Gümrük Hakkındaki Soru ve Sorunlarınız

Customs

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Ali
Cihazım
Htc wildfire
Konular
1
Arkadaşlar, yurt dışından getireceğiniz ürünlerde Gümrük açısından merak ettiklerinizi bu başlık altında sorabilirsiniz. Bilebildiğim kadarıyla cevaplandıracağım.

yuhuju

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Kadir
Cihazım
Meizu Mx5
Konular
6
Nette baya bi arkadaşın teli gümrükten geri döndü. Sanırım bu aralar sıkı kontroller var

Customs

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Ali
Cihazım
Htc wildfire
Konular
1
Kargo ile yurt dışından telefon getirmek mevzuatlar gereği yasak zaten. Postada Gümrük muayene memuru tarafından yapılan kontrolde telefon tespit edilirse, kutu içeriğinin tamamı ile beraber göndericiye iade edilir. Kontrolde fark edilmeyen olursa -ki şanslı olmalısınız- alabilirsiniz.

yuhuju

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Kadir
Cihazım
Meizu Mx5
Konular
6
Hocam yani bana biraz saçma gibi geldi, yolcu beraberinde getirebiliyosunuz fakat kargo ile gümrükten yasak deniyor. Bunun bi önlemini alarak yine sınırlı sayıda kargo ile yurtdışından getirmek uygun hale getirilmeli.

Customs

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Ali
Cihazım
Htc wildfire
Konular
1
Kanunu hazırlayan bu şekilde hazırlamış. Değişeceğini de sanmıyorum. Keşke değişse diyorum bende.

yuhuju

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Kadir
Cihazım
Meizu Mx5
Konular
6
hocam anlıyorum ama bunun bi çaresi olmalı yani yurt dışındaki fiyatları görünce burda bu fiyatlar insanı farklı bi boyuta getiriyor. bize şöyle bir seçenek sunulsa mesela garantili ve garantisiz seçeneği olsa garantisiz 200-300 tl daha uygun olsa yine yurtdışına göre pahalı olur ama en azından benim gibi düşünenler için bir seçenek olur bizim insanımız kazansın deriz

Customs

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Ali
Cihazım
Htc wildfire
Konular
1
Bununla ilgili Bakanlıkta nasıl düşünüyorlardır bilmiyorum. Onlar için 'yasaktır' deyip uygulamada ki zorluklardan kaçınmak en kolayı. Telefon serbestisi getirilmesi buradaki distrübütörler açısından da sıkıntılı sonuçlar doğurabilir. Diğer ülkeler bunu nasıl uyguluyor onu da bilmek gerek. Yani her ülke kargo ile telefon getirilmesini yasaklıyor mu yasaklamıyor mu? Bu konuda Dünya Ticaret Örgütü genel bir anlayışı var mıdır vs vs. Bir yolu bulunsa da izin verilse gerçekten güzel olur.

blltlgn

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Bilal
Cihazım
Redmi Note 3
Konular
13
Sadece bazı ürünlerde izin yok. İzin verilen ürünler 75 Euro'ya kadar gümrük vergisine tabi değil. 75 Euro üzeri için vergisini ödemek şartı ile alabilirsiniz.

Telefona izin verilmemesi mantıklı. Düşünsenize izin verilse insanlar bu işin ticaretini yapacak ama vergi ödemeyecek. Yarın bir sorun olduğunda tüketici hakkını nasıl arayacak? Devlet hangi birini denetleyecek.
Evet izin verilse bize daha ucuza gelir ama biraz daha geniş düşününce farklı sonuçlar çıkıyor.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Customs

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Ali
Cihazım
Htc wildfire
Konular
1
Genel Bilgi açısından şunları eklemekte fayda var.
Kargo ile yurt dışından herhangi bir ürün getirdiğinizde (Yasaklı Olmayan Ürünler için);
1-) Eşyanız, 75 euro altı ise, vergi tahakkuku çıkarılmaz.
2-) Eşyanız 75-1500 euro arasında ticari mahiyet arz etmeyen bir eşya ise: AB'den geliyor ise %18, Diğer ülkelerden geliyor ise %20 maktu(sabit) oranda vergiye tabidir.
3-) Eşyanız, 1500 euro üstü ise, Gümrükte beyana tabi olur ki hiç önermem astarı yüzünden pahalıya gelir. Ayrıca öğrenmek isteyenlere detaylarını aktarabilirim.
4-) Eşyanız ticari mahiyet arz ediyor ise (kişisel kullanıma haiz olmayan, sayı olarak adedinin fazla olması gibi), yine Gümrükte beyana tabi olur.

tasamek

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mehmet
Cihazım
mi4s mipad mi6
Meslek
teknisyen
Konular
50
arkadaşlar devlet izin vermek istese bile bu işin ticaretini yapan distribütör firmaların kulisi sayesinde bu işler engellenir çünki adam yurt dışından 100 dolara telefonu alacak burda 300 dolara satacak ki milyonlarına milyarlar eklesin tabi bunu yapabilmek için bu milyarların bir kısmını kulis yaptıklarına verebilsin bakın size bir örnek vereyim internette kozmetik üzerine satış yapan straw..... diye bir site üzerinden ucuz parfüm alıyorduk öyleki türkiyede 350 tl satılan parfüm 190 200 tl ye geliyordu üstelik kargo dahil ve hepside orjinaldi bazen yapılan kampanyalarda 160 170 tl ye düşüyordu türkiyedeki kozmetik ithalatı yapan firmalar öyle bir baskı kurdularki hükümet yurtdışından kargo yolu ile parfüm getirtmeyi yasakladı ve sitenin türkiye ye gümrük nedeni ile mal gönderemiyeceklerini bildirir yazı koydurdular

Üst Alt