Haber Cep telefonu satışında yeni dönem! Kara liste geliyor!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu – ‘nın IMEI numarası düzenlemesine gideceğine dair haberler gündeme bomba gibi düştü. Bu iddialardan ilkini: otomobil ve beyaz eşya için IMEI numarası kaydının başlayacağını sizlere duyurmuştuk. Aşağıdaki linkten detaylarına ulaşabileceğiniz bu düzenlemenin yanı sıra, cep telefonu satışında yeni döneme geçiş yapılacağı iddia ediliyor.

Cep telefonu satışında kara liste uygulaması yolda!
Bu kapsamda operatörlerden satın alınan telefonların borcu ödenmediğinde kara listeye alınacağı dile getiriliyor. Daha basit bir şekilde anlatmak gerekirse: Turkcell, Vodafone veya Türk Telekom’dan fatura üzerine veya başka bir kampanya ile satın aldığınız telefonun borcunu ödemediğinizde IMEI numarası kara listeye alınacak ve haberleşme hizmetinden yararlanamayacaksınız.

7 yıldan fazla sinyal almayan cihazların kapatılmasına dair yasa hali hazırda yürürlükte. Bu kapsamda eski telefonlara ait IMEI numaralarının kaçak yollarla Türkiye’ye getirilen telefonlarda kullanılmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

MOBİSAD Başkanı Mustafa Kemal Turnacı o dönemde yaptığı açıklamada 7 yıldan fazla sinyal almayan cihazların IMEI havuzundan çıkartılmasının yeterli olmadığını, 7 yılın 2 yıla düşürülmesinin gerektiğini savunmuştu. IMEI numarası konusundaki düzenlemelerin Türkiye Gazetesi tarafından paylaşıldığını ve henüz BTK’nın resmi bir duyuru yapmadığını hatırlatmak isteriz.
Kaynak ve Link :

ibrahimiyice

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İbrahim
Cihazım
Mi 9T
Meslek
Öğrenci
Konular
38
Ben aylardır söylüyorum , eşinizin dostunuzun cekmecesinde duran kırık / bozuk telefonlari değerlendirin diye :)))

Benim elimde şahsen 25-30 tane birikti , hepsi temiz , hepsi btk kayıtlı hepsi zamanında avmlerden falan alınmış faturalı ürünler ...

Valla elimdeki cihaza (k20 pro) bu imeileri attigimda bakalım hangi teknoloji gurmesi delikanlı benim aslında k20 pro kullandigimi,imeisini attigim cihazı kullanmadigimi tespit edecek çok merak ediyorum ...

Zaten hocam, bunların 7 yıl demesindeki mevzu su , telefoncularin elindeki imeileri patlatalim , bu işlerden hiç anlamayan halkı sindirelim , korkutalim, bu işlerden anlayan 3_5 kişi imeisini atsın devam etsin ...

İddia ediyorum IMEI atma işi bitecek ama neden biliyor musunuz IMEI atacak sağlam, btkya kayıtlı telefon kalmayacak kimsede bir süre sonra
Eskiden kalma 3G modem var elimde onun imei numarasını kullanacağım. :D

H.kadioglu

Xiaomi_Satış_Teknik
Teknisyen
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Hasan
Cihazım
Mi9t Pro
Konular
7
Ben aylardır söylüyorum , eşinizin dostunuzun cekmecesinde duran kırık / bozuk telefonlari değerlendirin diye :)))

Benim elimde şahsen 25-30 tane birikti , hepsi temiz , hepsi btk kayıtlı hepsi zamanında avmlerden falan alınmış faturalı ürünler ...

Valla elimdeki cihaza (k20 pro) bu imeileri attigimda bakalım hangi teknoloji gurmesi delikanlı benim aslında k20 pro kullandigimi,imeisini attigim cihazı kullanmadigimi tespit edecek çok merak ediyorum ...

Zaten hocam, bunların 7 yıl demesindeki mevzu su , telefoncularin elindeki imeileri patlatalim , bu işlerden hiç anlamayan halkı sindirelim , korkutalim, bu işlerden anlayan 3_5 kişi imeisini atsın devam etsin ...

İddia ediyorum IMEI atma işi bitecek ama neden biliyor musunuz IMEI atacak sağlam, btkya kayıtlı telefon kalmayacak kimsede bir süre sonra

hocam bukadar iddalı konuşmayın derim. müşterinin kendi imeiside klona düşebiliyor. Sebep ise o seriyi başka birinin calculator ile çoğaltması. 2 defa rastladım böyle bir duruma. kendiniz verseniz bile %100 garanti yok malesef..

Occaut

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ali
Cihazım
Mi 9t pro
Meslek
Tekstil
Konular
11
hocam bukadar iddalı konuşmayın derim. müşterinin kendi imeiside klona düşebiliyor. Sebep ise o seriyi başka birinin calculator ile çoğaltması. 2 defa rastladım böyle bir duruma. kendiniz verseniz bile %100 garanti yok malesef..
Bak bu konu hakkında hiç bir fikrim yoktu. Tahmin ediyordum ama böyle bir psikopatlik yapacaklarına dair hiç bir fikrim yoktu :) yani sanirim bu konuda haklısınız.
Ama anladığım kadarıyla nadir bir durum. Bu tarz kişi sayısınin toplam IMEI atıp sıkıntı yaşamayan kişi sayısına oranı nedir acaba. Neyse yedekte de IMEI olması lazım anladığımız kadarıyla :)

Üst Alt