Rehber [CRB] Android Kitchen Tool ile ROM Parçalama / Birleştirme

tıslayankedi

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
MIUI Destek
Cihazım
POCO X3 PRO
Meslek
ROM Geliştiricisi
Konular
36

[CRB] Android Kitchen Tool ile ROM Parçalama / Birleştirme​

Merhaba sevgili MiuiTürkiye Ailesi,

Xiaomi cihazları için Rom parçalama, düzenleme ve yeniden paketleme işlerine ClassiCTR hocamızın,
Rehber - Android Rom Tool .dat-.dat.br-img Dosyaları ile Çalışın. [Parçala ve topla] linkinde bulunan konusu ile merak salıp başlamıştım.

Konuya güncelleme getirmek, güncel uygulamaları sizlerle paylaşmak, forumumuzun meraklı, girişken ve hırslı " Ben de kendi Romumu yapıp insanlara daha güzelini sunacağım." düşüncesine sahip üyelerine rehber olmak istedim.

Artık CRB3 v14 Beta tools' umuz var arkadaşlar. Windows11' e kadar da desteği mevcut.

Tools' u indirip açtığımızda bizi bu ekran bekliyor. Önce WSL' i açıp PC mizi restart ediyoruz.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Ardından İmport Distro butonuna basıyoruz. İşlem tamamlandıktan sonra " Test Distro " diyoruz.
Done yazısı geldiğinde uygulama açılıyor.

Biraz sorunlu bir uygulama, bazen durduk yere distro patlıyor ve unregister yapıp tekrar import ve test ettiriyor. Haliyle sizleri ve sevdiklerinizi fazlasıyla anıyoruz :D

Uygulamamız açıldığında " Create New Project " diyoruz

Şimdi burada bizi ilgilendiren menüleri numaralandırdım.

1 - Proje oluşturma, Rom dosyasını seçme ve parçalama
2- İmza doğrulamasını kaldırma, Boot.img ve Vbmeta.img dosyalarını patchleme
3- Debloat, Deodexer ve Smali Patcher Menüsü (ÜCRETSİZ SÜRÜMDE SADECE DEBLOAT ÇALIŞIYOR)
4- Romu tekrar paketleme, dağıtıma hazır hale getirme menüsüdür.

1 - Proje oluşturma, Rom dosyasını seçme ve parçalama​

Bu ekranda Extract Rom (AUTO) ya tıklayıp Romun zip dosyasını seçiyoruz ve sağ altan Download butonuna benzer ikonlu butona basıp arkamıza yaslanıyoruz. Birazcık uygulama çalışsın :)

2- İmza Doğrulamasını kaldırma, Boot.img ve Vbmeta.img dosyalarını patchleme menüsü​

Bu menüde öncelikle Force Encryption Disabler diyoruz.
Ardından sırasıyla Patch VBMeta.İmg dedikten sonra sağ da o dosyayı seçip sağ en alttaki butona basıyoruz.
Patch Boot.img dedikten sonra da sonra sağ taraftan o dosyayı seçip sağ en alttaki butona basıyoruz.

3- Debloat (En sevdiğim) Menüsü

Ben rom editlemeyeceğim, sadece debloat yapıp toparlayayım en azından insanlar temiz bir rom kullansın diyenler de bu özelliği yaptıktan sonra direkt 4.menüden romu toparlayıp dağıtımını yapabilirler.
Bu menüde istediğiniz apk ları seçip sil demeniz yeterli.

4- Romu tekrar paketleme, dağıtıma hazır hale getirme menüsü

Bu menüden rom yapınıza göre (benim cihazımda .dat.br uzantılı) romunuzu tekrar paketleyip paylaşıma açabilirsiniz.
Ben Build İmage Bulk dedikten sonra 2 numaralı butona basıp rom yapımı seçtikten sonra 3 numaralı butondan bölümleri ekledim.
F adlı (final diye adlandırdım) buton ile romu paketledim.
4 numaralı buton ile build dosyama baktım.

Paketlenen romu, Rom.zip dosyasına ekleme

Evet son olarak 4 numaralı butondan açtığınız build klasöründen "vbmeta Hariç " tüm dosyaları rom.zip dosyanızın içine sürükleyin ve değiştir' e tıklayın. Zip' in içini sizin dosyalarınızla güncelleyecektir.

