Rehber Mİ5 TWRP ve Root Yöntemi [ Android Nougat ]

pyross

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
özgür
Cihazım
Mİ5
Konular
17
Bi kac gun once guncelleme gelmis (7.2.9) twrp den yukliyim dedim sikinti cikartti sorun da ilk yayinlandiginda yukleme yapmaya caliatigim esnada verdigi hatayi verdi (resim) saninirim bundan sonraki guncellemeler twrp den yukliyemiycez... Neyse saglik olsun..

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

happythin19

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Mutlu
Cihazım
Mi5
Konular
1
hocam recovery flashladıktan sonra twrp açılışta şifre soruyor

happythin19

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Mutlu
Cihazım
Mi5
Konular
1
ben TWRP flasladıktan sonra SuperSU'yu adb sideload ile yaptım hiç sıkıntı olmadı tavsiye ederim hem sıfırlamaya gerek kalmıyor

Themunay

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ahmet
Cihazım
Xiaomi mi5
Meslek
Öğrenci
Konular
18
ben TWRP flasladıktan sonra SuperSU'yu adb sideload ile yaptım hiç sıkıntı olmadı tavsiye ederim hem sıfırlamaya gerek kalmıyor
Hocam adb üzerinden nasıl yapıyoruz onu anlatabilir misiniz acaba?

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sw33tking

Offical Developer
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ömer Faruk K
Cihazım
Redmi 6 Pro
Meslek
Technician
Konular
90
hocam recovery flashladıktan sonra twrp açılışta şifre soruyor

https://forum.miuiturkiye.net/konu/...orunu-cozumu-wipe-ve-custom-rom-yukleme.5616/

Şifre Sorunu:
  • Cihazımız TWRP Recovery ile açıldığında, yeni cihazlarda bir şifre durumu ortaya çıkıyor. Bunun esprisi şu: Telefon şifreli bir koruma ile dosyaları güvenceye alıyor. Ancak bu şifre bilinmediği için TWRP, cihaz belleğini 0MB olarak görüyor. Aslında göremiyor demek daha doğru sanki.
    Birazdan nasıl çözeceğimizi göreceğiz. Şimdi önce şifreli olunca nelerle karşılaşacağız bir göz atalım.
  • Eğer istersek başlangıç ekranında Türkçe dilini seçebiliriz. Sonrasında İptal butonuna basarak ana menüye ulaşalım.
  • TWRP'de yaptığımız işlemlerin başında Wipe (Temizle) işlemleri gelmektedir. Özellikle rom yükleme öncesinde mutlaka yapılması tavsiye edilmektedir. Tabi yedeklerinizi aldığınızı varsayıyoruz.
  • Telefon şifreli koruma altında olduğu için TWRP dosyalara ulaşamıyor ve wipe işlemlerini de yapamıyor.
  • Ana menüye dönüp Yükle (Install) menüsüne girdiğimizde, sdcard'ta yani telefonun dahili belleğinde hiçbir dosya olmadığını görüyoruz. Depolama seç bölümünde ise dahili belleğin 0MB olduğunu görüyoruz. Halbuki benim cihaz 64GB beleğe sahip.
  • Şimdi ana menüye dönüp bu işin hal çaresine bakalım. Wipe (Temizle) menüsüne girip Format Data (Veriyi temizle) butonuna basarak cihazı fabrika ayarlarına alıyoruz.
  • Böylece şifreleme de ortadan kalkmış oluyor. Bunun tek kötü yanı telefondaki herşeyin sıfırlanması (dahili bellekteki herşey, resim, müzik, ses, belgeler, indirilenler v.s. dahil).
  • Wipe işlemi sonrası geri geri ana menüye çıkarak Reboot menüsüne girip oradan Recovery'yi seçerek Recovery'yi yeniden boot ediyoruz.
  • TWRP Recovery görüldüğü gibi, açılışta artık şifre falan sormuyor.
  • Depolama bölümüne baktığımızda cihaz belleğini normal olarak görüyor olmamız gerekiyor (64GB'lık Mi5'te kullanıcıya yaklaşık 54GB alan veriliyor).

dryusufozdemir

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Yusuf
Cihazım
Xiaomi Mi5
Konular
1
Arkadaşlar ben de bir süredir Nougat'lı global developer versiyonlara TWRP + Root yükleme işiyle uğraşıyorum. Bu noktada TWRP ve SuperSU'nun eski sürümleri sorun çıkartabiliyor (ya bootloop oluyor ya da Mi logosunda takılı kalıyor). Ben aşağıdaki sürümler ile sorunsuzca ve wipe işlemi yapmadan Root'lamayı başardım, siz de deneyebilirsiniz:

TWRP 3.0.3.0 (unofficial developer version):

SuperSU 2.79 SR3 (beta version):

Önemli Not: Konu başlığında anlatılan "ADB fastboot" yöntemi ile TWRP yükledikten sonra cihaz yeniden başladığı ilk anda Power + Volume Up'a basarak hemen recovery mod'a sokun ve TWRP'yi açın, yoksa cihaz otomatik kendi recovery programına dönebiliyor. TWRP açıldıktan sonra da SuperSU zip dosyasını install edin, ardından cihazı reboot'layın.

Ben bu yöntemle hiçbir wipe işlemi yapmadan ve data kaybı yaşamadan root yapmayı başardım. Cihaz Mi5 Pro (64gb) ve MIUI sürümü ise Global Developer 7.2.24 yani son sürüm.

TAVSİYE: Root, recovery vb. her türlü geliştirici işleminden önce rehber, mesaj, whatsapp, galeri, dosya vb yedeklerinizi mutlaka alın. En uzman kişi bile bir aşamada dalgınlıkla hata yapabilir ve verilerini kaybedebilir. Sorumluluk size aittir.

erenqwerty

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Eren
Cihazım
Mi 5 64 gb
Konular
1
sadece root yapmak istiyorum , king root 6.0 da işe yaramamıştı bunda hiç yaramaz sanmıyorum. kolay bi yöntem yok mu :)

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
sadece root yapmak istiyorum , king root 6.0 da işe yaramamıştı bunda hiç yaramaz sanmıyorum. kolay bi yöntem yok mu :)
Zcx TWRP'yi yükleyin. Kendi içinde root ta var. Oradan aktif ederseniz root ta yapmış olursunuz. Mevcut romunuz Marshmallow ise 6 olanı, Nougat ise 7 olanı yüklemelisiniz.

Sent from my Mi Note 2 using Tapatalk

gurkanse

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
gürkan
Cihazım
mi 5
Konular
94