Haber Huawei P30 Pro'nun 'Ay Modu' Yalan Çıktı

Huawei P30 Pro , “Moon Mode” yani Ay Modu özelliğini tanıtmak için, yakın çekim fotoğraflarını kullandı. Ancak çıkan haberlere göre, Ay’ın mevcut fotoğrafları ile çekilen görüntüleri birleştirerek fotoğrafın geliştirilmeye çalışıldığı söyleniyor.

Geçtiğimiz günlerde kullanıcı deneyimine sunulan Huawei P30 Pro , reklamlarında sıklıkla Ay Modu’nun detaylarını paylaştı. Bu mod ile, Ay’ın yakın çekimlerini yapay zeka sayesinde geliştirmeyi vadediyordu. Cihazın Ay Modu’nu kullanmak aslında oldukça basit. Kullanıcı Ay’ı fotoğraflamak için kamerayı 10 kat ya da daha fazla yakınlaştırarak çekim yapar. Yapay zeka sayesinde Ay’ın üzerinde bulunan gölgeler ve ışık gibi özellikleri daha belirgin hale getirir.

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Zhihu’dan Wang Yue, yaptığı bazı testler sonucunda telefonun; Ay’ın çekilen fotoğrafını yapay zeka ile geliştirmek yerine zaten var olan fotoğrafı kullanıcının görüntülerine eklediğini ortaya çıkardı. Yue, bu araştırmasını kanıtlamak için aynı modda başka fotoğraflar çekti. Sonuç olarak Huaawei P30 Pro cihazında kullanılan Ay Modu tamamen orijinal fotoğraflar üretmediği ortaya çıktı.
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Huawei P30 Pro için ortaya çıkan bu skandal, şirket için ilk değil. Bu mod dışında, şirketin reklamını yaptığı bazı fotoğrafları da DSLR fotoğraf makinesiyle çektiği keşfedilmişti. Huawei’nin aynı şeyi geçenlerde çıkardığı Nova 3 modeli için de yaptığı söyleniyor.

Kaynak : hwp

ercmaster

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ercan
Cihazım
mi5s
Konular
17
Düşene bir tekme de biz atmayalım, ayıptır...

İyi niyetli bakalım. Sonuç olarak ay her gün değişmiyor, son bir kaç milyon yıldır aynı. Ne gerek var farklı fotoğraf göstermeye çekmeye... Adamlar en iyisini çekmiş ve telefona koymuşlar işte. Siz çekmek istediğinizde de onu gösteriyor. Yoksa tripod bulunacak, ayarlar yapılacak, vs. çok uzun iş. Amaç kandırmak değil kullanıcısını uğraştırmamak. monkey~~
Bu tarz haberleri Huawei ye karşı daha çok göreceğiz ileride. Mesela şöyle, aslında optik olarak 4x zoom yapıyorken 8x yazmışlar. 4x i dijitalmiş , falan filan gibi.
Sonra bi manşet ,"Artık Apple ile dünyanız çok geniş." Bakmışsınız lg nin 4 sene önce koyduğu genişnaçı lensi yeni kullanmaya başlamışlardır.

delavega66

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İsmail
Cihazım
Oneplus 11
Meslek
Yazılım uzmanı
Konular
9
Ben de Huawei'nin çok gömülmemesi gerektiğine inanıyorum.. Hangi firma reklamlarında kullanıcının gözünü boyamak için hile yapmıyor ki? Sadece teknoloji firmaları olarak düşünmeyelim bütün ürünlerde yapılıyor bu.. Bir de bu Huawei'ye karşı yapılınca son zamanlarda yaşanan olayların bir benzeri olduğunu düşünüyorum. Yani amaç Huawei'yi kötülemek ve mobil alandaki güçlenmesine engel olmak diye düşünüyorum.. Google, Huawei'ye blöf yaptı, Huawei'de "ben kendi işletim sistemimi zaten hazırladım ki " diyerek blöfü gördü.. Geçen hafta Google 400küsür milyon dolar zarar etti. Yani bu işten kim daha zararlı çıkar derseniz Çinli olmayan firmalar daha zararlı çıkarlar..

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
427
Fena halde yanlış anlaşıldım... İroni yapmaya çalışmıştım, beceremedim demek ki facepalm~~

Yalandır, dolandırıcılıktır, sahtekarlıktır. Bunun affedilir, hafifletilir, mazur görülebilir bir tarafı yok. Televizyon da dahil olmak üzere tüm mecralarda "ay modu" reklamı yapılacak, bu mod olduğu için muadillerinden 2 kat fazla fiyat istenecek ve bu yalan çıkacak. Google, Trump, Çin, USA vs. beni ilgilendirmiyor arkadaşlar kusura bakmayın. Bir yalanla benim insanımın cebinden çıkan para Çin'e de gitse, USA'ya da gitse fark etmez, bu parayı çalanı, benim insanımı dolandıranı kimse mazur gösteremez. punch~~

osmancan71

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Osman
Cihazım
Mi note 10
Meslek
Memur
Konular
28
Bu kararı Google kendi almadı. Mecbur kaldı. O nedenle kararın şirket açısından karlı olup olmadığına bakmak doğru olmaz.
Burdan bakıldığında asıl mağdur olan Google olabilir. Çünkü savunmasız şekilde hazırlıksız olarak Huawei ye saldırması istendi. Huawei nin buna karşı altyapısı olduğunu anlayınca geri tepti. Bu daha başlangıç bence. Huawei yazılımını çıkaracaktır.
Danışıklı dövüş aslında(abd- ve abd yapılanmalı sırketlar arasında) . Google da bılıyordu bu kararın geleceğini kı huaweı bu yuzden 1 yıldır ısletım sistemi üzerinde çalışıyor. Arkadas haklı bence bu ıste bı bıt yenıgı vardır.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Fena halde yanlış anlaşıldım... İroni yapmaya çalışmıştım, beceremedim demek ki facepalm~~

