Soru İkinci el satmadan önce yapılacaklar

G31m7

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Yiğit
Cihazım
Redmi Note8
Konular
14
Redmi Note 8 cihazımı bir kaç gün sonra satmayı planlıyorum fakat telefona arada bir hard reset atmama rağmen içindeki eski verilerin geri getirilerek ele geçirilmesinden şüpheleniyorum. Yabancı forumlarda baktığımda cihazın şifreli(encryption)olduğunu gördüm ve cihazımda da bu durumda. Fakat hard reset attıktan sonra bana ne şifre soruyor ne da başka bir şey? Bu telefonu ikinci el satmadan önce eski verilerimin getirelemeyeceği bir duruma nasıl sokarım?

ilyascetin

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
ilyas
Cihazım
Redmi Note 8
Konular
3
Mi hesabından ve google hesabından çıkış yapıp fabrika ayarlarına dönmeniz yeterli olur.

G31m7

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Yiğit
Cihazım
Redmi Note8
Konular
14
Mi flash ile rom atabilirsiniz.. Tertemiz olur cihaz.. Forumda rehberi var.
Cihaz bl kilidi kapalı o yüzden rom atma gibi bir şey söz konusu değil. Bunun dışında yapabileceğim farklı bir şey var mı?

ilyascetin

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
ilyas
Cihazım
Redmi Note 8
Konular
3
Bundan ne kadar eminsiniz?
Ben kendi telefonuma rom atarken bizzat denedim mi hesabından çıkış yapmadan rom attığımda ilk kurulumda eski hesap ile etkinleştirme istiyor ve devamında esk bilgileri (Çağrı kaydı ve mesajları) internetten geri yüklüyor. Hesaptan çıkış yapınca bu dediğim olay gerçekleşmiyor ve cihaz yeni alınmış gibi oluyor. Buda mi hesabından ve google hesabından çıkış yapmanın yeterli olduğunu gösteriyor. Ancak telefonu başka cihazlara bağlayıp veri kurtarma yazılı ile eski resim vs dosyaları geri getirmek için işlem yaparlarsa bu dediklerim geçerli olmayabilir.

burhan0660

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
burhan
Cihazım
mi max 2
Konular
26
Bundan ne kadar eminsiniz?
hocam bildigim kadarıyla android 8 den sonra bölümler şifreleniyordu twrp kuran arkadaşlar biliyordur dogru twrp yi kurmadıgınız zaman bölüm dosyalarını okuyamıyordunuz ekran kilidi şifresini girmenizi istiyor kurtarma bölümü merak etmeyin bu işlerin biraz içindeyim şimdiye kadar formatlanmış bir cihazdan veri kurtaran göremedim cihaz içindeki emmc bellegi söküp bir reader yardımıyla okusanız bile çözmeniz gerekiyor yani devlet başkanı çok üst düzey bir bilgi sahibi degilseniz bu işlemler için ugraşamaz kimse
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

hocam bildigim kadarıyla android 8 den sonra bölümler şifreleniyordu twrp kuran arkadaşlar biliyordur dogru twrp yi kurmadıgınız zaman bölüm dosyalarını okuyamıyordunuz ekran kilidi şifresini girmenizi istiyor kurtarma bölümü merak etmeyin bu işlerin biraz içindeyim şimdiye kadar formatlanmış bir cihazdan veri kurtaran göremedim cihaz içindeki emmc bellegi söküp bir reader yardımıyla okusanız bile çözmeniz gerekiyor yani devlet başkanı çok üst düzey bir bilgi sahibi degilseniz bu işlemler için ugraşamaz kimse
link paylaşmak sorun cıkarmıyordu herhalde

G31m7

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Yiğit
Cihazım
Redmi Note8
Konular
14
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

link paylaşmak sorun cıkarmıyordu herhalde
Ben bu konuyu uzun bir süredir araştırıyorum cihazlarda şifreleme standart olarak geliyor sanırım yani kutudan çıktığı hali ile şifreli. Ben bu cihaza üsttede belirttiğim gibi en az 5 6 kez hard reset attım. Son günlerde de secure wipe yaptım 2 3 kez. Diskdigger, wondershare recoverit(pc üzerinden)vb. uygulamalarla kurtarmaya çalıştığımda hiçbir şey gözükmüyor.Lafı uzatmayayım şunu sorayım. Hard reset sonrası cihazı başka birine sattığımda hiçbir mi hesabı veya google hesabı bağlamadan satarsam bu cihazdan veri kurtarmak mümkün mü? Dediğiniz gibi sıradan bir insanın başka birinin verilerini araştırmaz ama ben işimi sağlama almak istediğimden konuyu açtım. Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Ironsides

Süper Üye
Yönetici
Moderatör
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Not Found
Cihazım
Xiaomi Mi 13u
Meslek
Mod
Konular
315
Redmi Note 8 cihazımı bir kaç gün sonra satmayı planlıyorum fakat telefona arada bir hard reset atmama rağmen içindeki eski verilerin geri getirilerek ele geçirilmesinden şüpheleniyorum. Yabancı forumlarda baktığımda cihazın şifreli(encryption)olduğunu gördüm ve cihazımda da bu durumda. Fakat hard reset attıktan sonra bana ne şifre soruyor ne da başka bir şey? Bu telefonu ikinci el satmadan önce eski verilerimin getirelemeyeceği bir duruma nasıl sokarım?
Eski verileriniz bu kadar önemli ve gerekli ise cihazı satmayın. İsteyen kişi verilerinizin önemine göre geri döndürmeyi, en azından parça parçada olsa verileri kurtarmayı başaracaktır. Bir CIA ajanıysanız bunu mutlaka deneyeceklerdir.

G31m7

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Yiğit
Cihazım
Redmi Note8
Konular
14
Eski verileriniz bu kadar önemli ve gerekli ise cihazı satmayın. İsteyen kişi verilerinizin önemine göre geri döndürmeyi, en azından parça parçada olsa verileri kurtarmayı başaracaktır. Bir CIA ajanıysanız bunu mutlaka deneyeceklerdir.
Bu cevapta biraz ironi sezdim ama bu konu dalga geçilecek bir konu değil maalesef. Verdiğiniz cevabı uygun bulmuyorum. İnsanların gizlilikleri önemlidir ve kendi kişisel dosyalarımın herhangi bir biri tarafından ele geçirilmesine izin veremem. Bu herhangi bir dosya olursa olsun başkalarının eline geçmesi herkesi rahatsız edecektir.

Üst Alt