İnceleme Muhtelif Rom'ların özellikleri ve farklılıkları

ridvanterzi13

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Rıdvan
Cihazım
Mi5 prime
Konular
15
10 yıldır android kullanan ve yerli yabancı birçok forumu takip eden biri olarak, skorpi hocamız yerli forumlarda eşine az rastlanan bir tecrübedir. Kendisinin tavsiyesiyle çok hakim olduğum aosp romlardan vazgeçip eu betaya geçiş yaptım. Pişman olmadım :) bir kez daha teşekkürler hocam.

Skorpi

Don't Worry, Be Happy :-)
Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
283
10 yıldır android kullanan ve yerli yabancı birçok forumu takip eden biri olarak, skorpi hocamız yerli forumlarda eşine az rastlanan bir tecrübedir. Kendisinin tavsiyesiyle çok hakim olduğum aosp romlardan vazgeçip eu betaya geçiş yaptım. Pişman olmadım :) bir kez daha teşekkürler hocam.
Estağfurullah hocam, rica ederim... Asıl ben size teşekkür ederim... AOSP romlar mutlaka kullanılmalı ki, Miui nin kıymeti çok daha iyi anlaşılsın

Gesendet von meinem Schajomi mit Tapatalk

ridvanterzi13

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Rıdvan
Cihazım
Mi5 prime
Konular
15
Estağfurullah hocam, rica ederim... AOSP romlar mutlaka kullanılmalı ki, Miui nin kıymeti çok daha iyi anlaşılsın

Samsung dahil olmak üzere bir çok telefonda denedim aosp romları. O zamanki cyanogen, şimdiki lineage os olanları da denedim. Ama sadece Xiaomi de emanet gibi duruyorlar :)

Koçara

Eğitime adanmış bir ömür...
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Avni Ataver
Cihazım
Xiaomi 13 Pro
Meslek
Eğitimci
Konular
37
Samsung dahil olmak üzere bir çok telefonda denedim aosp romları. O zamanki cyanogen, şimdiki lineage os olanları da denedim. Ama sadece Xiaomi de emanet gibi duruyorlar :)
" Aosp romlar sadece Xiaomi de emanet gibi duruyorlar "
Bu yorumu tuttum doğrusu. Konunun özeti gibi...

Efsaneden Tapatalk vasıtasıyla gönderildi

Skorpi

Don't Worry, Be Happy :-)
Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
283
" Aosp romlar sadece Xiaomi de emanet gibi duruyorlar "
Bu yorumu tuttum doğrusu. Konunun özeti gibi...

Efsaneden Tapatalk vasıtasıyla gönderildi
Doğru söze, Miui Can'dır, Mi ise Canan dan başka ne denilebilinirki hocam

