mi5s kronik kamera sorunu ve çözümü

selduman

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Koray
Cihazım
Mi Mix 256gb
Konular
17
Merhaba

mi5s özellikle Türkiye'de satılan faturalılarda olduğu söylenen bir sorun var:
arka kamera otomatik odaklama yani auto focus sorunu.

sorun çok basit bir şekilde çözülmektedir.
Faturalı alanlar cihazı değişim yapıyor Delta vs sanırım aldıkları yere versinler.

Faturasız alanlar için ise cihazın içi Tozsuz ortamda açılıp bir tık hareket ile giderilebiliyor. Nasıl olduğu videolu anlatımla aşağıdadır.

Sorun ufak bir mühendislik hatası diyebilirim.
Bu konu önemlidir çünkü başta sorun olmaması ileride olmayacağı anlamına gelmiyor. Sorun kameradan değil, kameranın hareketsiz şekilde duracak bir sabitleme yapılmaması kasa içinde şeklinde açıklayacağım bir mühendislik hatası.

Sorun 1 ay sonra da olabilir, 6 ay sonra da olabilir.
Faturalı alanlar içi ilk 6 ay içinde olduğunda istediklerini yapması gerekiyor servisin. İsteyen tamir, isteyen birebir yeni cihaz değişimi, isteyen para iadesi alma hakkına sahip ilk 180gün içinde kanunen.

6 ay ile 24 ay arasında seçim şansınız yok. bu benim dediğimi uygular servis cihazınızı size teslim eder. eli yatkın olanlar garantiyi bozmadan kendileri de yapabilirler.

Başta sorun olmaması, sonradan çıkmayacağı anlamına gelmiyor çünkü birazdan anlatacağım, mi5s kamerası kasa içinde sabit değil, sallanıyor.

Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

Arka kemera direk ama direk lcd ön camına değmekte cihazın içinde. Ön cama yapıştırılmamış ve sabit değil. anakarta giren soket ise anakartın arkasında yani cihazın arkasında fleks ile bağlı. Hali ile arka kemera fleksten dolayı ve ön yüzeye yapışık olmamasından dolayı sallantı vs olunca arkaya geriliyor ve arka metal kasa ve kamera dış lensine değmeye başlıyor.

Kameraların bir sensörü olur en altta, bir bobin içinde de lens olur ve o bobin aracılığı ile lens hareket eder ve odaklama gerçekleşir.

Odaklama gerçekleşmemesinin nedeni kameranın arkaya kamera filmi tarafından çekilmesi.

Gerekenler:
t4 6 köşeli tornavida,
ince plastik spatulalar
tozsuz ortam
çift taraflı bant 6x6mm kadar.
elektronikçi eldiveni, pudrasız ameliyat eldiveni
çıplak ayak toprakta bir yürüyüp asansör, yürüyen merdiven, buzdolabı, mikrodalga fırın ve bilumum elektrikli alet kullanmadan işleme başlamak.
Yünlü kazan, pamuk, balon, plastik tarak vs gibi şeylerle de vücudunuzu statik elektrik yüklemeyin.

Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

videoyu yeni bir penrecede açınız.

1) usb soket yanındaki iki vida sökülüyor, videoda 1:00

2) sim yuvası çıkarılıyor. 1:17

İşlemleri TOZSUZ ORTAMDA devam edin.

3) ince plastik spatulalarla arka metal kasa ayrılıyor. Bu işlem oldukça risklidir, kasayı yamultmanız, ekranı kırmanız sizin sorumluluğunuzdadır. Beni suçlayamazsınız. 1:35 ancak videodaki kadar kolay değil. 2:10'da arka metal kasayı ters koyun. videodaki gibi değil. metal kasanın iç kısmı masaya baksın, toz girmesin.

4) Arka kasa açıldığında kamera malum sol üstte. Asla cam lense dokunmayın kamera kaliteniz bozulmasın.

5) 2:27'de mi5 ile mi5s arasında farklar ve vidalar var. hiçbir vidayı sökmüyoruz. gerek yok. Vida sökmek demek garanti dışı kalması demek. Eğer cihazın içinde parmak izi bıraktıysanız da garanti dışı kalmış demektir. bu nedenle plastik ama statik elektrik yapmayacak eldiven kullanın. PUDRASIZ.

6) Videonun geri kalanı bizi ilgilendirmiyor. Sadece 4:35'e gelin. arka vidaları açtığında ve soketini söktüğünde arka kamera nasıl da kolayca ele geldiğini görün ama siz vida açmadan, soketini anakarttan çıkarmadan kaldıracaksınız ana kamera lensini, ön kameranın üstüne doğru.