Tebrikler ! Artık kendi romunuzu oluşturdunuz. Birbirinden güzel romlarınızı, çalışmalarınızı en kısa sürede forumumuzda görmek dileğiyle :)

Son düzenleme:

m.özkan1414

Destek Ekibi
Yönetici
Destek Ekibi
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M
Cihazım
Xiaomi 13 Ultra
Meslek
Yazılım
Konular
377
Paylaşım için teşekkürler. Dosyayı farklı bir sunucuya da yükler misiniz rica etsem. Vpn ile ve normal olarak denedim ancak megadan inen dosyalar çıkartılırken hata veriyor.

tıslayankedi

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
MIUI Destek
Cihazım
POCO X3 PRO
Meslek
ROM Geliştiricisi
Konular
36
Paylaşım için teşekkürler. Dosyayı farklı bir sunucuya da yükler misiniz rica etsem. Vpn ile ve normal olarak denedim ancak megadan inen dosyalar çıkartılırken hata veriyor.
Elbette, Yandex Disk uygun mudur hocam ?

eminreis80

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emin
Cihazım
Mi 10t Pro
Meslek
makine mühendisi
Konular
14
güzel paylaşım olmuş hocam teşekkürler elinize sağlık

senolars

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
ŞENOL
Cihazım
Redmi note 5 pr
Konular
6
Paylaşım için çok teşekkürler. Tam da bu işi çözmeye çalışıyordum. Ama yine tam olmadı kurulumda hata verdi twrp ile.
Özellikle 4. basamakta hata yapıyorum galiba. Cihazım mi 9 lite, portlamak istediğim rom:
xiaomi.eu_multi_MINote10_MICC9Pro_22.5.18_v13-11.zip -(miui 13 için. çünkü artık mi 9 lite için destek yok)
Birkaç sorum olacak izninizle
1- 1. aşamada xiaomi.eu_multi_MINote10_MICC9Pro_22.5.18_v13-11.zip zipli portlayacağım romu seçtim.
Download butonuna benzer ikonlu butona basıp arkama yaslandım

2.-
Ardından sırasıyla Patch VBMeta.İmg dedikten sonra sağ da o dosyayı seçip sağ en alttaki butona basıyoruz.
Patch Boot.img dedikten sonra da sonra sağ taraftan o dosyayı seçip sağ en alttaki butona basıyoruz.

3-Deploat yapıyoruz.

4-Ben Build İmage Bulk dedikten sonra 2 numaralı butona basıp rom yapımı seçtikten sonra 3 numaralı butondan bölümleri ekledim.
(Burayı tam anlayamadım, biraz açıklar mısınız.

Paketlenen romu, Rom.zip dosyasına ekleme :(Bu Rom.zip mi 9 lite için yapılmış
xiaomi.eu_multi_MI9LiteMICC9_V12.5.5.0.RFCCNXM_v12-11.zip rom ya da vb. zipli bir rom olacak değil mi?)

Evet son olarak 4 numaralı butondan açtığınız build klasöründen "vbmeta Hariç " tüm dosyaları rom.zip dosyanızın içine sürükleyin ve değiştir' e tıklayın. Zip' in içini sizin dosyalarınızla güncelleyecektir.

Ekli dosyalar

• resim_2022-05-06_094930771 [miuiturkiye.net].jpg
    resim_2022-05-06_094930771 [miuiturkiye.net].jpg
    114,5 KB · Görüntüleme: 95
  • 7 [miuiturkiye.net].png
    7 [miuiturkiye.net].png
    76,9 KB · Görüntüleme: 102

tıslayankedi

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
MIUI Destek
Cihazım
POCO X3 PRO
Meslek
ROM Geliştiricisi
Konular
36
Paylaşım için çok teşekkürler. Tam da bu işi çözmeye çalışıyordum. Ama yine tam olmadı kurulumda hata verdi twrp ile.
Özellikle 4. basamakta hata yapıyorum galiba. Cihazım mi 9 lite, portlamak istediğim rom:
xiaomi.eu_multi_MINote10_MICC9Pro_22.5.18_v13-11.zip -(miui 13 için. çünkü artık mi 9 lite için destek yok)
Birkaç sorum olacak izninizle
1- 1. aşamada xiaomi.eu_multi_MINote10_MICC9Pro_22.5.18_v13-11.zip zipli portlayacağım romu seçtim.
Download butonuna benzer ikonlu butona basıp arkama yaslandım

2.-

3-Deploat yapıyoruz.

4-Ben Build İmage Bulk dedikten sonra 2 numaralı butona basıp rom yapımı seçtikten sonra 3 numaralı butondan bölümleri ekledim.
(Burayı tam anlayamadım, biraz açıklar mısınız.

Paketlenen romu, Rom.zip dosyasına ekleme :(Bu Rom.zip mi 9 lite için yapılmış
xiaomi.eu_multi_MI9LiteMICC9_V12.5.5.0.RFCCNXM_v12-11.zip rom ya da vb. zipli bir rom olacak değil mi?)

Hocam selam, ROM portlama konusunu denemediğim için o konudaki sorularınıza birşey diyemeyeceğim.
Diğer soruya gelirsek, 4- aşamada F diye adlandırdığım buton tekrar system, system-ext,vendor, product bölümlerini geri paketlemeye yarar. işlemin başında bu dosyalar .dat , .dat.br uzantılıydı. F butonumuz da açıp işlem yaptıktan sonra aynı formatta paketlemeye yarıyor.

Üst Alt