Soru İkinci el satmadan önce yapılacaklar

Ironsides

Süper Üye
Yönetici
Moderatör
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Not Found
Cihazım
Poco F3 8/256
Meslek
Mod
Konular
315
Bu cevapta biraz ironi sezdim ama bu konu dalga geçilecek bir konu değil maalesef. Verdiğiniz cevabı uygun bulmuyorum. İnsanların gizlilikleri önemlidir ve kendi kişisel dosyalarımın herhangi bir biri tarafından ele geçirilmesine izin veremem. Bu herhangi bir dosya olursa olsun başkalarının eline geçmesi herkesi rahatsız edecektir.

Neden ironi yapayım. Bu tür bilgileriniz çok önemliyse cihazı satmayın dedim. Bu gayet doğal bir cevap. Burada ki ajan tabiri her bilginin önemi ve değeri için her türlü verinin bir şekilde geri döndürebileceğini göstermek. Kesin bir dille kimse size bir şey diyemez. Dahili hafızanızı ve ram belleği cihazdan sökerek mikro dalga fırın veya ateşte yakarsanız yada parçalarsanız verileri geri alamazlar.

onununcuköy

Hevesli Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erkan
Cihazım
Yok
Konular
6
İronik değil ama esprili bir cevap olmuş :)

Ironsides hocama katılıyorum. Eğer kişisel verileriniz sizin için çok değerli ise telefonunuzu satmayın. Eğer satın alan kişi o verilere ulaşmak isterse bir şekilde ulaşır. Evet çok uğraşır, maliyeti telefon maliyetinden fazla olur, eksiksiz bir veri kurtarma olmayabilir ama siz ne şekilde silerseniz silin veriler ulaşılabilirdir.

G31m7

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Yiğit
Cihazım
Redmi Note8
Konular
14
İronik değil ama esprili bir cevap olmuş :)

Ironsides hocama katılıyorum. Eğer kişisel verileriniz sizin için çok değerli ise telefonunuzu satmayın. Eğer satın alan kişi o verilere ulaşmak isterse bir şekilde ulaşır. Evet çok uğraşır, maliyeti telefon maliyetinden fazla olur, eksiksiz bir veri kurtarma olmayabilir ama siz ne şekilde silerseniz silin veriler ulaşılabilirdir.
Katılıyorum zaten. Bu konuda biraz takıntılıyım onun da farkındayım. Paraya ihtiyacım olmasa kesinlikle satmam önceki cihazımı da satmamıştım. İçindeki veriler benim için önemi insanların özelimi görmesini istemediğimden kaynaklı. Satacağım yer zaten bir telefoncu veya bunun gibi bir yer değil. Başka bir şahısa satacağım. Bu konuyu açma sebebim elbet ki bunu yapan şirketler var ve ciddi fiyatlar istiyorlar sadece bunu yapabileceksem yani verilerimi erişilemez hale getirebileceksem getirmem yoksa bunu zorlaştırmam. Dediğiniz gibi ulaşmak isteyen bir türlü ulaşır.

caliskansahis44

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Salih
Cihazım
Note 8 Pro
Konular
2
İçiniz rahat olsun bence. Telefonu aktif olarak kullanırken yüklediğiniz bir uygulamadan veya girdiğiniz bir siteden verilerinizin çalınması ihtimali çok daha yüksek çünkü.

onununcuköy

Hevesli Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erkan
Cihazım
Yok
Konular
6
Katılıyorum zaten. Bu konuda biraz takıntılıyım onun da farkındayım. Paraya ihtiyacım olmasa kesinlikle satmam önceki cihazımı da satmamıştım. İçindeki veriler benim için önemi insanların özelimi görmesini istemediğimden kaynaklı. Satacağım yer zaten bir telefoncu veya bunun gibi bir yer değil. Başka bir şahısa satacağım. Bu konuyu açma sebebim elbet ki bunu yapan şirketler var ve ciddi fiyatlar istiyorlar sadece bunu yapabileceksem yani verilerimi erişilemez hale getirebileceksem getirmem yoksa bunu zorlaştırmam. Dediğiniz gibi ulaşmak isteyen bir türlü ulaşır.
O zaman şöyle söyleyeyim... Karmaşıklaştırmadan yazmak için basitleştirmeye çalışacağım umarım anlaşılabilir olur... Sıfırlamaktan bizlerin anladığı şey aslında her şeyin silinmesi ve her şeyin ilk, hiç dokunulmamış haline dönmesi ama birler ve sıfırlar dünyasında böyle bir durum mümkün değil. Siz bir veri yazdığınız anda orası sonsuza kadar değişmiş oluyor. İşin aslı cihazı sıfırladığımızda aslında her şeyi 0 yapmıyoruz, 0 olanların tamamını 1 haline getiriyoruz ve verilerin hepsi aynı düzeyde oluyor, cihazımız onu tamamen yazılabilir durumda yani 0 kb dolu gerisi de boş olarak algılıyor. Veri kurtarma işleminde bu sonradan eklenen birlerden hangilerinin daha sonra eklendiği tespit ediliyor ve sonradan eklenenler çıkartılarak verinin önce hali elde ediliyor. Yani ne yaparsanız yapın sonradan eklenen birler tespit edilebilir durumdadır. Bu veri kurtarma işini karmaşıklaştırmak için ise söyle bir şey deneyebilirsiniz. Cihazı sıfırladıktan sonra depolamayı tamamen dolduracak kadar tekrar veri yazın. Yani sonradan eklenen birlerin üzerine tekrar farklı birler ekleyin ve tekrar sıfırlayın. Bu işlemi ne kadar fazla yaparsanız verilere ulaşmak isteyen kişinin işini o kadar fazla zorlaştırmış (tabii aynı anda cihazınızın ömrünü de o kadar azaltmış) olursunuz.

