Rehber MIUI Versiyonları ve Anlamları

Mi5furkan54

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Furkan
Cihazım
Mi5
Konular
11
Yeni kullanicilar icin yararli bi calisma . On numara

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Merhaba. Ben geçen hafta sonu Mi5 aldım İzmir'den. Delta garantili ama tüm forumda baktım benim telefonumun sürümü bi acaip.MIUI Global 8.5 / Kararlı
8.5.10.0(MAACNDH) isminde bir sürüm.
Ben şimdi nasıl bir yol izlemeliyim.
İlk olarak burada tavsiye edilen yolu izledim ve bootloader kilidim firma tarafından açıldı.
Ben hangi sürümü ve nasıl yüklemeliyim acaba?
Mi5 bölümünde oldukça ayrıntılı anlatımları var.

Sent from my Mi Note 2 using Tapatalk

Tufan

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Tufan
Cihazım
Xiaomi Mi5
Konular
0
Forumdaki yetkililere teşekkür ederim. Biraz önce forumdaki yazıların rehberliğinde mi5 telefonumu global 8.1.4 sürümüne geçirdim. Ve bunu bu sitedeki paylaşım yapan arkadaşlarımızın sayesinde başardım.

mistirblack

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Yakup
Cihazım
Resmi pro 64
Konular
0
Merhabalar benim redmi pro 64 GB bir cihazim var , muiu 8 kararlı diyor ama CN global , bu fakat nerdeyse tama mi türkçe , ben yeni gelen sürümü yüklemek istiyorum bunu nasil yaparim, çünkü güncelleme yok diyor fakat miui site yeni versiyon yayinlanmis yardim

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
Merhabalar benim redmi pro 64 GB bir cihazim var , muiu 8 kararlı diyor ama CN global , bu fakat nerdeyse tama mi türkçe , ben yeni gelen sürümü yüklemek istiyorum bunu nasil yaparim, çünkü güncelleme yok diyor fakat miui site yeni versiyon yayinlanmis yardim

Hocam redmi pro için global rom yok ve cihazınızı Türkçe kullandığınız belirtmişsiniz... Yani cihazınızda fake rom yüklü, güncelleme alamazsınız elle yeni rom yüklemeniz gerekli. Redmi Pro bölümündeki sabit konulara bakabilirsiniz.

korkmazay

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Ayhan
Cihazım
mi5
Konular
2
MIUI 8.2 stable versiyon var mi5 32 gb telfonumun modeli.
Fakat fabrika ayarlarına sıfırlamak zorunda kaldım
Sonra Google Market uygulamasını kuramadım.
Kurulmuş gözüküyor hepsi var ama çalışmıyor beyaz ekran geliyor.
Bu durumla karşılaşan varmı acaba çözümü nedir. saygılarımla...

Slymngvn

MIUI özgürlüktür :)
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Guven
Cihazım
Redmi K60
Konular
35
Kaç Çeşit MIUI Rom vardır?

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

MIUI Romların temel olarak China ve Global olmak üzere iki farklı sürümü bulunmaktadır. Çin'den alınan cihazlarda China Stable versiyon , diğer ülkelerden alınan cihazlarda ise Global Stable versiyon yüklü olarak gelir.

Alpha, Beta, Developer veya Stable Rom ne demektir?

Alpha ROM neredeyse haftada iki defa güncelleme alan ve sadece China versiyon romlarda bulunan bir sürümdür. Bu sürüm her deneysel özelliği içerisinde barındırır ve hata olma olasılığı çok yüksektir. Sadece üst düzey kullanıcılar için tavsiye edilir ve sınırlı sayıda cihaz için yayınlanır. Şu an için sadece aşağıdaki listede yer alan cihazlar için kullanılabilir.
  • Xiaomi Mi 2/2S
  • Xiaomi Mi 3
  • Xiaomi Mi 4
  • Xiaomi Mi Note
  • Xiaomi Mi 5
  • Xiaomi Mi Max
Hatta kişisel tavsiyem eğer elinizde fazladan bir Xiaomi telefon varsa sadece o telefona oynamak için yükleyin aksi halde günlük kullanımda saç baş yoldurur. :)

Beta Rom veya eski adıyla Developer Romlar çoğu zaman haftalık olarak güncelleme alırlar. Pek çok yeni özelliğin daha geniş kitlelerce test edilmesi amacıyla yayınlanır ve beta romlarda yeterliliğini, işlevselliğini, kararlılığını kanıtlayan özellikler Stable Romlara dahil edilirler.

Stable (Kararlı) Rom ise genellikle ayda bir bazen daha seyrek aralıklarla güncellenir ve hatadan arındırılmış romlardır. Bu romlarda daha önce Alpha ve Beta aşamasını başarıyla geçebilen özellikler yer alır ve en kararlı sürümdür. Eğer Android bilginiz üst düzey değilse kullanmanızı tavsiye edeceğim Rom budur.

Alpha ROM > Developer ROM > Stable ROM

gibi bir sıralama yapılabilir.

