Haber Huawei P30 Pro'nun 'Ay Modu' Yalan Çıktı

Huawei P30 Pro , “Moon Mode” yani Ay Modu özelliğini tanıtmak için, yakın çekim fotoğraflarını kullandı. Ancak çıkan haberlere göre, Ay’ın mevcut fotoğrafları ile çekilen görüntüleri birleştirerek fotoğrafın geliştirilmeye çalışıldığı söyleniyor.

Geçtiğimiz günlerde kullanıcı deneyimine sunulan Huawei P30 Pro , reklamlarında sıklıkla Ay Modu’nun detaylarını paylaştı. Bu mod ile, Ay’ın yakın çekimlerini yapay zeka sayesinde geliştirmeyi vadediyordu. Cihazın Ay Modu’nu kullanmak aslında oldukça basit. Kullanıcı Ay’ı fotoğraflamak için kamerayı 10 kat ya da daha fazla yakınlaştırarak çekim yapar. Yapay zeka sayesinde Ay’ın üzerinde bulunan gölgeler ve ışık gibi özellikleri daha belirgin hale getirir.

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Zhihu’dan Wang Yue, yaptığı bazı testler sonucunda telefonun; Ay’ın çekilen fotoğrafını yapay zeka ile geliştirmek yerine zaten var olan fotoğrafı kullanıcının görüntülerine eklediğini ortaya çıkardı. Yue, bu araştırmasını kanıtlamak için aynı modda başka fotoğraflar çekti. Sonuç olarak Huaawei P30 Pro cihazında kullanılan Ay Modu tamamen orijinal fotoğraflar üretmediği ortaya çıktı.
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Huawei P30 Pro için ortaya çıkan bu skandal, şirket için ilk değil. Bu mod dışında, şirketin reklamını yaptığı bazı fotoğrafları da DSLR fotoğraf makinesiyle çektiği keşfedilmişti. Huawei’nin aynı şeyi geçenlerde çıkardığı Nova 3 modeli için de yaptığı söyleniyor.

Kaynak : hwp

SmashTR

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
-
Cihazım
----
Konular
68
Bence bu haberden dolayı değilde başka şeylerden dolayı güvenmeyin örneğin huawei'nin çin komünist partisi ile sıkı ilişkileri olması çok daha büyük bir sorun kendi vatandaşına etmediği işkence yok düşmanı olan amerikaya kim bilir ne yapar? Webtekno'nun çektiği videoyu izlemenizi öneririm:
Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

Tabi sadece bu videodaki var değil. Daha ne şeyler var.

Ayyıldız

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kadir
Cihazım
Mİ 8 LTE
Konular
18
İyide yani bu zaten bilinebilecek bir durum arkadaşlar bunu duyuran kişiyi tebrik ediyorum yani yalanlayan kisiyi bir telefon kamerasi aya zum yapamaz yani bu 100 metre ilerideki bakkali zum yapmakla ayni sey degil. Ama gercekten bunu yazilimla goruntuye uyarlamalarini cok mantikli buldum. Yapay zeka goruntuye en uygun olan mevcut 3. Kaynaktan bir fotoğrafı seçip gösteriyor. Bu isler boyle girisimciligin ruhunda var. Samsung yillardir androidde ama bakiyon tek gelisme s ve note model gorunum ve donanimsal gelisme adamlar kamera da cigir acici yenilikler getiriyor. 50 x zom filan bence huawei ekibi gercekten girisimci ruhuna sahip cunku medyada algi yonetimini cok iyi yapiyorlar. Sanal alemde filan bulmadilarsa bile bulmus gibi yapiyorlar(Nasa'yı taklit ediyorlar). Xiaomi ye bakiyon medya ayaginda cok zayif kamerada cok geri amiral gemisinde ois yok yani kamerada xiominin ayirt edici bir ozelligi yok tabi fiyat olarak bakmakta lazim.

