaldırdılar.
Sözde bunu vatandaşı korumak için yaptılar, "kredi kartı mağdurları" diye bir kavram çıkardılar ve bu mağduriyeti önlemek için taksiti kaldırmışlar gibi yaptılar.
Sonra da telefoncular yurtdışından kaçak getirdiği üst seviye telefonları burada hacca giden nine dedelerin pasaportu ile ucuza kaydedip para kazanıyor diye vergiyi artırdılar. Sonra Vestel "biz de telefon-tablet yapıyoruz, hatta daha iyisini yapıyoruz" filan diye bakanları şişirip, "Yurtdışı fiyatlar bizim fiyatlarımıza yakın olduğundan biz satış yapamıyoruz" diye ağlayınca iyice vergiyi şişirdiler.
Velhasıl-ı kelam vatandaşı kaçağa yönelmeye böyle böyle kendi elleriyle yönlendirdiler.
Yolu olduğu sürece ve güvenilir bir şekilde yurtdışı cihaz temin edebiliyorsanız aynen devam etmek en mantıklısı.
"Kendi düşen ağlamaz"

ribac23

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
cabir
Cihazım
s6 edge
Konular
50
Eskiden bizim ülkemizde de taksitle operatör aracılığıyla satılan telefonlar kilitliydi.
Amaç taahhüt ve ödemesi bitmeden başka hat takıp kullanılamasın, taksitli telefon alıp, peşin satılıp nakde çevrilmesin diyeydi.
Bizim operatörler her zamanki gibi işin cılkını çıkarıp hem hattan hem de telefondan fahiş karlar elde ederek bir de üstüne üstlük kilitli satınca o iş tutmadı tabii. Misal Avrupa'da yüksek tarifelere +1 Euro gibi komik ilaveler ile en üst seviye telefon sahibi olunabiliyordu. Hala da vardır belki , bilemiyorum.
Sonra karta taksit işi yüzünden kimse operatör telefonu almayınca ve Turkcell fona geçince taksitle telefon alacakları operatörlere mecbur etmek ve operatörlere fahiş paralar ödetmek için kredi kartına taksiti kaldırdılar.
Sözde bunu vatandaşı korumak için yaptılar, "kredi kartı mağdurları" diye bir kavram çıkardılar ve bu mağduriyeti önlemek için taksiti kaldırmışlar gibi yaptılar.
Sonra da telefoncular yurtdışından kaçak getirdiği üst seviye telefonları burada hacca giden nine dedelerin pasaportu ile ucuza kaydedip para kazanıyor diye vergiyi artırdılar. Sonra Vestel "biz de telefon-tablet yapıyoruz, hatta daha iyisini yapıyoruz" filan diye bakanları şişirip, "Yurtdışı fiyatlar bizim fiyatlarımıza yakın olduğundan biz satış yapamıyoruz" diye ağlayınca iyice vergiyi şişirdiler.
Velhasıl-ı kelam vatandaşı kaçağa yönelmeye böyle böyle kendi elleriyle yönlendirdiler.
Yolu olduğu sürece ve güvenilir bir şekilde yurtdışı cihaz temin edebiliyorsanız aynen devam etmek en mantıklısı.
"Kendi düşen ağlamaz"
Hocam her bir kelimesi 100de 100 doğru yazdıklarınızın. Özellikle bende hep söylerdim taksidi kaldırıp bizi gsm şirketlerine mecbur ettiler oda olmadı küçük krediler ile bankalara gene ettiler. Yani amaç vatandaş değil. Vergide aynen dediğin gibi cihaz dışarıdan da gelse imei atmayıp harç yatırıp cihazı açıyorduk en azından onu da kapattılar... Allah bunları yapanların vatandaşın ayağını kaydıran her kim varsa belasını versin... Nerede vatandaşa hizmet ederiz değil de nasıl ederiz de birilerine peşkeş çekip vatandaşı yolariz derdindeler. En son aliexpress olayı da aynı bu sebeple oldu. Eskiden 1 liralık ürün bile tek kuruş ekstra ödemeden alırdık şimdi hem kargo hem vergi bindi niye mi tabi ki Türkiye de ki aç kan emici zenginler daha zengin olsun vatandaş ucuza değilde pahalıya alsın diye yaptılar. Ama yapsınlar elbet sonucuna da katlanirlar.