Soldan sağa kaldıracaksınız o kadar.

7) 6x6 7x7mm kadar kesilmiş çift taraflı bandı kameranın altında yapıştırmak. Bakır folyonun altında, yani kemeranın ön cama değen kısmına yapıştırın. kamerayı yerine yerleştirin lense değmeden köşelerden iyice kamerayı yerine sabitleyin yapıştırın. kullancığınız çift taraflı bant mümkün olan en ince bant olmalı. kırtasiyeden alabilirsiniz.

başka değişle:
ince bir cımbız ile kamerayı bir araba kaputu gibi kaldırın, altına 6x6 çift taraflı bandı yapıştırın ve kamerayı yerine oturtun.

8) metal kasadaki dış kamera safir lensi çizmeden toz etmeden metal kasaya iyice bastırın. o da kamera ana mekanizmasını sıkıştırmış olabilir.

ASLA VİDALARI SÖKMEYİN. GEREK YOK. özellikle turuncu void ile kapalı tornavidaları kurcalamayın. Cihazınız garanti dışı kalır.

cihazı tozsuz ortamda deneyin kamera nasıl diye.

kasayı kapatın
vidaları takın.

Son düzenleme:

tolgaselim

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
MEVLÜT
Cihazım
Mi 10T
Konular
5
kardesim allah razi olsun senden dediklerini harfiyen yaptim kamera arkasina cift tarafli yapiskan koydum o bulanikliktan eser kalmadi cam cam acar acmaz kamerayi iyiki varsiniz yoksa cin e geri gonder ugras babam ugras tekrar sagolun...Yapacak arkadaslar varsa herhangi bi zorlugu yok 10 dk nizi almiyor iyi forumlar cumleten......

selduman

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Koray
Cihazım
Mi Mix 256gb
Konular
17
konuyu vidao da ekleyerek düzenliyorum. İşe yaradığını söyleyenler var. ne güzel.

Video ile maddeleri süre bazlı düzenliyorum videoyu.

Bu konu önemlidir çünkü başta sorun olmaması ileride olmayacağı anlamına gelmiyor. Sorun kameradan değil, kameranın sabitlenmemesi mühendislik hatası.

Lamineure

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Ali
Cihazım
Xiaomi mi 5s
Konular
4
Arkadaşlar mi5s 'imin kamera ayarını Full Hd' den 4K'ya alıyorum ama tekrar Full Hd'ye dönüyor ne yaptıysam duzeltemedim. Lütfen anlayan biri yardımcı olsun çıldıracağım! Sebebi nedir bunun..?

Canqiri

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Can
Cihazım
Honor 7
Konular
2
Bu tam olarak nasıl bir sorun? Bu sorun olunca fotoğraflar bulanık mı çıkıyor?

Lamineure

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Ali
Cihazım
Xiaomi mi 5s
Konular
4
Bulanikliktan ziyade 4Kya alıyorum videoya girip 4K kayıt alıyorum çıkıyorum hopp Full Hd ye dönmüş. Ya da hiç video açmadan da ne oluyorsa kısa bir süre sonra yine aynı sey. Allah için biri sebebini açıklasın bunun bana sormadigim forum kalmadı !

selduman

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Koray
Cihazım
Mi Mix 256gb
Konular
17
Bazı mi5s'lerde kamera hiçbir şekilde odaklama yapmıyor,

temel olarak 3 bölümden oluşur,

altta bir sensör vardır. Duvar yani. gelen ışığı sayısala dönüştürür.
Bobin vardır. Lens içindedir. optik lens. bobin hareket ederek odaklamayı yaptırır.

sorun donanımsal 1) Bobin ya bozuk ya da lens hareket edemiyor, sıkışıyor silindirde (silindir dişi olan, piston erkek olan yani lens erkek olan)
Sorun mühendislik hatası 2) Ya da kamera kasa içinde sallandığı için lens takılıyor. Çözümü yukarıda.

Mi5s'lerde az bir kısmında var bu sorun.

Lamineure

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Ali
Cihazım
Xiaomi mi 5s
Konular
4
Şöyle ki bendeki olay videoda ilk kaydı 4K alıyorum gayet de başarılı sonrasında full Hd oluyor ayar. Ben söküp o riske giremem sanıyorum 4K ile bunun bir ilgisi var mı onu da bilemedim ama anlatımın çok başarılı insanın şeytana uyup söküp yapasi gelmiyor değil !

selduman

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Koray
Cihazım
Mi Mix 256gb
Konular
17
4k dan fhd ye geçiş donanımsal bir sorun değil gibi görünüyor. Sökme ile aşacağınız bir durum yok ortada.

Üst Alt