Haber Cep telefonu satışında yeni dönem! Kara liste geliyor!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu – ‘nın IMEI numarası düzenlemesine gideceğine dair haberler gündeme bomba gibi düştü. Bu iddialardan ilkini: otomobil ve beyaz eşya için IMEI numarası kaydının başlayacağını sizlere duyurmuştuk. Aşağıdaki linkten detaylarına ulaşabileceğiniz bu düzenlemenin yanı sıra, cep telefonu satışında yeni döneme geçiş yapılacağı iddia ediliyor.

Cep telefonu satışında kara liste uygulaması yolda!
Bu kapsamda operatörlerden satın alınan telefonların borcu ödenmediğinde kara listeye alınacağı dile getiriliyor. Daha basit bir şekilde anlatmak gerekirse: Turkcell, Vodafone veya Türk Telekom’dan fatura üzerine veya başka bir kampanya ile satın aldığınız telefonun borcunu ödemediğinizde IMEI numarası kara listeye alınacak ve haberleşme hizmetinden yararlanamayacaksınız.

7 yıldan fazla sinyal almayan cihazların kapatılmasına dair yasa hali hazırda yürürlükte. Bu kapsamda eski telefonlara ait IMEI numaralarının kaçak yollarla Türkiye’ye getirilen telefonlarda kullanılmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

MOBİSAD Başkanı Mustafa Kemal Turnacı o dönemde yaptığı açıklamada 7 yıldan fazla sinyal almayan cihazların IMEI havuzundan çıkartılmasının yeterli olmadığını, 7 yılın 2 yıla düşürülmesinin gerektiğini savunmuştu. IMEI numarası konusundaki düzenlemelerin Türkiye Gazetesi tarafından paylaşıldığını ve henüz BTK’nın resmi bir duyuru yapmadığını hatırlatmak isteriz.
Kaynak ve Link :

Occaut

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ali
Cihazım
Mi 9t pro
Meslek
Tekstil
Konular
11
Bana bir kişi , tek bir kişi ,

Elimdeki k20 pro telefona (mesela) , çekmecede duran 2019 üretimi Samsung Galaxy s10 telefonun imeisini attığımı nasıl anlayacaklarini ve tutup da bana "sen aslında s10 kullanmiyorsun yalan söyleme" diyeceğini anlatabilir mi ?

Anlatamaz çünkü fiziksel olarak öyle bir şey mümkün değil , (ha siz diyorsanız ki ben bilinçsiz bir kullaniciyim, devletin ya da operatörün markete koyduğu her uygulamayı direkt yüklerim o ayrı)

Ayrıca 7 yıldan eski imeiniz kapansa bile , elinizdeki fatura ile başvuruda bulundugunuzda o 7 yıllık imeiyi de açıyorlar ...

Yani bu tarz başlıklar çok açılır merak etmeyin, hiç kimse de sizin o telefona IMEI attığınız anlayamaz rahat olun...

Telefona antutubenchmark tarzı bir app yüklemeleri gerekiyor ...

Ha siz diyorsanız ki operatörler telefondaki kameranın kaç pixel olduğundan anlıyorlar o zaman başka :)

ibrahimiyice

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İbrahim
Cihazım
Mi 9T
Meslek
Öğrenci
Konular
38
Ne kadar basit ?

İmei den anca hangi cihaza ait o bulunur. Öbür türlü android dünyasındayız. İstesem cihazımın her bölümünü istediğim cihazın kimliğine dönüştürürüm. Bunu uzaktan öğrenmeleri imkansız. Yani yapmayın etmeyin, o kadar basit olsa adamlar elli kere şimdiye başımıza çökerdi.
Boşuna android özgürlüktür demiyoruz dimi?

sefaduman54

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sefa Duman
Cihazım
Mİ 9SE
Meslek
BT Uzmanı
Konular
28
Ne kadar basit ?

