Sohbet IMEI klonlama devri resmen bitti...

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Adam gibi düzenleme ; operatörler kimde ne telefon var görüyor zaten...

Operatörler marka/model ile imei uyumsuzluğu olan telefonların sinyali keser. Bu problem de bıçak gibi kökünden çözülmüş olur. giggle~~

Logan8877

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Cumhur
Cihazım
Note 10 pro
Konular
116
Arkadaşlar merak ettim bu konu üzerine, şimdi ben yurt dışından xiaomi 13 pro aldım diyelim, çekmecedeki note 10 pro IMEI aktardım ama 1 sene dolmadan sim takmam lazım, ama IMEI aktardığım Xiaomi 13 pro da sim zaten takılı, geriye IMEI aldığım note 10 pro kaldı aynı simi note 10 pro ya taksam sonra simi geri Xiaomi 13 pro ya taksam bu mevzu sonraki seneye kadar kapanmış olup telefonların IMEI iptal olması konusu kapanmaz mı?

Edit: sonuçta IMEI aktarılan telefonda bende IMEI sini aktardığım telefonda bende.

Yani bilmediğim başka IMEI değil.

StreX

from past to future
Emekli Yönetici
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mert
Cihazım
iPhone 15
Konular
240
Bu işin kökten çözümü şu arkadaşlar,
Akıllı telefonlardan alınan vergi %40'a düşürülürse bu sektör zaten biter.
Hem satan,hem alan hem de devlet kazanır.
Ama bunu yapmama gerekçesi şu,her satışta ülkeden döviz çıkıyor.Bu da ülkeye bir eksi.O yüzden bu iş yapılmıyor.
Velhasıl bu iş böyle devam edecek,bu sektör de zor biter.İnsanlar bir yol bulur, kayıt için anakartının içini açıp, kestiren biçtiren millet için bu en fazla birkaç gün zaman kaybı yaratır. :)

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Alınan vergiler düşürülürse, tam tersi yurtdışı telefonlara talep daha da artar.

Bu sıkıntılı durumların kesin çözümü; marka/model uyumsuzluğu olan imei'lerin sinyali operatörler tarafından kesilirse, hiç kimse imei yüklemesi yapılan telefonları kullanamaz. Kaçak telefonları satın almaz da... Bu duruma düşen telefonlar da fakir Afrika ülkelerine ikinci el olarak satılır ancak...

StreX

from past to future
Emekli Yönetici
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mert
Cihazım
iPhone 15
Konular
240
Alınan vergiler düşürülürse, tam tersi yurtdışı telefonlara talep daha da artar.

Bu sıkıntılı durumların kesin çözümü; marka/model uyumsuzluğu olan imei'lerin sinyali operatörler tarafından kesilirse, hiç kimse imei yüklemesi yapılan telefonları kullanamaz.
Operatör firmaları IMEI üzerinden cihazı görebiliyor hocam,farklı şekilde göremezler.Telefon tuşlu değil ise de tespiti zor.
Vergi düşerse, insanlar garantili telefon alır,yurt dışı cihaz almaz 😀
Hocam aslında tam bitti denemez. En ucuz sıfır orjinal imeili cihazı ana telefonun üzerine hediye verirler :D Benim asıl merak ettiğim, çift imeili cihazların ikinci hattı 1 yıl kullanmazsak ne olacak.
Evet, çok mantıklı bir soru, bende şimdi merak ettim hocam

Gesendet von meinem Schajomi mit Tapatalk
Bunun cevabı şu Ironsides ,Skorpi hocalarım.Sıfır cihazın sim 2 sine hiç hat takmaz iseniz sorun yok.Şebeke bir kez bile aldıysa.Artık senede 1 kere sinyal alması gerekiyor.

