Haber Huawei P30 Pro'nun 'Ay Modu' Yalan Çıktı

Huawei P30 Pro , “Moon Mode” yani Ay Modu özelliğini tanıtmak için, yakın çekim fotoğraflarını kullandı. Ancak çıkan haberlere göre, Ay’ın mevcut fotoğrafları ile çekilen görüntüleri birleştirerek fotoğrafın geliştirilmeye çalışıldığı söyleniyor.

Geçtiğimiz günlerde kullanıcı deneyimine sunulan Huawei P30 Pro , reklamlarında sıklıkla Ay Modu’nun detaylarını paylaştı. Bu mod ile, Ay’ın yakın çekimlerini yapay zeka sayesinde geliştirmeyi vadediyordu. Cihazın Ay Modu’nu kullanmak aslında oldukça basit. Kullanıcı Ay’ı fotoğraflamak için kamerayı 10 kat ya da daha fazla yakınlaştırarak çekim yapar. Yapay zeka sayesinde Ay’ın üzerinde bulunan gölgeler ve ışık gibi özellikleri daha belirgin hale getirir.

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Zhihu’dan Wang Yue, yaptığı bazı testler sonucunda telefonun; Ay’ın çekilen fotoğrafını yapay zeka ile geliştirmek yerine zaten var olan fotoğrafı kullanıcının görüntülerine eklediğini ortaya çıkardı. Yue, bu araştırmasını kanıtlamak için aynı modda başka fotoğraflar çekti. Sonuç olarak Huaawei P30 Pro cihazında kullanılan Ay Modu tamamen orijinal fotoğraflar üretmediği ortaya çıktı.
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Huawei P30 Pro için ortaya çıkan bu skandal, şirket için ilk değil. Bu mod dışında, şirketin reklamını yaptığı bazı fotoğrafları da DSLR fotoğraf makinesiyle çektiği keşfedilmişti. Huawei’nin aynı şeyi geçenlerde çıkardığı Nova 3 modeli için de yaptığı söyleniyor.

Kaynak : hwp

ercmaster

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ercan
Cihazım
mi5s
Konular
17
Haklısınız, Apple reklam filmlerinde , teknik ekipman kullanılmıştır, yazıp giydiriyor. Huawei unutmuş canon d60 ile çekilmiş yazısı yazmayı. Fark yok. Huawei ısırıklı elmadan daha ucuz.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Ben mi 5s kullanıyorum. Şahsen fiktim şudur, Huawei veya Xiaomi , şu xda daki adamları ki bizim sitede de vardır mutlaka geliştirici olarak, kadrosuna katsa da rahatlasak.
Yani gerçekten bu adamlar bizim isteklerimizi daha iyi anlayıp entegre ediyor.

Artık donanım olarak tıpayı fırlatma noktasına geldiler , iş algoritma da bitiyor. Yani donanım madde ise , algoritma ise ruh ise, hangisinin yapabilecekleri daha ileri seviyeye gidebilir ki....

SmashTR

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
-
Cihazım
----
Konular
68
Hocam bu haber çıkalı 1.5 ay olmuştu.

ercmaster

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ercan
Cihazım
mi5s
Konular
17
Yeni haber de şu, Google Huawei ye karşı aldığı kararda geri adımlara başladı.

Tabi diğer şirketler de ufak ufak bunu takip ediyor.

monvance

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
ÖmerF Koca
Cihazım
Mi 10T
Meslek
Öğrenci
Konular
34
Yeni haber de şu, Google Huawei ye karşı aldığı kararda geri adımlara başladı.

Tabi diğer şirketler de ufak ufak bunu takip ediyor.
hocam bence bunlarin hepsi planli gelismeler. Google Huawei'n değerini düşürmeye çalıştı. gördüğünüz gibi Google'in engelleri kaldırması gündeme oturmadi. Bir çok kisinin Huawei e güveni eksildi. bakalim önümüzdeki sene satis sayisini gorucez

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ercmaster

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ercan
Cihazım
mi5s
Konular
17
hocam bence bunlarin hepsi planli gelismeler. Google Huawei'n değerini düşürmeye çalıştı. gördüğünüz gibi Google'in engelleri kaldırması gündeme oturmadi. Bir çok kisinin Huawei e güveni eksildi. bakalim önümüzdeki sene satis sayisini gorucez

Ben değer düşüklüğü konusunda biraz farklı düşünüyorum. Şimdi Google en büyük müşterisini kaybetmemek için Huawei ye yeni işletim sistemi ve sanal market çalışmalarından vazgeçmesi için çalışma yapıp taviz vermek zorunda kalabilir.
Çünkü en büyük düşmanı en büyük müştrrisi.