Singe

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cenk
Cihazım
Redmi Note 9Pro
Konular
17
4 yıldır Xiaomi cihazları kullanan ben aslında her zaman AOSP tabanlı rom kullanma taraftarıydım, son zamanlarda MIUI'a karşı biraz ilgi duymaya başladım fakat her seferinde beni ya çileden çıkarıyor ya da üzüyor.
Öncelikle beni üzen şeylerden bahsedeyim:
1. Sistemin her telefona düzgün optimize edilmemesi, gerçekten şu sıralar MIUI'ı çok seviyorum etik ve şık duruyor fakat çalışma konusunda tabiri caizse laglı
son uygulamalara girerken uygulamaların takılarak gelmesi canımı çok sıkıyor.(orada bir animasyon yok, geliştirici seçeneklerinden animasyonları 10x de yapsanız uygulamalar aşağıda bekleyip bir anda yukarı çıkıyor.)
Tam ekran hareketleri takılarak çalışıyor. (gelecek olan yeni Android 10 hareketleri ile umarım bu çözülür.)
2. Veri gizliliğimiz hiç iyi değil, ben aslında bu tarz şeylere takılmam fotoğraflarım genelde bir buluta yüklü olur ama MiuiDaemon, YouDaoEngine, MSA ve Joyose gibi servisler sürekli ama sürekli veri topluyor ve ne yaptığı bilinmiyor firma adeta bir casus gibi, bakın güvenlik uygulaması da veri topluyor ama bunların tarzında değil. Sürekli veri toplaması insanı üzüyor açıkçası çeşitli programlarla veya ADB üzerinden kaldırılabiliyor ama bunu herkes bilmiyor dolayısıyla firmanın bu şekilde düşünce tarzına sahip olması yanlış geliyor.
3. Yazılımsal olarak bilerek hata çıkardıkları gerçeği, hepimiz kabullenelim haftalık güncellemelerde beta havası vermek için en az bilerek hata çıkarıyorlar, ayrıca bence isteseler gerçekten stabil bir miui çıkarabilirler ama tabanı kırık, adeta ters bir piramit inşa edilmiş üstünde çok yük var ve aşağıyı eziyor.
4. Eskiden Xiaomi her cihazına çok değer verirdi ama şimdi o kadar cihaz çıkardı ki hepsine destek vermesi çok zor hale geldi, 2019 verilere baktığımızda tüm varyantları ile beraber tam 62 tane cihaz çıkarmış.
5. Sistem genelinde reklam koyma isteği, evet biliyorum o reklamlar kapatılabiliyor ama daha önce de dediğim gibi firmanın bu düşünce yapısına sahip olması bana çok ters geliyor kurumlara verilerimizi satmak için reklam koymak çok can sıkıcı.

Kendi cihazım redmi note 7 kernel sürümü 4.4ken redmi 7'nin kernel sürümünün 4.9 olması üzüyor.

Şimdi de hoşuma giden şeyler bahsedeyim:
1. Diğer arayüzlere göre (EMUI(göreceli), Color OS, Flyme OS, OneUI) daha hafif kalıyor tabii daha hafifleri de var.
2. Çok şık bir tasarıma sahip (bence miui 8 ve 10)
3. Genel olarak seri çalışıyor.
4. Diğer rom geliştiricilerinin eksik Blob, Lib vb. şeyleri miui'da tam.

Neden AOSP kullanmak istediğimi açıklayayım (kendi fikirlerim):
Bu tarz arayüzler android tabanlı olarak değil de işletim sistemi olmalı diye düşünüyorum.
Eğer Android kullanıyorum diyorsanız saf Android(gerçek Android) kullanmanız gereklidir.
ama Skorpi'nin de dediği gibi Xiaomi alıyorsanız MIUI için alırsınız ve o MIUI'a katlanmanız gereklidir :D
Benim Xiaomi almamın sebebi fiyatları uygun olduğu için, yoksa işim olmaz :D

Eskiden kullanıcılar ne isterse yapan Xiaomi şu anda bizi umursamıyor bile.

Son düzenleme:

