mi5s kronik kamera sorunu ve çözümü

yenicheri2011

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
omar
Cihazım
Mi 5s
Konular
15
Selamun aleykum hocam ben alalı 2 yada 3 hafta oldu bu sorunun telefonumda olup olmadığını nasıl anlarım?

Chandler Muriel Bing

I'm hopeless and awkward and desperate for love.
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Abdullah
Cihazım
Çok Değişken
Meslek
Cep Teknik
Konular
27
selduman hocam videolar ölmüş yenileme şansınız var mı acaba ?

postalcioglu

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
mi5s
Konular
1
Hepsiburada dan aldığımız telefonu Evo garantiye yolladık. Evo telefonun donanım hatasının olmadığını kamera ayarlarının yapılıp gönderileceğini söyledi. Evo bana kalırsa bu hatadan değişim talebi olmaması için donanım hatasını gizleme yoluna gidiyor. Evo garantili cihaz alacaklara duyrulur.

postalcioglu

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
mi5s
Konular
1
HB den alıp evo ya gönderdiğimiz telefon geldi. Servis formunda kamera ayarları yapıldı yazıyor. Fakat telefonda aynı sorun hala var ve odaklama yapmıyor. HB iade kabul etmiyor servis form vermediği için. Evo garanti alacaklara duyrulur.
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Ekli dosyalar

• IMG_19700526_173943.jpg
    IMG_19700526_173943.jpg
    2,8 MB · Görüntüleme: 89
  • 20170911_003255.jpg
    20170911_003255.jpg
    389,6 KB · Görüntüleme: 83

postalcioglu

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
mi5s
Konular
1
arkadaşlar telefonum birkez daha servise gitti ve EVO bu sefer telefonun kamerasını değiştirdi. tamir istemediğimi bildirmeme rağmen telefonun kamerasını değiştirmişler. Değiştirirken telefonun sol kısmında ve üst kısmında bir cm genişliğinde ezilmeler ve arka kamera çevresinde çizikler mevcut hiç kullanılmamış telefonun kasasını berbat etmişler ve okadar kötü görünüyor ki acayip can sıkıcı zımpara gibi olmuş ezik yerler.
Fakat asıl can alıcı nokta burası değil asıl nokta servis formu servis formuna kamera değiştirlidi bilgisi yerine "genel bakımları yapıldı" diye yazıp göndermişler. Bunu yazmalarının sebebi büyük ihtimal telefonun ayıplı mal statüsünden iadesini istemem sanırım yasal olarak bu yazıyla iptal ettiremem. Telefonun tamir gördüğünü zaten çocuğa sorsanız anlar. O telefonu hangi tamirci hangi akılla o şekilde gönderdi anlamış değilim resmen çöp etmişler kasa maf olmuş durumda inanılır gibi değil. Siz siz olun EVO dan uzak durun derim.

Ekli dosyalar

• 20171023_181031 (1).jpg
    20171023_181031 (1).jpg
    828,9 KB · Görüntüleme: 83
  • Screenshot_2017-10-26-14-20-50.png
    Screenshot_2017-10-26-14-20-50.png
    332,5 KB · Görüntüleme: 85
  • Screenshot_2017-10-26-14-20-37.png
    Screenshot_2017-10-26-14-20-37.png
    289,9 KB · Görüntüleme: 85
  • Screenshot_2017-10-26-14-21-06.png
    Screenshot_2017-10-26-14-21-06.png
    383,7 KB · Görüntüleme: 89
  • Screenshot_2017-10-26-14-21-21.png
    Screenshot_2017-10-26-14-21-21.png
    313,1 KB · Görüntüleme: 80
  • Screenshot_2017-10-26-14-21-39.png
    Screenshot_2017-10-26-14-21-39.png
    363,4 KB · Görüntüleme: 84
  • Screenshot_2017-10-26-14-22-08.png
    Screenshot_2017-10-26-14-22-08.png
    293,9 KB · Görüntüleme: 81

