Soru Redmi note 11 pro (vida) imei repair atmadan kullanmak

yunusarpc

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Yunus
Cihazım
Redmi note 11
Konular
2
IMEI numarası değiştirilebildiği için, fiziki bir donanım parçasına bağlanmış bir kod değil.

Ancak imei numarası ; telefon üreticisi tarafından cihazın "kök yazılımı"na işlenen ve operatör haberleşmesine açılan bir kod'tur. Nereden biliyoruz ? Çünkü telefona android yazılım şarj edilse bile bu kod silinmiyor. Tabi google tarafından sağlanan lisanslı android yazılımlardan bahsediyorum.

Yani anlaşılması gereken; legal kaynaklardan cihaza sonradan yazılım yüklenmesi ya da güncellenmesi halinde, imei numarasının saklı kalmasının nedeni, cihaz üreticisinin imei numarasını bu kök yazılımın içinde muhafaza etmesi sebebiyledir.

Cihaza dışarıdan pc ile müdahale ederek imei numarası değiştirilmek istendiğinde, bu iş'de kullanılan program( arayüz ) cihazın kök yazılımına ulaşmak suretiyle, imei değişikliği gerçekleşmektedir.

Sim kart takılı olmadan da şebeke sinyaline ulaşılabilmektedir. Mesela; 112'yi aramak için sim karta ihtiyaç yok.

Wifi kullanmak için de sim karta ihtiyaç yok.

Bunların dışında, imei numarası taşımayan her hangi bir mobil aygıttan, mobil baz istasyonların sinyalinin bulunduğu yerlerde, baz istasyonu hack'lenerek sızmak suretiyle, iletişim kurulabilmektedir. Mesela; fazla açık etmeden, geçmişte keto'cular( anlayın işte ) bu yolla mobil baz istasyonların açıklarından yararlanmak suretiyle, bir birleri arasında haberleşebilmekteydi... Tabi kullandıkları aygıt, cep telefonu formunda bir aygıt olsa da, sim kart ya da imei barındırmadıkları için, özel üretilmiş aygıtlardı.

Ancak devletin istihbarat birimleri, giden - gelen veri paketleri toplamının, hangi imei'nin ne kadar kullanım gerçekleştirdiği üzerinden( yani boyut sağlamasını yaparak ), aşan boyut miktarının sızma yoluyla gerçekleştirildiğini tespit etmişlerdi. Bu tür sızıntılar günümüzde hala var mı bilmiyoruz. Sadece geçmişten aklıma geldiği için değinmek istedim.

Konuya dönecek olursak; yurtiçinde kayıtlı olmayan imei numarasının aktif kalma süresi 120 gün dolunca otomatikman pasife düşmektedir. Üzerinden 245 gün geçtikten sonra ise, telefona sim kart takıldıktan sonra şebeke sinyali alınınca otomatikman açılmaktadır. Bu işlem de, aynı imei numarası için iki defa tekrarlandığı şeklinde yazılar okumuştum. Ancak emin değilim.

Yine bir de telefonu 120 gün değil de, 90 gün kullandıktan sonra, üzerine bir 90 gün sim takmadan bekleyip, aynı sim'i aynı yuvaya takınca, bir 120 gün süre daha aktif olduğunu iddia edenler var.

Özetle; kayıtsız imei'lere süre takibi yapıldığı için, telefondan dosya silmek suretiyle kullanıma açılabileceğine ihtimal vermiyorum.
Bende durumu ben redmi note 11 pro vida cihaz satın aldım imei kaydı yok. Ve sim kartı taktım 120 gün süre verildi. Yukarda anlattığım gibi mantıken düşünerek ve araştırma yaparak cihaz içindeki uygulsmalarıda tek tek izinlerini kontrol etmek suretiyle. Sistem içinde bulunan şüphelediğim uygulamayı sistemden sildim. Ve bana tanınan 120 gün süre doldu. Şebeke kesilmesini beklerken hiç bir kayıt veya süre uzatımı ödemesi olmak sızın. 60 gün daha süre tanındı. Ya düşündüğüm mantık doğru olduğu için şebekeyi kesemediler. Ve yada farklı durum söz konusu bilmiyorum 60 günlük sürenin dolmasını bekliyorum.

Yönetmelikmi değişti hayır ne olduda 120 gün dolmasına rağmen şebeke kesilmedi ekstra 60 gün süre tanındı?

