Rehber Quallcom İşlemci Cihazlarda Turkcell VoLte-VoWifi-ViLte Etkinleştirme

Sub-zer0

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Umut Nusret
Cihazım
Mi4 LTE, Mİ5 Pr
Meslek
Mühendis
Konular
6
...
Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Redmi Note 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Miui romlar vowifi desteklemiyor fakat video görüşmesi(vilte) yapabilirsiniz.

mmengi

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mustafa
Cihazım
Grus
Konular
2

Ekli dosyalar

• T80_TCELL_EFS.zip
    28,9 KB · Görüntüleme: 36

mmengi

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mustafa
Cihazım
Grus
Konular
2
Cihaz note 5 global...
Wowifi attığım resimde kapalı,ama buton olarak var..
Bunu aktif etmenin yolu var mı ?

Orayı aktif etmek için aşağıdaki satırı build.prop a ekleyebilirsiniz ama miui de efs nizi editleseniz bile çalışmaz vowifi

persist.dbg.wfc_avail_ovr=1

nazmi28

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
nazmi çınar
Cihazım
mi 9t mavi
Konular
41
Global cıkaracağı focophone cihazında belki tüm özellikler aktif olarak gelebilir...

mmengi

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mustafa
Cihazım
Grus
Konular
2
Global cıkaracağı focophone cihazında belki tüm özellikler aktif olarak gelebilir...

Geliştirdiğim teknikle bir şekilde efs dosyalarını oluşturabiliyorum fakat romlarda vowifi desteği olmayınca bir işe yaramıyor. Ben şanslıyım ki XDA da sağlam 1-2 geliştirici RN3 için geliştirdikleri custom romlarda Oneplus romlarından faydalandıkları için vowifi kullanabiliyorum. Genelde romlarda miui tabanı ve kütüphanesi kullandığından diğer modellerin şansı maalesef düşük. O yüzden ben poco f1 içinde pek bir beklenti içinde değilim yapacak adam önceden çıkan bir sürü global model içinde yapardı.

frknkrkmz

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Furkan
Cihazım
K5 Plus
Konular
0
Bu mesajımdaki dosyayı çeken 3 kişi kimse o dosyada hata varmış ;(;(;(

düzeltilmiş test edilmiş çalışan EFS dosyalarını veriyorum Yes~~
Bu Efs dosyaları volte desteği olmayan romlara volte desteği sağlamak için mi yoksa volte desteği olan romlarda Turkcell volte çalıştırabilmek için mi ?

mmengi

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mustafa
Cihazım
Grus
Konular
2
Bu Efs dosyaları volte desteği olmayan romlara volte desteği sağlamak için mi yoksa volte desteği olan romlarda Turkcell volte çalıştırabilmek için mi ?
Olay biraz karışık rom ve EFS (firmware, modem) maddeleri halinde yazayım durumu.

1. Güncel stock bütün miui romlarda volte vilte desteği mevcut fakat vowifi desteği yok. Custom romlarda durum değişken genelde volte sorunsuz olurken vilte sıkıntılı olabiliyor. Vowifi ise kuvvetle muhtemel oneplus cihazlarından yapılan port romlar yada o tabanı kullanan romlarda desteklenebiliyor ve bu tamamen geliştiriciye kalmış. official X bir romun bir modelinde vowifi olabiliyorken başka bir modele çıkan romunda olmayabiliyor. Yani vowifi işi biraz zor bir durum.

2. Stock romu güncel olup da bazı eski model xiaomi telefonların efs dosyalarında volte ve vilte için yerli operatörlerin tanımları yok o yüzden kullanılamıyor. Bu modelleri deneyerek yada modem dosyaları taranarak bulunabilir. Xiaomi firmware güncellemeleri ile bazı eski modellere operatör tanımı üzerinden değilde standart 3GPP tanımı üzerinden volte vilte kullanımını sağladı. ama bazı polüler eski modellere vermedi örneğin MI5 e. Güncel modellerin çoğunda ims APN (miui romlarda *#*#86583#*#* yapmak gerekiyor) ekleyerek ve operatöre volte başvurusu yaparak volte vilte kullanılabilmekte.

Biz ne yapmaya çalışıyoruza gelirsek, GM, Turkcell, vodafone,vestel gibi firmaların sattıkları ve Türkiyede volte,vilte ve vowifi çalışan qualcomm işlemcili telefonların rom dosyaları içinde gelen modem dosyalarından EFS dosyalarını çıkartmak. Bu EFS dosyaları ile volte,vilte ve vowifi yi çalışmayan telefonlarda çalışmasını sağlamak. Yukarıdaki maddelerde dediğim gibi sadece EFS tarafını halletmekte yetmiyor tercih ettiğiniz romunda bu destekleri vermesi lazım.

frknkrkmz

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Furkan
Cihazım
K5 Plus
Konular
0
Olay biraz karışık rom ve EFS (firmware, modem) maddeleri halinde yazayım durumu.

1. Güncel stock bütün miui romlarda volte vilte desteği mevcut fakat vowifi desteği yok. Custom romlarda durum değişken genelde volte sorunsuz olurken vilte sıkıntılı olabiliyor. Vowifi ise kuvvetle muhtemel oneplus cihazlarından yapılan port romlar yada o tabanı kullanan romlarda desteklenebiliyor ve bu tamamen geliştiriciye kalmış. official X bir romun bir modelinde vowifi olabiliyorken başka bir modele çıkan romunda olmayabiliyor. Yani vowifi işi biraz zor bir durum.