İmei den anca hangi cihaza ait o bulunur. Öbür türlü android dünyasındayız. İstesem cihazımın her bölümünü istediğim cihazın kimliğine dönüştürürüm. Bunu uzaktan öğrenmeleri imkansız. Yani yapmayın etmeyin, o kadar basit olsa adamlar elli kere şimdiye başımıza çökerdi.
Bizde diyoruz ki,herşey hazır olduktan sonra basit o işler.Şu ana kadar neden yapmadıkları zaten soru işareti.Hiçbirşey yapamıyorsa belli sitelerde telefon ilanları var onlara baskın yapsın zaten bu işin kaynakları onlar :) Ama işte son 1 senedir bu işin peşindeler bana kalırsa çünkü artık çok popüler oldu ve göze battı.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Bana bir kişi , tek bir kişi ,

Elimdeki k20 pro telefona (mesela) , çekmecede duran 2019 üretimi Samsung Galaxy s10 telefonun imeisini attığımı nasıl anlayacaklarini ve tutup da bana "sen aslında s10 kullanmiyorsun yalan söyleme" diyeceğini anlatabilir mi ?

Anlatamaz çünkü fiziksel olarak öyle bir şey mümkün değil ,

Ayrıca 7 yıldan eski imeiniz kapansa bile , elinizdeki fatura ile başvuruda bulundugunuzda o 7 yıllık imeiyi de açıyorlar ...

Yani bu tarz başlıklar çok açılır merak etmeyin, hiç kimse de sizin o telefona IMEI attığınız anlayamaz rahat olun
Milleti bu kadar rahat olmaya teşvik ediyorsunuz umarım olduğunda da dertlerine ortak olursunuz :)

H.kadioglu

Xiaomi_Satış_Teknik
Teknisyen
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Hasan
Cihazım
Mi9t Pro
Konular
7
7 yıldan fazladır kullanılmayan cihaz kapatıldığı zaman, son sinyal alınan simkart elinizde ise e-devletten başvurup açtırabiliyorsunuz. Faturaya gerek yok.

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Ne kadar basit ?

Hocam uzun uzadıya işler... imei çakma işini çoğu kişi kendi başına yapamıyor. Bir de ekstradan android yazılıma müdahale edilme işi çıkınca, çoğu kullanıcı bu denli zahmetli işlere girmez diye değerlendirmekteyim.

Bakalım ileride ne imkanlar doğar, hep birlikte görürüz.

Occaut

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ali
Cihazım
Mi 9t pro
Meslek
Tekstil
Konular
11
Arkadaşlar ben yakalandım siz devam edin
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Hocam size atılan IMEI , başka bir cihazda da var, ve o cihaza sim kart takılmış . Bunun başka bir açıklaması yok

ibrahimiyice

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İbrahim
Cihazım
Mi 9T
Meslek
Öğrenci
Konular
38
Hocam size atılan IMEI , başka bir cihazda da var, ve o cihaza sim kart takılmış . Bunun başka bir açıklaması yok
Kapanmasının tam olarak sebebi bu hocam. İmei'yi telefoncudan alırsak böyle oluyor :)

sefaduman54

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sefa Duman
Cihazım
Mİ 9SE
Meslek
BT Uzmanı
Konular
28
Peki cep telefonu kara liste uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

H.kadioglu

Xiaomi_Satış_Teknik
Teknisyen
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Hasan
Cihazım
Mi9t Pro
Konular
7
Kapanmasının tam olarak sebebi bu hocam. İmei'yi telefoncudan alırsak böyle oluyor :)

Telefoncudan almak değilde telefoncunun işi bilmesi çok önemli. LG G3 serisini kullanırsa tabiki klona düşer bu cihazlar daha kullanımda.. :)

Occaut

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ali
Cihazım
Mi 9t pro
Meslek
Tekstil
Konular
11
Ben aylardır söylüyorum , eşinizin dostunuzun cekmecesinde duran kırık / bozuk telefonlari değerlendirin diye :)))

Benim elimde şahsen 25-30 tane birikti , hepsi temiz , hepsi btk kayıtlı hepsi zamanında avmlerden falan alınmış faturalı ürünler ...

Valla elimdeki cihaza (k20 pro) bu imeileri attigimda bakalım hangi teknoloji gurmesi delikanlı benim aslında k20 pro kullandigimi,imeisini attigim cihazı kullanmadigimi tespit edecek çok merak ediyorum ...

Zaten hocam, bunların 7 yıl demesindeki mevzu su , telefoncularin elindeki imeileri patlatalim , bu işlerden hiç anlamayan halkı sindirelim , korkutalim, bu işlerden anlayan 3_5 kişi imeisini atsın devam etsin ...

İddia ediyorum IMEI atma işi bitecek ama neden biliyor musunuz IMEI atacak sağlam, btkya kayıtlı telefon kalmayacak kimsede bir süre sonra

Üst Alt