Rehber Persist Nasıl Yüklenir? (Sensörler, Wifi/Bluetooth, Parmak İzi Okuyucusu vs. sorunu çözümü)

Aliyılmaz

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ali yilmaz
Cihazım
Mi 5
Konular
2
Arkadaşlar elinde redmi note 8 pro global sürümün Persist dosyası olan varsa yükleyebilir mi orjinal siteden fastboot dosyasını indirdim ama içinde yok Persist dosyası
yapabildinmi aynısı bende de var

DaryL

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
samet
Cihazım
poco F1
Konular
0
Persist Neden Yüklenir?

Telefondaki sensörler çalışmıyorsa, çağrı esnasında telefonu kulağınıza götürdüğünüzde ekran kapanmıyorsa, Wifi/Bluetooth hata veriyorsa, kamera net fotoğraf çekmiyorsa, parmak izi okuyucusu çalışmıyorsa vb. durumlarda cihazınıza persist flashlamanız gereklidir.

Persist Dosyası Nasıl Bulunur?

Gerek forumumuzda gerekse farkl sitelerden cihazınız için persist dosyasına ulaşmanız mümkündür fakat en sağlıklı yol persist dosyasını orijinal rom içerisinden kendinizin almasıdır.

1) adresinden indireceğiniz .tgz uzantılı fastboot rom dosyasının üzerine sağ tıklayarak klasöre çıkartın.
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

2) Çıkarttığınız klasör içerisinde yer alan images klasöründe persist.img adında dosyayı görebilirsiniz. Bu dosya sizin cihazınıza ait persist dosyasıdır.

Persist Dosyası Nasıl Yüklenir?

Persist dosyasını yükelemek için iki adet yol bulunuyor. Her ikisi için de telefonunuzda bootloader kilidinin kaldırılmış olması gereklidir.

Birinci yol daha sağlıklı ve kesindir. Bu işlemi yaparken bootloader kilidinizi kaldırmış olduğunuz bilgisayarı kullanırsanız driver sorunlarından kaçınmış olursunuz. Eğer farklı bilgisayar kullanacaksanız Mi Flash Tool 20160401 adresinden indirebileceğiniz Mi Flash Tool aracını veya adresinden indireceğiniz Mi Unlock Tool aracını yüklemeniz halinde driverlar cihazınıza kurulacaktır.

1) Öncelikle bilgisayarınıza yükleyiniz.

2) Varsayılan kurulum konumunu değiştirmediyseniz C sürücüsü içerisinde yer alan Program Dosyaları (x86) klasörü içerisinde Minimal ADB and Fastboot klasörü oluşacaktır. Bu klasörün içerisine biraz önce bulmuş olduğumuz persist dosyasını kopyalayın.

3) cmd-here.exe dosyasına iki defa tıklayarak çalıştırın.

4) Bu aşamada a veya b'den herhangi birini yapmanız yeterlidir.

a - Daha sonra USB hata ayıklamasını açtıktan sonra telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın ve açılan ADB penceresinden sırasıyla aşağıdaki komutları verin. (Bu aşamada telefonunuzda yetki istenirse onaylayın)

Kod:
adb devices
adb reboot bootloader
fastboot devices
fastboot erase persist
fastboot flash persist persist.img
fastboot reboot

b - Telefonunuzu kapatın. Ses kısma ve Güç tuşlarına beraberce basarak açın. Telefon ekranınızda fastboot yazısını gördüğünüzde bırakın ve telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın. Açılan CMD penceresinden aşağıdaki kodları girin.

Kod:
fastboot devices
fastboot erase persist
fastboot reboot

Geçmiş olsun persist dosyasını yüklediniz. (erase komutunda hata alırsanız bir sonraki komutla devam edebilirsiniz.)