Son düzenleme:

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Operatör firmaları IMEI üzerinden cihazı görebiliyor hocam,farklı şekilde göremezler.Telefon tuşlu değil ise de tespiti zor.
Vergi düşerse, insanlar garantili telefon alır,yurt dışı cihaz almaz 😀
Hocam, operatörler kullanılan telefonun marka ve modelini her şekilde görüyor. Operatörler yalnızca imei üzerinden değil, "meid" numarası üzerinden mobil şebekeye bağlanan telefonun ne olduğunu görüyor. giggle~~

StreX

from past to future
Emekli Yönetici
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mert
Cihazım
iPhone 15
Konular
240
Hocam, operatörler kullanılan telefonun marka ve modelini her şekilde görüyor. Operatörler yalnızca imei üzerinden değil, "meid" numarası üzerinden mobil şebekeye bağlanan telefonun ne olduğunu görüyor. giggle~~
Operatörlerin buradan bir işlem takibi yapacağını pek sanmıyorum hocam açıkçası, müşteri hizmetlerini aradığınız zaman.
IMEI de hangi cihaz varsa,o cihaz sizin cihazınızmış gibi kabul ediyor ve buna göre işlem sağlanıyor.
Detaylı takip ile meid üzerinden dediğiniz gibi incelemeye almak mümkün evet.
Ama her cihazı ayrı ayrı bunun takibini yapmak bence oluru olan bir durum değil.
Hiç bir şey olmazsa bile.
Bir yedek telefon alıp 120+120 şebeke ile kullanır ki insanlar.
Çözüm akla gelmeyecek kadar bol şuan.
Sürekli meid takibi de yapamazlar

Skorpi

Don't Worry, Be Happy :-)
Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
283
Vergi düşerse, insanlar garantili telefon alır,yurt dışı cihaz almaz

Bunun cevabı şu Ironsides ,Skorpi hocalarım.Sıfır cihazın sim 2 sine hiç hat takmaz iseniz sorun yok.Şebeke bir kez bile aldıysa.Artık senede 1 kere sinyal alması gerekiyor.
Yani zaten ikinci imei ilkinin devamı olduğu için sorun olmaz diyorsunuz, resmi kayıtlı cihaz için

StreX

from past to future
Emekli Yönetici
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mert
Cihazım
iPhone 15
Konular
240
Yani zaten ikinci imei ilkinin devamı olduğu için sorun olmaz diyorsunuz, resmi kayıtlı cihaz için

Tr cihazlarında IMEI şebeke aldıktan sonra aktif oluyor hocam,hiç takmazsanız hiç bir sorun olmaz.

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Operatörlerin buradan bir işlem takibi yapacağını pek sanmıyorum hocam açıkçası, müşteri hizmetlerini aradığınız zaman.
IMEI de hangi cihaz varsa,o cihaz sizin cihazınızmış gibi kabul ediyor ve buna göre işlem sağlanıyor.
Detaylı takip ile meid üzerinden dediğiniz gibi incelemeye almak mümkün evet.
Ama her cihazı ayrı ayrı bunun takibini yapmak bence oluru olan bir durum değil.
Hiç bir şey olmazsa bile.
Bir yedek telefon alıp 120+120 şebeke ile kullanır ki insanlar.
Çözüm akla gelmeyecek kadar bol şuan.
Sürekli meid takibi de yapamazlar
Hocam operatörler mevzuat dahilinde işlem yapar. Yani operatörlere talimat gelirse, marka/modele göre imei uyumsuzluğu olan telefonların sinyalini 24 saat içinde keser.

Çünkü operatörlerin yazılım altyapısında bu algoritma var zaten... Nereden biliyorum ?

Biraz tarihçeden bahsedeyim. Kuruluşun o zamanki adı, TİB( Telekominikasyon İletişim Başkanlığı idi )... Daha sonra BTK olarak değiştirildi ve kuruluşun yapısında değişikliğe gidilerek, görev alanının sınırları belirlendi.

İşte kuruluşun adı henüz TİB iken, yani bu imei konusunda harç alınması uygulaması ilk başladığı zamanlarda, imei uyumsuzluğu olan telefonların sinyalini, "meid numarası üzerinden tespit edip, kesebiliriz" diye teklif etmişlerdi. Ama o zaman ki TİB bu öneriyi dikkate almadılar ya da bu öneriyi uygulamak istemediler.

Her neyse... Anlatmak istediğim; süreci ilk çıktığı günden beri yakından takip etmekteyim.

Hasılı; imei uyumsuzluğu olan telefonların sinyalinin kesilmesi, operatörler için çocuk oyuncağı... Yeter ki, BTK bu sorunu temelden çözmek istesin.

Üst Alt