2. Stock romu güncel olup da bazı eski model xiaomi telefonların efs dosyalarında volte ve vilte için yerli operatörlerin tanımları yok o yüzden kullanılamıyor. Bu modelleri deneyerek yada modem dosyaları taranarak bulunabilir. Xiaomi firmware güncellemeleri ile bazı eski modellere operatör tanımı üzerinden değilde standart 3GPP tanımı üzerinden volte vilte kullanımını sağladı. ama bazı polüler eski modellere vermedi örneğin MI5 e. Güncel modellerin çoğunda ims APN (miui romlarda *#*#86583#*#* yapmak gerekiyor) ekleyerek ve operatöre volte başvurusu yaparak volte vilte kullanılabilmekte.

Biz ne yapmaya çalışıyoruza gelirsek, GM, Turkcell, vodafone,vestel gibi firmaların sattıkları ve Türkiyede volte,vilte ve vowifi çalışan qualcomm işlemcili telefonların rom dosyaları içinde gelen modem dosyalarından EFS dosyalarını çıkartmak. Bu EFS dosyaları ile volte,vilte ve vowifi yi çalışmayan telefonlarda çalışmasını sağlamak. Yukarıdaki maddelerde dediğim gibi sadece EFS tarafını halletmekte yetmiyor tercih ettiğiniz romunda bu destekleri vermesi lazım.
Teşekkür ederim anlatımız için anladığım kadarıyla operatör desteği olmayan telefonlarda bu dosyalar yardımıyla volte vowifi çalıştırmaya çalışıyorsunuz. Merak ettiğim birşey var rom güncelleme veya yeni rom yüklendiğinde tekrar Efs değiştirme yapmak gerekir mi

mmengi

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mustafa
Cihazım
Grus
Konular
2
Teşekkür ederim anlatımız için anladığım kadarıyla operatör desteği olmayan telefonlarda bu dosyalar yardımıyla volte vowifi çalıştırmaya çalışıyorsunuz. Merak ettiğim birşey var rom güncelleme veya yeni rom yüklendiğinde tekrar Efs değiştirme yapmak gerekir mi
Bu konu biraz sıkıntılı her rom farklı davranıyor. stock miui için konuşursak eğer güncellediğiniz romda firmware değişmiş ise büyük ihtimalle efs ye yeniden yazacaktır. yeter ki değişimlerde yazsın twrp den önceden altığınız efs yedeğinizi kurar geçersiniz. ama miuipro gibi romlarda telefonu her reboot edişinizde efs ye yazıyor hatta rus beeline operatörünün dosyalarını yazıyor ne yaparsanız yapın attığınız efs dosyalarını değiştiriyor. buna bir çözüm buldum romu ilk kurduğunuzda boot etmeden official twrp içinden firmware/image/modem_pr/mcfg/configs altındaki her şeyi siliyorum dolayısı ile rom açıldığında yada her reboot da atacak dosya bulamadığından efs dosyaları bozulmuyor. bunun dışında kalan los aosp romlar genelde efs ye dokunmuyor ilk kurulum dahil.

frknkrkmz

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Furkan
Cihazım
K5 Plus
Konular
0
Bu konu biraz sıkıntılı her rom farklı davranıyor. stock miui için konuşursak eğer güncellediğiniz romda firmware değişmiş ise büyük ihtimalle efs ye yeniden yazacaktır. yeter ki değişimlerde yazsın twrp den önceden altığınız efs yedeğinizi kurar geçersiniz. ama miuipro gibi romlarda telefonu her reboot edişinizde efs ye yazıyor hatta rus beeline operatörünün dosyalarını yazıyor ne yaparsanız yapın attığınız efs dosyalarını değiştiriyor. buna bir çözüm buldum romu ilk kurduğunuzda boot etmeden official twrp içinden firmware/image/modem_pr/mcfg/configs altındaki her şeyi siliyorum dolayısı ile rom açıldığında yada her reboot da atacak dosya bulamadığından efs dosyaları bozulmuyor. bunun dışında kalan los aosp romlar genelde efs ye dokunmuyor ilk kurulum dahil.[/QUOTE
Bu konu biraz sıkıntılı her rom farklı davranıyor. stock miui için konuşursak eğer güncellediğiniz romda firmware değişmiş ise büyük ihtimalle efs ye yeniden yazacaktır. yeter ki değişimlerde yazsın twrp den önceden altığınız efs yedeğinizi kurar geçersiniz. ama miuipro gibi romlarda telefonu her reboot edişinizde efs ye yazıyor hatta rus beeline operatörünün dosyalarını yazıyor ne yaparsanız yapın attığınız efs dosyalarını değiştiriyor. buna bir çözüm buldum romu ilk kurduğunuzda boot etmeden official twrp içinden firmware/image/modem_pr/mcfg/configs altındaki her şeyi siliyorum dolayısı ile rom açıldığında yada her reboot da atacak dosya bulamadığından efs dosyaları bozulmuyor. bunun dışında kalan los aosp romlar genelde efs ye dokunmuyor ilk kurulum dahil.
Aosp rom kullanıyorum kablosuz çağrı desteği de var ama arama yaptığımda dialer app donuyor ona çözüm arıyorum

Üst Alt