İkinci Yöntem

İkinci yol için ise img yüklemesini destekleyen bir TWRP'ye ihtiyacınız var. Eğer TWRP'niz destekliyorsa persist.img dosyasını telefonunuza kopyalayarak yükle/imaj/img yükle seçeneği altından bu dosyayı göstererek yükleyebilirsiniz. TWRP yönteminin başarısız olma nedenleri arasında en sık karşılaştığımız sıkıntı uyumsuz TWRP kullanılması. Her cihaz için farklı TWRP sürümlerinde sorun olması sebebiyle direk olarak şu TWRP sürümünü kullanın yazamıyorum ancak cihazınızla ilgili forum bölümünden uygun TWRP sürümüne ulaşabilirsiniz. Bu yöntemi kullanacaksanız bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise eski persist dosyasını silmeniz gerekli. Wipe(Temizlik)/Advenced Wipe(Gelişmiş Temizlik) seçeneği altından eski persist dosyanızı silerek yeni dosyayı yükleyebilirsiniz.
ustam yukledım eskı dosyayı sılmeyı unuttum twrp ıle cıhaz fastbootta kaldı mı kılıdın bılgılerını bılmedıgım ıcın custom rom kullanıyorum nasıl eskı halıne cevırırım

MemurBey

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emin
Cihazım
Redmi Note 8
Konular
12
Persistin ahize sesiyle bi alakası var mı? Stock rom kurmama rağmen düzelmiyor hep kısık geliyor. O mixer paths dosyası da işe yaramadı.

nazmi28

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
nazmi çınar
Cihazım
mi 9t mavi
Konular
41
Persistin ahize sesiyle bi alakası var mı? Stock rom kurmama rağmen düzelmiyor hep kısık geliyor. O mixer paths dosyası da işe yaramadı.
Olabilir...
Root eklorer ile mnt/etc/vendor içindeki persisti komple silin..sonra twrp ye girip persist.img flaş edin..yada sildikten sonra mi flash ile global rom flaş edin..
Siz ne kadar rom flaş etsenizde persist sistemde durduğuiçin rom yüklerken tekrardan yazmaz..persisti silin sonra rom attığınızda tekrar yazar..
Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Mi 9 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

nazmi28

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
nazmi çınar
Cihazım
mi 9t mavi
Konular
41
Önceden cihaz açılıp edl modda (com modunda) rom flaş edildiğinde komple sistemi tekrar kuruyordu..Artık com moda alınsa cihaz yetkili hesap olmadan sistem kurmaya izin vermiyor..
Bu yuzden persist manuel silinmesi lazım..manuel silmeseniz twrp den de üstüne yazsanız tekrar rom atsanız yazmaz..

MemurBey

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emin
Cihazım
Redmi Note 8
Konular
12
Olabilir...
Root eklorer ile mnt/etc/vendor içindeki persisti komple silin..sonra twrp ye girip persist.img flaş edin..yada sildikten sonra mi flash ile global rom flaş edin..
Siz ne kadar rom flaş etsenizde persist sistemde durduğuiçin rom yüklerken tekrardan yazmaz..persisti silin sonra rom attığınızda tekrar yazar..
Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Persist yüklenmiyor. Rom flaşladım yine persist gelmedi. Şu an persist olmadığı için mobil veri de yok ve bootloader kilitlendiği için mobil verisiz onu da açamıyorum!
Sayenizde birazdan telefoncuya gideceğim konuda emeği geçen herkese teşekkürler!!!!

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    218,4 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:

nazmi28

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
nazmi çınar
Cihazım
mi 9t mavi
Konular
41
Persist yüklenmiyor. Rom flaşladım yine persist gelmedi. Şu an persist olmadığı için mobil veri de yok ve bootloader kilitlendiği için mobil verisiz onu da açamıyorum!
Sayenizde birazdan telefoncuya gideceğim konuda emeği geçen herkese teşekkürler!!!!
O komutlar artık işe yaramıyor..siz yetkili hesabı olan birinden yardım alıp önce rom atılıp sistem açılmalı sonrada sıkıntı devam ederse dediklerimi yapın..
İmei duruyosa 70 100 tl civarı pasaportla 1 yıl uzatılma muhabbeti var internette onlara da bakabilirsin..imei gelirse bootloderi açarsın..
Daha önce açıksa unlock exe den tekrar dene belki tekrar açabilir bootloderin..

Zeulty

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Burak
Cihazım
Redmi Note 11
Meslek
Öğrenci
Konular
14
Hocam Tgz Uzantılı İndireceğimiz Link Çalışmıyor Galiba Girdiğimde Beyaz Bi Ekran Karşılıyor Beni

İlke.40

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İlke
Cihazım
Note 8 pro
Konular
16
O komutlar artık işe yaramıyor..siz yetkili hesabı olan birinden yardım alıp önce rom atılıp sistem açılm

Persist Neden Yüklenir?