Muradovs

MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Umut Furkan
Cihazım
Mi 9T
Meslek
Bar Şefi
Konular
275
4 yıldır Xiaomi cihazları kullanan ben aslında her zaman AOSP tabanlı rom kullanma taraftarıydım, son zamanlarda MIUI'a karşı biraz ilgi duymaya başladım fakat her seferinde beni ya çileden çıkarıyor ya da üzüyor.
1. Sistemin her telefona düzgün optimize edilmemesi, gerçekten şu sıralar MIUI'ı çok seviyorum etik ve şık duruyor fakat çalışma konusunda tabiri caizse laglı
son uygulamalara girerken uygulamaların takılarak gelmesi canımı çok sıkıyor.(orada bir animasyon yok, geliştirici seçeneklerinden animasyonları 10x de yapsanız uygulamalar aşağıda bekleyip bir anda yukarı çıkıyor.)
Tam ekran hareketleri takılarak çalışıyor. (gelecek olan yeni Android 10 hareketleri ile umarım bu çözülür.)
2. Veri gizliliğimiz hiç iyi değil, ben aslında bu tarz şeylere takılmam fotoğraflarım genelde bir buluta yüklü olur ama MiuiDaemon, YouDaoEngine, MSA ve Joyose gibi servisler sürekli ama sürekli veri topluyor ve naptığı bilinmiyor firma adeta bir casus gibi, bakın güvenlik uygulaması da veri topluyor ama bunların tarzında değil. Sürekli veri toplaması insanı üzüyor açıkçası çeşitli programlarla veya ADB üzerinden kaldırılabiliyor ama bunu herkes bilmiyor dolayısıyla firmanın bu şekilde düşünce tarzına sahip olması yanlış geliyor.
3. Yazılımsal olarak bilerek hata çıkardıkları gerçeği, hepimiz kabullenelim haftalık güncellemelerde beta havası vermek için en az bilerek hata çıkarıyorlar, ayrıca bence isteseler gerçekten stabil bir miui çıkarabilirler ama tabanı kırık, adeta ters bir piramit inşa edilmiş üstünde çok yük var ve aşağıyı eziyor.
4. Eskiden Xiaomi her cihazına çok değer verirdi ama şimdi o kadar cihaz çıkardı ki hepsine destek vermesi çok zor hale geldi, 2019 verilere baktığımızda tüm varyantları ile beraber tam 62 tane cihaz çıkarmış.
5. Sistem genelinde reklam koyma isteği, evet biliyorum o reklamlar kapatılabiliyor ama daha önce de dediğim gibi firmanın bu düşünce yapısına sahip olması bana çok ters geliyor kurumlara verilerimizi satmak için reklam koymak çok can sıkıcı.

Kendi cihazım redmi note 7 kernel sürümü 4.4ken redmi 7'nin kernel sürümünün 4.9 olması üzüyor.

1. Diğer arayüzlere göre (EMUI(göreceli), Color OS, Flyme OS, OneUI) daha hafif kalıyor tabii daha hafifleri de var.

Bu tarz arayüzler android tabanlı olarak değil de işletim sistemi olmalı diye düşünüyorum.
Eğer Android kullanıyorum diyorsanız saf Android(gerçek Android) kullanmanız gereklidir.
ama Skorpi'nin de dediği gibi Xiaomi alıyorsanız MIUI için alırsınız ve o MIUI'a katlanmanız gereklidir :D
Paramız olsa Pixel 4 XL alır Saf Android'in dibine vururduk zaten. ;)

Singe

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cenk
Cihazım
Redmi Note 9Pro
Konular
17

alasulumurat

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Murat
Cihazım
Mi Note 10
Konular
13
2. Veri gizliliğimiz hiç iyi değil, ben aslında bu tarz şeylere takılmam fotoğraflarım genelde bir buluta yüklü olur ama MiuiDaemon, YouDaoEngine, MSA ve Joyose gibi servisler sürekli ama sürekli veri topluyor ve ne yaptığı bilinmiyor firma adeta bir casus gibi, bakın güvenlik uygulaması da veri topluyor ama bunların tarzında değil. Sürekli veri toplaması insanı üzüyor açıkçası çeşitli programlarla veya ADB üzerinden kaldırılabiliyor ama bunu herkes bilmiyor dolayısıyla firmanın bu şekilde düşünce tarzına sahip olması yanlış geliyor.

Eskiden kullanıcılar ne isterse yapan Xiaomi şu anda bizi umursamıyor bile.
Hocam ağzınıza sağlık. Tam da böyle bir şey paylaşma arefesindeydim. 3 yıla yakın zaman oldu mi6 6gb kullanıyorum. İlk bir yıldan sonra kalan çoğu zamanı miuipro ile geçirdim. Miuipro ya o kadar alışmıştım ve hiçbir problem de yaşamıyordum. Gel gelelim her tlf gibi mi6 da eskidi güncelleme desteği kaldırıldı. Hadi dedim aynıdır xiaomi.eu ya geçtim. Menüler ve genel olarak sistem mi6 da çok kasıyor. Mirom geçtim o daha beter ikide bir hat kopuyor. Miuitr zaten daha bitmemiş yarım bir sistem gibi bir sürü problemi var.
Gel gelelim başka rom kalmadı. Aosp ye geçtim. Şuanda mi6 için bence en iyi aosp.(PixelExperience kullanuyorum)

Üst Alt