mi5s kronik kamera sorunu ve çözümü

Lamineure

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Ali
Cihazım
Xiaomi mi 5s
Konular
4
Hi kaç kişiye sordum onlarda da öyleymiş acaba bu teknik özellik mi dir bilemiyorum öyleyse de saçma ayrıca.

selduman

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Koray
Cihazım
Mi Mix 256gb
Konular
17
Hi kaç kişiye sordum onlarda da öyleymiş acaba bu teknik özellik mi dir bilemiyorum öyleyse de saçma ayrıca.
yazılım, attığınzı rom ile ilgili bir sorun olabilir.

şu anda ilk çıkan ve hali hazırda tek olan global resmi romda video kaydında 4k yapıp, kamera programını kapatıp açınca fhd dönüşü olmadı bende.

Lamineure

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Ali
Cihazım
Xiaomi mi 5s
Konular
4
Aynı romdan bahsediyoruz sanıyorum. Bi kaç kişi aynı durumdan şikayetçi forumda.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2017-01-26-21-51-52-661_com.android.updater.png
    Screenshot_2017-01-26-21-51-52-661_com.android.updater.png
    392,9 KB · Görüntüleme: 123
Son düzenleme:

kpln1406

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Ali Kaplan
Konular
1
merhabalar ben de yeni aldım telefonu ama aynı kamera problemi mevcut. sizin yöntemi kullanacaktım ama videolar kullanılamıyor diyor. yeni bir link verme şansınız var mı?

Opsladio

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Mehmet
Cihazım
Mi5s
Konular
0
Merhaba

mi5s özellikle Türkiye'de satılan faturalılarda olduğu söylenen bir sorun var:
arka kamera otomatik odaklama yani auto focus sorunu.

sorun çok basit bir şekilde çözülmektedir.
Faturalı alanlar cihazı değişim yapıyor Delta vs sanırım aldıkları yere versinler.

Faturasız alanlar için ise cihazın içi Tozsuz ortamda açılıp bir tık hareket ile giderilebiliyor. Nasıl olduğu videolu anlatımla aşağıdadır.

Sorun ufak bir mühendislik hatası diyebilirim.
Bu konu önemlidir çünkü başta sorun olmaması ileride olmayacağı anlamına gelmiyor. Sorun kameradan değil, kameranın hareketsiz şekilde duracak bir sabitleme yapılmaması kasa içinde şeklinde açıklayacağım bir mühendislik hatası.

Sorun 1 ay sonra da olabilir, 6 ay sonra da olabilir.
Faturalı alanlar içi ilk 6 ay içinde olduğunda istediklerini yapması gerekiyor servisin. İsteyen tamir, isteyen birebir yeni cihaz değişimi, isteyen para iadesi alma hakkına sahip ilk 180gün içinde kanunen.

6 ay ile 24 ay arasında seçim şansınız yok. bu benim dediğimi uygular servis cihazınızı size teslim eder. eli yatkın olanlar garantiyi bozmadan kendileri de yapabilirler.

Başta sorun olmaması, sonradan çıkmayacağı anlamına gelmiyor çünkü birazdan anlatacağım, mi5s kamerası kasa içinde sabit değil, sallanıyor.

Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

Arka kemera direk ama direk lcd ön camına değmekte cihazın içinde. Ön cama yapıştırılmamış ve sabit değil. anakarta giren soket ise anakartın arkasında yani cihazın arkasında fleks ile bağlı. Hali ile arka kemera fleksten dolayı ve ön yüzeye yapışık olmamasından dolayı sallantı vs olunca arkaya geriliyor ve arka metal kasa ve kamera dış lensine değmeye başlıyor.

Kameraların bir sensörü olur en altta, bir bobin içinde de lens olur ve o bobin aracılığı ile lens hareket eder ve odaklama gerçekleşir.

Odaklama gerçekleşmemesinin nedeni kameranın arkaya kamera filmi tarafından çekilmesi.

Gerekenler:
t4 6 köşeli tornavida,
ince plastik spatulalar
tozsuz ortam
çift taraflı bant 6x6mm kadar.
elektronikçi eldiveni, pudrasız ameliyat eldiveni
çıplak ayak toprakta bir yürüyüp asansör, yürüyen merdiven, buzdolabı, mikrodalga fırın ve bilumum elektrikli alet kullanmadan işleme başlamak.
Yünlü kazan, pamuk, balon, plastik tarak vs gibi şeylerle de vücudunuzu statik elektrik yüklemeyin.

Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

videoyu yeni bir penrecede açınız.

1) usb soket yanındaki iki vida sökülüyor, videoda 1:00

2) sim yuvası çıkarılıyor. 1:17

İşlemleri TOZSUZ ORTAMDA devam edin.

3) ince plastik spatulalarla arka metal kasa ayrılıyor. Bu işlem oldukça risklidir, kasayı yamultmanız, ekranı kırmanız sizin sorumluluğunuzdadır. Beni suçlayamazsınız. 1:35 ancak videodaki kadar kolay değil. 2:10'da arka metal kasayı ters koyun. videodaki gibi değil. metal kasanın iç kısmı masaya baksın, toz girmesin.

4) Arka kasa açıldığında kamera malum sol üstte. Asla cam lense dokunmayın kamera kaliteniz bozulmasın.

5) 2:27'de mi5 ile mi5s arasında farklar ve vidalar var. hiçbir vidayı sökmüyoruz. gerek yok. Vida sökmek demek garanti dışı kalması demek. Eğer cihazın içinde parmak izi bıraktıysanız da garanti dışı kalmış demektir. bu nedenle plastik ama statik elektrik yapmayacak eldiven kullanın. PUDRASIZ.

6) Videonun geri kalanı bizi ilgilendirmiyor. Sadece 4:35'e gelin. arka vidaları açtığında ve soketini söktüğünde arka kamera nasıl da kolayca ele geldiğini görün ama siz vida açmadan, soketini anakarttan çıkarmadan kaldıracaksınız ana kamera lensini, ön kameranın üstüne doğru.

Soldan sağa kaldıracaksınız o kadar.

7) 6x6 7x7mm kadar kesilmiş çift taraflı bandı kameranın altında yapıştırmak. Bakır folyonun altında, yani kemeranın ön cama değen kısmına yapıştırın. kamerayı yerine yerleştirin lense değmeden köşelerden iyice kamerayı yerine sabitleyin yapıştırın. kullancığınız çift taraflı bant mümkün olan en ince bant olmalı. kırtasiyeden alabilirsiniz.

başka değişle:
ince bir cımbız ile kamerayı bir araba kaputu gibi kaldırın, altına 6x6 çift taraflı bandı yapıştırın ve kamerayı yerine oturtun.

8) metal kasadaki dış kamera safir lensi çizmeden toz etmeden metal kasaya iyice bastırın. o da kamera ana mekanizmasını sıkıştırmış olabilir.

ASLA VİDALARI SÖKMEYİN. GEREK YOK. özellikle turuncu void ile kapalı tornavidaları kurcalamayın. Cihazınız garanti dışı kalır.

cihazı tozsuz ortamda deneyin kamera nasıl diye.

kasayı kapatın
vidaları takın.
Bu işlem gerçekten işe yarıyor mu

selduman

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Koray
Cihazım
Mi Mix 256gb
Konular
17
bazılarında evet.

djakons

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İslam
Cihazım
mi5s 4/32
Konular
4
Video linkleri çalışmıyor yenilme şansınız varmı

selduman

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Koray
Cihazım
Mi Mix 256gb
Konular
17
videoları youtube'dan aldım.

mi5s disassembly olarak aratınız.

Elime içi açılmalık mi5s geçerse vide kendim çekerim.

djakons

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İslam
Cihazım
mi5s 4/32
Konular
4
Tamam saolun

Av.burak

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Burak
Cihazım
Mı 5s
Konular
4
Arkadaşlar bugün bu konuyu okurken benim cihazımda da(mi5s 32/4 gold- hepsiburada) bu sorunun olduğunu fark ettim. Ayrıca başka bir yerde, telefonu sallayarak lensin yerine oturduğunu hatta bu sırada lensin hareket ederken ses çıkardığını okudum. Ben de bu şekilde telefonu sallayarak kamerayı yeniden denedim ve ciddi bir fark görmedim. Daha sonra fotoğraf ve video modlarının ikisinde de anormallik olduğunu fark ettim. Sorun şu ki: fotoğraf ve video sanki balıkgözü modunda çalışıyor gibi. Sorunu tam anlatabildim mi bilemiyorum ancak sorun konuşuldukca daha da anlaşılır hale geleceğini düşünüyorum. Arkadaşlar değerli yorumlarınızı bekliyorum..

Üst Alt