Rehber Persist Nasıl Yüklenir? (Sensörler, Wifi/Bluetooth, Parmak İzi Okuyucusu vs. sorunu çözümü)

kayasmt

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
samet kaya
Cihazım
mi5s
Konular
0
İlk mesajda en altta yer alan alıntı bölümünü dikkatlice okuyun hocam.
baktım hocam şimdi. SDK ile aynı işlemi yaparken telefon açıkken mi komutları vereceğiz yoksa fastboot'a aldıktan sonra mı? bu konularda acemiyim maruz görün :)

PowerofAirx

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Burak
Cihazım
Mi 10T Lite
Meslek
Mağaza Müdürü
Konular
24
L3'e düşen widevine'ı L1'e yükseltmek için bu yöntemi kullanabilir miyiz? Örneğin Global romda ki persist dosyasını yüklersem düzelir mi?

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
baktım hocam şimdi. SDK ile aynı işlemi yaparken telefon açıkken mi komutları vereceğiz yoksa fastboot'a aldıktan sonra mı? bu konularda acemiyim maruz görün :)

Fastboot'a aldıktan sonra vereceksiniz hocam. Eğer bu tarz işlemlerde telefon hangi modda olacak diye aklınıza takılırsa koda bakın. Kod fastboot ile başlıyorsa telefon fastboot modunda, adb ile başlıyorsa açık olacaktır.

L3'e düşen widevine'ı L1'e yükseltmek için bu yöntemi kullanabilir miyiz? Örneğin Global romda ki persist dosyasını yüklersem düzelir mi?

Maalesef bu şekilde düzelmiyor hocam.

kayasmt

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
samet kaya
Cihazım
mi5s
Konular
0
Fastboot'a aldıktan sonra vereceksiniz hocam. Eğer bu tarz işlemlerde telefon hangi modda olacak diye aklınıza takılırsa koda bakın. Kod fastboot ile başlıyorsa telefon fastboot modunda, adb ile başlıyorsa açık olacaktır.
fastboot a aldıktan sonra ilk komutu verince telefon açılıyor ve cmd ekranı böyle oluyor.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    19,2 KB · Görüntüleme: 25

arruna

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cem
Cihazım
Poco X3 Pro
Meslek
Kamu
Konular
10
fastboot a aldıktan sonra ilk komutu verince telefon açılıyor ve cmd ekranı böyle oluyor.
telefonun fastboot moduna alınması gerekiyor vs driverların da kurulması lazım. pc telefonu ancak öyle görür. cihaz bekleniyor yazıyor orada.

arinalp

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mücahit
Cihazım
Redmi note 10 p
Konular
6
Dediginiz gibi aynen islemleri yaptim. Hem sdk flash tool hemde adb fastboot ile yukleme yapiyorum. Failed (remote: partition is write protected) hatası aliyorum. "bölüm yazmaya karşı korumalıdır diyor"
boatloder kilidim açık usb hata ayıklama açık. telefonumda twrp yüklü acaba ondan olabilir mi? ( sdk tool ile fastboot rebote fastboot dediğimde twrp ekranına giriyor telefon )
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Teşekkürler hocam şunu eklemeyi unutmuşum fastbootd ekranındayken PC görmeyebilir bunun için Xiaomi USB driverları yüklenmeli onunda linkini şöyle bırakıyorum.

Yalnız bu driverları yüklemek için sürücü imzası zorlaması devre dışı bırakılmalı bir kereliğine onunda yapımı şurada:

Hocam sdk tool u zipten cikardiktan sonra herhangi bir islem yapiyormuyuz yapiyorsak detay verirmisin. Youtube da sdk tool la cmd yi nasil calistiracagimiz ile ilgili bir video var. O sekilde yaptim sonuc alamadim. Siz nasil yapiyorsunuz detay verirmisiniz?

Son düzenleme:

arruna

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cem
Cihazım
Poco X3 Pro
Meslek
Kamu
Konular
10
persist.img dosyasını yükleyemeyen arkadaşlar, cihazlarına ait eng romu (mühendislik romu) bulup, miflash ile flashlasınlar. akabinde bu rom'da iken cihazlarına uygun persist dosyasını komut işlemcisi üzerinden yazdırsınlar ve sorunsuz yazacaktır. işlem bitince de normal romlarına geri dönebilirler.

arinalp

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mücahit
Cihazım
Redmi note 10 p
Konular
6
persist.img dosyasını yükleyemeyen arkadaşlar, cihazlarına ait eng romu (mühendislik romu) bulup, miflash ile flashlasınlar. akabinde bu rom'da iken cihazlarına uygun persist dosyasını komut işlemcisi üzerinden yazdırsınlar ve sorunsuz yazacaktır. işlem bitince de normal romlarına geri dönebilirler.
İs rom kurmaya kadar gidiyorsa stock çin romunu kurar persistle ugrasmam. imei silinmesin diye rom kurmuyorum. Konuyu acan arkadas gayet guzel anlatmis ama onun yontemide guncel degil. Bilende yaziyor bilmeyende kimin yontemi ise yariyor onu bulmak icin galiba telefonu kevgire cevirecegiz.

sidar1115

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
sidar
Cihazım
redmi not 8
Konular
0
Persist Neden Yüklenir?

