Rehber Mi A1 Stock Rom'a Rootsuz Google Camera Yükleme Rehberi

rivermental

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Okan
Cihazım
Mi A1
Konular
13
Android sürümünüz nedir hocam?
Ve bootloader kilidini açtınız mı?
android 8.1.0 dün 9 dan 8 e geçtim sorunsuz , boot kilidi açık işlemi baştan yaptığımda Booting twrp yazan kısımda şu anda Rebooting yazıyor telefon açık herhangi bir işlem yok sabit bu şekilde bekliyor rebooting yazısı, izimleri her zaman yaptım tuş kilidi hep açık , anlatılan herşey eksiksiz.

yarenersonmez

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yaren
Cihazım
Xiaomi Mi A1
Konular
23
android 8.1.0 dün 9 dan 8 e geçtim sorunsuz , boot kilidi açık işlemi baştan yaptığımda Booting twrp yazan kısımda şu anda Rebooting yazıyor telefon açık herhangi bir işlem yok sabit bu şekilde bekliyor rebooting yazısı, izimleri her zaman yaptım tuş kilidi hep açık , anlatılan herşey eksiksiz.
Bana özel mesaj yoluyla teamviewer bilgilerinizi gönderin, yardımcı olmaya çalışayım hocam

rivermental

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Okan
Cihazım
Mi A1
Konular
13
edit: kişisel bilgileri forumda paylaşmak yasaktır

Moderatör tarafında düzenlendi:

rivermental

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Okan
Cihazım
Mi A1
Konular
13
teşekkür ediyorum hocam gcam ile kamera gerçekten çok fark etti özellikle fotoyu yakınlaştırınca çok ince ayrıntılar berrak bir şekilde çıkıyor.clap~~
birkaç sorum var yardımlarınızla gcam ı yükledim şu anda android sürümüm 8.0 .
1-oem kilidini kapatıp 8.1 e geçsem gcam güncellemesi geldiğinde apk dosyasını telefona indirip kurabilirmiyim yoksa 8.1de gcam hata verir mi ?:?
2-telefonda oem kilidi kapalı ve gcam yüklü olduğunda garantide bir problem olur mu garantiye göndereceğimde kaldırmalı mıyım ?stop~~ wasntme~~
3- 8.0 mı 8.1 mi tavsiye edersiniz hangisi daha stabil çalışır , 8.0 eksi yönü bazı yazıları ingilizce olması.moustache~~

yarenersonmez

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yaren
Cihazım
Xiaomi Mi A1
Konular
23
1-oem kilidini kapatıp 8.1 e geçsem gcam güncellemesi geldiğinde apk dosyasını telefona indirip kurabilirmiyim yoksa 8.1de gcam hata verir mi ?:?
Güncellemelerden sonra direk apk ile kurulum yapabilirsiniz ya da yüklü olan sürümü kaldırıp başka bir apk kullanabilirsiniz
2-telefonda oem kilidi kapalı ve gcam yüklü olduğunda garantide bir problem olur mu garantiye göndereceğimde kaldırmalı mıyım ?stop~~ wasntme~~
Tekrar 8.0 flaşlayın, Gcam yükleme yazılımını çalıştırıp "disable hal3, eis" butonu ile aynı şekilde gcam yüklemesini kaldırabilirsiniz
3- 8.0 mı 8.1 mi tavsiye edersiniz hangisi daha stabil çalışır , 8.0 eksi yönü bazı yazıları ingilizce olması.moustache~~
8.1 sürümü 8.0a göre daha stabil çalışır 8.1 tavsiye ederim

MaRZoCHi

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Mehmet
Cihazım
Mi A1
Meslek
Developer
Konular
0
Verdiğiniz APK indirdim on kamera ile fotoğraf cektigimde resim yeşil oluyor sizde de aynı sorun varmı ?
Evet maalesef, 6.sürümlerinden birkaç tane denedim hepsi aynı. 5'i kullanıyorum şimdilik. Yalnız 5'te de odaklama problemi var.

Egowest

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Kubilay
Cihazım
GM Discovery
Konular
2
9 dan 8.0 döndüm. Gcam yükledim çalışıyor. Daha sonra 8.1 update yaptım daha sonra cihazı sıfırladım ama 8.0 da çalışan gcam 8.1 de fabrika ayarlarına döndükten sonra çalışmıyor ? Neden acaba ? Daha önceden sıfırlama yapınca gcam gitmiyordu.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Şimdi 8.0 yeniden flashladım. tool yardımıyla gcam kurmaya çalışıyorum ama unlocking bootloader kısmında kalıyor sonra finalized diyor. Yükleme çalışırken de aynısını oluyor. Yardımınızı bekliyorum

Bekleme kısmını hallettim şuan çalışıyor ancak hala 8.1 e geçtikten sonra fabrika ayarlarına dönünce neden çalışmadı gcam anlamadım.