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Bende durumu ben redmi note 11 pro vida cihaz satın aldım imei kaydı yok. Ve sim kartı taktım 120 gün süre verildi. Yukarda anlattığım gibi mantıken düşünerek ve araştırma yaparak cihaz içindeki uygulsmalarıda tek tek izinlerini kontrol etmek suretiyle. Sistem içinde bulunan şüphelediğim uygulamayı sistemden sildim. Ve bana tanınan 120 gün süre doldu. Şebeke kesilmesini beklerken hiç bir kayıt veya süre uzatımı ödemesi olmak sızın. 60 gün daha süre tanındı. Ya düşündüğüm mantık doğru olduğu için şebekeyi kesemediler. Ve yada farklı durum söz konusu bilmiyorum 60 günlük sürenin dolmasını bekliyorum.

Yönetmelikmi değişti hayır ne olduda 120 gün dolmasına rağmen şebeke kesilmedi ekstra 60 gün süre tanındı?
Hocam bu 120 günlük sürenin geç başlatılması yada ilave süre tanınması durumlarıyla, daha önce karşılaşan kullanıcılar da var. Yani ilk defa sizin karşılaştığınız bir durum değil !... Bu forumda çeşitli konu başlıklarında zaman zaman paylaşılmıştı.

Sizin durumunuzla ilgili yorum yapmam gerekirse, kayıtsız herhangi bir imei'nin süre yönünden takibinde; başlangıç tarihinin tam olarak belirlenememesi halinde, kullanıcı( mesela turist olabilir ) mağdur olmasın diye, ilave süre uzatımı verilebilmektedir.

Burada amaç; süre takibi yapan kuruluşun, tereddüde mahal vermeden kat'i işlem yapabilmesi içindir. Anladığım kadarıyla; süre takibi, bir program tarafından otomatik olarak gerçekleştirildiği için, programın bazen süre hesaplayamadığı durumda, süre uzatımı vererek, kullanıcıya olası sıkıntı oluşturma durumu baştan önlemiş oluyor yani... Yani bir kullanıcıya bir defaya mahsus ilave 2 ay daha süre uzatımı vermesi, süre limiti koyan kuruluş açısından önemsizdir.

Özetle; işin esası, bir önceki mesajımın son paragrafında değindiğim gibidir.

yunusarpc

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Yunus
Cihazım
Redmi note 11
Konular
2
İşte gel gelelim kuru fasulyenin faydalarına. Tamda dediğim gibi iki aylık sürede bitti ama şebeke kesilme sorunu yaşamadım yani 6 aydır sıkıntısız kullanıyorum. Yorum yapan arkadaşlar teşekkür ederim.
İmei dediğim gibi cihaz seri numarasıdır.
Seri numarası üzerinden cihaza müdahale edilemez.
Seri numarası sadece kullandığın cihazı belirtir ve seri numarası cihaz içine entegre edilmiş bir numaradır ne kadar yazılım değiştirilsede bu seri numara silinmez.
Cihaza yön veren içindeki yazılımdır.
Şebeke operatörleri silinmeyen seri numarası aracılığı ile cihaz yazılım içinde bulunan uygulama yani yazılım içine entegre edilmiş uygulama aracılığı ile cihaz şevekesini kesmektedir.
Şunu asla unutmayın sim kart takılı olmayan bir cihazın şebekesi asla kesilemez. Burdan düşünürsek bile anlıyoruz. Cihazım imei kayıtlı değil 6 ayı geçik süredir kullanıyorum hiç problem yaşamadım.

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Şunu asla unutmayın sim kart takılı olmayan bir cihazın şebekesi asla kesilemez. Burdan düşünürsek bile anlıyoruz. Cihazım imei kayıtlı değil 6 ayı geçik süredir kullanıyorum hiç problem yaşamadım.
Sim kart takılı olmayan cihazın şebekesi kesilmez de... Sim kart takılı olmayan cihazın şebekesi de olmaz. giggle~~

Tabi 112 hariç !...

Cihazında sim kart takılı iken, günün birinde şebeke kesilirse, yine buradan yazarsın. ;)

yunusarpc

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Yunus
Cihazım
Redmi note 11
Konular
2
Kullanıcı uygunsuz üslup kullanımı nedeniyle uyarı cezası almıştır.
Sim kart takılı olmayan cihazın şebekesi kesilmez de... Sim kart takılı olmayan cihazın şebekesi de olmaz. giggle~~

Tabi 112 hariç !...

Cihazında sim kart takılı iken, günün birinde şebeke kesilirse, yine buradan yazarsın. ;)
Sim kart takılı kullanıyorum kessinlerde göreyim. Size ne anlatsam basmas sizin kafanız. Hatta benim adıma duyuru yapın şebeke kesilmesi için ben ne yazıyorum adam ne anlıyor.
Benim cihazım kayıtsız ve 6 aydan fazla süredir kullanıyorum şebekemi kesemiyorlar.
Öğrenin diye anlatıyoruz adamlar halaa ne diyor
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Tabi 112 hariç !...