Trissandom

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Halil
Cihazım
Pocophone F1
Konular
61
şu ana kadar en uzun süre kullandığım telefon huawei oldu. sorunsuz bir telefon. yaklaşık 1 yıldır p20 kullanıyorum hiçbir hata almadım. uygulama donmadı. telefonumda da 100 ün üzerinde uygulama vardır. kamerasını görenler de hayran kalıyor. evet reklamlarda yanıltma yoluna gidilmiş ama yine cep telefonlarında en iyi kameraya sahip telefonlar arasında huawei yer alır. xiaomi kamera konusuna son dönemlerde baya özen göstermeye başladı. mi mix2s ile kamera tarafına biraz daha odaklanılmaya başlandı. sonrasında mi mix3 mi 8 mi9 ile kamera olayını üst seviyelere taşıdı.

reklam yalanı ne ilk oldu ne de son olacak tv de gördüğümüz bir çok şey aslında göründüğü gibi değil. vw emisyon skandalı patlak verdi ama millet hala vw alıyor. onlar işin daha kötüsünü yaptı. bunlar global dünyanın pazarlama stratejileri iyi veya kötü.

bu haber huawei nin kameralarının kötü olduğu anlamına gelmez.

Ben de acil ihtiyaç ile Huawei model telefonumu satmak zorunda kalmıştım, ayrıldığıma en çok üzüldüğüm telefon olmuştu yalan yok, kullanım kolaylığı, donmaması, özelleştirmeler v.s. kullandığım süre boyunca beni pişman etmedi, şimdi pocophone var bu telefondan da memnunum fakat o telefonla ayrı bir bağ kurmuştum sanırım :D

SmashTR

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
-
Cihazım
----
Konular
68
İyide yani bu zaten bilinebilecek bir durum arkadaşlar bunu duyuran kişiyi tebrik ediyorum yani yalanlayan kisiyi bir telefon kamerasi aya zum yapamaz yani bu 100 metre ilerideki bakkali zum yapmakla ayni sey degil. Ama gercekten bunu yazilimla goruntuye uyarlamalarini cok mantikli buldum. Yapay zeka goruntuye en uygun olan mevcut 3. Kaynaktan bir fotoğrafı seçip gösteriyor. Bu isler boyle girisimciligin ruhunda var. Samsung yillardir androidde ama bakiyon tek gelisme s ve note model gorunum ve donanimsal gelisme adamlar kamera da cigir acici yenilikler getiriyor. 50 x zom filan bence huawei ekibi gercekten girisimci ruhuna sahip cunku medyada algi yonetimini cok iyi yapiyorlar. Sanal alemde filan bulmadilarsa bile bulmus gibi yapiyorlar(Nasa'yı taklit ediyorlar). Xiaomi ye bakiyon medya ayaginda cok zayif kamerada cok geri amiral gemisinde ois yok yani kamerada xiominin ayirt edici bir ozelligi yok tabi fiyat olarak bakmakta lazim.
Yoksa dünya düz mu diyorsun?

osmancan71

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Osman
Cihazım
Mi note 10
Meslek
Memur
Konular
28
Cekmeyelim o zaman ztn ay orada hergun. Nettede bir sürü ay fotosu var. Cekileni vermeyecegine gore gerek yok pek . Yuklesin galeriye ordan secip kullanilsin. Yapilan yanlışi normallestirmeye gerek yok.

Ayyıldız

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kadir
Cihazım
Mİ 8 LTE
Konular
18
Cekmeyelim o zaman ztn ay orada hergun. Nettede bir sürü ay fotosu var. Cekileni vermeyecegine gore gerek yok pek . Yuklesin galeriye ordan secip kullanilsin. Yapilan yanlışi normallestirmeye gerek yok.
Hayir yanlis anladiniz mesela dusunsenize ay in onunde fotograf cekilemezsiniz sade ay cekimi icin zoom olacaksa bunda bir sey yok zaten telefonu kimse ay cekiyor diye almaz. Ama evet aya zoom yapan telefon karsilikli fotograf çekiminde cok basarili olabilir. Adamlar algi yapiyor. Ama abartili gercekten. Hadi ayi yapay zeka ike duzelttin 300 metre ileride gorunen bir cismi ne yapican gun isiginda siritacak hemde dusunsenize bunu herkes anlar. Ay da sorun yok ama gun isiginda cekimlerde istenilen kalite olmayacak mahkemelik olurlar. Bir yandan da Huawei kimseyi magdur etmez diye dusunuyorum. Adamlar gercekten basarililar. Keske su androide alternatif guzel bir acik kaynak kodlu plaform cikarsalar.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Yoksa dünya düz mu diyorsun?
Hayir hocam su ay a cikma mevzu vardi ya bir cok insan nasa ay a cikmadi. Rusya ya inat bu haberi cikardi dedilerya o hesap.