Telefondaki sensörler çalışmıyorsa, çağrı esnasında telefonu kulağınıza götürdüğünüzde ekran kapanmıyorsa, Wifi/Bluetooth hata veriyorsa, kamera net fotoğraf çekmiyorsa, parmak izi okuyucusu çalışmıyorsa vb. durumlarda cihazınıza persist flashlamanız gereklidir.

Persist Dosyası Nasıl Bulunur?

Gerek forumumuzda gerekse farkl sitelerden cihazınız için persist dosyasına ulaşmanız mümkündür fakat en sağlıklı yol persist dosyasını orijinal rom içerisinden kendinizin almasıdır.

1) adresinden indireceğiniz .tgz uzantılı fastboot rom dosyasının üzerine sağ tıklayarak klasöre çıkartın.
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

2) Çıkarttığınız klasör içerisinde yer alan images klasöründe persist.img adında dosyayı görebilirsiniz. Bu dosya sizin cihazınıza ait persist dosyasıdır.

Persist Dosyası Nasıl Yüklenir?

Persist dosyasını yükelemek için iki adet yol bulunuyor. Her ikisi için de telefonunuzda bootloader kilidinin kaldırılmış olması gereklidir.

Birinci yol daha sağlıklı ve kesindir. Bu işlemi yaparken bootloader kilidinizi kaldırmış olduğunuz bilgisayarı kullanırsanız driver sorunlarından kaçınmış olursunuz. Eğer farklı bilgisayar kullanacaksanız Mi Flash Tool 20160401 adresinden indirebileceğiniz Mi Flash Tool aracını veya adresinden indireceğiniz Mi Unlock Tool aracını yüklemeniz halinde driverlar cihazınıza kurulacaktır.

1) Öncelikle bilgisayarınıza yükleyiniz.

2) Varsayılan kurulum konumunu değiştirmediyseniz C sürücüsü içerisinde yer alan Program Dosyaları (x86) klasörü içerisinde Minimal ADB and Fastboot klasörü oluşacaktır. Bu klasörün içerisine biraz önce bulmuş olduğumuz persist dosyasını kopyalayın.

3) cmd-here.exe dosyasına iki defa tıklayarak çalıştırın.

4) Bu aşamada a veya b'den herhangi birini yapmanız yeterlidir.

a - Daha sonra USB hata ayıklamasını açtıktan sonra telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın ve açılan ADB penceresinden sırasıyla aşağıdaki komutları verin. (Bu aşamada telefonunuzda yetki istenirse onaylayın)

Kod:
adb devices
adb reboot bootloader
fastboot devices
fastboot erase persist
fastboot flash persist persist.img
fastboot reboot

b - Telefonunuzu kapatın. Ses kısma ve Güç tuşlarına beraberce basarak açın. Telefon ekranınızda fastboot yazısını gördüğünüzde bırakın ve telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın. Açılan CMD penceresinden aşağıdaki kodları girin.

Kod:
fastboot devices
fastboot erase persist
fastboot reboot

Geçmiş olsun persist dosyasını yüklediniz. (erase komutunda hata alırsanız bir sonraki komutla devam edebilirsiniz.)

İkinci Yöntem

İkinci yol için ise img yüklemesini destekleyen bir TWRP'ye ihtiyacınız var. Eğer TWRP'niz destekliyorsa persist.img dosyasını telefonunuza kopyalayarak yükle/imaj/img yükle seçeneği altından bu dosyayı göstererek yükleyebilirsiniz. TWRP yönteminin başarısız olma nedenleri arasında en sık karşılaştığımız sıkıntı uyumsuz TWRP kullanılması. Her cihaz için farklı TWRP sürümlerinde sorun olması sebebiyle direk olarak şu TWRP sürümünü kullanın yazamıyorum ancak cihazınızla ilgili forum bölümünden uygun TWRP sürümüne ulaşabilirsiniz. Bu yöntemi kullanacaksanız bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise eski persist dosyasını silmeniz gerekli. Wipe(Temizlik)/Advenced Wipe(Gelişmiş Temizlik) seçeneği altından eski persist dosyanızı silerek yeni dosyayı yükleyebilirsiniz.
yav sen nasıl bir kıralsın

kamuran731

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
MKG
Cihazım
Redmi Note 7
Konular
13
Persist Neden Yüklenir?

