Çözüldü Full Backup a dönemiyorum

Pegasus__

..::FreeDoom::..
Emekli Yönetici
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ömer
Cihazım
Mi 9T - Davinci
Konular
50
2 Aosp, 1 miuş

Bir yedek kurmak için bu kadar işlem nedir yahu :D
Bende 2 Aosp, 1 Miui olmak üzere 3 romun yedeği var, istediğim zaman twrp üstünden 2 dk da yüklüyorum :D

Evet haklısınız çok fazla adım var. Fakat Android versiyonu değişince işler karışıyor. Aynı sürümde dolaşmak dediğiniz gibi pek sıkıntı olmuyor.

fragmagedon

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
ASD
Cihazım
Poco X3 NFC
Konular
1
Selamlar,
alpereneker hocam madem port rom kullanıyorsunuz romu denemenizi tavsiye ederim. Miroom Pie 11.0.5.1 sürümü, miui kamera portre modu çalışmıyor başka bir hatası yok. Ancak Gcam varken zaten orijinal kamera kullanılmıyor. Şu an yabancı forumlarda da en fazla tavsiye edilen sürümdür. Ayrıca 4pda sitesinde electronic.13 isimli arkadaş da güzel port romlar çıkartıyor. Telegram üzerinden takip ederseniz tüm güncel port romlar yer alır. Ben uzun süredir port romlar kullanıyorum kesinlikle global veya aosp romlardan daha memnun kaldım.
halilgurbuz hocam Pie romlarda da miui sisteminin kendi görüşme kaydedicisini kullanıyorum aktif olarak. Sorunsuz çalışıyor.

Benim tavsiye ettiğim port rom; bu mesajda yönlendirdiğim hocam, geliştiricisi bu ay yeni bir sürüm daha çıkartacak tabi. Eğer ki gün gelir yine kaşıntınız tutarsa bir kenarda bulunsun, ayrıca böyle bir durumda TWRP yerine OrangeFox kullanmanızı tavsiye ederim. Bir defa Android 9 Romu beğenir ve kalırsanız sonrası kolay zaten, yeni portların hepsi Android 9 olduğu için direk kurulum yapabilir en kötü ihtimalle sadece sistemi silerek yenisini yükleyebilirsiniz. Bu durumda uygulamalar, veriler kaybedilmediği için romlar arasında geçiş de oldukça basit.

Metin

(:
Premium Üye
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Metin Çınar
Cihazım
Redmi Note 8
Konular
131
Evet haklısınız çok fazla adım var. Fakat Android versiyonu değişince işler karışıyor. Aynı sürümde dolaşmak dediğiniz gibi pek sıkıntı olmuyor.
Bende bulunan yedeklerin android sürümü farklı hocam, sorun yaşamıyorum.. Herhalde şu rollback denen illet yüzünden sıkıntı yaşıyor arkadaşlar.. Tabi ki başka sebeplerden dolayı da sorun yaşayan olabilir.

halilgurbuz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Halil
Cihazım
Poco X5 Pro 5G
Meslek
Bilişim ırgatı
Konular
196
Bende bulunan yedeklerin android sürümü farklı hocam, sorun yaşamıyorum.. Herhalde şu rollback denen illet yüzünden sıkıntı yaşıyor arkadaşlar.. Tabi ki başka sebeplerden dolayı da sorun yaşayan olabilir.
Hocam o zaman bi konu açında size zahmet anlayalım. Yani Android 9 yada 8 yada 7 olan port romlarda 7 den 7 olana yada 8 den 8 olana yada 9 dan 9 olana geçmekte sorun yok evet.
Ancak benim yaptığım gibi 9 olandan tutup global özellikle parantez içinde yazmak istiyorum (GLOBAL) olana geçmek isteyince sıkıntılar oluyor. Pegasus__ hocamın da dediği gibi.

Şöyleki Android 9 port olup 7 port a geçilebiliyordur belki.
Ayrıca şöyle bir ayrıntı da varki. Global olan ve full yedek alınan (ayarlar, programlar vs) yedeğe dönmede TWRP kesinlikle bence başarısız, daha doğrusu Xiaomi de başarısız.
Dediğim gibi daha önce LG ve ASUS telefonlarımda sorunsuzca her yere geçiyordum. Telefonumu TWRP den tamamen full+full silip aldığım full+full yedeği basmam yeterli oluyordu.
Xiaomi de işler biraz karışık.

Metin

(:
Premium Üye
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Metin Çınar
Cihazım
Redmi Note 8
Konular
131
Hocam o zaman bi konu açında size zahmet anlayalım. Yani Android 9 yada 8 yada 7 olan port romlarda 7 den 7 olana yada 8 den 8 olana yada 9 dan 9 olana geçmekte sorun yok evet.
Ancak benim yaptığım gibi 9 olandan tutup global özellikle parantez içinde yazmak istiyorum (GLOBAL) olana geçmek isteyince sıkıntılar oluyor. Pegasus__ hocamın da dediği gibi.

