Haber Cep telefonu satışında yeni dönem! Kara liste geliyor!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu – ‘nın IMEI numarası düzenlemesine gideceğine dair haberler gündeme bomba gibi düştü. Bu iddialardan ilkini: otomobil ve beyaz eşya için IMEI numarası kaydının başlayacağını sizlere duyurmuştuk. Aşağıdaki linkten detaylarına ulaşabileceğiniz bu düzenlemenin yanı sıra, cep telefonu satışında yeni döneme geçiş yapılacağı iddia ediliyor.

Cep telefonu satışında kara liste uygulaması yolda!
Bu kapsamda operatörlerden satın alınan telefonların borcu ödenmediğinde kara listeye alınacağı dile getiriliyor. Daha basit bir şekilde anlatmak gerekirse: Turkcell, Vodafone veya Türk Telekom’dan fatura üzerine veya başka bir kampanya ile satın aldığınız telefonun borcunu ödemediğinizde IMEI numarası kara listeye alınacak ve haberleşme hizmetinden yararlanamayacaksınız.

7 yıldan fazla sinyal almayan cihazların kapatılmasına dair yasa hali hazırda yürürlükte. Bu kapsamda eski telefonlara ait IMEI numaralarının kaçak yollarla Türkiye’ye getirilen telefonlarda kullanılmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

MOBİSAD Başkanı Mustafa Kemal Turnacı o dönemde yaptığı açıklamada 7 yıldan fazla sinyal almayan cihazların IMEI havuzundan çıkartılmasının yeterli olmadığını, 7 yılın 2 yıla düşürülmesinin gerektiğini savunmuştu. IMEI numarası konusundaki düzenlemelerin Türkiye Gazetesi tarafından paylaşıldığını ve henüz BTK’nın resmi bir duyuru yapmadığını hatırlatmak isteriz.
Kaynak ve Link :

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Geçen Turkcell müşteri hizmetlerini aradığımda Samsung Galaxy J2 mi kullanıyorsunuz demişti. Operatörler görebiliyor.
Aynen görebiliyorlar. Benim yeğenim Türk Telekom da çalışıyor. Sim kart takıldığı andan itibaren Telefonların bütün bilgilerine ulaşabiliyoruz, demişti.

Yasa çok önceden çıktı ve yürürlükteydi. Yönetmelik hazır değildi. Öğrenebildiğim kadarıyla yönetmelik te yayınlanmış. Numarasını bulursam buraya eklerim.

Kullanmadığım Eski 2 telefonumun imei numarasını, yeni bir telefona çaktırdım. Bakalım önümüzdeki günlerde tel. kapanırsa yazarım buraya...

ibrahimiyice

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İbrahim
Cihazım
Mi 9T
Meslek
Öğrenci
Konular
38
İmei numarasından kimin hangi telefonu kullandığı görülemez. Ayrıca imei repair işi de bitecek gibi değil."Yakın zamanda."

sefaduman54

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sefa Duman
Cihazım
Mİ 9SE
Meslek
BT Uzmanı
Konular
28
Söyleyin,yanılayım...

İmei no hangi cihaza ait ise onu görür,kullandığın teli mümkün değil göremez...
Zamanı gelince duyarsın,yanılırsın hocam :) Ama emin ol basit bir iş,mesela bir apk yükletmeleri gerek dedin bu bir devlet için zor mu bilemedim açıkcası?

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Zamanı gelince duyarsın,yanılırsın hocam :) Ama emin ol basit bir iş,mesela bir apk yükletmeleri gerek dedin bu bir devlet için zor mu bilemedim açıkcası?
Apk'ya da gerek yok. Telefona sim kart takıldığı andan itibaren, sim 'in o telefonda çalışabilmesi için, operatör otomatik olarak telefona küçük bir yama yüklüyor. İşte o yama uygulama parçacığı, telefonun bütün sicilini çıkarıp, operatöre/btk'ya raporluyor.

Ha ! Yazılımcılar, telefonun yazılımı içindeki header bilgilerini manipüle ederek, operatörleri yanıltarak, imei 'nin açık kalmasını sağlayabilirler, ayrı konu.

burhan0660

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
burhan
Cihazım
mi max 2
Konular
26
apk yüklemeye eyvallahım var diyelimki vın kullanıyorum veya şebeke destekli bir tablet veya uygulama yüklenmeyen bir cihaz yani bilemedim kolay olacagını sanmıyorum önüne geçebilmek için belki şu şekilde olabilir e-sim olayı var o belki biraz önlem olabilir ama cogu telefon üreticisi bu konuya cok da sıcak bakmıyor
sebebi misal telefonunuz var ama kardeşine eşine dostuna vermek istiyorsun bunun için bir operatör bayisine gidip aktarma işlemi yapmak gerekir veya e devlet üzerinden bir işlem yapılması gerekiyor ama diyelim ki kullanıcılar bu imkana o anda yapabilecek durumda degiller zor bir işlem birde bunu herkesin yapmasını beklemek zor olacaktır sim kartlar şekil degiştirebilir küçülebilir veya nfc gibi bir kart ile telefona atanabilir düşüncelerim bunlar özet olarak bunun önüne geçmeye çalısmak yerine üreticileri ülkeye sokmaya calısmak gerekir üretmek gerekir yani yasaklamak engellemek hiçbir zaman çözüm olmamıştır

equuleus

Sun Wukong.
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre Can
Cihazım
Mi 10T
Meslek
Yazılım Mühendisi
Konular
75
Geçen Turkcell müşteri hizmetlerini aradığımda Samsung Galaxy J2 mi kullanıyorsunuz demişti. Operatörler görebiliyor.
Hocam sizin mesajı görünce baya eski konu herhalde dedim,baktım tüm mesajlar 10-20 dk diyor.Neler oluyor burda ? :D

Ironsides

Süper Üye
Yönetici
Moderatör
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Not Found
Cihazım
Xiaomi Mi 13u
Meslek
Mod
Konular
315
O kadar basit değil.
İmei havuzunda imeilerin hangi cihaza kayıtlı olduğu zaten bilinen bir şey.
Onun içindir ki IMEI atılmış cep telefonunun buildprobunda ne yazdığının bir önemi yok.
Dün bir arkadaş resmini atmıştı RN9S telefonda global rom yüklü ama modeli Casper tablet yazıyordu.

Ne kadar basit ?

İmei den anca hangi cihaza ait o bulunur. Öbür türlü android dünyasındayız. İstesem cihazımın her bölümünü istediğim cihazın kimliğine dönüştürürüm. Bunu uzaktan öğrenmeleri imkansız. Yani yapmayın etmeyin, o kadar basit olsa adamlar elli kere şimdiye başımıza çökerdi.

Üst Alt