Telefondaki sensörler çalışmıyorsa, çağrı esnasında telefonu kulağınıza götürdüğünüzde ekran kapanmıyorsa, Wifi/Bluetooth hata veriyorsa, kamera net fotoğraf çekmiyorsa, parmak izi okuyucusu çalışmıyorsa vb. durumlarda cihazınıza persist flashlamanız gereklidir.

Persist Dosyası Nasıl Bulunur?

Gerek forumumuzda gerekse farkl sitelerden cihazınız için persist dosyasına ulaşmanız mümkündür fakat en sağlıklı yol persist dosyasını orijinal rom içerisinden kendinizin almasıdır.

1) adresinden indireceğiniz .tgz uzantılı fastboot rom dosyasının üzerine sağ tıklayarak klasöre çıkartın.

2) Çıkarttığınız klasör içerisinde yer alan images klasöründe persist.img adında dosyayı görebilirsiniz. Bu dosya sizin cihazınıza ait persist dosyasıdır.

Persist Dosyası Nasıl Yüklenir?

Persist dosyasını yükelemek için iki adet yol bulunuyor. Her ikisi için de telefonunuzda bootloader kilidinin kaldırılmış olması gereklidir.

Birinci yol daha sağlıklı ve kesindir. Bu işlemi yaparken bootloader kilidinizi kaldırmış olduğunuz bilgisayarı kullanırsanız driver sorunlarından kaçınmış olursunuz. Eğer farklı bilgisayar kullanacaksanız Mi Flash Tool 20160401 adresinden indirebileceğiniz Mi Flash Tool aracını veya adresinden indireceğiniz Mi Unlock Tool aracını yüklemeniz halinde driverlar cihazınıza kurulacaktır.

1) Öncelikle bilgisayarınıza yükleyiniz.

2) Varsayılan kurulum konumunu değiştirmediyseniz C sürücüsü içerisinde yer alan Program Dosyaları (x86) klasörü içerisinde Minimal ADB and Fastboot klasörü oluşacaktır. Bu klasörün içerisine biraz önce bulmuş olduğumuz persist dosyasını kopyalayın.

3) cmd-here.exe dosyasına iki defa tıklayarak çalıştırın.

4) Bu aşamada a veya b'den herhangi birini yapmanız yeterlidir.

a - Daha sonra USB hata ayıklamasını açtıktan sonra telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın ve açılan ADB penceresinden sırasıyla aşağıdaki komutları verin. (Bu aşamada telefonunuzda yetki istenirse onaylayın)

Kod:
adb devices
adb reboot bootloader
fastboot devices
fastboot erase persist
fastboot reboot

b - Telefonunuzu kapatın. Ses kısma ve Güç tuşlarına beraberce basarak açın. Telefon ekranınızda fastboot yazısını gördüğünüzde bırakın ve telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın. Açılan CMD penceresinden aşağıdaki kodları girin.

Kod:
fastboot devices
fastboot erase persist
fastboot reboot

Geçmiş olsun persist dosyasını yüklediniz. (erase komutunda hata alırsanız bir sonraki komutla devam edebilirsiniz.)

İkinci Yöntem

İkinci yol için ise img yüklemesini destekleyen bir TWRP'ye ihtiyacınız var. Eğer TWRP'niz destekliyorsa persist.img dosyasını telefonunuza kopyalayarak yükle/imaj/img yükle seçeneği altından bu dosyayı göstererek yükleyebilirsiniz. TWRP yönteminin başarısız olma nedenleri arasında en sık karşılaştığımız sıkıntı uyumsuz TWRP kullanılması. Her cihaz için farklı TWRP sürümlerinde sorun olması sebebiyle direk olarak şu TWRP sürümünü kullanın yazamıyorum ancak cihazınızla ilgili forum bölümünden uygun TWRP sürümüne ulaşabilirsiniz. Bu yöntemi kullanacaksanız bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise eski persist dosyasını silmeniz gerekli. Wipe(Temizlik)/Advenced Wipe(Gelişmiş Temizlik) seçeneği altından eski persist dosyanızı silerek yeni dosyayı yükleyebilirsiniz.
cantara Hocam
Teşekkür etmek az gelir, Allah sizden razı olsun diyorum.

Sapa sağlam telefonumu tamircilerin elinde harap etmekten kurtuldum.
Presitst bölmünü kod ile silemedim. Mount ettikten sonra TWRP gelişmiş kısmından dosya yönticisi ile manuel sildikten sonra
yine TWRP den install bulonunu tıklayarak presist.img dosyasını yüklerek sorunu çözdüm.
Kod ile yapamayan arkadaşlar, bu şekilde deneyebilir

Üst Alt