Sohbet IMEI klonlama devri resmen bitti...

garajack

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
ali
Cihazım
redmi note 9s
Konular
6
Benim telefonun imei bir teknoloji mağazasında teşhir ürünü olarak duran bir başka Xiaomi cihazın imei idi, 2 yıldır hiç bir sıkıntı çıkmadı :D

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Vaayyy... Hocam iyi imiş. Korkulur senden... Nasıl yaptın ?

Teşhirde duran telefonun imei numarasının yazılı olduğu ekranın çaktırmadan resmini çekip, kayıtsız telefona mı yükledin ? haha--

Yalnız merak ettim, o teşhir telefonu, sim kart takılmadan hala bir köşede bekliyor mu ?

ibrother

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
ibo
Cihazım
RN10PRO
Konular
22
Fakirler alcatel dışında telefon kullanmasın diyorlar.

Ironsides

Süper Üye
Yönetici
Moderatör
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Not Found
Cihazım
Xiaomi 13T PRO
Meslek
Mod
Konular
315
Benim telefonun imei bir teknoloji mağazasında teşhir ürünü olarak duran bir başka Xiaomi cihazın imei idi, 2 yıldır hiç bir sıkıntı çıkmadı :D

facepalm~~ Acaba gerçek cihaz açılınca kimin cihaz kapanacak :D

ribac23

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
cabir
Cihazım
s6 edge
Konular
50
Söylediğin iki maddeyi de yapamazlar hocam.
Birinci maddeyi yaparlarsa kaçak telefon satışı deli gibi artar.
İkinci maddeyi yaparlarsa ülkeye gelen turistler şebeke ağını kullanamaz.
yani mantıken yapamazlar. sonuç olarak tek çareleri harç ücretlerini düşürüp hem hazine para kazanacak hemde vatandaş mağdur olmayacak... ama nerde öyle kapasiteli bir idareci...

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Geçenlerde biri yazmıştı. Iphone kullanıyormuş. Imei kayıt harcı 20 bin TL'ye çıkarılmasına rağmen, hala 500 dolar kardayız diye...

Yani iphone telefonların yanında, xiaomi telefonlar gariban telefonu gibi bir şey... Yani bu imei kayıt işlemleri ile ilgili yapılan düzenlemelerin vergisel boyutundan bakarsanız yanılırsınız. Çünkü ülkeye kıyamet gibi iphone telefon giriyordu.

Bu arada; 1 Ocak 2024'ten itibaren imei kayıt harcı 30 bin TL'ye çıkacak.

StreX

from past to future
Emekli Yönetici
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mert
Cihazım
iPhone 15
Konular
240
Hocam operatörler mevzuat dahilinde işlem yapar. Yani operatörlere talimat gelirse, marka/modele göre imei uyumsuzluğu olan telefonların sinyalini 24 saat içinde keser.

Çünkü operatörlerin yazılım altyapısında bu algoritma var zaten... Nereden biliyorum ?

Biraz tarihçeden bahsedeyim. Kuruluşun o zamanki adı, TİB( Telekominikasyon İletişim Başkanlığı idi )... Daha sonra BTK olarak değiştirildi ve kuruluşun yapısında değişikliğe gidilerek, görev alanının sınırları belirlendi.

İşte kuruluşun adı henüz TİB iken, yani bu imei konusunda harç alınması uygulaması ilk başladığı zamanlarda, imei uyumsuzluğu olan telefonların sinyalini, "meid numarası üzerinden tespit edip, kesebiliriz" diye teklif etmişlerdi. Ama o zaman ki TİB bu öneriyi dikkate almadılar ya da bu öneriyi uygulamak istemediler.

Her neyse... Anlatmak istediğim; süreci ilk çıktığı günden beri yakından takip etmekteyim.

Hasılı; imei uyumsuzluğu olan telefonların sinyalinin kesilmesi, operatörler için çocuk oyuncağı... Yeter ki, BTK bu sorunu temelden çözmek istesin.
Bence şuan amaç zaten,mevcut cihazları kapatmak değil.Daha fazla satışın önüne geçmek.Ancak bunu da nasıl yaparlar daha fazla belirsiz.

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Bence şuan amaç zaten,mevcut cihazları kapatmak değil.Daha fazla satışın önüne geçmek.Ancak bunu da nasıl yaparlar daha fazla belirsiz.
Valla hocam, kendi adıma belirtmem gerekirse; devlet imei numarası değiştirilmiş telefonları, kullanıma hemen kapatmalıdır.

Çünkü ortalık öyle bir oldu ki; "at izi, it izine karıştı." Bu "bir yıl sinyal alınma şartı" yönetmeliği çıktıktan sonra, burada mesaj yazan her bir kullanıcı, menfaatine göre yazmaya başladı. Adam son model, güçlü işlemcili kallavi telefon almış... Düşünsenize, operatörlerin "meid" numarası üzerinden imei uyumu olmayan telefonları kullanıma kapattığını ?

Daha açık tabirle; insanlarda açgözlülük had safhaya çıkmış durumda...

sincerelym

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Alpaslan
Cihazım
Mi 9T
Konular
6
IMEI klonlamayı bitirecek önlem 3G bile olmayan cihazlardan 4.5G bağlantının engellenmesidir. Eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmüş olmayalım ama bunu yaparlarsa zaten klonlayacak IMEI bulmak çok zorlaşır.
aptal t.telekom yapıyor zaten. volte destekli telefona aktif etmiyor volteyi. sebep diyorum imei şu cihaza ait biz ona destek vermiyoruz diyor.
ayrıca, yedek tuttuğunuz telefonun imeisini asıl kullandığınaz telefona/telefonlardan birine yazarsınız ve hiç bir şekilde kapanmaz.

Son düzenleme:

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
"yedek tuttuğunuz telefonun imeisini asıl kullandığınaz telefona/telefonlardan birine yazarsınız ve hiç bir şekilde kapanmaz."
Aynen... Imei'nin menşei, kullanıcının elinde olduğu müddetçe, şimdiki imei'lerin takip edilme sistemine göre, hiç bir şekilde kapanmaz.

Es kaza, imei yüklemesi, bir telefoncu vasıtası ile yapıldıysa, telefoncu size ait imei numarasını elinde tutup başka bir telefona yüklerse, kapanma riski olabilir.

Üst Alt