G31m7

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Yiğit
Cihazım
Redmi Note8
Konular
14
O zaman şöyle söyleyeyim... Karmaşıklaştırmadan yazmak için basitleştirmeye çalışacağım umarım anlaşılabilir olur... Sıfırlamaktan bizlerin anladığı şey aslında her şeyin silinmesi ve her şeyin ilk, hiç dokunulmamış haline dönmesi ama birler ve sıfırlar dünyasında böyle bir durum mümkün değil. Siz bir veri yazdığınız anda orası sonsuza kadar değişmiş oluyor. İşin aslı cihazı sıfırladığımızda aslında her şeyi 0 yapmıyoruz, 0 olanların tamamını 1 haline getiriyoruz ve verilerin hepsi aynı düzeyde oluyor, cihazımız onu tamamen yazılabilir durumda yani 0 kb dolu gerisi de boş olarak algılıyor. Veri kurtarma işleminde bu sonradan eklenen birlerden hangilerinin daha sonra eklendiği tespit ediliyor ve sonradan eklenenler çıkartılarak verinin önce hali elde ediliyor. Yani ne yaparsanız yapın sonradan eklenen birler tespit edilebilir durumdadır. Bu veri kurtarma işini karmaşıklaştırmak için ise söyle bir şey deneyebilirsiniz. Cihazı sıfırladıktan sonra depolamayı tamamen dolduracak kadar tekrar veri yazın. Yani sonradan eklenen birlerin üzerine tekrar farklı birler ekleyin ve tekrar sıfırlayın. Bu işlemi ne kadar fazla yaparsanız verilere ulaşmak isteyen kişinin işini o kadar fazla zorlaştırmış (tabii aynı anda cihazınızın ömrünü de o kadar azaltmış) olursunuz.
Bu dediğiniz secure wipe olmuyor mu zaten? Bunu yapan programları kullandım. Play storeden secure wipe adlı program ve diskdigger içindeki secure wipe yazılımını kullandım. Tamamlandı. Bu akşam bir daha sıfırlarım büyük ihtimalle.

Safranbeg

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Safranbeg A.
Cihazım
Note 9s
Konular
2
Kendinizi boşa yoruyorsunuz. Telefonda google ve mi hesabından çıkış yapın. Ardından fastboot yöntemi ile sıfır rom yükleyin. Böylece partisyon tabloları yeniden oluşturulacak. Buda eski kalıntı bir dosyayı geri getirmeyi çok zorlaştıracaktır.
Hala içiniz rahat etmedi ise telefonun dahili belleğinde ne kadar yer varsa mesela 32 GB boş yer varsa bilgisayardan 4k film olur, büyük bir oyun olur kopyalayın telefona ardından telefona hard reset atın. Bunun ardından veri çıkarabilecek adam zaten marstan su, Jüpiterden demir, satründen halka tozu bile getirebilir.

Metin

(:
Premium Üye
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Metin Çınar
Cihazım
Redmi Note 8
Konular
131
Cihaz bl kilidi kapalı o yüzden rom atma gibi bir şey söz konusu değil. Bunun dışında yapabileceğim farklı bir şey var mı?
O zaman cihazda Twrp yok, root yok.. Yapacağınız tek şey, cihazda bulunan Google, mi hesabı vs.. Tüm hesaplardan çıkış yapın.. Dosya yöneticisinden telefonun ana hafızasında ne var ne yok silin.. Gizli dosyalar dahil..
Sonra cihazı kurtarma moduna alacaksınız.. Oradan wipe data sonra wipe all data seçip işlemi onaylayın..
Aklıma başka bişi gelmiyor..

Söylemeden geçmek istemiyorum, işini bilen bir kullanıcı o cihazda size ait bazı verilere ulaşabilir.. O kadar kolay olur mu bilmiyorum ama imkansız olduğunu düşünmüyorum.

Stoya

Süper Üye
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
SERDAR
Cihazım
POCO X3 NFC
Meslek
Ev Erkeği