Telefondaki sensörler çalışmıyorsa, çağrı esnasında telefonu kulağınıza götürdüğünüzde ekran kapanmıyorsa, Wifi/Bluetooth hata veriyorsa, kamera net fotoğraf çekmiyorsa, parmak izi okuyucusu çalışmıyorsa vb. durumlarda cihazınıza persist flashlamanız gereklidir.

Persist Dosyası Nasıl Bulunur?

Gerek forumumuzda gerekse farkl sitelerden cihazınız için persist dosyasına ulaşmanız mümkündür fakat en sağlıklı yol persist dosyasını orijinal rom içerisinden kendinizin almasıdır.

1) adresinden indireceğiniz .tgz uzantılı fastboot rom dosyasının üzerine sağ tıklayarak klasöre çıkartın.

2) Çıkarttığınız klasör içerisinde yer alan images klasöründe persist.img adında dosyayı görebilirsiniz. Bu dosya sizin cihazınıza ait persist dosyasıdır.

Persist Dosyası Nasıl Yüklenir?

Persist dosyasını yükelemek için iki adet yol bulunuyor. Her ikisi için de telefonunuzda bootloader kilidinin kaldırılmış olması gereklidir.

Birinci yol daha sağlıklı ve kesindir. Bu işlemi yaparken bootloader kilidinizi kaldırmış olduğunuz bilgisayarı kullanırsanız driver sorunlarından kaçınmış olursunuz. Eğer farklı bilgisayar kullanacaksanız Mi Flash Tool 20160401 adresinden indirebileceğiniz Mi Flash Tool aracını veya adresinden indireceğiniz Mi Unlock Tool aracını yüklemeniz halinde driverlar cihazınıza kurulacaktır.

1) Öncelikle bilgisayarınıza yükleyiniz.

2) Varsayılan kurulum konumunu değiştirmediyseniz C sürücüsü içerisinde yer alan Program Dosyaları (x86) klasörü içerisinde Minimal ADB and Fastboot klasörü oluşacaktır. Bu klasörün içerisine biraz önce bulmuş olduğumuz persist dosyasını kopyalayın.

3) cmd-here.exe dosyasına iki defa tıklayarak çalıştırın.

4) Bu aşamada a veya b'den herhangi birini yapmanız yeterlidir.

a - Daha sonra USB hata ayıklamasını açtıktan sonra telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın ve açılan ADB penceresinden sırasıyla aşağıdaki komutları verin. (Bu aşamada telefonunuzda yetki istenirse onaylayın)

Kod:
adb devices
adb reboot bootloader
fastboot devices
fastboot erase persist
fastboot reboot

b - Telefonunuzu kapatın. Ses kısma ve Güç tuşlarına beraberce basarak açın. Telefon ekranınızda fastboot yazısını gördüğünüzde bırakın ve telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın. Açılan CMD penceresinden aşağıdaki kodları girin.

Kod:
fastboot devices
fastboot erase persist
fastboot reboot

Geçmiş olsun persist dosyasını yüklediniz. (erase komutunda hata alırsanız bir sonraki komutla devam edebilirsiniz.)

İkinci Yöntem

İkinci yol için ise img yüklemesini destekleyen bir TWRP'ye ihtiyacınız var. Eğer TWRP'niz destekliyorsa persist.img dosyasını telefonunuza kopyalayarak yükle/imaj/img yükle seçeneği altından bu dosyayı göstererek yükleyebilirsiniz. TWRP yönteminin başarısız olma nedenleri arasında en sık karşılaştığımız sıkıntı uyumsuz TWRP kullanılması. Her cihaz için farklı TWRP sürümlerinde sorun olması sebebiyle direk olarak şu TWRP sürümünü kullanın yazamıyorum ancak cihazınızla ilgili forum bölümünden uygun TWRP sürümüne ulaşabilirsiniz. Bu yöntemi kullanacaksanız bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise eski persist dosyasını silmeniz gerekli. Wipe(Temizlik)/Advenced Wipe(Gelişmiş Temizlik) seçeneği altından eski persist dosyanızı silerek yeni dosyayı yükleyebilirsiniz.
hocam benim kameralar çalışmıyo bunu yapıcam ama bootloaderim kapalı kapatmaz olaydım başka yolu yok mu yada denesek olur mu

Üst Alt