Benim cihaz umrumda değil isterse patlasın anladınmı. Ben bu cihazı yani redmi note 11 pro kayıtsız cihazı imei atmadan kullanabilmenin yöntemini bulmak için aldım.
Ve bunun üzerine çalıştım. Kullanıyorum cihazın tüm günleri dolmasına rağmen cihazın şebekesi kesilemedi.
Öğrenin artık şunu yahu. Bir çok şey anlatıldığı gibi değildir. Adamlar doğrusunu anlatırmı bir dünya insan imei atmadan para kazanıyor işine gelirmi.

Son düzenleme:

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Sim kart takılı kullanıyorum kessinlerde göreyim. Size ne anlatsam basmas sizin kafanız. Hatta benim adıma duyuru yapın şebeke kesilmesi için ben ne yazıyorum adam ne anlıyor.
Benim cihazım kayıtsız ve 6 aydan fazla süredir kullanıyorum şebekemi kesemiyorlar.
Öğrenin diye anlatıyoruz adamlar halaa ne diyor

Benim cihaz umrumda değil isterse patlasın anladınmı. Ben bu cihazı yani redmi note 11 pro kayıtsız cihazı imei atmadan kullanabilmenin yöntemini bulmak için aldım.
Ve bunun üzerine çalıştım. Kullanıyorum cihazın tüm günleri dolmasına rağmen cihazın şebekesi kesilemedi.
Öğrenin artık şunu yahu. Bir çok şey anlatıldığı gibi değildir. Adamlar doğrusunu anlatırmı bir dünya insan imei atmadan para kazanıyor işine gelirmi.
Arkadaşım polemik aramaya gerek yok bence... Kesilince buradan tekrar yazarsınız.

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Şu video size en geçerli yanıt olur, sanırım ;
[
Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

yunusarpc

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Yunus
Cihazım
Redmi note 11
Konular
2
Şu video size en geçerli yanıt olur, sanırım ;
[
Medyaları görmek için kayıt olmalısınız
Güzel kardeşim ben sana diyorumki sim kartı taktın ilk 4 ay gibi bir süre veriyor ardında 2 aylık süre veriyor ve sonrası şebeke kesiliyor doğrumu?
İşte şebeke kesilmeden ve imei atmadan kendi imesi ile yani yurt dışından alındığı gibi kullanmanın yolunu buldum. Bu sadece android olan cihazlar için buldum.
İos telefonları bilmiyorum.
Bulduğum yol magisk root ile ancak mümkün yazılım güncellemesi vesaire sıkıntı yok ama telefonu sıfırlarsan aynı işlemi tekrar yapman gerekiyor. O işlemde çok basit bir işlem.
Simi o yuvadan çıkar o yuvaya tak veya şukadar süre bekle vesaire çözümler değil benim bulduğum çözüm.
Benim bulduğum çözüm cihaza magisk root at sistem içine gir işlemi gerçekleştir ve tak sim kartı süresiz kullan. Bu kadar basit.
Bulduğum yolu anlatmam doğru olurmu bilmiyorum.
Malum bu çözüm yayılırsa ona görede farklı sıkı önlem alınır.

Ayrıca benide cihazlar konusunda hafife almayın ben bir şeye bu böyle oluyor diyorsam o öyle muhakkak oluyordurki ve bende öyle söylüyorumdur çünkü ben boşa konuşmam.

ŞUNU ASLA VE ASLA UNUTMAYIN
HİÇ BİR ŞEY DENENMEDEN ASLA ÖĞRENİLMEZ BİLİNEMEZ.

Cihazı aldığımdan bu yana 7 aydan fazladır kullanıyorum cihazda henüz şebeke kesilmesi yaşanmadı.
İlk cihaza sim kartı taktığımda 4 aylık bir süre mesajı geldi.
4 ay sonunda ekstra 2 aylık süre daha verildi.
Ve o verilen 2 aylık sürede sona erdi.
Bir daha mesaj vesaire gelmedi şebekede kesilmedi halende kullanıyorum.
İnanın bana şebeke kesilmesini hep bekliyorum ama maalesef şebeke kesilmiyor.
Şebekenin kesilmemesi yaptığım işlemin doğruluğunu kanıtlıyor şebeke kesilirse işte o zaman yanıldığımı düşüneceğim.
Yıl sonuna kadar kullanacağım yıl sonuna kadar şebeke kesilmez ise o zaman tamamen yaptığım işlemin doğruluğuna emin olacağım.

Şuana kadar olanlar bunlar yazdığım gibi

Son düzenleme:

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Hocam, ben size en iyisi, seneye bu zamanlar bu konu başlığına gelin ve tekrar bilgilendirme yapın, diyeyim. Başka ne diyeyim ?

Üst Alt