Soru Rootlu cihazda bankacılık uygulamaları kullanmak riskli mi?

alicelikdenizli

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Ali Çelik
Cihazım
Mi 9 SE
Konular
7
Mi 9 SE kullanıcısıyım. Telefonumdan çok memnunum. Aktif olarak bir kaç bankanın mobil uygulamasını kullanıyorum. Bazı bankaların mobil uygulamaları ilk kurulumda cihazınız güvensiz sorumluluk kabul etmiyoruz ona göre kullanın gibi bir uyarı çıkartıyor. Cihazım güvenli mi değil mi nasıl emin olabilirim? Cihazıma room yüklendi birde imei bunu cihazı satın aldığım telefoncunun iş yaptığı suriyeli bir çocuk yapıyor.

Skorpi

Don't Worry, Be Happy :-)
Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
286
Birisinin parasını aktarmislar insan genede biraz tırsıyor
Yukarıda dediğim gibi, ben yıllardır rootlu cihaz kullanıyorum ve bugüne kadar herhangi bir sorun yaşamadım

Gesendet von meinem Schajomi Mi Max3 mit Tapatalk

Oyla:

alicelikdenizli

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Ali Çelik
Cihazım
Mi 9 SE
Konular
7
Yukarıda dediğim gibi, ben yıllardır rootlu cihaz kullanıyorum ve bugüne kadar herhangi bir sorun yaşamadım
İmei atılmak için atılan roomda kötü amaçlı bir yazılım olabilir mi? Benzer şekilde imei işlemini yapan kişi kötü niyetli biriyse cihazın içine diğer tüm uygulamalara gizlenmiş farklı bir uygulama kurabilir mi? Olası tüm kötü seneryoların önüne geçmek için ne yapmak gerek. Şu an önlem olarak cihazımdaki izinleri kontrol ediyorum. Belirli aralıklarla güvenlik taraması yapıyorum. Ama sanki yeterli değil gibi. Daha önce bir resmi yurt içi bir cihaza takip uygulaması kurdum. Ne sistem ne antivirüs hiç biri farketmiyordu. Yönetici istediği zaman ekranı izleyebiliyor mesajları görebiliyor kamerayı açabiliyordu.

Oyla:

Yusuftok516

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yusuf
Cihazım
S23, Mi 9 SE
Konular
40
İmei atılmak için atılan roomda kötü amaçlı bir yazılım olabilir mi? Benzer şekilde imei işlemini yapan kişi kötü niyetli biriyse cihazın içine diğer tüm uygulamalara gizlenmiş farklı bir uygulama kurabilir mi? Olası tüm kötü seneryoların önüne geçmek için ne yapmak gerek. Şu an önlem olarak cihazımdaki izinleri kontrol ediyorum. Belirli aralıklarla güvenlik taraması yapıyorum. Ama sanki yeterli değil gibi. Daha önce bir resmi yurt içi bir cihaza takip uygulaması kurdum. Ne sistem ne antivirüs hiç biri farketmiyordu. Yönetici istediği zaman ekranı izleyebiliyor mesajları görebiliyor kamerayı açabiliyordu.
Telefonu sıfırlarsan bu saydıklarının hiçbirini yapamaz herhalde

Oyla:

alicelikdenizli

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Ali Çelik
Cihazım
Mi 9 SE
Konular
7
Telefonu sıfırlarsan bu saydıklarının hiçbirini yapamaz herhalde
Şu an kullandığım cihazin botloader kilidi açık. Üzerindeki room değişmiş olabilir yani imei atıldı. Detaylara hakim değilim. Bence sıfırlasamda bir çözüm olmayacak. İmei gider sadece.

Oyla:

kafeinsiz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
E
Cihazım
Redmi K60 Pro
Konular
12
Şu an kullandığım cihazin botloader kilidi açık. Üzerindeki room değişmiş olabilir yani imei atıldı. Detaylara hakim değilim. Bence sıfırlasamda bir çözüm olmayacak. İmei gider sadece.
Magisk hide ve safetynet fix ile banka uygulamaları sorunsuz kullanılabilir. Bende rootlu kullanıyorum ve cihazım her kaynakta resmi sürüm olarak görünüyor. giggle~~

Oyla:

bitexx

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
TuGi
Cihazım
Poco X3
Meslek
CNC tekniker
Konular
9
Telefonun Stock recoverysine girip Wipe format data yapmadığınız sürece sifirlamalarda IMEI gitme olasılığı genelde düşük oluyor ama risk almak istemiyorum derseniz çözüm
Hazır BL açıkken Cihaza TWRP veya OFox kurun sıfırlama işlemini oradan yapın IMEI bu şekilde gitmemiş olur cihazı stock recovery ile kullanmak istiyorum derseniz ise TWRP kurarsiniz sonrasında tekrar stock recovery IMG dosyasını flashlayip tekrar stock recovery dönersiniz ama tavsiyem IMEI li cihazlarda kesinlikle TWRP veya OFox un olması ve bir EFS yedeginizin olması

Not olarak ekleyeyim uzun süredir BL kilidi açık ve rootlu cihaz kullanıyorum ve bankacılık uygunalarinda herhangi bir problem olmadı sadece Magisk hide ile Bankacılık uygulamaları için root u gizlemeniz gerek yoksa hata veriyor

M2007J20CI cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Oyla:

Yusuftok516

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yusuf
Cihazım
S23, Mi 9 SE
Konular
40
Ben de sizin gibi düşünüyordum bir tür keylogger falan olabilie diye ama twrp üzerinden sıfırlarsan imei gitmez

