Sohbet Neden sadece ramazanda pide çıkar?

devrimsel

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
mustafa
Cihazım
Realme 3 pro
Konular
0
Adana'dan bildiriyorum: Adana'nın her tarafı pide fırını :) Sadece Ramazan pidesi Ramazan'da çıkıyor. İstediğiniz türde pide bulunur yıl boyu.

TeAmo

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ali
Cihazım
Oneplus 8t
Meslek
Turkcell
Konular
90
İlk defa site yöneticisinin cevap aradığı bir konu açtığını gördüm, şaşırdım :)
Normalde insanda bir ön yargı vardır site yöneticisi herşeyi bilir hep cevap veren konular açar gibisinden :)

SmashTR

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
-
Cihazım
----
Konular
68
Ramazan pidesi limited time eventlerden olduğundan kısa süreliğine çıkıyor event bitmeden envantere fazla alırsanız bittiğinde rahat edersiniz.

jokerinabisi

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
recep
Cihazım
xiaomi mi 5s
Konular
37
Evveliyatı 15. yüzyıla kadar uzanan Ramazan pidesi adı üstünde Ramazan'a özel, Ramazan ayının vazgeçilmesi demektir. Manevi duyguların tavan yaptığı, iftar saatinde yayılan buram buram mis kokular demektir. Fırınların önlerinde uzayan kuyruklarda kimi zaman geçmişe yolculuk ve bazen de çocukluğunu aramak demektir. Oruç tutsun yada tutmasın sırf pide yiyebilmek için dört gözle Ramazan ayını beklemek demektir.
Yani Ramazan ile gelen ve Ramazan ile sona eren demektir....

Çünkü bir pidenin yapımı kolay değil, geçtiği aşamalar ise hayli meşakkatlidir. Bir kere her undan yapılamıyor ve lüzumlu unun temini de öyle her zaman mümkün değil. Kıvamı yumuşak bir hamur gerektiğinden işlenişi ve şekil alışı zor. öyle ki tezgâha yapışmasını önlemek için hamurun altına kepek kullanmak ta gerekiyor. Ayrıca şekil verildikten sonra raflarda bez üzerine dizilerek mayalanması da sağlanmalı.
Yani özetle, diğer ekmekler gibi seri şekilde üretilmesi oldukça zor. Fırıncıların sıcak ve taze yenmesi gereken Ramazan pidesini iftara yetiştirmek için geçici olarak pide ustası çalıştırdıklarını da eklersek sorduğunuz sualin cevabını da bulmuş oluruz. Tabii bu arada Ramazan pidesi fiyatının normal ekmekten neden yüksek olduğu da ortaya çıkıyor.
Parmaklarına sağlık hocam çok güzel bir yazıydı
Selametle

gokdenizcfe

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yattara
Cihazım
Xiaomi Mi 8
Meslek
Öğrenci
Konular
30
Ekmek ve Pide yemek istiyorum diyen, Vakfıkebir'e gelsin :)

ercmaster

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ercan
Cihazım
mi5s
Konular
17
Admin bence bu konuyu, millet nefsini terbiye etsin diye açmış.

Sekko

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sercan
Cihazım
Poco X3 NFC
Konular
129
Bizim patnosta hep pide çıkar ve ankara pidesi gibi değil tadı falan çok güzel ve gramajıda fazladır.

Ayrıca patnos'ta fırıncılar anlaşmış. Kaç senedir normal ekmek 50 kuruş pide 1 tl. Ama inanın ekmekleride pideleride batı illerininkinden çok daha güzel. Ve iyide kazanıyorlar. Ayrıca pide sadece ramazanda değil her zaman bulunur. Birde bayramlarda fırınlar 3 5 gün çalışmaz. Ordada tandır devreye giriyor.

Ankarada ekmek şimdi 1.25 ama fırıncı kardeş kar çok az diyor. Bazen kafam almıyor. Bu adam satar 5000 ekmek bizimki en fazla 1000 ekmek.
Hocam sizin orda kiralar ne kadar büyük şehirlerde ne kadar? Büyük şehirlerde fiş denetimleri oluyor ilçelerde okadar çok olmaz. Fiş kestiğin zaman yuzde 8yada 18 vergi veriyorsun yıl sonu da karının yani geriye kalan yuzde 82nin yada 92nin yüzde 20sini de gelir vergisi olarak veriyorsun tüm bunları hesapa katınca sizin orda 50 kuruşa büyük şehirde 1.25 yada 1.5a satmak gayet normal bunda akıl almayacak birşey yok. Giderleri sadece hamur su olarak düşünmemek lazım

tengrikutlubilge

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Kağan
Cihazım
Mi Max 2
Konular
9
Bizim özel günler de aldığımız hediyeler , bayram ve dini günler de yaptıklarımızdan farklı değil ki !? Biz alışılmış olanı yapıp mutlu oluyoruz yaptık diyoruz , rahatlıyoruz , anlamını maneviyatını düşünüyormuyuz , yaşıyormuyuz !? Pide kuyruğunda kavga eden milletiz ya , neyseeee vesselam..

Üst Alt