monvance

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
ÖmerF Koca
Cihazım
Mi 10T
Meslek
Öğrenci
Konular
34
Ben değer düşüklüğü konusunda biraz farklı düşünüyorum. Şimdi Google en büyük müşterisini kaybetmemek için Huawei ye yeni işletim sistemi ve sanal market çalışmalarından vazgeçmesi için çalışma yapıp taviz vermek zorunda kalabilir.
Çünkü en büyük düşmanı en büyük müştrrisi.
hocam bu yeni anlasilan bişi değil ki. madem R yapacakti neden engelledi ilk basta? Google kendisini bu duruma dusurduyse mutlaka bi bit yeniği var

TosunPASA

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tosun
Cihazım
Mİ 10T Pro
Meslek
Sys Support - IT
Konular
91
arkadaşlar....
tanıtımlarda tlf ile ceviz kırmak ne ise bu da o... ne farkı var... siz tlf ile ceviz kırmak mı istiyorsunuz da reklam o şekilde.. maksad ekran sağlımlığı ve malum markanın satış rakamlarından çok fazla GELİRİ olan teknik servis hizmetine atıf

şimdi..
insanlar bırak kareye almayı.... basit ama net görebilmek için bilmem kaç xxxxx mercekli teleskoplar ile bakıyor iken....
senin elindeki minicik cihazın merceği ile mi net kare yakalamayı düşünüyorsunuz...

nikon markasının slr leri ile bile 10 saatlik bir gece çekiminde net bir görüntü yakalamak için insanlar kendini parçalarken.....

ne çabuk unuttunuz... ... markalı tlf ile film çekilmişşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşş

BALOOOON diye bir tabir var...

osmancan71

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Osman
Cihazım
Mi note 10
Meslek
Memur
Konular
28
..... Aklıma gelmıstı :D. Huaweı benzer şeyleri daha öncede yaptı. Bunda da böyle bı hıle yaptıgını tahmın edıyordum yanılmamışım. Yoksa neden ozellıkle bı mod altında yapsınlar kı bunu smirk~~

şu ana kadar en uzun süre kullandığım telefon huawei oldu. sorunsuz bir telefon. yaklaşık 1 yıldır p20 kullanıyorum hiçbir hata almadım. uygulama donmadı. telefonumda da 100 ün üzerinde uygulama vardır. kamerasını görenler de hayran kalıyor. evet reklamlarda yanıltma yoluna gidilmiş ama yine cep telefonlarında en iyi kameraya sahip telefonlar arasında huawei yer alır. xiaomi kamera konusuna son dönemlerde baya özen göstermeye başladı. mi mix2s ile kamera tarafına biraz daha odaklanılmaya başlandı. sonrasında mi mix3 mi 8 mi9 ile kamera olayını üst seviyelere taşıdı.

reklam yalanı ne ilk oldu ne de son olacak tv de gördüğümüz bir çok şey aslında göründüğü gibi değil. vw emisyon skandalı patlak verdi ama millet hala vw alıyor. onlar işin daha kötüsünü yaptı. bunlar global dünyanın pazarlama stratejileri iyi veya kötü.

bu haber huawei nin kameralarının kötü olduğu anlamına gelmez.
Dostum bende p20 kullandım ama dedıgın gıbı stabıl degıl. Sen Android 8.0 kullanıyorsan hala bişey dıyemem. Donanımhaber p20 sayfasınada bı bak ıstersen. Kamera olarak bısey dıyemem cok iyi. Ama huaweı samsung guncelleme ıle kamerayı bozabılecek sırketler bana gore :D sırf yenı telefon satmak için. Bunu belkı xıaomı bıle yapar. Hatta bazı yorumlarda mı note3 un kamerasının kotulestıgını okudum. Abımın telefonuna baktım dogruda yazılmıs (mı note3 u var benım kullanıp verdıgım)

]
Ben mi 5s kullanıyorum. Şahsen fiktim şudur, Huawei veya Xiaomi , şu xda daki adamları ki bizim sitede de vardır mutlaka geliştirici olarak, kadrosuna katsa da rahatlasak.
Yani gerçekten bu adamlar bizim isteklerimizi daha iyi anlayıp entegre ediyor.
Böylesi daha ıyı bence. O adamlar sayesınde bazı seyler acıga çıkıyor yazılımlardakı hıleler tespit ediliyor. Örneğin apple ın planlı eskıtmesı

Son düzenleme:

ercmaster

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ercan
Cihazım
mi5s
Konular
17
hocam bu yeni anlasilan bişi değil ki. madem R yapacakti neden engelledi ilk basta? Google kendisini bu duruma dusurduyse mutlaka bi bit yeniği var

Bu kararı Google kendi almadı. Mecbur kaldı. O nedenle kararın şirket açısından karlı olup olmadığına bakmak doğru olmaz.
Burdan bakıldığında asıl mağdur olan Google olabilir. Çünkü savunmasız şekilde hazırlıksız olarak Huawei ye saldırması istendi. Huawei nin buna karşı altyapısı olduğunu anlayınca geri tepti. Bu daha başlangıç bence. Huawei yazılımını çıkaracaktır.

Üst Alt