serdarakin05

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Serdar
Cihazım
Mi5s
Konular
0
Konuyu açan kardeşimden Allah razı olsun. Bende de bu sorun vardı. Kamera çıldırtıyordu resmen. Birkaç ay yapmak la yapmamak arasında gittim geldim. Delta servis 1 aya teslim ederiz denisti. Sonunda niyeti bozdum denedim simdi cok cok iyi oldu. Bir zorluğu yok sadece cesaret işi
[doublepost=1511983445,1511983248][/doublepost]Konuyu açan kardeşimden Allah razı olsun. Bende de bu sorun vardı. Kamera çıldırtıyordu resmen. Birkaç ay yapmak la yapmamak arasında gittim geldim. Delta servis 1 aya teslim ederiz denisti. Sonunda niyeti bozdum denedim simdi cok cok iyi oldu. Bir zorluğu yok sadece cesaret işi

g0thic

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
mrt
Cihazım
Nexus 5
Konular
6
Bende mi 5s kullanıyorum ve bu fotoğraf mi 5s ile çekildi bende de bu sorun var mı nasıl anlayabilirim?
Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

metinby07

Ayfon abi yaaa
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Metin
Cihazım
Mi5s Premium
Konular
33
Bende mi 5s kullanıyorum ve bu fotoğraf mi 5s ile çekildi bende de bu sorun var mı nasıl anlayabilirim?
Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Usta senin ki çiçek gibi çekmiş işte sorun yok :D Olsa idi belli yerleri bulanık olurdu kenarları falan için raad olsun :) Bende de öyle bir sorun çok şükür odaklama falan.

postalcioglu

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
mi5s
Konular
1
  1. Burda paylaşma gereği görüyorum 8.8.2017 de aldığım mi5s telefonumu 4 ay sonunda iade edebildim çok şükür.
    Şunu belirtmek istiyorum telefonu hepsiburada nın ilgi ve alakasıyla iade etmedim hatta aksine ihtarnameleri kale alıp cevap vermediler.
    Evo servise yaptığım başvuruda telefon görüşmelerinde kamera değiştirildi bilgisi verilmesine rağmen forma bakımları yapıldı bilgisinin girildiğini formun tekrar düzenlenmesini ses kayıtlarının dinlenmesini istediğimi bildirdim.
    Önce bir defa yanlışlıkla bir defa söylenmiş diye geliştirmeye çalıştılar fakat ben 3 konuşmada da aynı bilginin verildiğini konuşma tarih ve saatleriyle verince bu sefer beni Evo yönetim merkezinden Serdar T.oğlu isimli yönetici aradı neden böyle bir bilginin verildiğini anlamadıklarını dilerseniz telefonu değiştirebilecklerini söylediler ben de iade istediğimi söyledim. Serdar beyin olayı kendi takibiyle iade gerçekleşti çok şükür. Evo'ya veya Hepsiburada ya kalsa imkansız iade almayacaklardı. İade istememin nedenlerinden biri servis süresinin bir ayı bulmasıydı çok uzun süre telefonsuz kalıyorsunuz ve servis çok tutumsuz.

EMREKURBAN

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
EMRE
Cihazım
M8
Konular
4
Merhaba

mi5s özellikle Türkiye'de satılan faturalılarda olduğu söylenen bir sorun var:
arka kamera otomatik odaklama yani auto focus sorunu.

sorun çok basit bir şekilde çözülmektedir.
Faturalı alanlar cihazı değişim yapıyor Delta vs sanırım aldıkları yere versinler.

Faturasız alanlar için ise cihazın içi Tozsuz ortamda açılıp bir tık hareket ile giderilebiliyor. Nasıl olduğu videolu anlatımla aşağıdadır.

Sorun ufak bir mühendislik hatası diyebilirim.
Bu konu önemlidir çünkü başta sorun olmaması ileride olmayacağı anlamına gelmiyor. Sorun kameradan değil, kameranın hareketsiz şekilde duracak bir sabitleme yapılmaması kasa içinde şeklinde açıklayacağım bir mühendislik hatası.

Sorun 1 ay sonra da olabilir, 6 ay sonra da olabilir.
Faturalı alanlar içi ilk 6 ay içinde olduğunda istediklerini yapması gerekiyor servisin. İsteyen tamir, isteyen birebir yeni cihaz değişimi, isteyen para iadesi alma hakkına sahip ilk 180gün içinde kanunen.

6 ay ile 24 ay arasında seçim şansınız yok. bu benim dediğimi uygular servis cihazınızı size teslim eder. eli yatkın olanlar garantiyi bozmadan kendileri de yapabilirler.