Oyla:

alicelikdenizli

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Ali Çelik
Cihazım
Mi 9 SE
Konular
7
Eskiden cihazımda TWRP kurulu ve çift sim aktifti. Şebeke sorunundan dolayı yeniden imei atıldı. TWRP yok ve sadece sim2 aktif. Şu an cihaz ayarlarından sıfırlama yaparsam imei gidecek. Bazı arkadaşların TWRP den banka uygulamalarını gizlediği gibi şu an yüklü olan roomda da gizlenmiş kötü amaçlı bir yazılım olamaz mı? İmei atarken yüklenen roomu direk Xiaomi'den mi temin ediyorlar? Yoksa üçüncü şahıs kişilerin oluşturduğu web sitelerinden mi? Kendim yeniden room ve imei atmaya çalışsam roomu resmi olarak Xioami'nin bir sitesinden temin edebiliyor muyum? Örneğin microsoftun windows 10 iso dosyasını vermesi gibi.

Oyla:

bitexx

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
TuGi
Cihazım
Poco X3
Meslek
CNC tekniker
Konular
9
Eskiden cihazımda TWRP kurulu ve çift sim aktifti. Şebeke sorunundan dolayı yeniden imei atıldı. TWRP yok ve sadece sim2 aktif. Şu an cihaz ayarlarından sıfırlama yaparsam imei gidecek. Bazı arkadaşların TWRP den banka uygulamalarını gizlediği gibi şu an yüklü olan roomda da gizlenmiş kötü amaçlı bir yazılım olamaz mı? İmei atarken yüklenen roomu direk Xiaomi'den mi temin ediyorlar? Yoksa üçüncü şahıs kişilerin oluşturduğu web sitelerinden mi? Kendim yeniden room ve imei atmaya çalışsam roomu resmi olarak Xioami'nin bir sitesinden temin edebiliyor muyum? Örneğin microsoftun windows 10 iso dosyasını vermesi gibi.
Hocam düşünceniz çok düşük bir ihtimal ama şöyle birsey soyeleyim romlari genelde Xiaomi kendi yayınlıyor ama indirme linkleri çeşitli sitelerde bulunuyor birde Custom romlar var örneğin Windows 10 dan gideyim adam orjinal siteden Windows 10 u alıyor üstünde oynama yaparak tekrar sunuyor ve bunu cihaza yükleyebiliyorsunuz buna Custom rom deniyor Android te açık kaynaklı bir yazılım olduğu için üstünde oynanmış rom bi hayli var birde AOSP rom var oda saf android seklinde Xiaomi Miui arayuzunden uzak romlar ama şu zamana kadar kötü niyetli rom olarak pek rastlamadım Bazen Xiaominin verdiği romlarda bug lar olur ve bazı arkadaşlar üstünde oynama yaparak romu daha akıcı bir hale bile getiriyor hatta bu işlerle uğraşan ekipler bile oluyor örnek vermek gerekirse xiaomi.eu çok kapsamlı bir ekip Xiaomi Miui arayüz güncellemelerini kesse bile orada ki arkadaşlar bazen port romlar yaparak destek vermeye devam ediyor güzel birşey yani
gel gelelim içiniz de ki şüpheye BL kilidiniz açık ise cihazınıza uygun en son rom dosyasını indirip bilgisayar yardımı ile temiz bir kurulum ile kurabilir ve yolunuza orjinal şekilde devam edebilirsiniz hem IMEI niz gitmemiş hemde içiniz rahatlamış olur

Oyla:

alicelikdenizli

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Ali Çelik
Cihazım
Mi 9 SE
Konular
7
Hocam düşünceniz çok düşük bir ihtimal ama şöyle birsey soyeleyim romlari genelde Xiaomi kendi yayınlıyor ama indirme linkleri çeşitli sitelerde bulunuyor birde Custom romlar var örneğin Windows 10 dan gideyim adam orjinal siteden Windows 10 u alıyor üstünde oynama yaparak tekrar sunuyor ve bunu cihaza yükleyebiliyorsunuz buna Custom rom deniyor Android te açık kaynaklı bir yazılım olduğu için üstünde oynanmış rom bi hayli var birde AOSP rom var oda saf android seklinde Xiaomi Miui arayuzunden uzak romlar ama şu zamana kadar kötü niyetli rom olarak pek rastlamadım Bazen Xiaominin verdiği romlarda bug lar olur ve bazı arkadaşlar üstünde oynama yaparak romu daha akıcı bir hale bile getiriyor hatta bu işlerle uğraşan ekipler bile oluyor örnek vermek gerekirse xiaomi.eu çok kapsamlı bir ekip Xiaomi Miui arayüz güncellemelerini kesse bile orada ki arkadaşlar bazen port romlar yaparak destek vermeye devam ediyor güzel birşey yani
gel gelelim içiniz de ki şüpheye BL kilidiniz açık ise cihazınıza uygun en son rom dosyasını indirip bilgisayar yardımı ile temiz bir kurulum ile kurabilir ve yolunuza orjinal şekilde devam edebilirsiniz hem IMEI niz gitmemiş hemde içiniz rahatlamış olur

Cihazım mi 9 SE. En uygun roomu Xioami den nasıl temin edebilirim? Cihazım kaçak, yinede yeni roomu yüklerken imei gitmez mi?

Oyla:
Üst Alt