isyanet

YaReN
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mi Max 2
Cihazım
xianomi
Konular
5
Deneyen var mı arkadaşlar kayıt ettiren eden varsa deneyimlerini paylaşabilir mi acaba ?

mcaglarr

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mehmet
Cihazım
note3pro
Konular
49
"Kendi düşen ağlamaz"
hocam bende her konuda sana katılmakla birlikte vestel mevzusunda bir düzeltme yapmak istiyorum vestel ve gm devletten bir söz alarak büyük yatırım yaptılar konuyu biraz daha açmak gerekirse zamanın bakanı yerli üretime ithal ürünlere nispeten daha az vergi uygulama sözü verdi sonra özellikle vestel bu söz üzerine çok büyük bir yatırımla üretime basladı(montaj sanayiyi küçük görmeyin dünün çinide böyle baslamıştı işe)ama ne olduysa devlet bir anda karar değiştirdi yerli firmalara vergi indirimi yerine ithal ürünlere artı vergi çıksın.hatta formlarda bunun adını vestel vergisi koymuştuk vestel markaya zarar geliyor diyerek devlete rica etti ithal ürünlere +vergi muhabbetinin defterini kapattırdı ve kendiside büyük bir zarar ederek üretimi durdurdu.aynı zamanda gm da cok feci taklaya geldi
tabi sonra devlet sumen altı ettiği ithal ürünlere ek vergiyi tekrar gün yüzüne çıkarınca en alttaki telefonlar vergi sebebiyle arttı orta seviye fiyatı olunca orta ve ust seviyeyide yukarı doğru itti aslında yasanan tam olarak neydi;200 usd ustu telefonlar hiçbirsey değişmemişti zamanın mi9t si 2900 e bulunuyordu ureticiler yeni vergi sonrası 2900e note 8 satmak istemeyip 2900e mi9t satmaya devam edebilirdiler ama fırsata cevirip orta ve ust sıınıfı gazladılar ,bi baktım mi9t 4000 liraya kadar çıktımıştı tabi butun markalar yaptı bunu
yani dolar+verginin dışında fırsatçılığında bu hale gelmesinde payı buyuk oldu.he ne oldu bu vergiler burada ufakta olsa yatırım yapmaya sebep oldu ama randuman noktasında şikayetler baya ffazlaymış diye duydum eger dayanırlarsa aynı çinde oldugu gibi bizim ülkemizde teknolojiyi neden transfer edemesin bakarsın montaj sanayi uretim sanayiye dönmüş:)

bunca zor şey yaşandı en çok zoruma rsa kilidi gitti ne sanıyor bu xiaomi kendisini anlamıyorum.yeni bir nokia olma yolunda çok kararlıl..

Son düzenleme:

Safranbeg

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Safranbeg A.
Cihazım
Note 9s
Konular
2
İmei mevzuunun tek sebebi, gümrük kaçağı milyonlarca cihazın ülkemize getirilip satılması. Ne yazıkki gümrük ve harici vergiler, dolar karşılığında paramızın düşük degeri ülkemizde elektronik cihazların fiyatının iki kat olmasına sebep oluyor.
Ayrıca bir çılgınlık seviyesinde telefon satışı. Artık sıradan giriş seviyesi telefonlar bir buzdolabından bir televizyondan vs daha pahalı ama satışlar hiç düşmüyor. Bizim zamanımızda lise okumamız için üç yılda yapılan bütün masraflardan daha pahalı telefonlarla okula gidiyor millet.
Bir sosyal medya deliliği bir paylaşma psikozu herkesi sarmış. Şu face, instagram, YouTube telefonlarda olmasın yeminle bu günkünün çeyreği kadar satılmaz.

Üst Alt