Son düzenleme:

EmirhanK.

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Emirhan
Cihazım
Xiaomi Mi A1
Konular
8
Merhaba arkadaşlar. Forumda gördüğüm kadarıyla Mi A1 kullanıcılarının bir kısmı forumda verilen Google Camera yükleme rehberi ile Gcam yüklemek istemiş ancak bu konuda başarısız olmuş. Bu yüzden bu rehberi hazırlama gereği duydum ve biraz da detaylı bir anlatım hazırladım. Umarım başarılı olursunuz.

Not: Eğer telefonunuzda Android 9.0 güncellemesi kurulu ise, 8.1 sürümüne düşürmeniz gerekmektedir. Telefonunuzda Android 9.0 yüklü ise aşağıdaki rehberi kullanarak sürümünüzü 8.1'e düşürebilirsiniz:
Rehber - Mi A1 Android 9.0'dan(Pie) Android 8.1'e(Oreo) Sürüm Düşürme Rehberi

Gereken koşulları listeleyelim öncelikle:
  • Bu rehber Mi A1 cihazı için hazırlanmıştır. Farklı cihazlarda denemeyiniz. Bu yöntem sadece Stock(orjinal) Android 8.1 için geçerlidir
  • İşlemi yapacağınız bilgisayar dizüstü veya Ups olan bir bilgisayar olmalıdır. İşlem sırasında elektrik kesintisi olması, cihazınızın brick olmasına neden olabilir.
  • Bağlantı için orjinal usb kablosu kullanmanızı öneririm.
  • Bilgisayarınızda Windows 10 64 bit işletim sistemi olmalıdır. 32 bit sistemlerde sorun çıkabiliyor. Masaüstünde bulunan Bilgisayarım simgesine sağ tıklayıp "Özellikler" seçeneğine tıklayarak işletim sisteminizin türünü öğrenebilirsiniz. EDİT: Windows 7 64bit ve Windows 8 64 bit sistemde denendi, kurulum yapılabiliyor. Ayrıca driver'ların düzgün yüklendiğinden emin olmalısınız.
  • BÜTÜN VERİLERİNİZ SİLİNECEKTİR. Benim başıma geldi, siz de yaşamayın diye uyarıyorum; telefonunuzda ne varsa yedekleyin. Çünkü herşey silinecektir. Telefon tamamen sıfırlanacaktır.
İşleme başlamadan önce Windows Defender'i kapatmamız gerekiyor. Bunun için Tamindir sitesinde bulunan yöntemlerden biri ile Windows Defender'i kapatın:

Daha sonra şu videodaki işlemleri uygulayarak Sürücü imzası zorlamayı devre dışı bırakın:
Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

1. Adım, bootloader kilidi kaldırma:
Bootloader kilidini kaldırmak için forumda verilen yöntemi kullanarak bootloader kilidini kaldıralım:
Bootloader Kilidi açma:

Eğer işlemi sorunsuz bir şekilde yaptıysanız, telefonunuz açılırken şöyle bir mesajla karşılaşacaksınız ve mi logosu altında "unlocked" yazısı görünecek:
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

2. Adım, stock rom yükleme:
Bu işlemi yapabilmek için Mi A1 Nisan güncellemesi veya önceki sürümlerden biri olmalıdır. Cihazınızda güncelleme yaptıysanız veya aldığınızda 6 Nisan 2018 sonrası bir güncellemeyle geldiyse stock romu tekrar flaşlamamız gerekiyor. Yükleyeceğimiz sürüm 6 Nisan 2018'de yayınlanan güncelleme sürümüdür.
Güncelleme dosyasını şuradan indirin:

Bu dosyayı C:\ sürücüsüne kopyalayıp, sağ tıklayıp "buraya çıkart" seçeneği ile C:\ dizinine çıkarın.
Bu romu yükleyebilmek için Xiaomi flash tool gereklidir. Buradan indirebilirsiniz:

Dosyayı arşivden çıkarıp XiaoMiFlash yazan turuncu simgeli mi yazan programı "sağ tıkayıp yönetici olarak" çalıştırın. Driver penceresi gelirse, install butonu ile sürücüleri yükleyin. Ve o pencereyi kapatın.
Select butonu ile klasöre çıkartığınız güncelleme klasörünü seçin.
En altta bulunan "Clean All" seçeneğini mutlaka işaretleyin.
Telefonunuzu kapatıp "ses kısma"+"güç" tuşlarına aynı anda basılı tutarak fastboot moduna alın ve kablo ile bilgisayara bağlayın.
Mi Flash programında "refresh" butonuna bastığınızda, program cihazı algılayacaktır.
"Flash" butonu ile flaşlama işlemini başlatın. İşlem bittiğinde result kısmında "Success" yazacaktır. Bu işlem sırasında kablonun oynamamasına ve kesinti olmamasına dikkat edin.
İşlem bitince telefon yeniden açılacak ve kurulum gerekecektir. Kurulum adımını tamamlayınız.
Geliştirici seçeneklerini tekrar aktif edin, oem kilidini ve usb hata ayıklamayı açın.
Parmak izlerini kaldırın, kilit ekranı desenlerini ve şifrelerini iptal edin. Ekran kilidini kapatın.
Ayarlar>Ekran>Gelişmiş>Uyku kısmına girip uyku süresini 30 dakika yapın. İşlem sırasında ekran kilidinin açık kalması gerekiyor. Daha sonra kapatmayı unutmayın amanod~~
3. Adım, Google Camera yükleme:
Buradan gerekli olan yazılımı indirin:

İndirdiğiniz dosyayı klasöre çıkarın.
GCam Mi A1 isimli programı Sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştırın.
  1. install drivers 'a tıklayın
  2. 1.4.3 e tıklayın
  3. Açılan mavi ekrandaki soruya "y" yazıp enter'a basın. 3 kere soracak, üçüne de "y" yazıp "enter" diyoruz.
  4. Telefonda ana ekrana gelin, telefon açık kalsın kilitlemeyin sakın. Ve bilgisayara bağlayın
  5. Enable hal3,eis and install butonu ile yüklemeyi başlatın.
  6. Telefon ekranına usb hata ayıklaması uyarısı gelecek. Her zaman izin ver seçeneğini işaretleyin ve tamam butonuna basın.
Yükleme başlayacak telefon kendiliğinden kapanıp açılacaktır. Hiç dokunmayın, ellemeyin.
Bilgisayarda bir fotoğraf açılacak kamera ayarları ile ilgili. Fotoğraf açıldığında telefonun pc bağlantısını kesebilirsiniz.
Dilerseniz o ayarları da uygulayabilirsiniz. Fotoğraf kalitesini %100e çıkarmak içindir.

Portre modu, ağır çekim ve performans artırma gibi güncel özellikleri almak için güncelleme konusunu takip edip en güncel apk'yi yükleyebilirsiniz:
Haber - Google Camera Güncellemeleri ve Hata İyileştirmeleri

Normal uygulama kurar gibi kuracaksınız. Uyarı verirse bilinmeyen kaynakları açın. Güncelleme ile beraber portre modu da geliyor. Mutlaka yükleyin bence.
Ağır çekim modu da çalışıyor ama fps düşük olduğu için kamera donuyor. Yani pek randıman vermiyor. Portre modunda geliştirmeler yapılmış.

Güncellemeri de yaptıktan sonra işlem tamamlanmış olacak. Güle güle kullanınız :)

Gcam yükleyen bazı kullanıcılarımızın değerlendirmelerini alıntı olarak ekliyorum referans olması için:

Edit: "Google Camera ne ki?" "Orjinal kamera daha iyidir heralde" "Uğraşmaya değecek bişey değildir" "Bu tür şeylere gerek yok" diyen arkadaşlar olduğunu gördüm ve örnek görseller ekledim. Aşağıda, görselleri inceleyebilirsiniz arkadaşlar.

Mi A1 orjinal kamera:
img_20180823_190508-jpg.24848

Google Kamera Hdr+ açık:
img_20180823_190430-jpg.24849

Google Camera Ön Kamerada Portre Modu:

00100sportrait_00100_burst20180825181838386_cover-jpg.24850
Merhaba hocam ben işlemi yapacağım ama 2 yıllık garantimin çöpe gitmesini istemiyorum acaba işlemi yaptıktan sonra telefonu garantiye yollayabileceğim bir hale getirmek mümkün mü ?

yarenersonmez

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yaren
Cihazım
Xiaomi Mi A1
Konular
23
Merhaba hocam ben işlemi yapacağım ama 2 yıllık garantimin çöpe gitmesini istemiyorum acaba işlemi yaptıktan sonra telefonu garantiye yollayabileceğim bir hale getirmek mümkün mü ?
Bazı firmalar root erişimi verilen telefonu kabul eder, bazı firmalar ise garanti dışı kabul etmektedir.
Garanti firmanızı arayıp bu konuda bilgi alabilirsiniz. Hatta telefon görüşmesini de kaydedin ileride sıkıntı çıkarmasınlar ;)

EmirhanK.

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Emirhan
Cihazım
Xiaomi Mi A1
Konular
8
Bazı firmalar root erişimi verilen telefonu kabul eder, bazı firmalar ise garanti dışı kabul etmektedir.
Garanti firmanızı arayıp bu konuda bilgi alabilirsiniz. Hatta telefon görüşmesini de kaydedin ileride sıkıntı çıkarmasınlar ;)
Xiaomi türkiye garantili telefonum pek sanmıyorum kabul edeceklerini ama ararım yine de teşekkürler bir de android 9 dan 8 e dönmeden olmuyor mu ?

Üst Alt