Başta sorun olmaması, sonradan çıkmayacağı anlamına gelmiyor çünkü birazdan anlatacağım, mi5s kamerası kasa içinde sabit değil, sallanıyor.

Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

Arka kemera direk ama direk lcd ön camına değmekte cihazın içinde. Ön cama yapıştırılmamış ve sabit değil. anakarta giren soket ise anakartın arkasında yani cihazın arkasında fleks ile bağlı. Hali ile arka kemera fleksten dolayı ve ön yüzeye yapışık olmamasından dolayı sallantı vs olunca arkaya geriliyor ve arka metal kasa ve kamera dış lensine değmeye başlıyor.

Kameraların bir sensörü olur en altta, bir bobin içinde de lens olur ve o bobin aracılığı ile lens hareket eder ve odaklama gerçekleşir.

Odaklama gerçekleşmemesinin nedeni kameranın arkaya kamera filmi tarafından çekilmesi.

Gerekenler:
t4 6 köşeli tornavida,
ince plastik spatulalar
tozsuz ortam
çift taraflı bant 6x6mm kadar.
elektronikçi eldiveni, pudrasız ameliyat eldiveni
çıplak ayak toprakta bir yürüyüp asansör, yürüyen merdiven, buzdolabı, mikrodalga fırın ve bilumum elektrikli alet kullanmadan işleme başlamak.
Yünlü kazan, pamuk, balon, plastik tarak vs gibi şeylerle de vücudunuzu statik elektrik yüklemeyin.

Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

videoyu yeni bir penrecede açınız.

1) usb soket yanındaki iki vida sökülüyor, videoda 1:00

2) sim yuvası çıkarılıyor. 1:17

İşlemleri TOZSUZ ORTAMDA devam edin.

3) ince plastik spatulalarla arka metal kasa ayrılıyor. Bu işlem oldukça risklidir, kasayı yamultmanız, ekranı kırmanız sizin sorumluluğunuzdadır. Beni suçlayamazsınız. 1:35 ancak videodaki kadar kolay değil. 2:10'da arka metal kasayı ters koyun. videodaki gibi değil. metal kasanın iç kısmı masaya baksın, toz girmesin.

4) Arka kasa açıldığında kamera malum sol üstte. Asla cam lense dokunmayın kamera kaliteniz bozulmasın.

5) 2:27'de mi5 ile mi5s arasında farklar ve vidalar var. hiçbir vidayı sökmüyoruz. gerek yok. Vida sökmek demek garanti dışı kalması demek. Eğer cihazın içinde parmak izi bıraktıysanız da garanti dışı kalmış demektir. bu nedenle plastik ama statik elektrik yapmayacak eldiven kullanın. PUDRASIZ.

6) Videonun geri kalanı bizi ilgilendirmiyor. Sadece 4:35'e gelin. arka vidaları açtığında ve soketini söktüğünde arka kamera nasıl da kolayca ele geldiğini görün ama siz vida açmadan, soketini anakarttan çıkarmadan kaldıracaksınız ana kamera lensini, ön kameranın üstüne doğru.

Soldan sağa kaldıracaksınız o kadar.

7) 6x6 7x7mm kadar kesilmiş çift taraflı bandı kameranın altında yapıştırmak. Bakır folyonun altında, yani kemeranın ön cama değen kısmına yapıştırın. kamerayı yerine yerleştirin lense değmeden köşelerden iyice kamerayı yerine sabitleyin yapıştırın. kullancığınız çift taraflı bant mümkün olan en ince bant olmalı. kırtasiyeden alabilirsiniz.

başka değişle:
ince bir cımbız ile kamerayı bir araba kaputu gibi kaldırın, altına 6x6 çift taraflı bandı yapıştırın ve kamerayı yerine oturtun.

8) metal kasadaki dış kamera safir lensi çizmeden toz etmeden metal kasaya iyice bastırın. o da kamera ana mekanizmasını sıkıştırmış olabilir.

ASLA VİDALARI SÖKMEYİN. GEREK YOK. özellikle turuncu void ile kapalı tornavidaları kurcalamayın. Cihazınız garanti dışı kalır.

cihazı tozsuz ortamda deneyin kamera nasıl diye.

kasayı kapatın
vidaları takın.
USTA VİDEOLAR SİLİNMİŞ YARDIMCI OLABİLİR MİSİN!

Üst Alt