Yalandır, dolandırıcılıktır, sahtekarlıktır. Bunun affedilir, hafifletilir, mazur görülebilir bir tarafı yok. Televizyon da dahil olmak üzere tüm mecralarda "ay modu" reklamı yapılacak, bu mod olduğu için muadillerinden 2 kat fazla fiyat istenecek ve bu yalan çıkacak. Google, Trump, Çin, USA vs. beni ilgilendirmiyor arkadaşlar kusura bakmayın. Bir yalanla benim insanımın cebinden çıkan para Çin'e de gitse, USA'ya da gitse fark etmez, bu parayı çalanı, benim insanımı dolandıranı kimse mazur gösteremez. punch~~
Valla bende ıronıyı anlamadım hatta bır yazı yazıyordum sıze :D huaweı nımlı bu konuda mesela dxo mark a bıle puan yukseltmek ıcıncpara verdıgı ıddıaları vardı. Hangı fırma oldugunu unuttum ama antutu skorlarını manıpule eden de vardı huaweı yada xıaomıydı hatırladıgım kadarıyla oda.

delavega66 huaweı nımlı bu konularda :) yanı dıger fırmalara göre daha nımlı. En azından ben oyle biliyorum.

Dıp bunları bılmeme ragmen huaweı de satın alıp kullanmıs bırısıyım yanlıs anlaşılma olmasın

Son düzenleme:

Ynsgltkn

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Yunus
Cihazım
Mi 8
Konular
6
İşte bunlar hep amerigan oyunları :)

delavega66

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İsmail
Cihazım
Oneplus 11
Meslek
Yazılım uzmanı
Konular
9
Valla ironi olduğunu ben de anlamamıştım, o yüzden sevinmiştim cantara hocam da benimle aynı görüşte diye :D :P

Lakin ben hala aynı fikirdeyim.. Apple CES2019 sırasında Las Vegas'ta bi binayı giydirirerek "Apple'da olan Apple'da kalır" diye reklam yaptı ( ). Gizlilikle ilgili bir sürü övünç reklamları yaptı ama itunes hack olayları sürekli yaşanıyor. Bir de geçenlerde uygulamaların kullanıcı verilerini çaldıkları ortaya çıktı. Yani herkes reklamını yaptığı şeyin doğruluğu ile ilgili "nımlı" (osmancan71 hocam o kelimenin doğrusu "mimli"dir :) )

En basitinden bir bisküvi reklamında bile içindeki çikolatanın ne kadar akışkan olduğundan bahsederken gerçekte öyle hiç olmaz mesela.. gibi gibi.. örnekler çoğaltılabilir..

Ha yanlış anlaşılmasın Huawei doğru ya da iyi yapmıştır demiyorum. Ama herkesin yaptığını o da yaptı diye günah keçisi ilan edilmesi de mantıklı gelmiyor bana.. Kamera konusunda Huawei hala 1 numaradır, varsın ay resmi de çekemesin yani :D

sese61

Security
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Selçuk
Cihazım
Mi 9
Meslek
Güvenlik
Konular
18
Beni kandiracaklarsa böyle güzel kandirsinlar valla :)) kamerası mükemmel değil mükemmel plus derecesinde p30pro'nun

osmancan71

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Osman
Cihazım
Mi note 10
Meslek
Memur
Konular
28
Valla ironi olduğunu ben de anlamamıştım, o yüzden sevinmiştim cantara hocam da benimle aynı görüşte diye :D :P

Lakin ben hala aynı fikirdeyim.. Apple CES2019 sırasında Las Vegas'ta bi binayı giydirirerek "Apple'da olan Apple'da kalır" diye reklam yaptı ( ). Gizlilikle ilgili bir sürü övünç reklamları yaptı ama itunes hack olayları sürekli yaşanıyor. Bir de geçenlerde uygulamaların kullanıcı verilerini çaldıkları ortaya çıktı. Yani herkes reklamını yaptığı şeyin doğruluğu ile ilgili "nımlı" (osmancan71 hocam o kelimenin doğrusu "mimli"dir :) )

En basitinden bir bisküvi reklamında bile içindeki çikolatanın ne kadar akışkan olduğundan bahsederken gerçekte öyle hiç olmaz mesela.. gibi gibi.. örnekler çoğaltılabilir..

Ha yanlış anlaşılmasın Huawei doğru ya da iyi yapmıştır demiyorum. Ama herkesin yaptığını o da yaptı diye günah keçisi ilan edilmesi de mantıklı gelmiyor bana.. Kamera konusunda Huawei hala 1 numaradır, varsın ay resmi de çekemesin yani :D

doğru sende haklısın :) ama huawei direk ön plandaki özellikleriyle yaptığı için hileyi daha akılda kalıcı oluyor. kamera diyor telefonla foto çekmiyor performans diyor testlerde hile yapıyor... Telefon alırken öne çıkan 1 ve 2. özellik kamera&performans çünkü. İstediği fiyarlarıda en uç seviyelerde olunca doğal olarak dikkati üzerine çekiyor huawei.

Üst Alt