osmancan71

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Osman
Cihazım
Mi note 10
Meslek
Memur
Konular
28
Hayir yanlis anladiniz mesela dusunsenize ay in onunde fotograf cekilemezsiniz sade ay cekimi icin zoom olacaksa bunda bir sey yok zaten telefonu kimse ay cekiyor diye almaz. Ama evet aya zoom yapan telefon karsilikli fotograf çekiminde cok basarili olabilir. Adamlar algi yapiyor. Ama abartili gercekten. Hadi ayi yapay zeka ike duzelttin 300 metre ileride gorunen bir cismi ne yapican gun isiginda siritacak hemde dusunsenize bunu herkes anlar. Ay da sorun yok ama gun isiginda cekimlerde istenilen kalite olmayacak mahkemelik olurlar. Bir yandan da Huawei kimseyi magdur etmez diye dusunuyorum. Adamlar gercekten basarililar. Keske su androide alternatif guzel bir acik kaynak kodlu plaform cikarsalar.

Hayir hocam su ay a cikma mevzu vardi ya bir cok insan nasa ay a cikmadi. Rusya ya inat bu haberi cikardi dedilerya o hesap.
50 x olayi farkli. Kim 50x foto kullanir ki çamur gibi olur o . Oyle reklamlara benzemez o is tripod ister, tabanca ve tufek gibidir aradaki fark. Birisi ile daha isabetli vurursunuz digerinin atimi zordur. Ama tabanca belde tasinabilir ufaktir kamuflesi kolaydir tufen oyle olmaz. Yani aslinda 50x denen sey bence bos göz boyama. Burdaki hile tripod hilesi ve buna denebilir ki; kardesim o senin sorunun bizim reklamda oynayan hatunun eli tripod gibiydi çekti. İyi tmm yedik deriz

Fakat aydaki hile daha baska cikti
Ay cekiyo diye reklamini yaparsan yapay zeka dersen(bence telefonlarda oda yok makine ogrenimi hepsi) ve boyle bi olay cikarsa yapilan yanlıştır. ya ztn 380bin km de diyerek normallestirilemez.

Ayyıldız

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kadir
Cihazım
Mİ 8 LTE
Konular
18
50 x olayi farkli. Kim 50x foto kullanir ki çamur gibi olur o . Oyle reklamlara benzemez o is tripod ister, tabanca ve tufek gibidir aradaki fark. Birisi ile daha isabetli vurursunuz digerinin atimi zordur. Ama tabanca belde tasinabilir ufaktir kamuflesi kolaydir tufen oyle olmaz. Yani aslinda 50x denen sey bence bos göz boyama. Burdaki hile tripod hilesi ve buna denebilir ki; kardesim o senin sorunun bizim reklamda oynayan hatunun eli tripod gibiydi çekti. İyi tmm yedik deriz

Fakat aydaki hile daha baska cikti
Ay cekiyo diye reklamini yaparsan yapay zeka dersen(bence telefonlarda oda yok makine ogrenimi hepsi) ve boyle bi olay cikarsa yapilan yanlıştır. ya ztn 380bin km de diyerek normallestirilemez.
50 x olayi hocam ois var cihazlarda 50 x sikinti cikarmayabilir. Test videolari var dijital zom yapiyor.

osmancan71

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Osman
Cihazım
Mi note 10
Meslek
Memur
Konular
28
50 x olayi hocam ois var cihazlarda 50 x sikinti cikarmayabilir. Test videolari var dijital zom yapiyor.
Ois kurtarmaz bence. 50x az değil çünkü. El titremesini tolere edip hibrit zoom u kapatip iş görür bi goruntu almasi bence cok zor. Bakayim incelemelerine

Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

Su videoda eliyle cekiyor. Oyle ise eger beklediğimden iyi . Yalan yok hakkini vermis :D ben daha çamurlu bi görüntü bekliyodum.

Üst Alt