Şöyleki Android 9 port olup 7 port a geçilebiliyordur belki.
Ayrıca şöyle bir ayrıntı da varki. Global olan ve full yedek alınan (ayarlar, programlar vs) yedeğe dönmede TWRP kesinlikle bence başarısız, daha doğrusu Xiaomi de başarısız.
Dediğim gibi daha önce LG ve ASUS telefonlarımda sorunsuzca her yere geçiyordum. Telefonumu TWRP den tamamen full+full silip aldığım full+full yedeği basmam yeterli oluyordu.
Xiaomi de işler biraz karışık.
Hocam TWRP'den Backup diyorum System, Boot ve Data olarak yedekliyorum, sonra restore kısmından aynen yüklüyorum geri.. Yani konu açacak birşey yok.. Hepimizin bildiği işlemler.

halilgurbuz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Halil
Cihazım
Poco X5 Pro 5G
Meslek
Bilişim ırgatı
Konular
196
Hocam TWRP'den Backup diyorum System, Boot ve Data olarak yedekliyorum, sonra restore kısmından aynen yüklüyorum geri.. Yani konu açacak birşey yok.. Hepimizin bildiği işlemler.
ilginçmiş.
Bir dahaki sefere sizin dediğiniz gibi alırım yedeği bakalım dönebilecekmiyim.

halilgurbuz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Halil
Cihazım
Poco X5 Pro 5G
Meslek
Bilişim ırgatı
Konular
196
Benim tavsiye ettiğim port rom; bu mesajda yönlendirdiğim hocam, geliştiricisi bu ay yeni bir sürüm daha çıkartacak tabi. Eğer ki gün gelir yine kaşıntınız tutarsa bir kenarda bulunsun, ayrıca böyle bir durumda TWRP yerine OrangeFox kullanmanızı tavsiye ederim. Bir defa Android 9 Romu beğenir ve kalırsanız sonrası kolay zaten, yeni portların hepsi Android 9 olduğu için direk kurulum yapabilir en kötü ihtimalle sadece sistemi silerek yenisini yükleyebilirsiniz. Bu durumda uygulamalar, veriler kaybedilmediği için romlar arasında geçiş de oldukça basit.
Orangefox kurulumu için talimat bulamadım hocam.
Foruma baktm bulamadım. Varmıdır link ve anlatım?

fragmagedon

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
ASD
Cihazım
Poco X3 NFC
Konular
1
indirebilirsiniz. Zip dosyasını normal rom kurar gibi TWRP üzerinden yükleyeceksiniz. Yani inen dosyayı açmadan TWRP üzerinden seçip doğrudan kurun. Ardından telefon kendini resetleyip Orangefox ile açılacak. Ayarları kurcalarsanız Türkçe olarak da kullanabilirsiniz.

halilgurbuz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Halil
Cihazım
Poco X5 Pro 5G
Meslek
Bilişim ırgatı
Konular
196
indirebilirsiniz. Zip dosyasını normal rom kurar gibi TWRP üzerinden yükleyeceksiniz. Yani inen dosyayı açmadan TWRP üzerinden seçip doğrudan kurun. Ardından telefon kendini resetleyip Orangefox ile açılacak. Ayarları kurcalarsanız Türkçe olarak da kullanabilirsiniz.
Bu programı kullanırken neleri yedek almam gerektiğini söyleyebilirmisiniz?
Özellikle istediğim şu hocam, Telefonum diyelimki Global MiUi 11 de ve Android 7.
Tüm programlarım kurulu, hesaplar ayarlı, arama kayıtları var, SMS ler var.
Bunların hepsini alacağım ve ileride dönmek istediğimde tümünü birden geri yükleyeceğim.
Bunun için neleri seçmeliyim nasıl kullanmalıyım? Yedek alırken neleri seçip almalıyım? Geri yüklerken neleri seçip geri yüklemeliyim?
Teşekkürler.

fragmagedon

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
ASD
Cihazım
Poco X3 NFC
Konular
1
Hocam hiç geri dönme gereği duymadım ben. Öncelikle Android 8.1 port romlara geçmeden önce siz gibi full yedek almıştım ancak romları beğenince temiz bir kurulum olması adına uygulamaları sıfırdan kurdum. Miui 11 gelene kadar haftalık güncellemeler ile devam ettim. Sonrasında yine temiz kurulum ile Android 9a geçtim. Memnun bir şekilde yine haftalık güncellemeler ile devam ettim. En son kullandığım romun geliştiricisi aylık güncelleme vereceği için birkaç haftadır beklemedeyim. Yedekleme konusuna gelince ben Migrate kullanıyorum. Titanium da kullanabilirsiniz. Kişilerim, notlarım Xiaomi Bulut üzerinde de yedekli durumda. Söylediğiniz gibi recovery yedeklerini komple geri yüklemeyi hiç kullanmadığım için yönlendirmek istemem.

Üst Alt