Benim Cihazımda Hangi Sürüm Bulunuyor?

En kolayı Ayarlar/Telefon hakkında yolunu izleyerek MIUI versiyon yazan bölüme bakmanız olacaktır. Sadece MIUI yazıyorsa China Sürüm, MIUI Global yazıyorsa Global Sürüm kullanıyorsunuzdur. " | " işaretinden sonra ise sürümünüzün Alpha mı Beta (Developer) mı yoksa Stable (Kararlı) mı olduğunu görebilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise tema uygulamasına bakmaktır. Eğer tema uygulamasında diliniz farklı olsa da çince karakterler görüyorsanız China Rom kullanıyorsunuzdur.

Sürüm numaraları neye göre belirleniyor?

Stable versiyon formatı 8.X.X.X şeklindedir. Başta yer alan rakam "8" MIUI versiyonun MIUI 8 olduğunu ve sonra yer alan ve benim X.X.X şeklinde belirttiğim rakamlar ise MIUI versiyonunu gösterir. Bir alt satırda yer alan harflerin 4 ve 5. basamaklarında CN yazıyor ise romunuz Çin versiyon, MI yazıyor ise Global versiyondur.

Beta (Developer) Romlar ise X.X.X şeklinde 3 ayrı rakamdan oluşur. Bu rakamlardan ilki romun yayınladığı yılın son hanesini, ikincisi yayınlandığı günü üçüncüsü ise ayı verir. Yani 6.7.14 versiyona sahip bir Rom kullanıyorsanız bu Rom 14 Temmuz 2016 tarihinde yayınlanmıştır.

miuiversiyonlar-png.2556

Bu Rom versiyonları arasındaki farklar nelerdir?

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

China/Global veya Stable/Beta Romlar arasında geçişi nasıl yapabilirim?

MIUI Romlar arasında geçiş yaparken kullanabileceğiniz en güvenli yol Fastboot metodunu kullanmaktır. Qualcomm işlemcili cihazlar Mi Flash Tool Mediatek işlemcili cihazlar ise hem Mi Flash Tool hem de SP Flash Tool araçları vasıtasıyla Fastboot romları yükleyebilirler. Fastboot ROM yükleme hakkında daha fazla bilgi için S.S.S bölümüne bakabilirsiniz.

Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

Benim Xiaomi cihazım için neden Global Rom yok?

Cihazınız Çin dışında satılması için üretilmediği için Global Rom yayınlanmıyor. (Vestel bir telefon aldıktan sonra bu cihazı Swahili dilinde kullanmak istemenizle, Çin için üretilmiş bir modelde Türkçe dil istemeniz mantık olarak aynıdır.) Ancak bazı özel cihazlar için kullanıcılar yoğun talep gösterirse Global Rom da yayınlanabiliyor. Örneğin Redmi 3 sadece Çin içerisinde satılmasına rağmen oluşturulan kamuoyu aracılığyla bu cihaza da Global Rom yayınlanması sağlandı.

Şu anda resmi olarak Global Rom yayınlanan modeller şu şekilde

• Redmi 1
  • Redmi 1S
  • Redmi 2/Prime
  • Redmi 3/Prime
  • Redmi 3S/Prime
  • Redmi Note 3G
  • Redmi Note 4G
  • Redmi Note Prime
  • Redmi Note 2
  • Redmi Note 3 (Qualcomm)
  • Xiaomi Mi 3
  • Xiaomi Mi 4
  • Xiaomi Mi 4i
  • Xiaomi Mi 5
  • Xiaomi Mi Note
  • Xiaomi Mi Max
  • Xiaomi Mi Pad
Benim cihazımda bu sürümlerden farklı bir sürüm var?

Eğer ki cihazınızda burada bahsedilen Romlar dışında bir sürüm var ise kişisel güvenliğiniz tehdit altındadır. Bir an önce forumumuzda bulunan rehberlerden ve uzmanlardan yardım alarak resmi, orijinal bir Rom yüklemesi yapmanızı tavsiye ederim. Bu Romlarla güncelleme alamazsınız. Cihazınızdan alacağınız performans gözle görülür şekilde azalacaktır. Romların içerisine yerleştirilen casus yazılımlar ile kişisel bilgileriniz ele geçirilebilir, oluşabilecek hatalar sonucunda telefonunuza donanımsal ve geri dönüşü mümkün olmayan zararlar gelebilir. Özetle bu Romları kullanmak büyük risk içerir. Bu tarz romlarla gelmiş bir cihaz kullanıyorsanız lütfen forum yetkililerimize de bildirin ki sizden sonra aynı cihazı satın alacak kişiler daha güvenilir kaynaklara yönlendirilebilsinler.
merhaba çok güzel b,r açıklama olmus ellerine sağlık.bişey danısacagım peki miui pro rom nedir nasıl oluyor

Ottoman

Co-Admin
Yönetici
Co-Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ahmet
Cihazım
Mi 9T Pro